Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen biophysics
 • 2 gönderen aDNA

YÖK Kaldırılmıyor YDK Oluyor ve Anayasal Kurum Olarak Devam Ediyor

Anasayfa Haberleri Forumunda YÖK Kaldırılmıyor YDK Oluyor ve Anayasal Kurum Olarak Devam Ediyor Konusunu İncelemektesiniz

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Düzenleme Kurulu (YDK) adıyla anayasal kurum olarak devamında ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK Kaldırılmıyor YDK Oluyor ve Anayasal Kurum Olarak Devam Ediyor

  Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Düzenleme Kurulu (YDK) adıyla anayasal kurum olarak devamında anlaştı.Özellikle CHP ve BDP daha önce yaptıkları açıklamalarda YÖK’ün kaldırılmasını savunmuşlardı.
  Komisyondaki dört partinin üyeleri, Yükseköğretim Kurulu maddesini mutabakatla yazdı. Buna göre YÖK’ün üniversitelerle ilgili geniş bir tanımla genel olarak ifade edilen, “Yönetme, denetleme, bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirme” görevleri kaldırılacak. YÖK’ün yerine kurulacak YDK, yükseköğretimle ilgili planlamalar yapmak, görüş bildirmek ve eşgüdümü sağlamakla yetkili olacak. YDK bu görevlerini yerine getirirken, “Bilimsel ve akademik özgürlük, akademik ve kurumsal özerklik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık” ilkelerine uygun çalışmakla sorumlu olacak.

  Yetkileri tek tek yazıldı

  Taslak anayasa metninde YDK’nın diğer yetkileri tek tek sayılarak şöyle sıralandı:

  “Yükseköğretim kurumlarıyla toplumun çeşitli kesimleri arasında işbirliğini teşvik eder ve niteliği artırıcı önlemler alır. Üniversite, fakülte, yüksekokul ve enstitülerin kuruluşları ile programların açılması ve kapatılmasına ilişkin ölçütleri üniversitelerin görüşlerini alarak belirler. Yabancı diplomaların ve akademik unvanların denkliğini tanır. Yeni üniversitelerin kurulması konusunda görüş bildirir. Öğretim elemanı kadroları ve öğrenci kontenjanları ile ilgili temel ölçütleri belirler. Yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerini değerlendirir, gerekli tedbirleri alır.”

  Meclis’te seçim

  Partiler, kurul üyelerinin sayısının 21’den 15’e indirilmesinde de anlaştı. Buna göre 9 üye Üniversitelerarası Kurul’da seçilecek, 6 üyeyi ise 330 oyla Meclis seçecek. Mevcut uygulamada ise YÖK’ün 21 üyesinden 7’sini doğrudan Cumhurbaşkanı atıyor. Bakanlar Kurulu’nca belirlenen 7 üye ve Üniversitelerarası Kurulca seçilen 7 üyenin atamasını da Cumhurbaşkanı yapıyor.

  Erdoğan ‘YÖK’ün kaldırılmasını savunmadık’ demişti

  Başbakan Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda YÖK’ün kaldırılmasına karşı olduğunun açıkça belirtmişti. Erdoğan, “Biz YÖK’ün kaldırılması gibi bir tezi hiçbir zaman savunmadık, savunmuyoruz. Biz YÖK’ün reforme edilmesini istiyoruz” demişti.

  YÖK’ün kaldırılmasını en çok CHP istiyordu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce yaptığı konuşmalarda YÖK’ün kaldırılması gerektiğini savunmuştu. Kılıçdaroğlu ise bir grup toplantısı sırasında YÖK’le ilgili şu sözleri sarf etmişti: “Bir de YÖK belası var. YÖK’ü AKP’nin arka bahçesi haline getirdiler. Baskı aracı haline dönüştürdüler. YÖK aracılığıyla üniversitelere hükmediyorlar. YÖK tümüyle kaldırılacak. Üniversiteler idari, mali ve bilimsel yönden özerk olacak.”

  MHP, YÖK’ü dile getirmemişti

  MHP’nin YÖK’ün kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir söylemi bulunmazken, parti programında “Yüksek öğretim sistemi daha demokratik ve üretken bir yapıya kavuşturulacak, öğrenci, kurum ve akademik kadrolar arasında gerekli iş birliği ve uyum sağlanacaktır” bilgisi bulunuyor.

  BDP de ‘YÖK kaldırılacak’ demişti

  YÖK’ün kaldırılmasını savunan ve bunu parti programına alan diğer bir parti ise BDP. Barış ve Demokrasi Partisi’nin programında “YÖK kaldırılarak, üniversitelerin özgür ve katılımcı bir yönetime sahip olmaları sağlanacaktır” ifadesi yer alıyor.

  Kaynak: http://www.hurriyetegitim.com/haberl...k-geliyor.aspx
  Son düzenleyen Nazmi, 26-02-2013 saat 15:21.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Bence kaldırılmaması yerinde olur, dürüst olmak gerekirse insan her zaman ardında devletin olmasını istiyor. Kaldırılacak olursa korkarım hepsi özelleştirilir, bana göre bu daha kötü bir durum ...
  Korsaatci bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Kaldırılsa Rektör Padişah olur. Hocalar torpilin babasını yapar. YÖK bazen aba altından gösterince bile yetiyor. Yoksa elimizde belgelerle mahkeme mahkeme gezeriz. YÖK varken hakların gaspı meşhur konu, üst bir mekanizma olmazsa vatandaşımız kendi mekanizmasını kurar. CHP'nin de hangi mantıkla kaldırılmasını istediğini anlamış değilim. En fazla serzeniş onlara ama onlar istemiyorlar YÖK'ün olmasını. Kemal Gürüz'den gelen bir sıkıntıymış havası var. Kısaca denetlenmek şart. Korkmakta. Unıv. lerde şu hakim: aman yanlış yapmayalım YÖK Etik kurulu var. Bunu da kırarsanız vay haline Akademik Camianın. Astığım astık kestiğim kestikçiler çoğalır. Yarım da olsa Denetlenmek şart!
  Son düzenleyen aDNA, 26-02-2013 saat 21:28.
  gul_89 ve Korsaatci bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Vakıfbank yoluna devam ediyor
  Voleybol forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-01-2013, 09:55
 2. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ İşletme alanında Yüksek Lisans ya da Doktora programına devam ediyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-08-2012, 09:21
 3. UFUK ÜNİVERSİTESİ Mali Hukuk alanında Yüksek Lisans veya Doktoraya devam ediyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-01-2012, 18:55
 4. UFUK ÜNİVERSİTESİ Anayasa Hukuku alanında Yüksek Lisans veya Doktoraya devam ediyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-01-2012, 18:53
 5. UFUK ÜNİVERSİTESİ Medeni Hukuk alanında Yüksek Lisans veya Doktoraya Devam ediyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-11-2011, 10:35

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git