Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen
 • 1 gönderen

Çetinsaya: YÖK Algısı Düzelecek Gibi Değil

Anasayfa Haberleri Forumunda Çetinsaya: YÖK Algısı Düzelecek Gibi Değil Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, “YÖK algısını değiştirmeye uğraşmıyorum çünkü düzeltilecek gibi değil” dedi. Çetinsaya, YÖK’ün ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Çetinsaya: YÖK Algısı Düzelecek Gibi Değil


  YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, “YÖK algısını değiştirmeye uğraşmıyorum çünkü düzeltilecek gibi değil” dedi.


  Çetinsaya, YÖK’ün müdahaleci zihniyetin değişmesi gerektiğini, bu doğrultuda bölge toplantıları yaptıklarını, rektörlerle, öğretim üyeleriyle, akademisyenlerle, özellikle öğrencilerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi. Çetinsaya, “YÖK algısını değiştirmeye uğraşmıyorum çünkü düzeltilecek gibi değil” diye konuştu. YÖK’ün dönüştürülmesi, değiştirilmesi gerektiğini düşündüğünü anlatan Çetinsaya, eski YÖK’ün ne zihniyet ne de mekanizma olarak devam edebileceğini vurguladı. Eski zihniyeti devam ettirmek isteyen insanlar olsa da pratikte bunun işlemediğini belirten Çetinsaya, “Çünkü 170 üniversite, 4 milyon öğrenci, 120 bin öğretim üyenizin olduğu yerde eski YÖK’ü o kadar müdahaleci, her ayrıntıya müdahale eden yapıda hayal etseniz de uygulayamazsınız. YÖK’ün bir planlama, denetleme ve koordinasyon kurumu gibi görülmesi gerekir” dedi.

  Disiplin yönetmeliği metinleri işlevini yitirdi

  Çetinsaya, öğrenci ve öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğinin 1980’lerden kalmasından dolayı o dönemin zihniyetini yansıtan metinler olduğunu söyledi. Geçen yıl öğrencilerin disiplin yönetmeliğini değiştirmeyi başardıklarını ancak yasa çalışmaları nedeniyle öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğini değiştirmeye ara verdiklerini anlatan Çetinsaya, şöyle devam etti: “Son ortamda eskiden kalma reflekslerin kullanıldığı ve toplumda haklı olarak tepkiye neden olan öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğinin de masaya yatırılmasını teklif edeceğim. Disiplin yönetmeliği metinleri o kadar eski ki bugünün Türkiye’si için anlamını yitirmiş veya diğer hukuki metinlerle çelişir hale gelmiş. Zaten Danıştay kararlarıyla bazı maddeleri iptal ediliyor.”

  Şiddet üniversite hayatının bir parçası olamaz

  Bazı üniversitelerdeki öğrenci olaylarına da değinen Çetinsaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizdeki öğrenci olaylarına baktığımızda bazılarının profesyonelleşmiş, militanlaşmış kişiler tarafından yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle onlar için artık zabıta kuvvetlerinin meselesidir diye bakıyorum. Çünkü şiddet içeren bu tür eylemler üniversite hayatının bir parçası olamaz. Bizim vazifemiz üniversitede serbest şekilde şiddet içermeyen her türlü fikrin ifade edilmesine imkan tanımak. Bundan dolayı rektörlerden, idarecilerden bu konuda çok hassas davranmalarını, şiddete başvuran ile başvurmayan öğrencilerin ayrımının iyi yapılmasını istiyorum. Kurunun arasında yaşın yanmaması gerekir.” Öğrencilerle konuşularak, ikna edilerek tepkilerini barışçıl yönde ifade etmeye koşullandırılması gerektiğini anlatan Çetinsaya, gençliğin doğasında tepki duymanın var olduğunu söyledi.

  En iyi olanın öğretmen olabileceği düzeni yolda

  Çetinsaya, geçen yıl ara verilen formasyon uygulamasının bu yıl yeniden başlayacağını belirtti. Fen edebiyattan güzel sanatlar, ilahiyat fakültelerine kadar çeşitli fakültelerde formasyon hakkının devam etmesini kararlaştırdıklarını söyleyen Çetinsaya, mezunların hangi alanlarda öğretmen yapılacaklarının ise Milli Eğitim Bakanlığınca belirleneceğini söyledi. Öğretmen yetiştirme stratejilerinin değiştirildiğini anlatan Çetinsaya, “En iyi olanın öğretmen olabileceği düzene doğru gidiyoruz. Bence ülkemiz açısından kazanım budur. İkincisi de tekelleşme yerine ‘herkes rahatlıkla formasyon yapabilir ve bu ülkede öğretmen olabilir’ diyoruz” diye konuştu.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 23-04-2013 saat 14:59.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  tabii herkes öğretmen olabilir, zaten eğitim ne ki, çok mu önemli! En iyi olanı sınavla belirleyeceğiz, ama ne sınav değil mi maşallah! Aslında eğirim fakültelerini kaldıracağız demesini beklerdim ben, lüzumsuz ne de olsa.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  aynı sistemi rehberliktede getirdiler, rehberlerin en azından lisans ve rehberlik mezunu olmaları istenmelidir.
  çok saçma uygulamalar bunlar, peki eğitim okuyan insanların ne günahı var?

  Madem siz o fakültelerden yetişen kişilere meslek biçimlendiremiyorsunuz o zaman kapatın o fakülteleri insanların emekleri ve hayalleri ile oynuyorsunuz. çok ah alıyorsunuz farkında değilsiniz.
  Niënor bunu beğendi.

 4. #4
  Niënor
  Misafir
  Kapanamaz hocam, hele formasyon kalkarsa hocaların işi gider elden, sonra eğitimdeki hocalar da az para alır o zaman.
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Çetinsaya: Yükseköğretimde İstatistiklere Sığmıyoruz
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 13-04-2013, 12:35
 2. Obezitenin Tek Suçlusu Ekmek Değil
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-03-2013, 11:58
 3. Kamuoyunun Yerli Otomobil Projesini Algısı
  Akademik Makaleler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-02-2013, 21:55
 4. Çalışmam için anket: Terörizm Riski Algısı
  Tez Bilgi Bankası forum içinde, yazan sheelanagig
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18-11-2012, 23:05
 5. Sosyal ağlarda bilgi paylaşımı vve güven algısı
  Tez İçin Anket Çalışmaları forum içinde, yazan omarfako2
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-06-2012, 12:29

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git