Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

8 Türk Üniversitesi Dünya Sıralamasında

Anasayfa Haberleri Forumunda 8 Türk Üniversitesi Dünya Sıralamasında Konusunu İncelemektesiniz

Dünyaca tanınan eğitim danışmanlığı firması QS - Quacquarelli Symonds’ın (İngiltere) 2013 için Dünyanın en iyi ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  8 Türk Üniversitesi Dünya Sıralamasında

  Dünyaca tanınan eğitim danışmanlığı firması QS - Quacquarelli Symonds’ın (İngiltere) 2013 için Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Bu listeye göre bu yıl 8 Türk Üniversitesi sıralamaya girdi.

  Sıralamaya göre Bilkent Üniversitesi 400 - 450 bandında yer alırken, Koç, İstanbul Teknik, Sabancı Üniversiteleri 501-550 bandında.
  Hacettepe, İstanbul, Boğaziçi Üniversiteleri 551 - 600 bandında, Çukurova Üniversitesi ise 601 + bandında yer alıyor.

  Bilim alanı sıralamasında 4 Türk üniversitesi

  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) Laboratuvarları Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut da mayısta yayınlanan, QS’nin 30 bilim alanında yaptığı son sıralama listesinde Türk üniversitelerinin konumunun özetlendiğini belirtti. Türk üniversitelerinin QS listesinin genel sıralamalarında olduğu gibi bilim alanlarında da en iyi dünya üniversiteleri arasında yer aldığına dikkati çekti.

  ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Bilkent ve İstanbul Üniversitesinin 12 bilim alanında ilk 200’e girdiğini ifade eden Akbulut, şöyle devam etti:

  “Alan listelerinde, ODTÜ İnşaat Mühendisliği, sıralamada 51-100 arasında, ODTÜ Kimya Mühendisliği istatistik-yöneylem araştırması, inşaat mühendisliği, iktisat-ekonometri, elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, matematik ve eğitimde; İTÜ Kimya Mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği ve malzeme bilimlerinde; Bilkent Üniversitesi, felsefe, siyaset-uluslararası çalışmalar ve iktisat-ekonometri, İstanbul Üniversitesi, hukuk bilim alanında ilk 200’e girdi.”

  Hukuk alanında bir ilk

  ODTܒnün 8, İTܒnün 5, Bilkent’in 3 ve İstanbul Üniversitesi’nin 1 bilim alanında en iyiler arasında yer aldığına dikkati çeken Akbulut, “Türk üniversiteleri başarısını sürdürüyor. Bu yıl, ülkemizden ilk kez, İstanbul Üniversitesi hukuk alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alma başarısını gösterdi” dedi.

  Son yıllarda Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında sürekli yükselişte olmasının, üniversite adayları ve ailelerinin konuya ilgisini artırdığını belirten Akbuluk, üniversite tercih aşamasında, diğer faktörler yanında dünya sıralamaların da öğrencilere yardımcı olabileceğini söyledi.

  Bu kapsamda 2010’dan bu yana, ilk 2 bin dünya üniversitesinin sıralamasını yayınladıklarını anlatan Akbulut, bunun yanı sıra 6 temel alandaki sıralama listesinin de her yıl açıklandığını ifade etti.

  Akbulut, URAP Laboratuvarı’nın, diğer ülkelerde yapılan sıralamaları da derleyip kısa raporlar haline getirerek bilim camiasına, öğrencilere ve ailelerine yardımcı olmayı hedeflediğini belirtti.

  Hangi kriterlere bakıldı

  İngiltere merkezli QS firması, 2004-2009 yılları arasında, TIMES Dergisi ile “Dünyanın en iyi 700 üniversitesini” sıraladı. Ancak 2010 yılında iki grubun işbirliğinin sona ermesi ile QS aynı metodolojiyi devam ettirerek sıralama yayınlamaya devam etti. Son üç yılda ise çalışmalarını genişleterek bilim alanları bazında sıralamalar da yayımlamaya başladı.

  QS, Mayıs 2013’te yayımladığı “Bilim Alanı Bazlı Dünya Üniversite Sıralaması”nda üniversiteleri 5 temel alanda gruplanan 30 farklı bilim alanında değerlendirdi. Her bir alan için en iyi 200 üniversitenin ilan edildiği bu sıralamada QS, değerlendirmeyi akademik saygınlık (bilim adamlarının görüşlerine dayalı anket), işveren görüşü (işverenlerin görüşlerine dayalı anket), yayın başına düşen atıf sayısı ve H Indeks göstergesi kriterlerine göre yaptı.

  Gerçekler ortaya çıktı

  Prof. Dr. Abdullah Atalar (Bilkent Üniversitesi Rektörü): Yeni sıralaması dün yayınlandı. Ve o Türkiye’den 8 üniversitenin ismi var genel sıralamada. Bir de alanlara göre değişik üniversitelerin ismi var. İlk 200’e giren üniversiteler var, ama alanlarda. Genel sıralamada Bilkent, ilk sıralardaki Türk üniversitesi oldu. Bazı alanlarda başka üniversitelerin iyi sıralamaları var. ODTܒnin sanırım inşaat mühendisliğinde iyi bir sıralamada yeri var. Ben gerçeklerin ortaya çıkması olarak yorumluyorum bunu. Bilkent Üniversitesi hakikaten kurulduğu günden beri araştırma konusunda Türkiye’de liderlik yaptı, örnek oldu. Rekabet hem üniversiteler hem de öğrenciler için iyi bir şey. Bu sıralamalar da bir çeşit rekabet. Bu sıralamanın dışarıdan birinin yapmasına önem veriyorum. Biz kendimiz sıralama yapsak pek inandırıcı olmaz doğrusu. Bizden bağımsız olması daha güvenilir bir sıralama olduğunu gösteriyor.

  Prof. Dr. Mehmet Karaca (İTÜ Rektörü): 240. yılımızı kutlayan bir üniversite olarak inşaat, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği gibi köklü bölümlerimiz eğitim kalitelerini her geçen gün yükseltiyor. Sıralamalardan bu açıkca belli oluyor. QS ve benzeri üniversite sıralamaları üniversiteler ve üniversite adayları için önemli bir faktör ve bütün bu sıralamalar genelde benzer kıstaslara göre oluşturuluyor. Kendimiz ile rekabet eden bir kurum olarak, dünya sıralamasında her sene yükselmek niyetindeyiz.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 10-05-2013 saat 18:20.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. Dünya'da, ilk 200'e giren tek Devlet hastanesi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-02-2013, 13:43
 2. ODTÜ Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi Sıralamasında
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-03-2012, 16:01
 3. Bu Dört Türk Üniversitesini Dünya Konuşuyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 07-10-2011, 13:47
 4. UDS-KPDS Bi Dünya
  KPDS / ÜDS Dil Eğitimi Bölümü forum içinde, yazan WhoCares
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 14-01-2011, 22:50
 5. Dünya Üniversiteler Kongresi
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 23:40

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git