Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 14

Ülkenin 150 Bin Doktoralı Öğretim Üyesine İhtiyacı Var

Anasayfa Haberleri Forumunda Ülkenin 150 Bin Doktoralı Öğretim Üyesine İhtiyacı Var Konusunu İncelemektesiniz

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, 2023’te öğrenci sayısının 10 milyona yakın ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Ülkenin 150 Bin Doktoralı Öğretim Üyesine İhtiyacı Var

  Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, 2023’te öğrenci sayısının 10 milyona yakın olacağını öngördüklerini belirterek “150 bin doktoralı öğretim üyesine ihtiyacımız var” dedi.
  ÜAK Başkanı ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu, Türkiye’nin başta eğitim olmak üzere her alanda kendisini gelecek 10 yıla hazırladığını belirtti. Türkiye’deki üniversitelerde 3 milyonun üzerinde öğrencinin eğitim aldığını anlatan Prof. Dr. Mutlu, şunları söyledi: “2023 yılında bu sayının 10 milyona yakın olması tahmin ediliyor. Yeterli sayıda öğretim üyesi olmadığı taktirde iyi bir eğitim veremeyeceğiz. İhtiyacın iyi karşılanabilmesi için bir şekilde doktora programları açılmalı ve bu programlarda, sanayi ve özel sektör iç içe olmalı.”

  Yurt dışı kontenjanları dolmuyor

  Prof. Dr. Mutlu, öğrenci sayısının artışına paralel olarak akademisyen ihtiyacının da artacağına dikkat çekerek, bilim insanı ihtiyacının karşılanması için de doktora programlarının sayısının artırılması ve ortaklıkların yapılması gerektiğini söyledi. Doktora ve master amaçlı yurt dışına gönderilen öğrenci kontenjanlarının hemen hemen yarısının boş kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Mutlu, şöyle devam etti: “Yurt dışı kontenjanlar dolmuyor. Bunun nedeni hem araştırma görevliliğinin ücretlerinin az olması, hem de yurt dışına giden akademisyen adaylarının büyük bir maliyet altına imza atması. Bu gibi nedenler adayları çekingenliğe sürüklüyor. Başta mühendislik olmak üzere araştırma görevlilerinin ya da öğretim görevlilerinin, aldıklarının 2-3 katını verdikleri için başarılı öğrencilerin, üniversiteler yerine özel sektörde çalışma gibi bir tercihleri var.”
  Türkiye’nin 2023 hedeflerinde, akademik değerleri yüksek, araştırma yapan bilim adamlarına ihtiyacının artacağını belirten Prof. Dr. Mutlu, “Bizim 150 bine yakın doktoralı öğretim üyesine ihtiyacımız var. Şu anda 55 bin civarında doktoralı öğretim üyesi var” diye konuştu.

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 12-03-2013 saat 12:04.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bunun nedeni hem araştırma görevliliğinin ücretlerinin az olması, hem de yurt dışına giden akademisyen adaylarının büyük bir maliyet altına imza atması. Bu gibi nedenler adayları çekingenliğe sürüklüyor. Başta mühendislik olmak üzere araştırma görevlilerinin ya da öğretim görevlilerinin, aldıklarının 2-3 katını verdikleri için başarılı öğrencilerin, üniversiteler yerine özel sektörde çalışma gibi bir tercihleri var.”
  Ha şunu bileydiniz. Siz daha akademisyenlik idealistliktir, para için yapılmaz diye oyalayıp durun bizi, o faturalar ideallerle ödenmiyor, o kitaplar ideallerle alınmıyor maalesef.
  denizzznehir, aDNA, Mr December ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Ayrıca 150 bin Akademisyen adayı almak için, doktoraya benim adamım-yalakam-her şeyim girmeli diyerek eleyen HocaCIK lar var. Buna ne demeli?
  denizzznehir, Oldboy ve Korsaatci bunu beğendiler.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  Birşeyi bilip söylemek ayrı, içselleştirmek ve uygulamak ayrı. bunu yök başkanı da hatta başbakan yardımcısı da söylüyor. İdeali olan zaten koşuyor, ama maaşlar hiç artmıyor.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  5
  siz ilk önce şu alesi bir kaldırın bakalım, nasıl istek ve kalite artacak göreceksiniz!! ALAN SINAVI İSTİYORUZZZZ!! ak kara çıksın bakalım o zaman ortaya, mat-turkçe çözmeye benzemez!

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Anca reklam yapar bunlar kontenjan dolmuyor diye.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Belli ki sayın Mutlu mutlandırmak istemiş, 2023'te hedef baksana. 2023 sonrası yok gibi geliyor bana artık zaten. O yıl yaşanacak her şey sonra... Öte yandan ÖYP'yle falan bu kadar sayıyı tutturamayacağın belli. Burs vermen gerek, bilhassa doktora sürecinde. KYK vermiyor karşılıksız burs. TUBİTAK kafadan eliyor belli alanlar dışında. Bu "ideal" saçmalığından da sıkıldım. Milleti şişire şişire etrafta gazete okurken dahi "ideal" takılan tipler var. Geç bu boş lafları. Ne kadar kolaylaştı dile gelmesi bi' şeylerin. "Tüm akademisyenler idealist" he he. Hatta "Ülke idealist, tek tek tüm vatandaşlarıyla hatta." Heee.

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  yok deve....150 bin miş...sen 10 bin adam gibi adam yetiştir o zaten uçurur

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Maaş arttırımı yok, angaryalar çok sonra bir de Doktoralı lazım diye demeç ver. 2012 Sonbahar da dedikleri maaşı suni bir gündem maddesi yaratma olarak gören zihniyetle siz 2023 e kadar ancak 20 bin doktoralı yaparsınız efendim. Önce maaş iyileştirmesi gerek.
  Korsaatci bunu beğendi.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  şöyle bir düşünüyorumda ben başbakanın danışmanı olsam. bu konuyu da gündemine getirsem. efendim akademisyenlerimiz zor durumda. bakın hem ilerde üniversitelerimiz boş kalacak buraya bi el atalım. iyileştirelim desem.
  şundan o kadar eminimki bana vereceği cevap şu olur. peki sevgili danışmanım. bu öyp kontenjanı veya cari kontenjan açtığımızda boş kalıyormu. rağbet nasıl diyede sorar. bende eeee.... sayın başbakanım zaten işsizlik var ya o yüzden her tüürlü doluyor desem. bu sefer de bana e o zaman neden iyileştirelim ki diye sorsa .. ne derim sizce

  ben olaya bu gözle bakıldığını düşünüyorum o yüzden de maalesef çok umutlu değilim. bu siyasi bir eleştiri değildir.beğendiğim icraatlar da var ama bu durumu böyle okuyorum maalesef.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Antrenörlük Bölümü İçin AkademiK Personel İhtiyacı
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan burakyasli
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-12-2012, 20:45
 2. Öğretim üyesine akademik performansa göre maaş
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-09-2012, 16:02
 3. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Fizyoloji Doktoralı olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2011, 16:00
 4. Fizyoloji doktoralı olmak, en az 5 yıl Eğitim Öğretim deneyimli olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-12-2010, 09:39
 5. Analitik Kimya alanında doktoralı olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 16:23

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git