Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 16

Demir: YDS Zor Değildi, Seneye Konuşma ve Dinleme de İçeren E-YDS Yapacağız

Anasayfa Haberleri Forumunda Demir: YDS Zor Değildi, Seneye Konuşma ve Dinleme de İçeren E-YDS Yapacağız Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, "Hiçbir olay ÖSYM'de karanlıkta gerçekleşmiyor. Tamamen şeffaf bir yapıda ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Demir: YDS Zor Değildi, Seneye Konuşma ve Dinleme de İçeren E-YDS Yapacağız

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, "Hiçbir olay ÖSYM'de karanlıkta gerçekleşmiyor. Tamamen şeffaf bir yapıda gerçekleştiriliyor. Bu misyon ile varmak istediğimiz yer, yurt içi ve dışında yüzde yüz güvenli, kripto ve e-imzayla çalışan, uluslararası bir bilgi güvenliğine sahip, toplum nezdinde bir kurum oluşturmak" dedi.

  Demir yabancı dil sınavlarıyla ilgili olarak, "Gelecek sene ve sonrasında konuşma ve dinleme becerilerini de ölçen bir elektronik sınav hedefliyoruz" dedi. Demir, ayrıca ÖSYM'nin 1974'den bu yana Türkiye'ye hizmet veren bir kurum olduğunu ve tüm dünyada da örnek alındığını söyledi.

  Çok farklı sınav değerlendirmeleri yaptıklarını anlatan Demir, son iki yılda önemli adımlar attıklarını belirterek, "Yılda 40'tan fazla sınav yapan ve bu sınavlarda 10 milyona yakın adayı sınava alan ÖSYM, hem sınav takviminde yer alan sınavları uygulamakta hem de sürekli değişim felsefesiyle çalışmasına devam etmektedir" dedi.

  ÖSYM'de her türlü zorluk ve eleştiriyi göze alarak bir değişim süreci başlattıklarını aktaran Demir, bir stratejik plan oluşturduklarını ve bunu uygulamaya başladıklarını dile getirdi.

  Bilimsel bir değerlendirme yaptıklarına ve değerlendirmeleri tamamen şeffaflaştırdıklarına dikkati çeken Demir, "Hiçbir olay ÖSYM'de karanlıkta gerçekleşmiyor. Tamamen şeffaf bir yapıda gerçekleştiriliyor. Bu misyon ile varmak istediğimiz yer, yurt içi ve dışında yüzde yüz güvenli, kripto ve e-imzayla çalışan, uluslararası bir bilgi güvenliğine sahip, toplum nezdinde bir kurum oluşturmak" ifadelerini kulandı.

  Demir, dünyanın çeşitli ülkelerinde de sınav yapmak istediklerini belirterek, bu yönde de çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

  "Elektronik sınav çalışmalarımız başladı"

  Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Demir, son yapılan YDS'ye dair eleştiriler olduğu ve YÖK tarafından oluşturulan bir kurulda soruların incelendiğinin ifade edilmesi üzerine, geçen yıllarda İngilizce ile ilgili pek çok sınav yapıldığını ve bu sınavları tek bir sınav haline getirmek istediklerini söyledi.

  Nisanda yapılan YDS'ye 330 bin adayın katıldığını hatırlatan Demir, "KPDS'nin hiçbir zaman üyesi 150 bini geçmemiştir. ÜDS'nin yıllar içerisindeki aday kitlesi hiçbir 60-70 bini geçmemiştir. Geri kalan kitle KPDS'deki İngilizce testini alanlar. Dün itibariyle bunu da araştırdık. YDS'ye girmiş ve daha önce KPDS'ye girmiş 60 bin aday var. Bu 60 bin adayın 55 bininin başarı aralığı 0 ile 49 puan arasında. ÜDS'ye girmiş veya akademisyen olanların puan ortalaması 46'dır. Bir zorluk söz konusu değil. Kitlenin başarı seviyesinin düşük olması, genel başarı seviyesini çok aşağıya çektiği için böyledir. Her sınavımızda, cevapları değerlendirerek nasıl bir iyileştirme yapacağımızı düşünüyoruz. YDS de böyle olacaktır" diye konuştu.

  YDS'de sorulan 80 soru için matbaaya 800 soruyla gittiklerini anlatan Demir, "Hiçbir öğretim görevlisinin, bu sınav kolay veya zor olsun diye bir gayreti yoktur. Tamamen rastgele ve belli kurallar içerisinde oluşturulmuş bir sınavdır. O yüzden de YDS'nin KPDS ve ÜDS ile eş değerde olduğuna inanıyoruz. Tabii ki yabancı dil açısından konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçülmesi gerekir. Kağıt üzerinde bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil. Elektronik sınav çalışmalarımız başladı. Gelecek sene ve sonrasında konuşma ve dinleme becerilerini de ölçen bir elektronik sınav hedefliyoruz. Bunu da yapabileceğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Demir, sonbahardaki YDS'yi 1 Eylül'e almalarıyla hiç kimsenin mağdur olmayacağını belirtti.

  Sınavda kopya önlemeye dair alınan önlemlerin ne kadar etkili olduğunun sorulması üzerine de Demir, sınav güvenliğinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  "Her salona kamera koyarak tüm sınav sürecini, bina giriş-çıkışlarını kaydediyoruz. Baskı aşaması ise çok farklı bir uygulama. Burası tam bir hapis hayatı olarak tanımlayabileceğimiz, dışarıdan girişin kontrollü olarak serbest ama içeriden dışarıya çıkışın asla mümkün olmadığı bir sistem. Çöp dahil hiçbir nesnenin çıkmadığı bir ortam. Tüm matbaanın jammerlarla korunduğu bir ortam. Tüm sınav kağıtlarının araçlara yüklenmesi, araçların dakika dakika izlenmesi yapılıyor. Sınav kağıtlarının bulunduğu kamyonların Ankara'daki merkezden sinyal gönderilmedikçe açılmaması, sınav sabahından önce asla açılmamasına dair elektronik sistemle kontrol altına alıyoruz."

  "Açık uçlu sınav yapabilmenin çalışmalarını yapıyoruz"

  Açık uçlu sınav sisteminin gündemlerinde olup olmadığının sorulması üzerine de Demir, uygulama açısından çoktan seçmeli ve açık uçlu olmak üzere iki tür bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  "Bugüne kadar çoktan seçmeli sistemi uyguladık. Bu çoğu zaman objektif olduğu düşünülen ve kısmen daha kolay bir sınav sistemi. Ancak bu sistemin eğitim ve insan gelişimi açısından da ciddi sıkıntıları olduğu bir gerçek. Bugün İngiltere, tüm üniversite giriş sistemini açık uçlu sorularla gerçekleştiriyor. Amerika'da birçok eyalet açık uçlu sınavlara geçmiş durumda. Bu kapsamda biz de açık uçlu sınav yapabilmenin çalışmalarını yapıyoruz. Bir proje hazırladık. Çalışmalarımıza başladık. Gerekli olan eğitimleri yaptık. Hedefimiz, 2-3 bin adayın katıldığı bir deneme sınavı şeklinde bunu gerçekleştirmek. Burada bir deneyim yaşadıktan sonra kamuoyuna zaman içerisinde sunmak. Bu sistemi aşama aşama uygulamaya geçirebiliriz diye düşünüyoruz."

  Demir, ÖSYM'nin olumsuz haberlere dair bir iletişim stratejisi olup olmadığı sorusuna ise "ÖSYM harfleri medya açısından son derece cazip. Çünkü 2012'de 9 milyon aday bizim sıralarımıza gelmiş, oturmuş. Bunu 2 veya 4 ile çarptığınızda 20 veya 40 milyon insan yapıyor. Bütün medya iyi kötü bu harfleri kullanmak istiyor. İyi kullandıklarında takdir ediyoruz. Ancak kötü kullandıklarında da biraz insaf taşımalarını istiyoruz. Kurum o kadar cazip ki, her türlü faaliyetini basın olumlu veya olumsuz değerlendirmek istiyor" cevabını verdi.

  "ÖSYM'nin soruları medya ile paylaşmaması üzerine bir çalışma var mı?" sorusuna karşılık da Demir, "Bu doğru değil. Sorularımızı kısmen soru havuzu oluşturmak adına kamuoyuyla paylaşmayalım düşüncesi içerisindeyiz. Bir yasa çalışmamız var. Burada soru havuzu oluşturmak ve daha nitelikli sorularla ölçmeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

  Kaynak: Hürriyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Ölçme kriterine bak önceki sınavlara girenler ile YDS'ye girenler aynı puanı almış! Evet bende 2 sene önce girdiğim KPDS ile aynı puanı aldım ama aradan geçen 2 senede verdiğim emeklere de bağlı olarak şöyle "ufak" bir fark oluştu: 2 sene önce okuduğumu zar zor anlıyordum, bu gün İngilizce biliyorum. Bunların kafasına göre ise insanların yıllar önce girdikleri sınavla bu girdikleri sınavdan aldıkları puanın aynı olması normal bir şey. Te Allam!
  Cashmere, saithoca ve kuzeyyıldızı bunu beğendiler.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  86
  "YDS zor değil adaylar ingilizce bilmiyor" demiş resmen. Aslında biz çok iyi biliyoruz ki, ortalama o kadar yüksekti ki, sınav süresini 150 dakikaya indirdiler. İnsanların daha kolay yapabildiği soruları da kaldırdılar. Kısacası kendini geliştiren kişilere göre ösym de kendini geliştiriyor. Eğer bu adama göre sınav zor değil ise, bir sonraki YDS daha zor olacaktır.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  51

  Biz kobay değiliz

  e-YDS yapsınlar da görsünler Türkiye de yabancı dil eğitiminin ne kadar yetersiz olduğunu.Vermediğniz bir şeyi isteyin ve sonuçları görün.Yurtdışında yaşadım ben buradaki dil eğitiminin fos olduğunu çok açık ve net gördüm .Ha bu sisteme göre süperiz hepimiz; aldım saçma sapan kitaplarını var olan sistemlerine göre çalıştım öyle A+ yaptım dili ama ben bilmiyor muyum bu puan gerçekte hiç birşeyin göstergesi değil. buradaki yabancı dil eğitiminin ve de yapılan sınavların gerek konuşma gerekse yazınsal açıdan yeterlilik puanı bence 10 üzerinden 3 tür.Önce sınavları değil eğitim şeklini değiştirsin sayın devlet büyüklerimiz
  kabullenemedikleri bir şey var evet gıkımız çıkmıyor kesip biçiyorsunuz durmadan ama BİZ KOBAY DEĞİLİZ ASLINDA

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Sınava bir daha girmemeye karar vermekle ne kadar doğru bir iş yaptığım tekrar tekrar kanıtlanıyor. Sınav zor değilmişmiş de, daha önce girenler de böyleymişmiş de. Bir de utanmadan açıklıyor, daha önce sınava girenler yine aynı puanı aldı diye. Daha önce sınava girenler de boş boş oturdu zaten 6 ay, hiç çalışmadı, hiç bakmadı İngilizceye. Bir de yabancı ülkeler örnek alıyor diyor, örnek alıyor doğru, nasıl sınav hazırlanmaz diye örnek alıyor. Kağıt kalemle yaptığı sınavı çok güzel becerdi ya, şimdi bir de elektronik sınav yapıp konuşma ve dinleme ölçecekmiş. Konuşmacı olarak da İngilizce dersine giren matematik öğretmenlerini oturtur artık!

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136
  İşte ÖSYM başkanı gibi bir zevatın torpille bir yerlere geldiğinin en güzel göstergesidir bu açıklama. Yahu gençlerin geleceğini kariyerini belirleyen bir kurumda bu kadar bilgisizce açıklama yapılabilir mı! Hiç mi ölçme değerlendirme dersi görmediniz? Hiç mi istatistik bilmiyorsunuz? Yazık çok yazık....

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  35
  Madem böyle bir değişiklik planlıyorsun neden bu sene bir değişiklik yaptın da kpds, üds birleştirdin. Oyuncak ettiniz her sene yeni şeyler deniyorsunuz. Deneme tahtası olduk sayenizde. Birde verdiğiniz kalemlerin üstüne emeğiniz emanetimizdir diye yazmışşınız. Hadi ordan! Kpds 86 aldım şimdi geçerli değil.

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  KPDS notunuz geçerli hocam.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  AYDIN
  Mesaj
  70
  ösym bu kadar saçmalığı yapacağı aslında belliydi.ekim ayında ösym pearson şirketiyle bir anlaşma imzaladığını duyurmuş ve 2014'den itibaren sınavları elektronik ortama aktarıp okuma-yazma-konuşma şeklinde test edeceğini dile getirmişti. ösym o açıklamayı yaptığı ekim ayında hiçbirimiz bu konunun üstünde fazla durmadık.önümüzde üds ve kpds sınavları vardı hepimiz onlara odaklandık. Nasılsa mevcut sınavlarda herhangi bir problem yoktu sessiz kalmayı tercih ettik. Üds-kpds süreci geçti başarılı olanlar memnun başarısız olanlar tekrar üds ve kpds çalışmasına başladı. birden ocak ayında bir kararname ile ösym üds-kpds'yi kaldırıp yerine yds adı altında bir sınavı dayattı. Dört sınav hakkımız ikiye indi, süresi kısaldı, soru sayısını son ana kadar öğrenemedik. tepki vermek yerine sessiz kalmayı tercih ettik. soran sorgulayan eleştiren çok azdı. yds'nin kolay olacağına yönelik bir algı yarattılar. internet üzerinden paylaşım yapan hocalardan tutalım da dershane hocalarına kadar herkes bu sınav rahat olacak algısıyla öğrencilerini sessizliğe itti.sınava girip çıkıp acı gerçeği hepimiz görünce anladık ki kazın ayağı hiçte düşündüğümüz gibi değilmiş. sonra tepkiler başladı kampanyalar yürütüldü sosyal medya üzerinden yoğun bir eleştiri oldu.üstüne yök başkanı soruları inceletiyoruz, süre yetersizdi, sorular zordu gibi bir demeç verdi yine aynı senaryo bir daha yapılacak sınav basit olacak. herkes bunun üstüne ösym tamam pes edecek düşüncesine kapıldı. ösym yine bizleri ters köşe yapacak bir çıkış yaptı. dalga geçer gibi sorular zor değildi, deyip üstüne sizler ingilizce bilmiyorsunuz noktasına varan bir açıklama yaptı.nisan yds'den sonra herkes haklı olarak ielts/toelf tarzı sınavlara yönelmeye başladı. çoğu kişi bu kurslara kayıt olmaya başladı. aslında ösym'nin bizi çekmek istediği uzağa biz kendimiz düşüyoruz arkadaşlar. ösym yakın gelecekte yds'yi kaldırmayı düşünüyor. bunu da sınavlarda bıktırma boyutunda bir psikoloji izleyerek yapıyor. dershanelerde ösym'nin bu düşüncesine farkında olarak yada farkında olmayarak destek veriyor. eskiden dershane ilanlarında sadece yds kursu için dağıtılırdı. şimdi hemen hemen bütün kurslar ielts/toelf kursu olmaya aday.hepsi öncelikle ielts/toefl kursu verip yds'yi yanında ekstradan sunuyor. aramızda muhakkak ielts/toefl sınavına girenler vardır. tecrübesiz kurumların bu işe el atması ve ösym'nin yazılı sınavı kaldırması bu işin daha da içinden çıkmaz bir hal almasına sebep olacak.bir kaç ayda sil baştan herşeyi değiştirip yepyeni bir formata uyum sağlamamız çokta mümkün değil. bununla birlikte TBMM'deki torba yasayla birlikte artık soruların bilgi edinme kapsamının dışına çıkarılmasını da bu çerçeve de düşünmemiz gerekir. yeni bir sınavın adı bile verilirken onun güvenilirliğini tartışmaya açacak adımları atmaktan ösym çekinmiyor. hani bu gidişle midyatta pirince giderken eldeki bulgurdan da olacağız..
  Merve, Cashmere ve jandro bunu beğendiler.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  "Hiçbir öğretim görevlisinin, bu sınav kolay veya zor olsun diye bir gayreti yoktur. Tamamen rastgele ve belli kurallar içerisinde oluşturulmuş bir sınavdır. O yüzden de YDS'nin KPDS ve ÜDS ile eş değerde olduğuna inanıyoruz. ''

  Ben bu cümleye çok takıldım. Sadece bu cümleyi kullanan bir insanın samimiyeti ve konuya hakimiyeti konusunda çok şey söyleyebilirim. Tamamen rastgele ama belli kuralları olan dünyanın örnek aldığı bir sınav modelimiz var. Hem rastgele hemde eşdeğer, çünkü kimse zor veya kolay olsun diye uğraşmıyor, kimsenin kötü bir niyeti yok. Sadece öyle rasgtelmiş
  Cashmere bunu beğendi.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Dekanın Odasında Dinleme Cihazı Bulundu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-04-2013, 15:21
 2. Okuma / Dinleme ve Anlamaya Yönelik Faydalı Siteler..
  Listening forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-09-2012, 10:43
 3. Dil merkezleri neden seneden seneye değişebiliyor? Bu yıl nereler var?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mustafazade
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 31-07-2012, 20:16
 4. Görevlendirildiğimiz Yerlerde Yazın Ne Yapacağız?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan coversws
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 31-07-2012, 17:21
 5. TOEIC Sınavı DINLEME Bolumu İpuçları
  KPDS / ÜDS Dil Eğitimi Bölümü forum içinde, yazan azraeltr
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 26-06-2011, 23:27

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git