Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Oldboy

Rusça Öğrenmek

Anasayfa Haberleri Forumunda Rusça Öğrenmek Konusunu İncelemektesiniz

Akıllara gelen ilk soru “ Rusça öğrenmek zor mu?”. Böyle genel bir yaklaşım Rusçanın alfabesinin ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  505

  Rusça Öğrenmek

  Akıllara gelen ilk soru “ Rusça öğrenmek zor mu?”. Böyle genel bir yaklaşım Rusçanın alfabesinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Birçoğu alfabeyi öğrenmeyi zor bir basamak olarak görmekte ve Rusçayı “zor” olarak nitelendirmektedir. Alfabeyi öğrenip Rusça kelimeleri normal düzeyde okumaya başlamanız günlük yarım saatlik çalışma ile 3-5 günde aşılacak bir mesele.


  Rusça öğrenmek kolay demiyorum. Elbette her işin kendine göre zor tarafları var. Hele bir dili öğrenmek zor bir iş değil, emek isteyen bir iştir. Emek verebileceğinize inanıyorsanız genel anlamda bütün dilleri öğrenmek için doğaüstü bir zorluk bulunmamakta. Tek öğrenmeniz gereken şey: “Çalışmak”.

  Peki, nasıl çalışmalıyız? İlla ki bir kursa gitmek, özel ders almak ya da üniversite bitirmek gerekmiyor.

  Başka bir yabancı dil biliyor musunuz? Mesela İngilizce? İngilizce ikinci bir yabancı dil öğrenmek için mükemmel bir araçtır. Türkçe kaynaklar kısıtlı ama İngilizce kaynaklar oldukça fazla ve çeşitli. Diğer yandan başka bir dil bilmek yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi akılda tutmanızı kolaylaştıracaktır.

  Artık yabancı bir dil öğrenmek istiyoruz, nereden başlayacağız ve nasıl bir yol izleyeceğiz?

  • Kendi adımıza bir sistem oluşturacağız. İstikrarı olan bir sistemimiz olmalı. Program yapalım ona uyalım demek değil bu, biz kendi sistemimizi kuralım program bize uysun.
  • Kesin çizgileri olan bir çalışma saatleriniz stiliniz olmasın. Kesin çizgileri olan program yapıldığında her defasında hüsrana uğramak kaçınılmazdır. Bir çizgi bir gün ertelendiğinde, daha fazla ertelenmelere maruz kalacağı kesindir.
  • Bukalemun gibi olun her durumu lehinize çevirecek şekilde çalışın. Mesela günlük otobüste geçen o bir saatiniz var, onu kullanın. Çok sevdiğiniz bir oyun var, gidin onun Rusçasını oynayın. Alın elinize bir sözlük inatla oyundaki kelimelerin anlamlarını bir kenara kaydedin, oyun oynadıkça o anlamları hatırlayacak ve öğreneceksiniz.
  • Sistem size çalışmayı sevdirsin asıl olan bu. Sisteminizi öyle bir ayarlayın ki her gün Rusça adına bir şeyler yapmış olun.
  • Kelime müptelası olmayın. Kelime kağıtları yapıp gece gündüz onları ezberlemeye çalışmayın. Ezberci anlayıştan kesinlikle kaçının. Bir kelime ezberlenmez, aşina olunur. Kelimelere aşina olun, onu nerede kullanacağınızı iyi bilin. Kelime kağıtları yapacaksanız eğer; bunu kelimelerin kullanım yerlerini örnek cümleler halinde belirterek yapın. Diğer türlüsü öğretici olmaz demiyorum ama bu denli öğretici olamaz.
  • Bir defteriniz olsun her ne öğreniyorsanız onu yazın. Bazen çok gereksiz gelecek size ama kesinlikle yazın. Yazmak: görsellik ve dikkat artışı demek. Bu da öğrenme hızının artması demek.
  • Ve bu noktaya dikkat edelim: Günlük nasıl bir çalışma yapmış olursanız olun, yatmadan önce yarım saatinizi -yapabiliyorsanız bir saatinizi- mutlaka Rusçaya ayırın. İster genel tekrar yapın, isterseniz günlük tekrar. Olağanüstü bir şey olacağını göreceksiniz. Beynimiz bu uykudan önce en son kafa yorduğumuz neyse, onu uyku süresince tekrar edecek. Kendiniz bile çok şaşıracaksınız. Bedavadan ortalama 8 saat daha çalışmış olacaksınız. Tek dikkat etmeniz gereken uykudan önce son düşünceniz Rusça olsun. Beyin uykuda tekrar ediyor diye de 24 saat uyumaya kalkışmayın :nevreness:


  Bu yazdığım maddeler sizin kendi çalışma tarzınızı kendiniz oluşturabilmeniz içindi. Şimdi sisteminizi nasıl bir çerçevenin içine koymalısınız?

  1. Rusça alfabeyi öğrenin. Hiç zor değil, alfabeyi bir kenara kaydedin ve karşılarına Türkçe okunuşlarını yazın. Yazarak tekrar yapmaya özen gösterin. Yavaş yavaş aşina olacaksınız.
  2. Bir Rusça dilbilgisi kitabı edinin. Piyasaya bakın geniş çaplı olsun, ilk üniteleri alfabe ile başlayıp yavaş ilerleyen cinsten olsun. İngilizce ya da Türkçe dilbilgisi kitabı tercih ederseniz onlardan da piyasada mevcut. Online kitap satış sitelerinden kaynakları bulabilirsiniz.
  3. Edindiğiniz dilbilgisi kitabından yavaştan konuları, üniteleri eritmeye başlayın. Sürekli karşınıza yeni kelimeler çıkacak, o kelimeler ile farklı cümleler, hatta paragraf yazmaya çalışın. Doğru ya da yanlış uğraşın yeter.
  4. Önemli olan öğrendiğiniz yer yeni konuyu, kelimeyi, yapıyı kullanmayı öğrenmeniz. Rusça günlük konuşmada ortalama 2500-3000 civarı bir kelime kullanılır. Günde 10 kelime öğrenerek 1 yılda bütün bu kelimeler öğrenilir ama kullanmayı öğrenmek daha uzun yıllar alır. Bu yüzden öğrendiğiniz her yeni kelimeyi yazarak ya da konuşarak kullanmaya çalışın.
  5. Belirli bir aşamaya geldikten sonra yapılacak en iyi şey bol bol çeviri yapmaktır. Çeviri yaptıkça, kelimeleri kullandıkça öğreneceksiniz. Konuşma pratiği istiyorsanız en iyi yol birkaç aylığına rusça konuşulan bir ülkeye gitmenizdir.
  Son düzenleyen Nazmi, 03-04-2013 saat 14:07.
  Cashmere bunu beğendi.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Ben çok çok zorlanacağım empoze edilerek başlamıştım, evet karışık gelebilir ama gayet eğlenceli bence Rusça

  Oldukça da önemsiyorum bu dili...Tembellik edip küstürdüm ama yeniden başlamak niyetindeyim

  Oldboy güzel öneriler vermişsiniz, sistematik çalışma her konuda olduğu gibi dil için de can alıcı nokta.

  Kaynak alacaklara bir minik tavsiye de benden olsun nacizane; telafuz/diyalog cd si içeren kitaplardan tercih ederseniz, duydukça kulağınızı da o ahenkli dile alıştırabilirsiniz


  İngilizce gibi düz vuruşlu değil, aksine vurgularla anlam katılan bir dil Rusça..bu yüzden bana sempatik gelmiş olabilir
  Bir garip akademisyen...

Benzer Konular

 1. Rusca araştırma görevlisi giriş sınavlarında ne tür sorular soruluyor?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan minas
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 13-06-2013, 23:54
 2. YDS'de Rusça Dil Puanı Kabul Edilir mi?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan MSASMAZ
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 01-03-2013, 22:02
 3. MUĞLA ÜNİVERSİTESİ Rusça Öğretmenliği, Rus Dili ve Edebiyatı ve/veya Rusça Mütercim Tercümanlık alanlarından mezun olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-07-2012, 17:53
 4. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ Yükseköğretim kurumlarının Rus Dili ve Edebiyatı, Rusça Öğretmenliği veya Rusça Mütercim ve Tercümanlık bölümlerinden mezun olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-03-2012, 16:13
 5. Rusca araştırma görevlisi
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan minas
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 26-06-2011, 16:42

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git