Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
 • 5 gönderen Nazmi
 • 2 gönderen sidneh
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen PhD

Suat GÜRCAN'ın YDS hakkında yorumları. 6 Ekim'de Neleri Değiştirebiliriz?

Anasayfa Haberleri Forumunda Suat GÜRCAN'ın YDS hakkında yorumları. 6 Ekim'de Neleri Değiştirebiliriz? Konusunu İncelemektesiniz

2013 SONBAHAR DÖNEMİ YDS ’de Neleri Değiştirebiliriz?[/B] Değerli Arkadaşlar; 2013 İlkbahar Dönemi YDS ile ilgili ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Suat GÜRCAN'ın YDS hakkında yorumları. 6 Ekim'de Neleri Değiştirebiliriz?

  2013 SONBAHAR DÖNEMİ YDS’de Neleri Değiştirebiliriz?[/B]

  Değerli Arkadaşlar;


  2013 İlkbahar Dönemi YDS
  ile ilgili görüşlerimi ve sonraki sınavlar için tavsiyelerimi sizinle paylaşmak isterim. Sınav öncesinde yapmış olduğum yorumlarda 2.5 saatlik bir sınav olmasının avantaj olacağını söylemiştim, ancak hem sınava giren hocalarımızın yorumları hem de yapmış olduğum sınav analizi gösteriyor ki maalesef soru hazırlayan ekip bunu dikkate almamış.Sınavın birinci önemli problemi süre ve soru zorluğu dengesinin uyumsuzluğu. Eğer sınav süresi kısalıyor ise mutlaka bazı sorularda adayların hızlı bir şekilde doğru yanıta ulaşabilmelerini sağlayacak eleme opsiyonları sunulmalıdır. Örneğin, English Exam Center olarak yapmış olduğumuz deneme sınavlarında soru havuzumuzdan aldığımız ve daha önce 3 saatlik formata göre hazırlamış olduğumuz sorularda bazı seçeneklerde oynamalar yaparak soruları 2.5 saat içerisinde çözülebilir hale getirmiştik ve deneme sınavlarımıza giren adayların çoğu sınavı yetiştirebilmişti. Bu örneği vermemin sebebi sınavın en önemli sorunu olan süre problemine değinmek arkadaşlar; çünkü ÖSYM’nin soru hazırlama ekibi de sınav sorularını daha önceki soru havuzundan çekmiş olabilir; ancak buradaki sıkıntı sorular üzerinde tekrar oynama yapmamaları. Eğer sıfırdan hazırlanan sorular ise de sınavın 3 saatten 2.5 saate düşürülmesi maalesef dikkate alınmamış. 6 Ekim’deki YDS için dikkate alınması gereken en önemli husus bu.

  Sınavın ikinci önemli problemi ise bazı sorularda adayların tam doğru yanıtları bulamamaları ve “kötünün iyisini” seçmek zorunda kalmaları olmuş. 2.5 saat içerisinde yetişmesi adına, soruları basitleştirmek gerekirken, aksine yapılan zorlaştırma çabaları esnasında, özellikle Çeviri sorularında ve Yakın Anlamlı Cümleyi bulma sorularında bazı sorularda tam olarak doğru yanıt yok arkadaşlar ve bu nedenle adaylar kötünün iyisini seçmek zorunda kalmışlar. Bu tür sorular daha önceki KPDS ve ÜDS sorularında da mevcuttu; sonuçta soru açıklamasında da “en yakın olanını bulunuz” ifadesi mevcuttur; buna itirazım yok ancak doğru yanıtları net olan soruların yazılması her zaman geçerliliği ve güvenilirliği artıracağı için 80 soru ve 150 dakika dengesi içerisinde bu tür zorlamalara gerek yoktur. Bu nedenle 6 Ekim sınavında “kötünün iyisi” olan ya da “doğru / daha doğru” olan seçenekler değil soru köküne göre net olan doğru yanıtların yazılması gerekiyor.

  Sınavda eleştireceğim üçüncü nokta ise soruların yazılma mantığı. Arkadaşlar bizler de deneme sınavlarımız ya da kitaplarımız için çeşitli sorular yazmaktayız. Doğru soru yazmak da bir bilimdir, soru hazırlamanın da bir mantığı bir metodolojisi vardır ve okumuş olduğumuz İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde sadece bunun için aldığımız dersler de müfredatlarda mevcuttur. Bunu sınavdan 2 örnekle açıklamak isterim. Arkadaşlar kendinizi ÖSYM YDS Soru Hazırlama ekibinde düşünün ve internette www.scientificamerican.com sitesinde metinler okurken gördüğünüz aşağıdaki cümleden bir soru üretmek istiyorsunuz ve “bu cümleden güzel bir preposition” sorusu çıkar düşüncesiyle YDS’nin 11.sorusunu yazıyorsunuz.

  “As glaciers collapse toward the sea, scientists struggle to figure out how fast the southern continent is melting and what that means for sea-level rise”

  Sorunun D seçeneğinde “toward / for” koymak ve diğer seçenekleri de bu cümleye ve anlama uyumayan başka edatlar yazmak zor değil arkadaşlar. Ancak bilimsel bir makalede geçen cümleyi düzeltme, hatta daha iyisini yazmak amacında olan soru yazma ekibi bu seçeneği sınavda “on / for” olarak değiştirmiş. İngilizcede eş anlamlı olan, birbiri yerine kullanıldığında anlam bütünlüğünü bozmayan yapılar mevcuttur ve bu yapıları oynadığınızda sorudaki anlamda herhangi bir sorun yaratmazsınız. Ancak, eş anlamlı olmayan ve farklı yorumlara sebep olabilecek “toward” ve “on” edatlarını birbiri yerine kullandığınızda anlam kayması yaratırsınız ve bu kesinlikle doğru soru yazma mantığının dışındadır. “Yönelme” bildiren “toward” ile “yüzey” anlamı veren “on” edatı bulundukları cümlede farklı çevirilere sebep olabilir. Kısaca, soru yazarken belli yapılar ile oynayabilirsiniz, ancak soruyu biraz zorlaştırayım derken değiştirdiğiniz yapılarda eğer anlam kayması yaratılıyorsa yapılan iş doğru soru yazmak değildir. Daha önceki KPDS ve ÜDS sorularındaki bu soru yazma mantığı maalesef hala devam ediyor.

  Bir diğer örnek ise 15.soruyla ilgili. İnternette geçen aşağıdaki cümlede “either / or” yapısını sormak istiyorsunuz.

  “When modern coastal fish-farming began 30 years ago, no one was doing things right, either for the environment or for the industry’s long-term sustainability.”

  Ancak, soruyu biraz zorlaştıralım ki insanlar sınavı yetiştirmekte zorlansınlar mantığıyla cümledeki ikinci “for” atılarak şu şekilde bir soru kökü oluşturuluyor :

  “When modern coastal fish-farming began 30 years ago, no one was doing things right, _____ for the environment _____ the industry’s long-term sustainability.”

  Soru kökünde boşlukların devamında iki paralel yapının görülmesi soruyu çok kolay hale getireceği gibi ikinci boşluktan sonraki yapının cümleden atılması da eğer kötü çeldiriciler yazarsanız soruyu bir o kadar zor hale getirebilir. Soru yazmanın önemli bir noktası da çeldiricileri doğru bir şekilde düzenlemektir. Bu soruya da “whether / or” yapısını koyarak soruyu zorlamaya gerek yoktu. ÖSYM soru hazırlama ekibinin 80 soruluk ve 150 dakikalık bir sınavda bu tür detaylara mutlaka dikkat etmesi gerekirdi.

  Arkadaşlar sınav ile ilgili ilk gözüme çarpan ve eleştirilmesi gereken noktalar bunlar.
  Amacım “şu soru yanlış, bu soruyu iptal etmek gerekir” değil. Amacımız bu sınavda yaşanan problemlere dikkat çekip bundan sonraki sınavların daha net olmasını ve bu kadar tepki almamasını sağlamak olsun. Sizlerle paylaştığım bu yazıyı, sizlerden gelecek dönütler ve fikirleri de dikkate alarak ÖSYM yetkilileri ile de paylaşacağım. Bu nedenle eklemek ve iletmek istediğiniz düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın. Umarım bu tür detayları dikkate alırlar ve Sonbahar Dönemi YDS soruları daha net, daha doğru yazılmış sorular olur. Şimdilik vermemiz gereken 3 önemli mesajı aşağıdaki gibi özetleyebilirim:

  1-
  Sorular 3 saatlik bir sınava göre düzenlenmiş ve 150 dakikaya düşürülen sınav süresi dikkate alınmamış. Sonbahar Dönemi YDS sorularının zorluğunun 150 dakikaya göre ayarlanması gerekir.
  2-Sorularda net doğru cevapların olması gerekir. Adaylar “kötünün iyisi” ya da “doğru / daha doğru” yorumlarına girmemelidir.
  3-Soruların yazımı esnasında anlam kayması olmamasına dikkat ederek, hem soru köklerinin hem de çeldiricilerin sınav süresi dikkate alınarak düzenlenmesi gerekir. İnternetten ya da çeşitli kaynaklardan alınan cümlelerden yola çıkarak soru yazarken anlam bütünlüğünü bozmamaya dikkat etmek gerekir.

  Ayrıca, sınavın tam olarak içeriğinin ve amacının ne olduğunun farkında olmayan kişiler tarafından yapılan yönlendirmeler ile bazı gazetelerde ve sosyal medyada “Teknikler işe yaramadı, kurallar bozuldu vs.” gibi haberler yayınlandı. 2011 İlkbahar döneminden itibaren soru sayısının 80’e düşmesi sonucunda sınavlarda Okuduğunu anlama, hatta okuduğunuzu hızlı anlama ve yorum - çıkarım yapabilme becerimiz daha fazla ölçülmeye başlandı. 3 saatlik sınavlarda sınav stratejilerinin azalması ve okuduğunu anlamaya daha fazla önem verilmesi mantıklı idi arkadaşlar ki biz de YDS adaylarıyla bu doğrultuda çalıştık. Ancak, sınav 3 saat de olsa 2.5 saat de olsa, sınavda kullanabileceğiniz stratejiler ya da öncelik vereceğiniz seçenekler mutlaka vardır. “Strateji, teknik, taktik” kavramları, “soru kökünde şu varsa şunu işaretle” demek değildir. Bu zihniyet maalesef “virgülden sonra “although” gelmez”, “virgülden sonra gelen “but” sonrasında mutlaka cümle gelir” gibi yanlış bilgilerin verildiği kitapların yazarlarının ve dersanelerdeki zihniyetin bir sonucudur.

  Dilin belli kuralları da strateji olarak öğretilir
  . Gazete haberinde değinildiği ve konuyla ilgili yorum yapıldığı için ben de aynı konu üzerine değineceğim. Örneğin “virgülden sonra “that” gelmez” cümlesi yanlıştır. Eğer adaylara bu bilgi verilirse doğal olarak sınavlarda hata yapabilirler ya da gördükleri yerde “hani gelmiyordu” diyebilirler. “1 virgülden sonra ismi niteleyen ve “adjective clause” oluşturan “that” gelmez” ise bir dil kuralıdır ve tarafımızdan da böyle öğretilir. Bu bilgi “Adjective Clause” konusu için geçerli olup bu konu başlığı altında verilen bir bilgidir arkadaşlar. Boşluk öncesinde iki virgül varsa, ki bunlar paranteze alınabilir, aslında virgül yok demektir. Bu nedenle boşluk öncesinde iki virgül olan soruları da bu kurala örnek olarak vermek yanlıştır. Burada değinmek istediğim aslında şu: önemli olan bir dil kuralı, adaylara bir taktikmiş gibi anlatılırsa ve istisna durumları, detayları verilmezse o zaman gazeteler de dersanelerle, kitaplarla, hocalarla dalga geçebilir. Bu durumda adaylara düşen de ezberden kaçarak, neden böyle olduğunu sorgulamalarıdır.

  Arkadaşlar, emin olun soruların çoğunda doğru bilgilendirilen adaylar için, bilenler ya da görebilenler için strateji vardır. Strateji demek az önce de değindiğim gibi “şunu gör bunu işaretle” demek değildir. Öncelik vereceğiniz yapılara yönelmek de bir stratejidir. “YDS Stratejileri” isimli yayınımızdan bazı bölümler aktararak son sınavdan sadece 2 örnek vermek istiyorum. (Bu arada YDS Stratejileri isimli kitabımız bir strateji kitabı değildir J Tüm konu anlatımlarının ve yüzlerce testin olduğu detaylı, kapsamlı bir yayındır. Çeşitli gazeteler kitap kapaklarından da yorum yapabilir kaygısıyla bu açıklamayı yapma gereği duydum)

  Soru 13 için doğru yanıta öncelik vermenizi gerektiren bir bilgi :


  Yukarıdaki açıklamada, “as if / as though” yapıların tüm kullanımları, detayları örneklerle anlatıldıktan sonra konuyla ilgili verilen stratejilerden birini görmektesiniz. Dilde birbiri ile iyi anlaşan, genellikle birlikte kullanılan yapılar da vardır arkadaşlar. Bunları bilmek de sınavlarda işinize yarayabilir. Öncelikle tüm konulara ve tüm yapılara hâkim olmak daha sonra da bu tür detayları bilmek sınav başarınızı kesinlikle artıracaktır.

  Soru 13 için doğru yanıta öncelik vermenizi gerektiren bir bilgi :


  Yukarıdaki açıklamada, “unless” yapısının tüm kullanımları, detayları örneklerle anlatıldıktan sonra konuyla ilgili verilen stratejilerden birini görmektesiniz.

  Sınavda “Stratejiler çöktü, noktalama işaretlemeleri hiç kullanılmadı” gibi yayılan bilgilerin adayları yanlış yönlendirmesine izin vermemek için size verdiğim bu iki örnek aslında “bilene ve görene” stratejilerin her sınavda olduğunu, bilmeyene ya da yanlış öğretilene ise soruların çok daha zor geldiğini göstermektedir.

  Sevgili arkadaşlar, sizlere vermek istediğim mesaj “İki örnek yakalayıp sınav sorularının çok kolay çözülebileceğini göstermek değil yadsınamayacak bir gerçek olan “Okuduğunuzu Anlama / Yorumlama ve Kelime bilginizi geliştirme”becerinize ek olarak sorularda öncelik vereceğiniz seçeneklerin mutlaka verildiğini bilmenizdir. Diğer bir deyişle, strateji, teknik, taktik ararcasına değil, bu tür bilgileri cepte tutarak ama Okuduğunuzu anlamadan da başarıya ulaşamayacağınızı bilerek sınava girmenizdir. Bunun için de doğru yayınlarla, doğru kaynaklarla ve doğru yönlendirmeler ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu tavsiyemle ilgili de aşağıda belirttiğim hususları dikkate almanız yararınıza olacaktır.

  YDS’ye hazırlık süresince doğru kurs tercihi, doğru uzaktan eğitim sistemi tercihi ve doğru çalışma yöntemi ne olmalıdır?

  Sevgili YDS adayları;


  YDS’ye
  hazırlık süreci kısa sürede yapılabilecek bir süreç değildir. YDS’ye doğru hazırlık uygun altyapı olması koşulundaen az 100-150 saatlik bir süreç ister. Bu süreci bulundukları şehirde YDS kurslarına giderek değerlendiren adaylara sesleniyorum: kurslarda YDS sürecinde anlatılan ve verilen tekniklere göre kurs hocaları tarafından yazılan soruları çözerek, kurs sürecince yüksek başarı elde edip, sınavda da bu tarz soruların geleceği yanılgısına düşüp sınavda başarısız olmak istemiyorsanız lütfen gideceğiniz kurslarda aşağıdaki hususlara dikkat ediniz. Diğer bir deyişle, 3-4 ay boyunca size kendinizi iyi hissettiren ama sınav günü hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olan süreçlerden uzak durunuz.

  KURS TERCİHİ’nde nelere dikkat etmeliyim?

  1-
  YDS Kurs süreci kaç saatten oluşmakta?
  2-YDS Kurs süresinde hangi yayınlar kullanılmakta?
  3-Kayıt olduğunuzda sizlere bir çalışma programı ve kurs müfredatı veriliyor mu?
  4-Ders veren hocalar YDS konusunda herhangi bir yayına sahip mi?
  5-Farklı hocaların bulunduğu dersanelerde aynı sistem mi aktarılıyor yoksa her hoca kendine özgü tarzda mı dersleri işliyor? Kurum olarak bir standart sağlanmış mı?
  6-Süreç sadece sınav hazırlığı mı yoksa İngilizce bilginize de genel olarak katkı sağlıyor mu?
  7-Süreçte Okuma ve Kelime Çalışmalarına ne kadar süre ayrılıyor?
  8-Okuduğunuzu daha hızlı anlamanızı sağlayacak gramer konuları detaylı bir şekilde anlatılıyor mu yoksa yüzeysel olarak mı geçiliyor?
  9-Konu anlatımı yapılmadan doğrudan soru çözümü üzerinden mi detaylar aktarılıyor?
  10-Deneme sınavları kurs başladıktan ne kadar süre sonra yapılıyor? Kurs başladıktan 1-2 ay sonra konuların bitmesi henüz mümkün değilken mi deneme sınavları yapılıyor?
  11-Süreçte sunulan testler, özgün sorulardan mı, sadece çıkmış sorulardan mı yoksa her ikisinden mi oluşmakta?
  12-Gramer Konuları ve Soru tiplerine paralel olarak kurslar size gerçekten ikna edici ve kapsamlı olan uzaktan eğitim sistemleri sağlıyor mu?
  13-Sadece son hafta ya da haftalarda değil tüm süreçteki yoğunluk aynı mı?  Devamı için TIKLAYINIZ
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:06.
  aDNA, baklava, PhD ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Çok faydalı bir makale olmuş. Suat Hocanın ellerine sağlık.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Kitaplardaki mükemmel anlatımını burada da konuşturmuş, gerçekten helal olsun.
  aDNA ve PhD bunu beğendiler.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kitaplardaki mükemmel anlatımını burada da konuşturmuş, gerçekten helal olsun.
  Gerçekten düzgün bir Hoca. 2005 ten bu yana yaptıkları ile yapacaklarının teminatını veriyor. Bizi kırmayarak, forum üyelerini bilgilendirme adına bu makaleyi hazırladığı için teşekkür ederiz.
  PhD bunu beğendi.

 5. #5
  PhD
  Misafir
  Hocam ellerinize sağlık. "...Okuduğunuzu anlamadan da başarıya ulaşamayacağınızı bilerek sınava girmenizdir..." cümleniz zaten herşeyi açıklıyor, başarmak isteyene yol gösteriyor, anlamadan, bilmeden 65 almaya odaklanıp, başaramayınca ona buna küfredenler için umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. Bir de naçizane bir tespitimi belirtmek isterim ki anadilini, anadilinin kurallarını, kullanımını iyi bilmeyen bir kişi yabancı dil öğrenirken de nispeten daha zorlanıyor." Bunun da öneminin vurgulanması gerekir diye düşünüyorum. Saygılar.
  aDNA bunu beğendi.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  57
  Hocam ellerinize sağlık,maaşımı alıp ilk işim derslerinize üye olmak,saygılar.

Benzer Konular

 1. 2013 Güz ÖYP Dil Merkezleri Yorumları
  ÖYP Dil Merkezleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 129
  Son Mesaj: 30-06-2015, 15:47
 2. 7 Ekim ÜDS'den Kaç Bekliyorsunuz?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan m3sut
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 01-11-2012, 18:32
 3. Suat GÜRCAN- 2011 KASIM KPDS ile ilgili değerlendirmelerimiz...
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan kaya_06
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-12-2011, 11:28
 4. 9 Ekim ÜDS
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan deucan
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 08-10-2011, 21:00

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git