Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen fallenangel

Sınavdaki Kelime Hatası, Torpili Ortaya Çıkardı

Anasayfa Haberleri Forumunda Sınavdaki Kelime Hatası, Torpili Ortaya Çıkardı Konusunu İncelemektesiniz

2011’de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yardımcı doçentlik yabancı dil sınav sonuçları, İdare Mahkemesi ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Sınavdaki Kelime Hatası, Torpili Ortaya Çıkardı

  2011’de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yardımcı doçentlik yabancı dil sınav sonuçları, İdare Mahkemesi kararıyla durduruldu. Mahkemenin atadığı bilirkişi 10 kişinin girdiği sınavda 8 kişiye torpil yapıldığını, sınavı kazananlara verilen yanıt anahtarındaki ‘Promontory’ olması gereken ancak, yanlış olarak ‘Promontori’ yazılan kelimenin adayların cevap kağıtlarına da yazılmasıyla ortaya çıktı.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı 2011 yılının Eylül ayında yardımcı doçentlik yabancı dil sınavı yaptı. Sınava, Tekirdağ’da özel bir hastanenin başhekimliğini yapan Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bige ile birlikte 10 kişi katıldı. Bir hafta sonra sınavı kazanamadığını öğrenen Opr. Dr. Özgür Bige’nin sonuçlarla ilgili yaptığı itiraz kabul edilmeyince, 17 Ekim 2011 tarihinde Sivas İdare Mahkemesi’ne dava açtı.[PRBREAK][/PRBREAK]Mahkeme dosyaya 15 Şubat 2012 tarihinde Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Abdulvahit Çakır, Prof.Dr. Kutay Ömer Biberoğlu, Prof. Dr. Merih Bayram’ı bilirkişi olarak atadı. Sınavda yöneltilen sorular ile adayların yanıtlarını inceleyen bilirkişi heyeti, yanıt anahtarında ‘promontory’ yerine yanlış yazılan ‘promontori’ kelimesinin 85 not alan bir adayın cevap kağıdında da aynı hata ile yazıldığını tespit etti. Heyetin mahkemeye gönderdiği raporunda, şöyle denildi:“Cevap anahtarında bazı terimlerin örneğin; ‘Promontori’ yanlış yazıldığı, daha önemlisi 85 not verilen adayın sınav kağıdındaki cümlelerin çok küçük değişikliklerle, o kadar ki yanlış terimlerin bile tekrarlanışıyla cevap anahtarı ile aynı olduğu, delil incelemesine esas alınan sınav kağıdı ile davacıya ait sınav kağıdındaki tercümelere bakıldığında hak ettikleri not karşılığının birbirinden çok da farklı olmadığı, bu şartlarda sınavın yansız, taraflara eşit fırsat sunularak yapıldığının ve bu sınav evraklarına dayanılarak bir adayın diğerinden daha üstün olduğunu ileri sürmenin imkansız olduğu yönünde görüş ve kanaatlerinin belirtildiği görülmektedir.”

  Yürütme durduruldu

  Sivas İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu üzerine 6 Şubat 2013 tarihinde dava konusu sınavın her türlü şüpheden uzak, bilimsel ve objektif kriterlere dayalı olarak yapılmadığı sonucuna varıldığını ifade ederek Opr. Dr. Özgür Bige’nin sınavdan başarısız sayılma işlemenin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.
  Sınavda hakkının yenildiğini savunan Kadın Doğum Uzmanı Opr.Dr. Özgür Bige, girdiği sınavı kazanamadığını öğrenince yaptığı itirazın kabul edilmediğini belirterek, şunları söyledi:“İtirazım kabul edilmeyince Sivas İdare Mahkemesi’ne başvurdum. Mahkeme bilirkişi raporuyla yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi sadece benim sınavda başarılı olduğumu değil, sınavda açıkça nelerin döndüğünü de ortaya koydu. Bilirkişi raporu sınavdan önce soruların ve cevapların dağıtıldığını ortaya koyuyor. Hukuki süreci sonunda kadar takip edeceğim. Türkiye’de liyakat değil, sadakat kazanıyor. Üniversitelerin durumları bu şekilde maalesef benim gibi birçok arkadaşım bu şekilde mağdur oldu.”


  Kaynak: http://www.hurriyetegitim.com/haberl...a-cikardi.aspx
  Son düzenleyen Nazmi, 18-02-2013 saat 12:40.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  PhD
  Misafir
  Darısı diğer bölümlerin, diğer üniversitelerin başına inşallah! Çünkü hepsinde aynı durum sözkonusu... Torpilsiz girilen yerler de var ama herkesin malumu ki oralarda torpil olmamasının tek nedeni torpil yapılacak kimseleri olmaması...

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Özgür Bey gerçekten çok isabetli bir iş yapmış. Kendisini tebrik ederim. Çoğu insanın girişmeye üşendiği ya da belli nedenlerle girişemediği bir yola başvurarak hakkını aramış. Umarım sonunda hakkını gerçek anlamda alır ve bu tip haberlerin yaygınlaşmasında olumlu etki yapar.
  PhD bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Üniversitede Skandal: Sınavdaki Torpile Mahkeme DUR Dedi!
  Atama Sorunları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-02-2013, 01:21
 2. Rektörlük hatası ile 35. md. ile görevlendirilme!!!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hukukçu1660
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 22-01-2013, 09:35
 3. ÜDS İçin Kelime Ezberleme
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan 34marmara
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 16-01-2013, 00:33
 4. Çetinsaya: Yeni Bir Yükseköğretim Yasasını Ortaya Koymanın Zamanı Geldi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 27-05-2012, 00:50
 5. YöK atadı ama üniversite sorun çıkardı!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan juju
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 04-04-2011, 14:33

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git