Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi

Yeni Taslak YÖK’ün Hazırladığına Benzemeyecek

Anasayfa Haberleri Forumunda Yeni Taslak YÖK’ün Hazırladığına Benzemeyecek Konusunu İncelemektesiniz

Bakan Avcı, YÖK taslağı hakkındaki eleştiri ve önerilerini Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Avcı, "Burada oluşturulacak çalışma ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Yeni Taslak YÖK’ün Hazırladığına Benzemeyecek

  Bakan Avcı, YÖK taslağı hakkındaki eleştiri ve önerilerini Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Avcı, "Burada oluşturulacak çalışma grubu konuyu tekrar değerlendirecek. Muhtemelen eldeki taslakla çok bağlı olmayan yeni bir tasarı hazırlanacak" dedi.


  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi’nde biraraya geldiği gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  YÖK taslağı önerilerimizi Başbakanlığa ilettik

  Bakan Avcı, YÖK’ün taslak çalışmasına ilişkin soru üzerine de YÖK’ün hemen hemen bütün üniversitelerle görüşerek bir taslak hazırladığını anımsattı. Taslağın Bakanlığa gönderildiğini de hatırlatan Avcı, anayasal bir kurum olan YÖK ile ilgili her düzenlemesinin anayasal değişikliği de gerektirdiğine dikkat çekti. İşin Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiren bölümlerinin de olduğunu, sürecin sadece kendi Bakanlığı’nın çalışmasıyla tamamlanamayacağını bildiren Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, bu taslağı eleştirilerimiz ve karşı önerilerimizle birlikte Başbakanlığa gönderdik. Başbakanlıkta bu konuyla ilgili bir çalışma grubu oluşturuluyor, oluşturulacak. O grup, işe anayasal, mali, hukuki ve eğitim, bürokratik boyutuyla, bütün boyutları ve ilgili bütün paydaşların görüşleri, YÖK zaten bunları toplamıştı, onları da tekrar değerlendirerek muhtemelen eldeki taslakla çok bağlı olmayan yeni bir tasarı orada hazırlanacak" diye konuştu.
  Öğretmenlerle iyi diyaloğunun olduğunu, bunun karşılığını da öğretmenlerden almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Avcı, "Aramız iyidir, daha da iyi olacak inşallah. Tabii kuru kuru muhabbet de yetmez. Öğretmenlerimizin şüphesiz maddi koşullar bakımından beklentilerinin olduğunu biliyorum, bunlar haklı beklentiler. Dolayısıyla belli bir hesap kitap içinde bu beklentiler için benim elimden gelen ne varsa bunları yapmak istiyorum" diye konuştu.

  Okullarda serbest kıyafet uygulamasında sorun olup olmadığını, bu konudaki izlenimlerinin sorulması üzerine Avcı, bir fıkra anlattı ve şunları söyledi:

  "Bir kütüphaneciye sormuşlar ‘İşler nasıl gidiyor’ diye. Demiş ki ‘Çok iyi. Dışarda ödünç verdiğim sadece bir tane kitap var. O da gelince her şey daha da yoluna girecek.’ Eğer işlerin yolunda olmasından böyle bir şey anlarsak bu doğru değil. Şüphesiz dışarda birçok kitabımız olacak, onlardan bir kısmını insanlar geri getirmeyecekler, kaybedecekler. Böyle sorunları çözmek kütüphanecinin görevi. Bizim de Milli Eğitim Bakanlığı olarak tabii birçok sorunumuz var. Bunların bir kısmını çözdük bu güne kadar. Başka alanlarda olduğu gibi bu alanda da çok ciddi adımlar atıldı. Pek çok sorun çözüldü ama hayat sınırlı sayıda sorunlardan ibaret değil. Siyaset sorun çözme sanatıdır. O yüzden siyasetin de sorunların da sonu gelmez."

  Bakanlığının sorumluluk alanlarının tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini vurgulayan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

  "Dünyanın en doğru kararını bile alsanız bu kadar geniş kitle içinde ‘beğenmedim’ diyecek insan mutlaka çıkar. Bu kadar büyük bir kitlede bundan memnun olmayacak insanlar çıkar. İnsan doğasının özünde olan bir şey. Biz aldığımız her kararın, yaptığımız her uygulamanın herkes tarafından ağız birliğiyle alkışlanmasını tabii ki beklemiyoruz ama en azından genel, makul bir ortalamada buluşmak gerektiğini düşünerek mümkün olduğunca danışma süreçlerini geniş tutmaya çalıştık, çalışıyoruz, bundan sonra da çalışacağız. Aldığımız kararlar, yaptığımız uygulamalar şüphesiz doğrular kadar yanlışlar da içerebilir. Yanlış yapmış da olabiliriz. Geçmişte de yapmışızdır bundan sonra da yaparız çünkü hepimiz insanız. İnsanlar tek tek yanlış yapabildiği gibi kurumsal olarak da yanlışlar yapabilirler. Biz de yapabiliriz. Ama önemli olan bunları düzeltebilecek mekanizmaları da oluşturup oluşturamadığımızdır. Biz yanlışlarımızı görmekten ve değiştirmekten çekinmeyiz."

  4+4+4 sürecinin bir tane mimarı yok

  Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran sistemin "mimarının" kendisinin olup olmadığının ve uygulamada eksiklikler görüp görmediğinin sorulması üzerine Avcı şu yanıtı verdi:

  "4+4+4 sürecinin bir tane mimarı yok. Bu süreçte yapılan düzenlemeler geçmiş yıllarda yapılan muhtelif şura kararlarına dayanıyor."

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın paydaşlarla biraraya geldiği bir şura geleneğinin olduğunu hatırlatan Avcı, yapılan düzenlemenin herhangi bir kişiye atfedilebilecek bir çalışma olmadığını söyledi. Eğitimde yapılan her türlü düzenlemenin kendi içinde risk barındırdığını dile getiren Avcı, eğitimde yapılan düzenlemelerin otoyolda 150-200 kilometre hızla giden bir otobüsün motorunu yenilenmesi işlemine benzetti. Avcı, şunları söyledi:

  "Hem bu araçlar yoluna devam edecek, yolcular rahatsız edilmeyecek hem de aracın belli başlı ayarları elden geçirilecek hatta lastik değiştirilecek. Hem sistem işlemeye devam edecek hem de rektifiye işlemleri yapılacak. Bu çok riskli ve zor bir iş. Eğitim de öyle. Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve aileyi ilgilendiren sürecin siz rektifiye ediyorsunuz, bir yerlerini değiştiriyorsunuz. Bunu yaparken insanlara şunu diyemiyorsunuz, ‘Bir dakika arkadaşlar biz şimdi eğitimde reform yapacağız bu sene çocuklarınızı okula göndermeyin. Biz ders programlarımızı yenileyelim, öğretmenlerimizi hizmet içi eğitimden geçirelim, okullarımızı yeniden düzenleyelim ondan sonra seneye gelip kaldınız yerden devam edin.’ Böyle bir şey yok. Çok zor bir süreçti. Bu zor sürecin en büyük ağırlığını da gerçekten öğretmenlerimiz çektiler. Geçen sene yaz tatilinde bu yeni programlara, müfredatlara ayak uydurabilmek için öğretmenlerimiz geçen yaz hiç tatil yapmadılar. Geceli gündüz çalıştılar, idarecilerimiz, okul yöneticilerimiz. Derslikler düzenlendi, okullar hazırlandı, müfredattaki değişiklikler öğretmenlerle hizmet içi eğitimde paylaşıldı. Çok yoğun, çok hızlı, çok yorucu bir süreçte bu ders yılı başında bu yeni düzenlemeye geçildi. Sorunlar yok mu? Şüphesiz bölgesel olarak, yerel olarak birçok yerde o okul değil de bu okul, o sınıf değil de bu sınıf, bu öğretmen değil de o öğretmen, o ders kitabı değil de bu ders kitabı türünde sıkıntılar yaşandı, yaşanır. Ama bu ölçekte bir düzenleme için bu kadar az sorunun ortaya çıkmış olması bir başarıdır. O bakımdan öğretmenlerimize, idarecilerimize teşekkür borçluyuz. Dünyanın başka her hangi bir yerinde böylesine büyük ölçekli bir düzenleme bu kadar az sorunla halledilemez. Bu işi en az sorunla başarılı bir şekilde yönetti Milli Eğitim bürokrasimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimiz. Milletçe el birliği ile çok zor bir düzenleme sürecini mümkün olan en az sorun ve başarıyla gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz."


  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 06-03-2013 saat 16:48.
  mhmtygt33 bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  ne çıkmaz ve bitmez bir yasa taslağıymış arkadaş.
  akademisyene akademisyenden fayda gelmediği için bakan devreye girmiş! o da güzel..
  daha bekleyeceğiz anlaşılan. ızdıraba devaaaam..

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  117
  Üzülmeli mi sevinmeli mi bilemiyorum.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Sevinmeli ve hemen irtibata geçmeliyiz. Haftaya TBMM ziyaretlerine başlamak farz oldu

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  374
  Vahdet hocam ben de Başşehirdeyim uzun bir müddet TBMM gezilerinize katılabilirim.

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  O zaman TBMM ziyaretimizde sizi de bekleriz...

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  194
  Yeni bir duyum var mı arkadaşlar ne oldu bu tasarı?

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı omarfako2 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yeni bir duyum var mı arkadaşlar ne oldu bu tasarı?
  Duyum yok, muhtemelen siyasilerin şu an ki gündemleri İsrail ve Açılım. Haftaya Salı belki bir açıklama çıkar. Komisyona da girmedi hala çalışma. Başbakanlık açıklama yaparsa sizlere buradan aktarırız...

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  194
  Sağol Vahdet Hocam umutla bekliyoruz inşallah herkes için iyi bir sonuç çıkar.

Benzer Konular

 1. Bu Taslak Yasalaşırsa Asistanlar Ne Olacak?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-02-2013, 16:42
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-02-2013, 14:24
 3. Yeni YÖK Yasa Taslak Toplantısı için Soru ve Görüş Önerileriniz
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 01-02-2013, 14:16
 4. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senatosu’nun “Yükseköğretim Kanun Taslağı” Hakkında Görüşü (TASLAK)
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-11-2012, 20:35

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git