Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 1 gönderen fallenangel
 • 2 gönderen Mr December
 • 1 gönderen sweetcurse

Çetinsaya: Yükseköğretimde İstatistiklere Sığmıyoruz

Anasayfa Haberleri Forumunda Çetinsaya: Yükseköğretimde İstatistiklere Sığmıyoruz Konusunu İncelemektesiniz

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Muazzam bir dönüşüm var yükseköğretim sistemimizde. Artık Avrupa’daki ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Çetinsaya: Yükseköğretimde İstatistiklere Sığmıyoruz

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Muazzam bir dönüşüm var yükseköğretim sistemimizde. Artık Avrupa’daki tablolarla kıyas ettiğinizde istatistiklere sığmıyoruz. Elde edilen bu düzeyi kaliteyle taçlandırmak istiyoruz” dedi.
  Çetinsaya, Kafkas Üniversitesi ev sahipliğinde Sarıkamış ilçesinde bir otelde düzenlenen “6. Farabi Değişim Programı Eğitim Semineri”nde yaptığı konuşmada, farklı coğrafyalardan gelen gençlerin, ülkenin farklı illerindeki üniversitelerde bir iki yarı yıl geçirmelerinin toplumsal kaynaşmanın gelişmesinde ve ülkedeki demokratik gelişimde önemli yararlarının olduğuna inandığını söyledi. Daha çok öğrencinin bu sürece dahil olması için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Çetinsaya, “Tabii başlangıçta biliyorsunuz öğretim üyesi hareketliliği de amaçlanmıştı. Fakat daha sonra geçici bir süre için durduruldu. Şu anda hedefimiz bir an önce öğrenci hareketliliğini hızlandırmak ve en kısa zamanda da öğretim üyesi hareketliliğini de gerçekleştirmek. Onu da Farabi programı içinde devreye sokmak” dedi. Çetinsaya, şöyle devam etti: “Projenin 4. yılı. Her yıl artarak kendi sınırları içinde önemli bir yere ulaştı. Bu çalıştay da dahil olmak üzere toplantılar, paydaşların bir araya geldiği mekanizmalar güzel bir şekilde işliyor. 4 milyonun üzerinde bir öğrencinin bulunduğu bir yükseköğretim sisteminde 7 bin, 12 bin 500 sayıları bizler için kesinlikle yeterli değil, beklenti düzeyinin çok altında.” Yükseköğretim camiası olarak tıp ve sağlık bilimleri alanında da önemli sorunlar olduğunu anlatan Çetinsaya, bu sorunların dile getirilebilmesi için İstanbul’da düzenlenecek 14 Mart Tıp Bayramı’na katılacağını söyledi.

  Yükseköğretim sistemimizde muazzam bir dönüşüm var

  Eğitim öğretim, kalite ve araştırma noktasında birçok sorun olabileceğini anlatan Çetinsaya, bu sorunları aşmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti. Prof. Dr. Çetinsaya, “Bunlardan bir tanesi yükseköğretim sistemimizin son yıllarda eriştiği niceliksel büyümeyi niteliksel büyümeye dönüştürmek. Muazzam bir dönüşüm var yükseköğretim sistemimizde. Artık Avrupa’daki tablolarla kıyas ettiğinizde istatistiklere sığmıyoruz” dedi. Elde edilen bu düzeyi kaliteyle taçlandırmak istediklerine dikkati çeken Çetinsaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hızla büyüyen yükseköğretim sistemimiz için nitelikle öğretim elemanı, nitelikli öğretim üyesi, nitelikli akademisyen yetiştirebilmek istiyoruz. Çünkü yükseköğretim alanımız büyüyor ve büyümeye devam edecek. Bizlerin kalite süreçlerini devam ettirebilmemiz için nitelikle akademisyenleri sistemimize dahil etmemiz gerekir, öğretim üyesi yetiştirmemiz gerekir. Ülkemizde şu anda 4 bin doktora yapılıyor. Bunun 2 katına, ideal olarak 3 katına çıkması gerekiyor. Eğer ülke olarak 21. yüzyıldaki hedeflerimizi tutturmak istiyorsak.”

  Nitelikli bireyleri akademiye kazandırmak lazım

  Çetinsaya, şunları ele aldı: “Eğer 2023 yılı hedeflerini tutturacaksak mutlaka ve mutlaka öğretim üyelerimizin, idari personelimizin, üniversite camiamızın özlük haklarını iyileştirmemiz gerekiyor. Bu artık şu sektörden geri kaldık, bu sektörden ileride tartışmasını geçmiş durumda. Ben sadece 2023 hedefleri bağlamında bile bu konunun önemine işaret etmek istiyorum. Zira 2023 hedeflerine ulaşacaksak bizim en parlak beyinleri, en nitelikli bireyleri akademiye kazanmak lazım, laboratuvarları kazanmamız lazım, kütüphanelere kazanmamız lazım, kürsülere kazanmamız lazım. Şu anda da bunu başarabilmemiz imkansız görünüyor.”

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 14-03-2013 saat 19:29.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  34
  4 bin mi :-s

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  yakında Suudi Arabistan ve Mısır'ı geçeriz ilahiyatçı sayımızla, istatisklere sığmıyoruz doğru söylemiş
  nirvana bunu beğendi.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  nitelikli elemanın bu maaşla senin kurumunda ne işi olur..

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  ya bi laf vardıır "At yalanı, seveyim inananı" diye, sistemin içinde olmasak yiyeceğiz bu masalları

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Kendi kendine gereksizce içinde aptal insanların söz sahibi olduğu sistem her gün kalitesini yitirerek büyüyor evet. Yakında üniversitelerden mezun olan adamlar eskiden liselerden mezun olan adam kadar bile kaliteli olamayacak maalesef ...
  nirvana ve Korsaatci bunu beğendiler.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  113
  İstatistiklere sığmama olayı ilk okuduğumda aklıma gelen çok mu berbatız acaba ondan mı sığmıyoruz olmuştu. Zaten durum da çok farklı değil.

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  sığmıyorsan geniş yere çık.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  4000'le "sığamıyorsan" ki negatif manada öyle. Bir sürü işsiz doktora yapan adam tanıyorum; 2-3 katıyla ne olur kim bilir? Hem demiş "sığamıyorum bize bi' yer bulun gençler" hem de "4000 doktora iflas, 2 katı eh, üç katı ideal." Ne diyor, kime diyor? Bize demediği ortada. Çünkü bizi kandıramayacağı çok açık. Bizimle kafa buluyor. Sözünü asıl olarak bu sistemin hiç kıyısından köşesinden geçmeyen insana söylüyor. Sade vatandaşa bir partinin milletvekiliymiş gibi söylem üretiyor konuşuyor. Bir yönetici bunu nasıl yapacağını anlatır; burslarla, desteklerle vs.

 10. #10
  sweetcurse
  Misafir
  Hocaya ve samimiyetine inanmasam ben de bir şeyler söylerdim ama Çetinsaya Hoca bugüne kadar Yök'ün başına gelen en samimi insan bence. Yök'ün o sert tavrını kırmak ve bir şeyleri değiştirmek adına gerçekten gayret gösteriyor ama ne yazık ki tek başına bir yere kadar. Gerçekten Yök'ün kurumsal olarak bu snop yapıdan kurtulması ve akademisyenlere kulak vermesi gerek.
  Yarasını gösteren hastanın yarasını kanatmak değil sarmak gerek. Son dönemde Yök'ün aldığı kararlar tam da yarayı kanatacak cinsten.
  aDNA bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Gökhan Çetinsaya: Yeni Üniversitelere İhtiyaç Var
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 25-02-2013, 11:08
 2. KTÜ'de, YÖK Başkanı Çetinsaya'ya yumurtalı protesto
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13-11-2012, 11:18
 3. YÖK Başkanı Çetinsaya: Üniversitelerde 60 bin kadro boş
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-11-2012, 22:58
 4. Yükseköğretimde Yurt, Burs ve Kredi Başvuru Tarihleri Belli Oldu
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 28-08-2012, 00:03
 5. Yeni YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan hasan0688
  Cevap: 53
  Son Mesaj: 18-02-2012, 13:28

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git