Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 23

Gökhan Çetinsaya: Akademisyenlik Cazip Hale Getirilmeli

Anasayfa Haberleri Forumunda Gökhan Çetinsaya: Akademisyenlik Cazip Hale Getirilmeli Konusunu İncelemektesiniz

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Türkiye eğer 10 büyük ekonomiden biri ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Gökhan Çetinsaya: Akademisyenlik Cazip Hale Getirilmeli

  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Türkiye eğer 10 büyük ekonomiden biri olacaksa bunun için yüksek öğretimin büyümesi sürdürülmeli. 2023’te hedeflenen yüzde 85 okullaşma oranı için üniversitelerin kapasiteleri arttırılmalı” dedi.


  Harran Üniversitesi’nin (HRÜ) ev sahipliğinde Osmanbey Yerleşkesi’nde yapılan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, katılımcılara “Yüksek Öğretimde Stratejik Tercihler” konulu sunum yaptı. 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin yüksek öğretim hedeflerini değerlendiren Prof. Dr. Çetinsaya, “Türkiye eğer 10 büyük ekonomiden biri olacaksa bunun için yüksek öğretimin büyümesi sürdürülmeli. Şu an çok gurur verici rakamlar var. En son rakam 170 üniversiteye ulaştık ve öğrenci sayımız yuvarlak rakamlarla söylüyorum 4 milyon 300 binler civarında. Bu sayı daha da artacak” diye konuştu.

  Çetinsaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Küresel ekonomide ayakta kalabilmemiz için mutlaka nüfusunuzun neredeyse hepsini yüksek öğretimle tanıştırmanız gerekiyor. Nitelikli insan gücü yetiştirmeliyiz. 2023 yılı hedeflerinde belirlenen yüzde 85 okullaşma oranına ulaşabilmek için mevcut üniversitelerdeki kapasiteleri arttırmak gerekiyor. Her bir devlet üniversitesi için ideal büyüme rakamını 50 binler seviyesinde hayal ediyorum. Bir başka konu yeni yüksek öğretim kurumlarının da kurulmasına ihtiyaç var.” Gökhan Çetinsaya, “Artık yeterince üniversite kuruldu bu ülkede” diyenlerin aksine yeni üniversitelerin de kurulmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

  Akademisyenlik cazip hale getirilmeli

  Akademisyenliğin cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çetinsaya, geçmişte yaşanan baskılar ve yasaklarla özlük hakları yüzünden akademisyenliğin erozyona uğradığını savundu. Devlet üniversitelerinde görevli akademisyenlerin vakıf üniversitelerine geçmesi tercih etmeye başladığını belirten Çetinsaya, “Devlet her yıl bin kişiyi yurt dışına göndermek istiyor, doktora yaptırmak istiyor ve bu bin kişilik kapasite dolmuyor. Sizlerin de bildiği gibi 400 civarında başvuru oluyor. Araştırdığınız zaman bunun özlük haklarıyla alakalı olduğunu görüyorsunuz” dedi.

  Kaynak: Akademisyenlik cazip hale getirilmeli
  Son düzenleyen Nazmi, 22-02-2013 saat 20:23.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  Onun için mi yasa tasarısını o kadar güzel hazırladılar! Hocama, kimse takmıyor araştırma görevlileri kısmını yasada deyince ama kökü orada, oradan geliniyor vs. dedi. Haklı aslında.
  Tabi sadece araş. görlerde değil sorun, bencillik etmeyeyim.
  Ama bu ne turşu bu ne perhiz demek istiyorum.
  Mr December bunu beğendi.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Böyle yök zihniyetini gördükçe Yüksek öğretimden uzaklaşıyorum, acaba ilerde bende mi böyle olacağım diye ürküyor, cazibe yerine tiksinmeye başlıyorum.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  58

  Sorun ne

  Alıntı Niënor Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Onun için mi yasa tasarısını o kadar güzel hazırladılar! Hocama kimse takmıyor araştırma görevlileri kısmını yasada deyince ama kökü orada, oradan geliniyor vs. dedi. Haklı aslında.
  Tabi sadece araş. görlerde değil sorun, bencillik etmeyeyim.
  Ama bu ne turşu bu ne perhiz demek istiyorum.
  Bir kere çok kaliteli akademisyen yetiştirmekte zorlanıyor sistem. Hala 70 lerde 80 lerde yazılmış yerli kitapları kullanan hocalar var. İngilizce verilen master doktora programları daha kaliteli görece. Yani dünyadaki geçerli standartlar tutturulmalı. Bilkentte verilen ders ne ise Atatürk üniversiteside aynı standartta ders vermeli. Bunun bi ayağıda lise müfredatının düzenlenmesinden geçiyor..
  İkincisi, kaliteli araştırma görevlisi istiyorsanız özlük hakları ve ücretler iyileştirilmeli.. Istanbulda 2300lira maaş verirseniz cazip kılmış olmazsınız...
  Üçüncüsü ders saatine göre değil kaliteye ve üretkenliğe göre ücret verilmeli. Çıplak maaş cazip olmalı, bundan sonrası için ders saati ve kaliteli yayına göre ücret katlanarak artmalı ki bilim üretilsin..
  4.sü yurt dışına doktoraya gitmek yurt içinde kalmaya göre cazip hale getirilmeli ki dünya standartları yakalansın..
  5.si belli bir ranking şistesi oluşturulmalı.. Mesela Harwardda doktora yapan biri yurt içinde vasat doktora yapan biriyle aynı şartlarda çalıştırılamaz..
  6.'sı master doktora yapma standartları belli olmalı. Masterı doktorayı bitirmek, doçentlik almak kimsenin keyfine bırakılmamalı
  Korsaatci bunu beğendi.

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  505
  Akademisyenlere müjde diye aylar önce bu başlık konu olmuştu forumumuza.

  Hala aynı şeyleri söylüyorlar. Ne yapılması gerektiğini herkes biliyor. Konuşmayın, yapın, gerçekleştirin...

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  12.10.2012 de yapıldı bu açıklama. TBMM Görüşmelerinde de gündeme geldi. Maliye maaş iyileştirmesini onayladı ama Başbakanın açıklayacağını söylediler. Ya suni gündem oluşturmak için bekleniyor ya da YÖK Yasası çıkmadan 1 hafta önce Gaz almak için açıklanacak ve kanun için sus payı olarak sunulacak. Öngörülerim bunlar ama bu 2 maddeden biri hayata geçecek maalesef
  gul_89 ve Korsaatci bunu beğendiler.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  yine aynı cümleler ve aynı hikaye.. işin başındaki adamlar elini taşın altına koymuyor ki.
  ne yapıyor yök başkanı...
  sistemi düzeni programı yok ki. hükümetin ağzına bakıyor. ve hep temenni..
  Allah kabul eylesin efendim

 8. #8
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Vahdet hocam yazdığınızı bir başkası yazsa okur geçerdim, ama size inanmak durumundayız. Bu bilgileri nereden aldınız ? ...

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı fzk2003 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Vahdet hocam yazdığınızı bir başkası yazsa okur geçerdim, ama size inanmak durumundayız. Bu bilgileri nereden aldınız ? ...
  Mecliste MEB Komısyon Uyesı Mv. 'den aldık. Iyılestırme yapılacak fakat basbakan acıklayacak dedı. Ama Malıye aktarım yaparsa gıder bunu da unutmamak lazım.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  ben kapitalist ekonomik sistem de paranın belli yerlere aktığını düşünüyorum. ve günümüzde özelleştirme vergilendirme mantığına bakıldığında en büyük esnafın da devletin bizzat kendisi olduğunu düşünüyorum. ve maliye bakanının dediği gibi %3 lük zamların öyle bütçeye çok ağır yükler getirdiğini düşünmüyorum. benim yaptığım bilim bi şarkıcının söylediği şarkı kadar değerli değil. ama hükümete esleniyorum adalet ve kalkınma partisine
  kalkınm belki de adalet çok geç kalacak gibi.

Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-02-2013, 14:24
 2. YÖK Başkanı: Akademisyenlik Maaşı Cazip Değil
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2012, 15:05
 3. Cevap: 6
  Son Mesaj: 29-06-2012, 21:15
 4. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın Çağırdığı 20 Kişi
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan ibulut
  Cevap: 138
  Son Mesaj: 10-04-2012, 16:15
 5. Yeni YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan hasan0688
  Cevap: 53
  Son Mesaj: 18-02-2012, 13:28

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git