Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11

Tübitak Akademisyenlerin Yayınları Başına 5 Bin Lira Teşvik Verecek

Anasayfa Haberleri Forumunda Tübitak Akademisyenlerin Yayınları Başına 5 Bin Lira Teşvik Verecek Konusunu İncelemektesiniz

TÜBİTAK, bilim insanlarına yayın başına 5 bin liraya kadar teşvik verecek. TÜBİTAK Başkanı Prof. Altunbaşak ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Tübitak Akademisyenlerin Yayınları Başına 5 Bin Lira Teşvik Verecek

  TÜBİTAK, bilim insanlarına yayın başına 5 bin liraya kadar teşvik verecek. TÜBİTAK Başkanı Prof. Altunbaşak “Yayın sayısındaki başarıyı kalitede de göstereceğiz” dedi.


  TÜBİTAK, akademisyenlerin makale sayısından çok içeriğinde kalitenin arttırılması için araştırmacılara her ay maaş gibi destek verme kararı aldı. Türkiye’deki araştırmacıların uluslararası dergilerde yer alan bilimsel yayınlarında önemli bir artış olmasının yanı sıra kalitenin de arttırılması için bilim insanlarına destek vereceklerini açıklayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Yayın sıralamasında 10 yılda 8 basamak birden yükselen Türkiye, yeni dönemde yayınların kalitesine odaklandı. Kaliteli yayın sayısının arttırılması için bilim insanlarına 5 bin liraya kadar teşvik vereceğiz” dedi.

  MAKALESİNE ATIF ALANA ÖDÜL

  Uluslararası yayın sayıları sıralamasında 2000 yılında 26’ncı sırada yer alan Türkiye’nin 2011 yılında 18’inciliğe yükselme başarısı gösterdiğini açıklayan Prof. Dr. Altunbaşak, Türk bilim insanlarının bu başarısında TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’nın (UBYT) yazarlara sağladığı teşviklerinde de önemli rol oynadığını belirtti.

  Altunbaşak, uluslararası yayın sayısı artışının başarı kalite sıralamasına yeterince yansımadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

  “Yayın kalitesinin göstergesi olan uluslararası atıf sayısı bakımından Türkiye bugün 27’nci sırada yer alıyor. Yayın sayısı sıralamasında 10 yılda 8 basamak yükselen Türkiye, atıf sayısı sıralamasında ise sadece 4 basamak yukarı çıkabildi. Geçmişte birbirine paralel olarak artan iki kategori arasındaki makas giderek açıldı. Yayın sayısı artışındaki başarının kaliteye de yansıması için önemli bir adım attık. UBYT programının geçmiş 20 yıllık verilerini tek tek analiz ettik, programı yeniden tasarlayarak yayın kalitesinin arttırılması amacıyla yazarlara yapılan ödemeleri önemli ölçüde yükselttik.”

  Prof. Dr. Altunbaşak, kaliteli yayınları teşvik eden bir yapıya dönüştürülen Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’na göre, uluslararası temel atıf dizinleri tarafından taranan dergilerin çeşitli parametreler kullanılarak değerlendirileceğini söyledi. Başkan Altunbaşak, “Dergilerde yer alan yayınlara, kalite puanlamasına göre 500 ile 5.000 TL arasında değişen teşvikler verilecek. Program dünden itibaren uygulamaya konuldu” dedi.

  TEŞVİK 4 KATINA ÇIKTI

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, 1993 yılından itibaren bilim insanlarına verdikleri teşvik miktarını yapılan değişiklikler ile 4 katına kadar çıkardıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

  “Geçmişte yayınlar Fen ve Sosyal Bilimler olarak iki ayrı kategoride değerlendiriliyordu. Kategorilerin altında ise A, B ve C grupları yer alıyordu ve teşvik miktarı bu gruplara göre belirleniyordu. Yani 80 puan alan ile 100 puan alan aynı grupta yer alıyor ve aynı teşvik miktarına layık görülüyordu. Yeni sistemde iki ana kategori ile birlikte gruplar da kaldırıldı. Böylece yayın hangi dergide yer almışsa ona göre puanlandırılacak ve puan başarısına göre teşvik alacak.”

  Kaynak: Hürriyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  113
  Şöyle genel bir şekilde haberi okuyan herhangi bir vatandaşta aklında ilk uyanacak duygu "OO Akademisyenler de Götürüyor Parayı, vay bee 5000 TL, iyi para alıyor bunlar..."

  Kusura bakmayın herhangi bir sokaktan geçen bir vatandaşın sokak jargonu ile bu haberi okuduktan sonra yapacağı klasik yorumu yazdım. Gel gelelim ki, ortalama olarak her akademisyen kendi branşı ile alakalı dergilerin teşvik ücretlerini incelediğinde görecek ki; genel anlamda teşvik miktarları düşürülmüştür. Çok kaliteli dergiler dışında, ki bu dergiler bir akademisyenin akademik hayatında 1 veya 2 yayın yapabileceği dergiler, diğer dergilerden alınacak ücretler ortalama olarak azalmış ve 250 TL (yazar başına) alt limiti getirilmiştir.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  34
  Aynen katılıyorum. Bundan sonra ev sahibim senede 5 10 bin ekstram olduğunu düşünse haklı. Cok matah bir düzenleme yapmışlar gibi artist artist anlatıyorlar. A sınıfı sci makaleden pay alacağım teşvik 700 lirayı gecmezken...

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  34
  Akademik personel olamayan bir doktora öğrencisi makalesi için bu teşvikten yararlanabilir mi?

 5. #5
  ch.accepted
  Misafir
  Ben de TÜBİTAK'a bir öneri sunayım. Benim hazırladığım bir yayını EJOR'da (European Journal of Operational Research - Elsevier) yayınlatsınlar ben onlara 5 bin lira vereyim.

  Ben 1 aydan beri baş ağrısı çekiyorum ve daha literatür araştırmasını ve temel denemeleri zor tamamlayabildik. Elimizdeki 300 şehirli TSP modelini labtaki 2 paralel bilgisayarda 27 saatte zor çözdürebildik. Hoca bile usandı artık "yaza bırakalım şu işi ya" dedi, olmaz hocam yapalım hocam edelim hocam diye her gün baskı yapıyorum hocaya da öyle çalışıyoruz. Kolay mı A sınıfı dergide makale çıkarmak bu neyin saçmalığı? Verilen o 3-5 bin lira teşvik benim ve hocamın şu yayını hazırlamak için çektiğimiz baş ağrısının ilacını karşılayabilir ancak. Sağ olsun TÜBİTAK.
  Artist bunu beğendi.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Burada yalnızca öğretim üyeleri mi kastediliyor ? Yani buradaki akademik personel başlığını açabilecek biri var mı aramızda

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  71
  Alıntı biophysics Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Burada yalnızca öğretim üyeleri mi kastediliyor ? Yani buradaki akademik personel başlığını açabilecek biri var mı aramızda
  Araştırma görevlileri, öğretim görevlilleri ve öğretim üyeleri kastediliyor sanırım.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  5
  Sanırım yrd. doç,doç. ve prof. için daha çok geçerli yüksek oranda akademik dergide yayınlanan makalelerden yüksek prim almak.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Sakarya
  Mesaj
  205
  Alıntı Uncu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Akademik personel olamayan bir doktora öğrencisi makalesi için bu teşvikten yararlanabilir mi?
  evet yararlanabiliyor.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı tğçe Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sanırım yrd. doç,doç. ve prof. için daha çok geçerli yüksek oranda akademik dergide yayınlanan makalelerden yüksek prim almak.
  teşviklerde ünvan farketmiyor, önemli olan hangi sınıf dergide yayınlandığı.
  Nazmi bunu beğendi.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  16
  Yüksek lisans ve doktora tezlerinin yayına dönüştürülmesiyle aynı şekilde teşvik alabiliyor mu?

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Akademisyenlerin Çoğu Dershanelerde Çalışmak Zorunda Kalıyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan globalerol
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 14-05-2013, 10:51
 2. TÜBİTAK, Yayın Başına 5 Bin TL Kadar Teşvik Verecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 03-05-2013, 11:44
 3. Teorem Yayınları
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan bunyas23
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-02-2013, 16:01
 4. Üniversiteden İşsiz Mezuna 1000 Lira Maaş
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 20-07-2012, 16:03
 5. Ne Olacak Siz Akademisyenlerin Hali?
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 23-07-2011, 13:00

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git