Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen blgsyrmhnds

ÖSYM: E-Sınava Geçebilmek İçin Soruların Yayınlanmaması Lazım

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖSYM: E-Sınava Geçebilmek İçin Soruların Yayınlanmaması Lazım Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM, TBMM’de kabul edilen Torba Kanun'da yer alan bir madde nedeniyle elektronik sınav hazırlıklarında büyük ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖSYM: E-Sınava Geçebilmek İçin Soruların Yayınlanmaması Lazım

  ÖSYM, TBMM’de kabul edilen Torba Kanun'da yer alan bir madde nedeniyle elektronik sınav hazırlıklarında büyük kapsamlı sınavlar dışındaki sınavlarda sorulan soruları yayınlamayacak. Adayların cevap kağıtları ve cevap anahtarlarını görmeleri sağlanacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu, “ÖSYM olarak yılda 42 sınav düzenliyoruz, bunların 32’si protokol kapsamındaki sınavlardan oluşuyor. Sınavlarda her yıl 5 bine yakın soru soruyoruz. Bu kanun kapsamında amacımız bir soru havuzu oluşturmak ve elektronik sınav hazırlığı yapmak. Büyük kapsamlı YGS, LYS gibi sınavlar Yönetim Kurulunun Kararı ile yayınlanmaya devam edebilir ” diye konuştu.

  Meclis’te kabul edilen ‘Torba Yasa’da ÖSYM’nin elektronik sınava geçebilmesi amacıyla 9 Ekim 2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2’nci maddesine “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu kanun kapsamı dışındadır.” ifadesi eklendi. Kabul edilen bu madde ile birlikte ÖSYM tarafından uygulanan sınavlarda çıkan sorular kanunun kapamı dışına çıkarıldı. Adaylar cevap kağıtlarının kendilerine ait olduğunu tespit etmek için görmeye devam edecek. Ayrıca kendi cevap kağıtlarını değerlendirecekleri bir sistem de hayata geçirilecek.

  ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu, kanuni düzenleme kapsamında açıklamalarda bulundu. ÖSYM olarak yılda 42 sınav düzenlediklerini belirten Bulduklu, bu sınavlardan 32’sinin kurumlara yapılan sınavlar olduğunu söyledi. 42 sınav kapsamında 5 bin soru hazırlandığını dile getiren Bulduklu, “Kanuni düzenleme kapsamında özellikle protokol kapsamındaki kurum sınavlarında sorduğumuz sorular yayınlanmayabilir. Uluslararası test yapan kurum ve kuruluşların hiçbirisi yaptığı sınavları yayınlamıyor. ÖSYM olarak çağa uygun teknolojik sınav yapmayı planlıyoruz. Elektronik sınav için bu sınavlarda sorulan soruları yayınlamaması gerekiyor. Aksi halde elektronik sınav hayata geçirilemez" diye konuştu.

  “Elektronik sınava geçebilmek için soruların yayınlanmaması gerekiyor “

  Yapılan düzenlemede ÖSYM’nin şeffaflıktan kaçma gibi bir durum söz konusu olmadığını vurgulayan Bulduklu şunları söyledi:

  “ÖSYM soruları yine istendiği zaman yayınlamaya devam edebilir. Eğer elektronik sınava geçmeyi planlıyorsak bu soruların yayınlanmaması gerekiyor. Sınav sorularının yayınlanması halinde elektronik sınava geçemeyiz. Bugün elektronik sınavı TOEFL, IELTS, Pearson da yapıyor. Bu kuruluşlar sonraki sınavlarda da bunu kullanabiliyorlar, dolayısıyla onlar elektronik sınavı çok rahat yapabiliyorlar. Bizim elektronik sınav için önümüzdeki en büyük engel soru havuzu oluşturamıyor olmamız. Yetenek ölçen sınav yapacaksak bizim de soruları yayınlamamamız lazım.”

  Mevcut durumda ÖSYM'nin soruları yayınlamasını gerektiren bir mevzuatta olmadığını, Ancak yayınlamaya devam ettiklerini anlatan Bulduklu, “Adaylara da bilgi edinme kapsamında bireysel bazda şu sorular soruldu deriz geçeriz. Bu düzenleme bütün sınavlarda soruların yayınlanmayacağı anlamını taşımaz. Büyük kapsamlı soruları yine yayınlarız. ÖSYM yılda 42 sınav yapıyor ve bunların 32’si protokol sınavı. Kurumlara yaptığımız sınav. Sadece bunları yayınlamayabiliriz." açıklamasında bulundu.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 22-07-2013 saat 15:29.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  31
  Elektronik sınavdan önce adam akıllı sınav yapmasını bir becersinler, her sınavda hatalı sorular oluyor,hatalı soru olmayan sınav nadirdir, sorular yayınlanmasa bunlar ortaya bile çıkmayacak,üstünü örtüp gidecekler,mahkeme yolundan da çekinmeyecekler, kılıf buluyorlar başka bir şey değil.En son yaptıkları kpss sınavında bile hatalı sorular var, dakikaların çok önemli olduğu sınavlarda sen nasıl hatalı soru sorarsın,milletin o soruları çözmek için harcadığı vakit kaybı ne olacak? Önce adam akıllı test usulünü becerebilsinler,dinlemeye takılıp soruları çaldırmasınlar, kurum içindeki sızmaları önlesinler de belki sıra e-sınava gelir!
  Merve bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Akademik Personel Olmak İçin Ne Yapmak Lazım
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ltfllh
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 05-02-2018, 00:15
 2. ÖSYM’den Tüm Sınavlar İçin Yeni ve Dikkat Çekici Önlemler
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 01-09-2013, 16:21
 3. Yüksek Lisans Programına Yedeklerden Girmek İçin Ne Yapmak Lazım?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sin palabras
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-06-2013, 00:17
 4. ÖSYM 2015'te Elektronik Sınava Geçiyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 26-05-2013, 21:01
 5. YGS İçin ÖSYM Görevli İşlemleri Uzatılmıştır
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-02-2013, 13:13

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git