Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

ÖSYM'nin Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖSYM'nin Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu Konusunu İncelemektesiniz

YDS elektronik yapılacak. LYS, açık uçlu sorular olacak. Adaylara emanetçi dolabı verilecek. Tuvalet derdine karşı ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖSYM'nin Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu

  YDS elektronik yapılacak. LYS, açık uçlu sorular olacak. Adaylara emanetçi dolabı verilecek. Tuvalet derdine karşı YGS bölünebilecek.


  ÖSYM gelecek yıldan itibaren sınav sistemini sil baştan değiştirecek. Sınavlar artık elektronik yapılacak, adaylar randevulu sınava girecek, soru havuzu oluşturulacak, çoktan seçmeli değil, soru ve cevaplar yayınlanmayacak. Adaylar için emanetçi dolabı vermeyi hazırlayan ÖSYM, uzun süren sınavlarda yaşanan tuvalet yasağını da sınavları ikiye ayırarak çözmeyi planlıyor.

  Başta üniversite sınavı ve memurluk sınavları olmak üzere her yıl yaklaşık 10 milyon adayı sınava alarak değerlendiren ÖSYM gelecek yıldan itibaren yeni sınav sistemlerini uygulamaya başlayacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ve ekibinin 2 yıldır üzerinde çalıştığı modelin ayrıntıları şöyle:

  ELEKTRONİK SINAV DİL’DE BAŞLAYACAK

  ÖSYM; elektronik sınav uygulamasını ilk olarak Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) uygulamaya başlayacak. 2014 yılından itibaren yabancı dil sınavlarında adayların konuşma-dinleme-yazma-okuma becerileri bilgisayar üzerinden ölçülecek. Yabancı Dil Sınavı için ÖSYM soru havuzu hazırlığına başladı. Randevulu sınavı 2015 yılından itibaren tüm sınavlar için uygulamayı planlayan ÖSYM, yıl içerisinde 4-5 kez sınav yapmayı planlıyor. Adayın en yüksek puanı dikkate alınacak. Aynı adayın istediği kadar sınava girme hakkı olabilecek. Yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli 30-40 tane ÖSYM sınav binası yapılacak. Böylelikle 2 ay gibi bir sürede 2 milyon kişiye sınav yapılabilecek. Sistem uygulamaya geçerse, adaylar sınavdan çıkar çıkmaz sonucu öğrenebilecek.

  AÇIK UÇLU SORULAR

  ÖSYM, adayların 5 seçenekli test usulü sınavdan da kurtaracak. Öğrencilerin analiz, düşünme gibi yeteneklerini kullanamadıkları sadece ezbere dayalı test sınavına ilişkin eleştiriler üzerine ÖSYM, üniversite sınavında açık uçlu sorular deneyecek. İngiltere’de Pearson Ölçme Merkezi’nin uyguladığı modeli Türkiye’ye uyarlayacak olan ÖSYM, 2014 yılı sınavında öğrencilere test sorularının yanı sıra açık uçlu sorular da soracak. Soruların yüzde 25’i açık uçlu olacak. Bu sistemde, adaya, ilgili konuda bir soru sorulup, bildiklerini yazması istenecek. Böylelikle adayların, üst düzey bilişsel yetenekleri de ölçülme şansı bulacak. Değerlendirme sırasında öncelikle adayların cevap kâğıtları taranıyor. Okuyucuların değerlendirmesi, elektronik olarak sisteme kaydediliyor.

  AYRI UZMAN SINAVI DEĞERLENDİRECEK

  Adayların cevap kağıtları isim belirtilmeden üç ayrı uzmana birbirlerinden habersiz olarak gönderilecek. Uzmanlar bu kağıtları cevaplayarak puan verecek. Puanların ortalaması alınacak. Açık soruları birbirlerinden habersiz inceleyen uzmanların değerlendirmesinde çok farklı puanlar olursa cevap kağıdı tekrar uzmanlara gönderilerek yeniden okumaları istenecek. Böylece ÖSYM aynı zamanda uzmanları da takip etmiş olacak.

  SORU HAVUZU KURULACAK

  ÖSYM’nin yıllardır tartışılan soru havuzu uygulaması da gelecek yıldan itibaren uygulamaya başlayacak. ÖSYM, her branşta üniversitelerden kanunun uzmanlarından sorular hazırlamasını isteyecek. Sorular, ilgili kontrollerden geçtikten sonra havuzda birikecek. ÖSYM sınav uzmanları sorular üzerinde değişiklikler yapacak. Kim ne soru hazırladığını ve ne zaman yayınlanacağını bilemeyecek. Böylelikle soruların sızdırılması gibi ihtimal de ortadan kalkmış olacak. Yüzbinlerce soru havuzda biriktikten sonra ÖSYM, elektronik ve randevulu sınav ile havuzdan rastgele seçtiği sorularla sınav yapabilecek. Sınavlarda soruların eşdeğerliğini de ÖSYM uzmanları belirleyecek. Bu sınav yöntemi İngiltere’nin (İLTS) ve ABD’nin (TOFEL) sınavlarında başarıyla uygulanıyor.

  SORULARA YAYIN YASAĞI

  ÖSYM, yeni sınav sistemiyle birlikte sınav soru ve cevaplarını internet ya da başka bir yayın organında yayımlamayacak. TBMM’de görüşülmekte olan Memurlar Kanun Taslağı’nın içine alınan bir düzenleme ile ÖSYM sınavları Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılacak. Böylelikle adaylar, ÖSYM’ye Bilgi Edinme Kanunu kapsamında soru ve cevapları isteme hakkı da olmayacak.

  EMANET DOLABI

  ÖSYM, sınav güvenliğine ilişkin alınan önlemler kapsamında zor duruma düşen adaylar için de bazı çalışmalar yürütüyor. Adayların çanta dahil hiçbir eşyasının alınmadığı sınavlar için Emanet Dolabı yapılması planlanıyor. Böylelikle adaylar, araba, ev anahtarı, cüzdan gibi malzemelerini emanet dolabına bırakabilecekler.

  TUVALET ÖNLEMİ

  ÖSYM yönetim kurulunun son olarak üzerinde çalıştığı bir diğer çalışma ise 3.5 saat süren Yükseköğretime Giriş Sınavı’da (YGS) adayların yaşadığı tuvalet sorunu. ÖSYM yönetim kurulu sınav güvenliği kapsamında tuvalet yasağını kaldıramayacaklarını ancak Lisans Yerleştirme Sınavı’nda olduğu gibi YGS’de de sınavın Cumartesi-Pazar ikiye bölünerek daha kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 21-05-2013 saat 11:39.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  YDS'yi TOEFL gibi başarıyla uygulamaya başlasın, o zaman sınava tekrar girmeyi düşünebilirim. Kendi memleketimin sınavına bu yorumu yapmak içime oturuyor ama durum bu maalesef.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Ben ÖSYM'ye senelik 500 milyon lira ciro yapan bir devlet kurumu olarak bakıyorum. Her geçen gün bu karı nasıl arttırırız diye düşünüyorlar. Benim düşünceme göre onları başka birşey ilgilendirmiyor, millet başarılı olmuş başarısız olmuş umurlarında değil.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  35
  Yapılmak istenenler güzel güzel olmasına. Fakat, ösym benim nezdimde emeklerimize hıyanet etmiş bir kurumdan fazlası değil.
  Altından kalkabileceğini sanmıyorum bütün bu uygulamaların. Yine de iyimserliği elden bırakmayıp bu söylediklerimden utanırım bir gün umarım diyorum.

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  289 bin adayı kim veya kimler dinleyecek. Bu dinlemeyi yapacak kişilerin kalitesi ne olacak peki bu ülkede ingiliz dili ve edebiyatı mezunu olupta bu sınavlardan 70 80 alanlar var bu insanlar dinleyip bize 90 100 mü verecekler. Bir ara dediler yazılı olcak sınavlar diye gördük ukraynacada yaptılar yazılı sınavı ona bakarsanız o da yds. Muhtemelen bu dinleme konuşma muhabbeti belli dillerde uygulanır yds de. Unutmamak lazım YDS sadece ingilizce değil. Onda başlar uygulamaya.
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  74
  Seyreyle sen gümbürtüyü..

 7. #7
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  yds'den başlaması ayrıca kötü. gitti dil tazminatları

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Tek dert dil tazminatları evet, yazık yazık gitti o kadar para.

 9. #9
  ch.accepted
  Misafir
  şu yukarıdaki metinden nasıl'ıyla kim'iyle neden'iyle yüzlerce soru çıkarabilirim ama hepsi bir yana dursun bunlardan en önemlisi şu. ETS bile bu radikal değişimi (paper based sistemden internet based sisteme geçiş) yıllar içinde kademeli olarak ancak gerçekleştirebilmişken ÖSYM birkaç yıl içinde bunu nasıl yapacak? Bir şekilde yapacak işte ama yapılan nansıl yapıldığını anlamayacak yapan ne yaptığını...

  Neyse ki ÖSYM ile işim kalmadı ama insan yine de üzülüyor işte. Neticede bu radikal değişim bende olmasa da seneye birilerinde denenecek.

  ösym bunun yerine çıkıp 10 yıllık bir stratejik eylem planı hazırlasaydı medyayla onu paylaşsaydı geçiş süreci kademeli olsaydı bence konu biraz olsun gerçekçi ve süreç de biraz olsun verimli olurdu. Şu haliyle olay ütopik bir açıklamadan ibaret. Tıpkı çekik gözlü Kore'li kızlar gibi. Gazetede görürsün ama o haline gerçek hayatta asla rastlayamazsın.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  28
  İyi güzel de onca adayın LYS sorusunu nasıl değerlendirecekler mutlaka hata oluşacak bu işi bilgisayara bırakmaları optik okuyucularla okunması en güzeli.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. YDS'de Soru Sayısı Belli Oldu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 31-03-2013, 21:57
 2. Üniversite için yeni sınav sistemi 2014'te
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-10-2012, 13:12
 3. 2012 ALES İlkbahar Sınav Giriş Merkezleri Belli Oldu
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 09-05-2012, 10:26
 4. Ertelenen 2010-ÜDS Sonbahar Dönemi Sınav Tarihi Belli Oldu
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 28-10-2010, 00:09
 5. Ertelenen 2010-KPDS Sonbahar Dönemi Başvuru Tarihi ve Sınav Tarihi Belli Oldu
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-09-2010, 02:09

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git