Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen kaamos

Tersine Beyin Göçü: 3 yılda 148 araştırmacı Türkiye’ye döndü

Anasayfa Haberleri Forumunda Tersine Beyin Göçü: 3 yılda 148 araştırmacı Türkiye’ye döndü Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye’de imkânların ve altyapının dünya ile yarışacak düzeye gelmesi ‘tersine beyin göçü’nü hızlandırdı. Bakan Nihat ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Tersine Beyin Göçü: 3 yılda 148 araştırmacı Türkiye’ye döndü

  Türkiye’de imkânların ve altyapının dünya ile yarışacak düzeye gelmesi ‘tersine beyin göçü’nü hızlandırdı. Bakan Nihat Ergün, ABD’de düzenlenen ‘Hedef Türkiye Çalıştayları’ ile son 3 yılda 248 araştırmacının döndüğünü açıkladı.


  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın 4 yıldır ABD’de ‘Hedef Türkiye Çalıştayları’ düzenlediğini belirterek, çalıştaylar ve TÜBİTAK’ın burs programları kapsamında son 3 yıl içinde 248 araştırmacının Türkiye’ye döndüğünü açıkladı. Bakan Ergün, tersine beyin göçünün hızlanması için TÜBİTAK’ın, “Beyin göçünün beyin gücüne dönüşmesi” sloganıyla 2010 yılından bu yana ABD’de “Hedef Türkiye Çalıştayları” düzenlediğini belirtti. Türk araştırmacılara geri dönüş fırsatları sunmak ve ev sahipliği yapmak için Türkiye’den 26 kurum ve kuruluş yetkilisinin ABD’ye gittiğini kaydeden Ergün şöyle konuştu:

  Dönene destek verilecek

  “19 üniversite ile birlikte TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK BİLGEM, ASELSAN, TOFAŞ, GATE Elektronik AŞ, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan yetkililer, ABD’de çeşitli üniversite ve sanayi kuruluşlarında görev yapan 250 araştırmacı ile bir araya geldi. Kurumlarını tanıtan sunumlar gerçekleştiren katılımcılar araştırmacılar ile ikili görüşmelerde bulundu. Çalıştaylarda Türk Araştırma Alanı’ndaki son gelişmeler, araştırmacıların Türkiye’ye dönerken ve döndükten sonra kullanabilecekleri destekler hakkında detaylı bilgi sunuldu.”

  Dönmeyenden de yararlanacağız

  Yurtdışında bilim ve teknoloji ataşeleri atayacaklarını belirten Ergün şöyle konuştu: “Bu ataşeler, yurtdışındaki Türk ve yabancı bilim-insanlarıyla, teknoloji-yoğun firmalarla yakın bir temas halinde olacaklar. İlk etapta Washington’a bilim müşaviri, Los Angeles’a da bilim ataşesi atayacağız. Ayrıca Çin, Japonya, G. Kore ve Almanya’ya da göndereceğiz. Bu sayede dönmeyenlerden de önemli oranda yararlanacağız.”

  İmkânlar gelişti, geri döndük
  Yrd. Doç. Dr. Ayşe Begüm Tekinay (Bilkent Üniversitesi): ABD’deki Rockefeller Üniversitesi’nde 10 yıl moleküler biyoloji alanında araştırmalarda bulundum. 2009’da Türkiye’ye döndüm ve araştırmalarımı Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) sürdürüyorum. ABD’ye gittiğim yıllarda Türkiye’deki imkânlar sınırlıydı. Bizim araştırmalarımız çok para isteyen araştırmalardı. O nedenle geri dönüp dönemeyeceğimiz konusunda kararsızdık. Artık Türkiye’deki imkanlar çok gelişti. Burada iyi ve kaliteli bir iş yapıyorsanız çok ciddi destekler alıyorsunuz.

  Altyapı var
  Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu (TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü): ABD’de yaklaşık 21 yıl kaldım. Özel bir üniversiteden öğretim üyeliği teklifi üzerine Türkiye’ye döndüm. Ülkemiz zengin bir araştırma alt yapısına kavuşuyor. İleri teknolojiye ve Ar-Ge’ye dönük çalışmalar artmış durumda. ABD’deki sistem burada nüve olarak uygulanıyor. Her türlü imkân ve alt yapı var. Dünya ile yarışacak duruma geldi ve elindeki imkânlar ile birçok ülkeye göre daha dinamik.

  İlk ekip kuruldu
  Yrd. Doç. Dr. Orçun Kepez (Kadir Has Üniversitesi): İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olup master’ımı tamamladıktan sonra 2002 yılında ABD’ye gittim. North Carolina Üniversitesi’nde alanımla ilgili çalışmaların ardından tersine beyin göçü ile 2008 yılında ülkeme dönme kararı aldım. Türkiye’ye geldikten sonra Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamındaki Marie Curie Araştırma Programına bir araştırma projesi önerisi verdim ve bu kabul edildi. Bu proje ile ilk araştırma ekibimi kurdum. ABD’de başladığım çalışmalara burada devam etme fırsatı yakaladım.

  Yalıyım sistemi
  Yusuf Yusufoğlu (ARÇELİK): ABD’de 6 yıl kaldım. TÜBİTAK’ın desteğiyle Marie Curie Araştırma Bursu almaya hak kazandım. Şu an bir makale yazma aşamasına geldim. Sanayiden gelip makale yazarak yine önemli bir çalışma yaptım. İki senede sıfırdan başlayarak üretimde kullanılacak olan bir yalıtım sistemini geliştirdik ve bu yakında yatırıma dönüşecek.

  Kaynak: Hürriyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  shockhan
  Misafir
  American Enstitü Burslaryıla 3 Senede kaç kişi gitti birde onu deyiverin hele

 3. #3
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Bu adamlar salak mı neden geri gelmişler

  Sıkıysa devlet üniversitesine gelsinler (büyükler dışında) ...

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu adamlar salak mı neden geri gelmişler

  Sıkıysa devlet üniversitesine gelsinler (büyükler dışında) ...
  bence zaten birçoğu geri dönmek üzere birtakım oluşumların finansal destekleriyle gitmişlerdir. evet, kötü niyetliyim
  Mr December bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Görevden Alınan Her 4 Bürokrattan Biri Mahkemeyle Geri Döndü
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-02-2013, 09:09
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-02-2013, 11:52
 3. Beyin göçümüz beyin gücümüz oldu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-02-2013, 21:53
 4. Adrese Teslim Öğretim Üyesi Kadrosu Mahkemeden Döndü; Ancak..
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 04-10-2012, 20:05
 5. Okulu 4.5-5 yılda bitirenler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan xman
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 03-07-2011, 14:02

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git