Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Adana BTÜ Rektörü: Akademisyen Bulmakta Zorlanıyoruz

Anasayfa Haberleri Forumunda Adana BTÜ Rektörü: Akademisyen Bulmakta Zorlanıyoruz Konusunu İncelemektesiniz

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Türkiye’de üniversitelerde görevli akademisyen ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Adana BTÜ Rektörü: Akademisyen Bulmakta Zorlanıyoruz  Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Türkiye’de üniversitelerde görevli akademisyen ve idari personelin özlük haklarının çok kötü olduğunu söyledi.

  31 Mart 2011’de kuruluş kararı alınan Adana BTܒnün 13 Aralık 2011’de kurucu rektörü olarak görevlendirilen Prof. Dr. Adem Ersoy, yıllığı 480 bin liraya kiralanan okulun yeni hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Göreve başlamasının ardından geçen 1 yılı değerlendiren Rektör Ersoy, kuruluş çalışmalarının çok hızlı ilerlediğini söyledi. Gelecek yıl öğrenci alacaklarını belirten Prof. Dr. Ersoy, hukuk fakültesi hariç diğer tüm fakültelerde İngilizce eğitim verileceğini ifade etti.

  Adana BTܒnün hedeflerini anlatan Rektör Adem Ersoy, şöyle devam etti:

  “Türkiye’de Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesi gibi yeterli sayıda öğrenci alacağız. Uygulamalı eğitim vereceğiz. Öğrenci merkezli bir eğitim modelimiz olacak. Araştırma ve geliştirmeye önem vereceğiz. Bir vida olsa bile ürün geliştireceğiz. Sanayi kuruluşları ve paydaşlarla işbirliği yapacağız. Özel sektör Türkiye’de, üniversitelerden 20 yıl daha ileride. Biz çağa ayak uyduracağız. İşbirliğini pratiğe dönüştürecek ve slogan olmaktan çıkaracağız.”

  Türkiye’de 2011’de 18 bin, İsrail’de ise 4 bin 500 bilimsel yayın yapıldığını söyleyen Rektör Ersoy, Türkiye’de bu yayınların 185’inin patente yani ürün geliştirmeye dönüştüğünü, İsrail’de ise bu sayının 2 bin 500’ü bulduğunu belirtti. Rektör Ersoy, “Bilimsel olarak zengin, teknolojik olarak fakirliğimizi değiştireceğiz. Yüzünü kente çeviren, tercih edilen, gelişime ve değişime önem veren, ekip çalışmasıyla bir dünya üniversitesi olacağız. Türki cumhuriyetlerde şubeler açıp oralardan da öğrenciler alacağız” diye konuştu.

  Maliye’de bir uzman 4 bin 800 TL alıyor

  Adana BTܒde görev yapacak araştırma görevlilerinin belirlendiğini, öğretim üyesi almak için de ilan verildiğini aktaran Rektör Ersoy, şöyle konuştu:

  “Bir fakülte, 3 öğretim üyesi hazır olduğunda öğrenci alabiliyor. Üniversitemize 24 öğretim üyesi almak için ilan verdik. Bizim ilanımızda şu var: Önce sizin öğretim üyesini bulmanız lazım. Türkiye’de yok. Her bir ile üniversite açıldığından bulamıyorsunuz. Diğer bir şey de altını çizerek, net bir şekilde söylüyorum: Üniversitelerdeki özlük hakları çok kötü. İnanılmaz derecede. Rektör maaşı olarak 4 bin 600 lira alıyorum. Ek bir gelir şu an yok. Geçenlerde Maliye Bakanlığı’na gittim. Bizim 4 yılda mezun ettiğimiz bir uzman yardımcısına, ‘Ne kadar maaş alıyorsun?’ diye sordum. ‘4 bin 800 lira para alıyorum’ dedi. Yeni girmiş daha, uzman yardımcısı. Türkiye’de böyle bir şey var. O nedenle üniversiteye kimseyi getiremiyoruz. Hukuk müşavirliğimiz boş, getiremiyoruz. Türkiye’nin tüm devlet dairelerine ‘e-mail’ çektim. Kimse gelmiyor bu paraya. Sadece akademisyenlerin değil, idari personelin de özlük hakları iyi değil. Bu nedenle üniversitenin pek bir cazibesi yok. Ama şimdi çalışılıyor. İleride bu YÖK Yasası ile iyileşeceğini ve üniversiteye bir akının başlayacağını düşünüyorum.”

  Kaynak: http://www.hurriyetegitim.com/haberl...laniyoruz.aspx
  Son düzenleyen Nazmi, 11-12-2012 saat 14:49.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  25
  Rektör Ersoy, Ek bir gelir şu an yok. Geçenlerde Maliye
  Bakanlığı’na gittim. Bizim 4
  yılda mezun ettiğimiz bir
  uzman yardımcısına, ‘Ne
  kadar maaş alıyorsun?’
  diye sordum. ‘4 bin 800 lira para alıyorum’ dedi. Yeni
  girmiş daha, uzman
  yardımcısı. Türkiye’de
  böyle bir şey var. O nedenle
  üniversiteye kimseyi
  getiremiyoruz., diyor. İyi de kamu sektöründe istihdam diye de bir durumla yüzleşen gençlik üniversitenin öğrenim gerçeği teoriden zar zor çıkıp kamu personel sınavlarına da yönelebilmekte ve öyleki kimi maaşlar kimi memuriyet alanlarında da fazla veya az olabiliyor. Akademisyenlik şartlarındaki zorluklar da kamu sektöründeki zorluklar da kendi içinde ayrı değerlendirilmeli.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  Akademisyenler Maaşlarının İyileştirmesini İstiyor!
  Öğretim görevlileri maaşlar hususunda mağduriyetlerinin giderilmesi için maaşlarında iyileştirme yapılmasını istiyor.

  Sn. Yetkili,

  2 Kasım 2011 Çarşamba günü Resmi gazetede yayınlanan “ Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” (Karar Sayısı: KHK/666) ile “Eşit İşe Eşit Maaş” sloganıyla memur maaşlarında düzenleme yapıldı.
  Maaşlarında iyileştirme olan memurlarımızın aldıklarını hak ettiğine inanıyoruz ancak düzenlemenin ADALETLİ yapılmadığını düşünüyoruz.
  1-Akademik Personelin gelir gücü her yıl reel olarak azalmaktadır. 10 yıl içerisindeki bir akademik personel maaş artışı ile diğer mesleklerin maaş artışları karşılaştırıldığında akademik personelin mağduriyeti açıkca görülebilir.
  2-Düzenlemede Birbirleriyle zaten eşit ücret alan Yüksekokul Sekreterlerine ek ödeme yapılırken Öğretim Elemanları düzenlemenin dışında tutulmuştur. Öğretim Görevlisinin Yüksek okul müdürü olarak görevlendirildiği bir üniversitede memurun amirinden çok maaş almasını helede bunun üniversitelerde olmasını takdirlerinizi sunuyoruz. Milletvekili olarak sekreterinizin sizlerden yüksek maaş alması durumunda sizler ne hissederdiniz sorusuna vereceğiniz cevap bizlerin mağduriyetini ortaya koymaktadır.
  Yüksekokul Sekreteri Maaşı 2.909 TL
  Yrd.Doç.Maaşı 2.300 TL
  Tekniker maaşı 2.285 TL
  Öğr.Gör.Maaşı 1.928 TL
  Öğr.Gör.Maaşı 2.175 TL
  Ayniyat Saymanı Maaşı 2.516 TL


  NOT: Öğretim Görevlileri ile ilgili olarak sürekli ekders alındığı gündeme getirilmekte ve Maaşının yeterli olduğu savunulmaktadır. Öğretim görevlilerinin ortalama ekders gelirlerine bakıldığı zaman birçok Öğretim Görevlisi ek dersle birlikte idari personelden az gelir elde etmektedir. Ek dersi olmayan veya az olan birçok öğretim görevlisi vardır. (Ayrıca ekders ve özelliklede II. Öğretim mesai dışında ek performans ile elde edilen bir gelir olup, maaş eşitlemesinde dikkate alınması yanlıştır. )
  3- Öğretim Görevlileri olarak, mezun ettiğimiz Teknikerler kadar maaş alamamaktayız. Artık meclis sekreterleri bile bizleri geride buraktı.
  TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi? - İç Politika Haberleri


  TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi? başlıklı haber..


  Bu hafta Genel Kurul'da oylanacak olan yeni düzenlemede, vekillerin yeni alacağı 'danışman', 'sekreter' ve 'şoför'lerin maaşının, mevcut sekreterlerden yüksek olacağı belirtiliyor. Bu durum Meclis'in kadrolu ve sözleşmeli sekreterlerinin tepkisini çekti. Kulis çalışması başlatan emektar personel milletvekilleri ve parti gruplarıyla görüşüyor, eşit ücret istiyor.


  Yeni düzenlemeyle bir milletvekili danışmanının maaşı 3 bin 958 TL olacak. 'Danışman yardımcısı' unvanı alacak olan sekreterlerin maaşı 3 bin 368, şoför maaşı ise yaklaşık 3 bin lira olacak. Halen görev yapan mevcut sekreterin aylığı 2 bin 400, sözleşmeli sekreterin maaşı ise bin 700 TL civarında. Emektar sekreterler farkın kapatılmasını istiyor.

  BU ÜCRETİ BİZLERE VERDİĞİNİZ TAKTİRDE, YÜKSEK LİSANSLI VE DOKTORALI, YABANCI DİLİ OLAN SEKRETERLERİNİZ OLMAYA RAZIYIZ..

  4- Akademik personel denince genellikle Profösör Maaşı (ki oda yetersiz) dikkate alınmakta ve tüm akademik personelin yüksek maaş aldığı algısı ortaya çıkmaktadır. Üniversitelerde yoğun olarak görev yapan Öğretim Görevlileri, Araştırma Görevlileri, Okutmanlar mağdur durumdadır. BİZLERİ KEŞKE BİRAZ AZ OKUSAYDINDA TEKNİSYEN, TEKNİKER, SEKRETER olsaydın şeklinde yapılan tenkiter ve küçümsemelerele bizleri karşı karşıya bıraktığınızı asla unutmamalısınız.
  5-Akademik Personelin kendisini sürekli olarak geliştirmesi gerekmetedir. Bunun için zaman ve maliyet gerekir. Akademik personelin maddi sıkıntılardan dolayı kendisini geliştirmek yerine kaçak ek iş yapar hale gelmesi, eğitim ve öğretim açısından olumsuz bir durumdur.
  6-Öğrenci harçlarına zam yapılmadığı için 2.öğretim gelirleri düşmekte ve ek dersler her geçen gün azalmaktadır. Türkiyedeki MYO’larının %95 ekdersleri ödemekte zorlanmaktadır. Bazı MYO’larında II.öğretim ekdersleri I.öğretim saat ücretinin altında kalmaktadır.
  7-Akademisyen olmak maddi manevi fedakârlık ister. Akademisyen olmak için 100’lerce insan arasından sınavla başarılı öğrenciler seçilir. Sonra bu başarılı ve fedakâr insanlar en alt seviyede maaş almaktadır. (Özellikle teknik bölümlerde çalışan Mühendislik Mezunu arkadaşlar tüm sınıf arkadaşlarından daha düşük maaş almaktadırlar.)
  8-Tüm kurum Müdür, Müdür yardımcılarına verilen idareci oldukları için ek ödemeler akademik personel oldukları MYO Müdür ve Müdür yardımcılarına verilmemektedir.
  9-Meslek Yüksekokullarının yeniden yapılandırılmaları kapsamında oluşturulan Öğretim Görevlisi Bölüm Başkanlarına gerekli düzenlemenin yapılmadığı gerekçesiyle hiçbir maddi ek ödeme yapılmamaktadır. Akademik faaliyetlerle meşkul olması, kendini geliştirmesi gereken akademisyenlerin idari görevlerin içinde boğulduğu, akademik faaliyetlerine zaman ayıramadığı buna rağmen zamanının büyük kısmını alan idari görevleri AMME HİZMETİ niyetine yerine getirmesi bizim üniversitelerimizde görülen boşluklardan birisidir.
  10- Yıllardır akademik personelin maaşında iyileştirme yapılacağı söylentisi olmasına rağmen, her zamdan sonra bizim durumumuz reel olarak geriye gitmiş oldu.
  11- Yeni açılan üniversiteleriyle büyük akademik personol açığı bulunan ülkemizde akademisyene gereken önem verilmediği takdirde ülkemizin kalkınması mümkün olmayacaktır.
  12-Mağduriyetimizin giderilmesi için yeni başlayan öğretim görevlisi maaşı 3000 TL olmalıdır.

  SONUÇ olarak akademisyenlerin özellikle cezalandırıldığını düşünüyoruz. (suçumuzun ne olduğunu bilmiyoruz.) En kısa zamanda yeni bir düzenleme yapılarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.

  Ahmet SEVİNÇ
  Öğretim Görevlis

  - - - Güncellendi - - -

  Öğretim elemanlarının maaş sorunu, yıllardır bir türlü çözülemiyor. Gelip giden başbakanların neredeyse hepsi bu konuda kesin sözler verdi. Hatta bir ara düzenlemeler yapılır gibi oldu. Ama bir türlü arkası gelmedi..
  Hocalık onurlu bir görev. Ama mezun ettikleri öğrenciler bile kendilerinden fazla maaş almaya başlayınca, moralleri altüst oluyor.
  Bu konuda yaşanan fırtınayı görmek için YÖK’ün resmi paylaşım formuna ve facebook’a girmeniz yeter de artar.
  Öğretim elemanları, siyasetçilerden göremedikleri desteği bu kez Çankaya nezdinde aramaya başladılar. Hatırlanacağı gibi Sayın Cumhurbaşkanı da bir zamanlar öğretim üyesiydi ve hocalar, kendilerini en iyi onun anlayacağı inancındalar.

  ‘Bizi en iyi sen anlarsın’
  Cumhurbaşkanı Gül’e yazılan bu çok çarpıcı mektup, bakalım ne kadar etkili olacak:
  “Sayın Cumhurbaşkanım,
  Tüm samimiyetimle sağlık, mutluluk ve başarılarınızın devamını dilerim. Bu mektubu yazmak bir hoca olarak bana zor geliyor, fakat vahim durumun izahı için birilerinin yazması lazım diye düşündüm. Siz de eski bir öğretim üyesi olduğunuz için, cüretimi anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.
  Yeni kabul edilen, ‘eşit işe eşit ücret’ adlı değişiklikle bardak taşmış, üniversitede çalışan öğretim üyeleri toplumun gözünde komik duruma düşürülmüş, alay konusu olmuş ve ücretleriyle aşağılanmıştır. Hele son yapılan milletvekili danışmanlarının ve sekreterlerinin ücret artışlarından sonra bu aşağılama had safhaya ulaşmıştır.
  Bir asistanın maaşı yaklaşık 1900 TL, yardımcı doçentin 2400 TL, Doçentin 2900 TL ve profesörün ücretle 3400 TL civarındadır. Bu maaşlar polis, başçavuş, kamudaki teknik personelin maaşlarından çok düşüktür ve ‘iyi ki de okumamışım’ veya ‘bunun için mi bu kadar okudunuz’ sözleri son zamanlarda daha sık duyulur olmuştur.
  Bu düşük maaş ve kısıtlı kadro imkânları nedeniyle en iyi öğrencilerimiz maalesef akademisyenliği tercih etmemekte, akademisyenliğin fidanlığı olan yüksek lisans öğrencilerinin büyük çoğunluğu en başarılı öğrencilerimizden oluşmamaktadır. Bırakınız Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Yıldız, Hacettepe ve diğer büyük üniversiteleri, taşra üniversitelerinin bölüm birincileri, ikincileri bile tercihlerini özel sektörden yana kullanmaktadırlar. İş bulma umudu olmayanların çoğu yüksek lisansa başvurmakta, bunların da bir kısmı ancak akademisyenliği tercih etmektedirler.
  akademisyenlerin tümü sevilmeyebilir, ‘hak etmiyorlar’ denilebilir. Biz de tümünü sevmiyoruz, ama sanki diğer görevlilerin, örneğin, yargı mensuplarının tümü seviliyor ve aldıkları ücreti hak ediyorlar mı? Neden öğretim üyelerine sıra gelince böyle bir farklılık doğuyor? Bizleri toplum nazarında boş işlerin adamı gibi göstererek utandırıyorlar?
  Size bu mektubu yazmaktaki amacım maddiyat kazanmak değildir. Akademisyenlerin bu unvanlara ulaşmak için çektikleri sıkıntıları sizden daha iyi kimse bilemez. Akademisyenlerin yaptıkları çalışmaların hafife alınmasına, maaşlarıyla aşağılanmasına bir son verilmeli ve zedelenen itibarları tamir edilmelidir. Hukuk fakültesindeki bir profesör, mezun ettiği hâkim, savcı ve kaymakamdan; Ziraat fakültesindeki bir doçent mezun ettiği Tarım İl Müdürlüğü’nde, Çevre Müdürlüğü’nde çalışan bir ziraat veya çevre mühendisinden; Kimya bölümündeki bir öğretim üyesi kimyager veya polis olan bir mezunundan maalesef daha az maaş almaktadır.
  Bu uygulanan ücret politikasıyla Türkiye zannımca bindiği dalı kesmektedir. Bir gün bilime gereken para ayrıldığında maalesef Türkiye’de bilim yapacak adam bulunamayacaktır. Durumun düzeltilmesi için elinizden geleni yapacağınızdan şüphem yok, kaygılarımı aşırı bulmayıp, mazur görürseniz çok memnun olurum. Saygılar, muhabbetler ve hürmetlerimi sunarım.”

  Öğretmenler de aynı durumda
  Sıkıntı çekenler, elbette sadece üniversite öğretim elemanları değil. Öğretmenler de benzer sıkıntı içerisindeler. Her ne kadar, son yıllarda, iş garantisi olduğu için öğretmenliği tercih eden sayısı fazla ama yine de memnuniyet oranları çok yüksek değil.
  Sayın Cumhurbaşkanı’nın önderliğinde, bu yönde başlatılacak bir iyileştirme hareketi, eğitime müthiş bir taze kan kazandıracaktır..
  Özetin özeti: Öğretim elemanları mutlu olmayan bir eğitim sisteminden, büyük reformlar beklemek hayalcilik olur. Projeler için on milyarlarca dolar kaynak ayıranlar, öğretmenleri de unutmamalılar...

  - - - Güncellendi - - -

  nazmi bey bu zam konusunda ses getirecek birşey yapalım artık. başbakan yardımcısına kadar konuşuldu ama başbakan maşaallah hiç oralı değil. bu şartlar altında inanın nasıl geçinilir konusunda doktora yapacam az kaldı. 700 tl kira istenen günümüz şehirlerinde yaşam çok zor. ne yapmaya çalışılıyor başbakan nasıl bilgilendiriliyor. sayın başbakanım inanmayın bunlar çok kazanıyor mu diyorlar. anlamadım. hiç bana mısın demiyor. ben şahsen merak ediyorum arkadaşlar başbakanın bilip bizim bilmediğimiz birşey mi var yoksa. ek gelir şansımız mı var ki.

Benzer Konular

 1. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP Kadrosuna Sahip Üniversiteleri forum içinde, yazan şans
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 23-01-2016, 00:41
 2. Adana'daki ÜDS Kursları
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan math_sev
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-12-2012, 23:33
 3. Türkiye’nin en genç rektörü 38 yaşında
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06-09-2012, 01:23
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj: 10-08-2012, 17:38
 5. İTÜ'nün Rektörü 4 İsimden Biri
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-03-2012, 22:26

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git