Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen masques

İnşaat Mühendislerinden YÖK Kararına Tepki

Anasayfa Haberleri Forumunda İnşaat Mühendislerinden YÖK Kararına Tepki Konusunu İncelemektesiniz

İlave ders alınarak Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına mühendislik unvanı dağıtılmasının bilimsel gerçekliğe sığmadığını belirten İnşaat ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  İnşaat Mühendislerinden YÖK Kararına Tepki

  İlave ders alınarak Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına mühendislik unvanı dağıtılmasının bilimsel gerçekliğe sığmadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası, YÖK’ü meslek odalarının görüşünü almaya davet etti.

  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının, iki yarıyıl hızlandırılmış eğitime tabi tutularak mühendis olmalarına olanak tanıyan YÖK kararını eleştirdi. Bakır, YÖK kararı ile teknik öğretmenlere mühendislik yolunun açıldığını belirterek “Mühendislik formasyonu öğretilen formüllerden ibaret değildir. İlave ders alınarak mühendislik unvanı dağıtılması bilimsel gerçekliğe sığmaz ve toplumu kandırmaktan öteye geçmez” dedi.

  İMO Başkanı Abdullah Bakır, yaptığı açıklamada “Mühendislik formasyonu öğretilen formüllerden ibaret değildir. Mühendislik muhakemesi için 4 yıllık eğitim süreci bile yetersiz görülürken, ilave ders alınarak mühendislik unvanı dağıtılması bilimsel gerçekliğe sığmaz ve toplumu kandırmaktan öteye geçmez” dedi.

  İstihdam olanakları ile mühendislik fakültelerinin kapasitesi arasında ‘inanılmaz bir uçurum’ bulunduğunu belirten Bakır şunları aktardı:

  “Bunun ne anlama geldiği ise açıktır. Mühendislik disiplinleri arasında işsizlik oranı, dallar arasında farklılıklar arz etse de, ortalama yüzde 25 civarındadır. İşsizlik, düşük ücretler, sağlıksız çalışma koşulları ve güvencesizlik mühendisliğin adeta ‘kaderi’ olmuştur. Mesleki etik ve yetkinlik temel sorunlar arasındadır. Mühendislik eğitimi ve istihdam olanakları bağlamında gerçek bu iken, bir de Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olanları, iki yarıyıl gibi ‘hızlandırılmış’ eğitime tabi tutarak mühendis ilan etmek teknik hizmetlerin niteliğinin daha da düşmesine neden olacaktır.”

  Bakır, İnşaat Mühendisleri Odası olarak, YÖK’ü konu ile ilgili Meslek Odalarının görüş ve yaklaşımlarını dikkate almaya çağırdı.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 18-06-2013 saat 15:31.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  109
  böyle iş mi olur ya örnek sorularda görülüyor zaten ilkokul matematiğine mühendislik veriyorlar üstelik süre bol yanlış doğruyu götürmüyor ve baraj 50...
  madem bu mühendislik sınavı ilkokuldaki kardeşimi sokayım direk liseye başlamadan mühendis olsun boşa zaman para kaybına ve çalışıp kafa patlatmaya gerek yok

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ÖSYM'nin yayınladığı örnek soruları görene kadar ben de bu programı destekliyordum, çünkü meslek liseler, meslek yüksekokulları ve teknik eğitim fakülteleri mezunlarının bizden çok daha fazla pratik eğitimi aldığını düşünüyorum. O nedenle görecekleri temel dersleri de üstüne katarak mühendislikte başarılı olacakları kanaatindeyim. Ancak ÖSYM'nin eleme için hazırladığı SBS formatındaki sınavı görünce bu işin hakkaniyetle yapılacağına dair tüm inancım gitmiş durumda.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Nerden
  Isparta
  Mesaj
  32
  ösyminin hazırladığı sorular belirleyici değil, kişilerin 2 dönem boyunca alacakları ders asıl olan.Bugün artık mühendislik bölümlerini kazanmakta çok zor değil üniversiteler çoğaldı. Ben verilmesi düşünülen dersleri az çok tahmin ediyorum.Osymnin o basit sorularınıı çözen mühendis ünvanını almayacak 2 dönemlik tabiri caise "baba" gibi dersleri geçme başarısı gösterenler alacaklar.
  aDNA bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Eğitim Fakültelerindeki Bazı Bölümlere Sıfır Kontenjana Tepki
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-05-2013, 23:18
 2. Giresun Üniversitesi Rektörüne Tepki
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-04-2012, 13:06
 3. Ve işte beklenen tepki.tebrik ediyorum
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 20-01-2012, 14:49
 4. OKAN ÜNİVERSİTESİ İnşaat Teknolojisi, İnşaat, Maden Mühendisliği Lisans Programlarının birinden Mezunu olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-04-2011, 18:34
 5. İnşaat Teknolojisi Programına; İnşaat Mühendisliği Lisans mezunu olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-01-2011, 15:20

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git