Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen Mr December

Türkiye Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi Arasında

Anasayfa Haberleri Forumunda Türkiye Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi Arasında Konusunu İncelemektesiniz

Scientific American Dergisi’nin 4 farklı kritere göre sıraladığı, Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi sıralamasında ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Türkiye Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi Arasında

  Scientific American Dergisi’nin 4 farklı kritere göre sıraladığı, Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi sıralamasında Türkiye de yer aldı.

  Dergi, bu sıralamayı ülkelerin en saygın bilimsel dergilerde yaptığı yayın sayısı, patent sayısı, milli gelirden Ar-Ge’ye ayrılan pay ve temel bilim ve teknoloji alanında verilen doktora sayısına göre yapıyor.

  Bu kriterlere göre yapılan son sıralamada, OECD raporları ile Digital Science tarafından derlenen saygın dergilerdeki yayın sayıları kullanıldı.

  Buna göre, Türkiye en iyi sonucu, temel bilim ve mühendislik alanında verilen doktora sayısının toplam doktora sayısı içindeki yüzdesi ile aldı. Bu kritere göre, Türkiye dünyanın en iyi 15. ülkesi oldu. Türkiye, milli gelirden Ar-Ge’ye ayrılan pay kriterine göre dünyanın en iyi 16. ülkesi seçildi.

  Digital Science’ın listesindeki dünyanın en saygın dergilerindeki yayın sayısı kriterine göre ise Türkiye 38. sırada yer buldu. Türkiye patent sayısına göre yapılan sıralamada ise 36. sıraya yerleşti.

  Mühendislik ve enformatik en önemli alanlardan

  ODTÜ bünyesindeki University Ranking By Academic Performance (URAP) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, raporu değerlendirdi.

  Scientific American Dergisi’nin, ülkelerin temel bilim ve teknoloji alanındaki başarısını ölçmek için belirlediği 4 kriterin en iyi kriterler olduğunu ifade eden Akbulut, üniversitelerin ve ülkelerin bilimsel gelişmişliğinin, farklı kurumlarca farklı ölçütler kullanılarak belirlendiğini ve sıralama yapıldığını anlattı.

  Akbulut, son yıllarda bu sıralamalarda etki değerinin yüksek saygın bilimsel dergilerdeki makale sayılarıyla patent sayılarının önem kazandığını vurgulayarak, derginin kriterleri arasında Ar-Ge’ye ayrılan payın bulunmasının da önemli olduğunu söyledi.

  Türkiye’nin henüz Ar-Ge payının yüzde 2’ye çıkaramamış olsa da 16. sırada bulunmasına dikkati çeken Ural Akbulut, temel bilim ve mühendislik alanında doktora alan mezun sayısında da Türkiye’nin dünyanın en iyi 15 ülkesi arasında yer almasının üniversitelerin başarısı olduğunu belirtti. Bu alanda doktora alan kadınların yüzde 41’e ulaşarak Türkiye’yi en başarılı ülkelerden biri yapmasının da Türk üniversiteleri açısından gurur verici olduğunu belirten Akbulut, üniversitelerin temel bilim, mühendislik ve enformatik alanında gelişmeleri için teşvik edilmelerinin patent sayılarını da artıracağını söyledi.

  Akbulut, şöyle devam etti:
  “Ülkemizde, tüm teknoparklarda şirketlerin önemli bir bölümü yazılım şirketidir. Bu şirketler uluslararası platformda, dünyanın önde gelen bilişim şirketleriyle yarışmakta ve başarı kazanmaktadır. Bu başarılar, Türk gençlerinin bilişim alanında yetenekli olduklarını ve enformatik alanının teşvik edilmeye değer olduğunu göstermektedir. Ülkemizin kuracağı Bilişim Vadileri’nin başarısı buna bağlıdır.”

  Akbulut’un verdiği bilgiye göre, OECD raporları incelendiğinde, milli gelirden Ar-Ge’ye en yüksek payı ayıran ülkenin yüzde 4 ile İsrail olduğu görülüyor. OECD ülkelerinin ortalaması ise yüzde 2,3. Tüm OECD ülkelerinde Ar-Ge’ye ayrılan paranın yüzde 41’i ABD’nin ayırdığı para. Japonya yüzde 15 ve Çin yüzde 12 ve Almanya yüzde 8’lik Ar-Ge katkısı yapıyor. Çin dünyada Ar-Ge harcamasına en fazla bütçe ayıran 3. ülke.

  OECD ülkelerinde yapılan toplam Ar-Ge harcamasının yüzde 70’i sanayi tarafından karşılanıyor. İsrail ise sanayinin Ar-Ge bütçesine yaptığı yüzde 80’lik katkı ile dünyada birinci sırada.

  OECD raporuna göre dünyada yalnızca Türkiye, Polonya ve Yunanistan’da sanayinin Ar-Ge’ye ayırdığı miktar üniversitelerden daha düşük.’’

  Kaynak: http://www.hurriyetegitim.com/haberl...-arasinda.aspx
  Son düzenleyen Nazmi, 15-12-2012 saat 20:28.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Hadi hayırlısı...

 3. #3
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  "Türkiye Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi Arasında" diye geçinmeye devam etsinler
  Gamze bunu beğendi.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  24

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  270
  Bunu biliyoruz. Yayın sıralamasında da 19. sıradaydı 1-2 sene önce sanırım. Peki atıf? Abuk sabuk bir sürü yayın dolu. Sadece bizde değil dünyada da böyle. Yalnız nicelikle olmuyor. Mesela bir yüksek lisans çalışması 10-15 atıf alabiliyor fakat doç.un o kadar atfı yok. Atıfla doç yapsalar ya da kriter olarak getirseler merak ediyorum işler nolur. Neyse herkese nitelikli - bilhassa sosyal bilim alanında - yayınlar dilerim.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Biri temel bilim mi dedi aman ha bunu hükümete yök başkanına göstermeyin sonra temel bilimleri kapatmak onları hırpalamaktan vazgeçerler ...

Benzer Konular

 1. Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18-03-2019, 20:39
 2. En İyi 2 bin Arasında 77 Türk Üniversitesi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-10-2012, 23:08
 3. ÖYP Üniversiteleri Arasında Geçiş
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 29-04-2012, 18:23
 4. ODTÜ Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi Sıralamasında
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-03-2012, 16:01
 5. ÖYP ve MEB arasında geçiş işlemi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ykamalak
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-06-2011, 09:36

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git