Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Tübitak: Doktorası Olana Bir Yıl Yurtdışı

Anasayfa Haberleri Forumunda Tübitak: Doktorası Olana Bir Yıl Yurtdışı Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye’deki bütün öğretim ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Tübitak: Doktorası Olana Bir Yıl Yurtdışı


  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye’deki bütün öğretim üyelerini yurt dışına gönderebilecek bütçeye sahip olduklarını belirterek, “Doktorası olan herkesi bir sene yurt dışına gönderiyoruz. Kabul oranı yüzde 60. Türkiye’de bu bursu alabilecek yaklaşık 90 bin kişi var. Başvuran ise 500 kişi. Bunu hiçbir şekilde anlamıyorum” dedi.

  Altunbaşak, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda, TÜBİTAK’ın destekleriyle ilgili akademisyenlere bilgi verdi. Yaklaşık 5 yıldır makale teşvik sistemini uyguladıklarını hatırlatan Altunbaşak, akademisyenlerin makale yazdıkları zaman aldıkları ücretleri içeren sistemi, 3 hafta önce yenilediklerini söyledi. Her bir derginin, her bir makalenin karşılığında ücret olduğunu anlatan Altunbaşak, artık A, B, C grubu diye ayrımların yapılmayacağını vurgulayarak, “Kaliteye çok daha önem veren bir sistem var. Her bir derginin kendi puanı var. Buna bağlı olarak da para veriyoruz” diye konuştu. Her alanda dergilerin puanlarına göre sıralanacağını belirten Altunbaşak, akademisyenlere seslenerek, “Kendi alanınızda kaliteli bir yayın yaparsanız makale başına 5 bin lira alırsınız” dedi.
  Altunbaşak, sıralamanın en altındaki dergide yayımlanan makale için de 800 lira verdiklerini açıkladı.

  İyi çalışana 5-10 bin destek

  TÜBİTAK’ın çalışma sistemiyle desteklediği alanlara ilişkin de açıklamalarda bulunan Altunbaşak, akademisyenlerden şirket kurmalarını istediklerini anlattı. Öğretim üyelerinin 36 kriterden puan toplayabildiğini ve buna göre performans ödülü aldığını söyleyen Altunbaşak, iyi çalışan birinin TÜBİTAK’tan 5-10 bin lira arası ödül alabileceğini vurguladı. Hedef Odaklı Ar-Ge sistemlerine de değinen Altunbaşak, “Kendi uçağımızı, trenimizi, arabamızı yapmak istiyoruz. Bu kapsamda bu alanlarda çağrılar açıyoruz. Bu alanlar için 2,5 milyon lira proje limiti koyduk. Üniversitelere ister başka bir üniversiteyle, ister kendi içinde farklı bölümlerle, isterse de sanayiyle işbirliği yaparak proje almalarını önerdik. Bunun dışında üniversitelerde teknoloji transfer ofisleri kurulmasını istedik. Bu ofisler proje destek ve geliştirme hizmeti vermek üzere planlandık” dedi.

  Yurt dışı bursuna başvuru az

  Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, yurt içi ve yurt dışı burslarla, etkinlik destekleriyle 20 bin kişiye burs verdiklerini belirterek, “Doktorası olan herkesi bir sene yurt dışına gönderiyoruz. Kabul oranı yüzde 60. Türkiye’de bu bursu alabilecek yaklaşık 90 bin kişi var. Başvuran ise 500 kişi. Bunu hiçbir şekilde anlamıyorum” diye konuştu. Başvurması halinde Türkiye’deki bütün öğretim üyelerini yurt dışına gönderebilecekleri oranda bütçeleri bulunduğunu belirterek Altınbaşak, bu desteklerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 23-04-2013 saat 15:01.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  86
  Kabul oranı %60 derken neyi kastediyor acaba...Onay verdikleri burs ise, kendi kendine gol atmış demektir. Yani başvuran 500 kişinin % 60 'ını alıyor ise 90000 kişiye ne diye ihtiyaç duyuyor. Eğer yurtdışındaki okulların kabul oranı ise, bir tane üniversite yok. Muhakkak bir tanesi kabul eder.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  588
  makale parası almak için ne yapılıyor peki? ))

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  333
  anlamayacak bir şey yok. doktarasını yapmış biri akademisyen değilse bir yerde çalışıyordur dolayısıyla ailesi olan biri kalkıp yurt dısına neden 1 yıl çıksın?

Benzer Konular

 1. Tübitak Yurtdışı Araştırma Bursu ve ÖYP Yurtdışı Araştırma Bursu
  Burs ve Destek Haberleri forum içinde, yazan mellifluously
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-12-2012, 00:07
 2. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Tıp Tarihi ve Etiği doktorası yapmış olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-06-2012, 19:26
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-02-2011, 19:01
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-02-2011, 11:18

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git