Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen biophysics
 • 1 gönderen nebuchadnezzar

Çetinsaya: Üniversitelere Parlak Beyinleri Çekemiyoruz

Anasayfa Haberleri Forumunda Çetinsaya: Üniversitelere Parlak Beyinleri Çekemiyoruz Konusunu İncelemektesiniz

İZMİR'deki dokuz özel ve kamu üniversitesinin rektörüyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde (İKÇÜ) biraraya gelen Yüksek ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Çetinsaya: Üniversitelere Parlak Beyinleri Çekemiyoruz

  İZMİR'deki dokuz özel ve kamu üniversitesinin rektörüyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde (İKÇÜ) biraraya gelen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Türkiye'nin önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini, özellikle çözüm sürecine öğrenciler, öğretim üyeleri ve akademisyenlerin destek vermesi gerektiğini söyledi.

  İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda konuşan Prof. Çetinsaya, "Bu yıl Türkiye'nin önemli bir dönüşüm dönemine denk geldi. Çözüm süreci içinde bu toplantıları anlamlı buluyorum. Malum Elazığ'da başlatmıştık, şimdi İzmir'deyiz. Sonra Muğla ve diğer bölgelerle devam ettireceğim. Ülkemiz çok önemli bir dönüm noktası. Aydın sorumluluğumuz var çözüme destek sürecinde. Üniversitelerin topluma hizmet etme fonksiyonları olarak bu sürece mutlaka pozitif katkı yapmaları bekleniyor. Nitekim bu toplantıyı vesile kılarak bu konularda da arkadaşlarımla değerlendirme yapacağız" dedi.

  Çetinsaya, çözüm sürecinin dikkatli ve hassas bir şekilde takip edilmesi gerektiğini ve zaman zaman üniversitelerde yaşanan öğrenci tepkilerinin de beklenenden az olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Üniversitede şiddet olayları kabul edilemez. Yükseköğretim camiası olarak toplumsal sorunlarda farklı yorumlarımız olabilir. Demokratik usul içerisinde dile getirmemiz gerekiyor. Tüm rektör arkadaşlardan azami hassasiyet rica ediyorum. Bu platformları sağlayacağız. Camiamızın bu sürece pozitif katkı yapmasını sağlayacağız. Üniversitelerin asli vazifesi topluma hizmet. Bu süreci Türkiye üniversiteleri ve İzmir üniversiteleri başarıyla götürecektir."

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kızılcahamam'daki kampta Maliye Bakanı'na öğretim üyelerinin özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde talimat vermesini de değerlendiren YÖK Başkanı Çetinsaya, Başbakan'a teşekkür etti.

  ÜNİVERSİTELERE PARLAK BEYİNLERİ ÇEKEMİYORUZ

  Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, özlük haklarının iyi olmaması nedeniyle üniversitelere parlak beyinlerin çekilemediği itirafında bulunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Muazzam gayretimiz var. Bu konu gerçekten çok önemli. Dile getirenlere, bu konuda çalışma yapılmasını isteyenlere şükranlarımı sunuyorum. Yükseköğretim camiamızın en önemli sorunu özlük hakları. Bu artık muadillerimizin gerisinde kaldık meselesinin ötesinde bir meseledir. Camiamız gerçekten çok geri kalmıştır. 2023 Türkiye'sinin meselesidir. Özlediğimiz hedefleri yakalayacaksak en parlak beyinleri akademiye çekmeli, öğretim elemanı yapmalı. Küreselleşmenin dinamikleriyle birlikte muazzam bir rekabet var. Herhangi bir bakanlığın uzman yardımcılığı sınavına girdiğinde asistanın iki katı aldığını biliyoruz. Üniversitelere parlak beyinleri çekemiyoruz. Özlük haklarının çağdaş standartlarda, Türkiye'nin siyasi, iktisadi ve sosyal gelişimine uygun standartlarda olması camia olarak en büyük beklentimiz. Direktif verenlere şükranlarımızı sunuyoruz."Yurtdışında bilimsel çalışma ve toplantılara katılacak olan öğretim üyelerinin yeşil pasaport sahibi olması gerektiğini vurgulayan YÖK Başkanı Çetinsaya, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

  "Önemli bir konu. Bu konunun da dile getirilmiş olmasından ve çözüm ışığı çıkmasından dolayı mutluyum. Yükseköğretimin uluslararasılaşmasından bahsedilen bir ortamda, en büyük stratejilerimizden biri. Türkiye'ye daha çok öğrenci ve öğretim üyesi gelmesi ve bizden de daha fazla bilimsel toplantılara katılması, yeşil pasaport konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini ve tüm öğretim üyelerimizin sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Çözüme kavuşturacak olanlara teşekkür ediyorum."Toplantıya İzmir Üniversiteler Platformu üyesi olan dokuz vakıf ve kamu üniversitesi rektörü katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda İzmir üniversitelerinin sorunlarının masaya yatırılacağı belirtildi.

  Kaynak: DHA

  Son düzenleyen Nazmi, 07-05-2013 saat 14:07.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Biz parlak beyin değil miyiz ya, kendimi aşağılanmış hissettim ...
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  8
  1- Üniversitelerde oluşan şiddet ortamının tek yaratıcısı ve sebebi hükümetin rektörleridir. Polisi ve özel güvenlikleri insanların üzerine saldırtmadığınız sürece olay çıkmaz rahat olun. Yada "demokratik usul vs" safsatasını kullanmayı bırakın.

  2- Siyasi olaylarda tarafı olduğunuz konulara insanları çekmek amacıyla makamınızı kullanmanız ne kadar ahlakidir önce bunu sorgulayın.

  3- Oluşturduğunuz yapının "parlak beyinleri" bünysinde barındırması imkansız. Daha akademik kariyere başlamadan önlerini kesiyorsunuz zaten. Öyle yada böyle kendini içeri atabilenleri de bilimsel düşünceden uzak yapınız sayesinde ya kendinize benzemeye mecbur ediyorsunuz yada canından bezdiriyorsunuz.
  Ertelenmiş Düşler bunu beğendi.

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Trabzon
  Mesaj
  242
  üniversitelere parlak beyinleri çekememenin yanında mevcut başka bir sorun da universitedekilerin de parlak beyinleri çekememesi.. büyük revizyonlar gerekli ülke bazında..

 5. #5
  kuzeyyıldızı
  Misafir
  Alıntı fzk2003 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Biz parlak beyin değil miyiz ya, kendimi aşağılanmış hissettim ...
  hocam asıl parlak beyin biziz )) meyve verecek agacı taslıyolarrr

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  2
  Fikrimce; parlak beyinleri çekebilmek için parlak beyinlerin zihinlerinin gereksiz konularla meşgul olmamaları da gerekiyor. Öğrencilerin üniversite içerisinde bilgiyi ve öğrendiğini geliştirmek amacıyla attıkları adımları akademisyenlerin destekleyip rehber olmaları gerekiyor.. Bir üniversite öğrencisi kendini geliştirmek için çaba mı göstersin yoksa üniversite bittikten sonra hangi yolumu nasıl çizip, "açıkta mı kalacağım?" endişesiyle sürekli gereksiz işlerin peşinde mi kaybolsun?

Benzer Konular

 1. Üniversitelere ABD Sistemi Geliyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-03-2013, 12:40
 2. Gökhan Çetinsaya: Yeni Üniversitelere İhtiyaç Var
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 25-02-2013, 11:08
 3. Tüm üniversitelere bütünleme sınavı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-06-2012, 14:42
 4. Bu Yıl Üniversitelere 7 bin Araştırma Görevlisi Alınacak
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 10-01-2012, 02:47
 5. Üniversitelere SİVİL Polis...
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-10-2010, 00:41

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git