Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Araştırma görevlileri: Yeni YÖK Yasası Anayasa'ya Aykırı

Anasayfa Haberleri Forumunda Araştırma görevlileri: Yeni YÖK Yasası Anayasa'ya Aykırı Konusunu İncelemektesiniz

YÖK’ün yeni kanun taslağını değerlendiren araştırma görevlileri, tasarının Anayasa’ya aykırılıklar içerdiğini öne sürdü. YÖK’ün merkeziyetçi ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Araştırma görevlileri: Yeni YÖK Yasası Anayasa'ya Aykırı


  YÖK’ün yeni kanun taslağını değerlendiren araştırma görevlileri, tasarının Anayasa’ya aykırılıklar içerdiğini öne sürdü. YÖK’ün merkeziyetçi yapısının korunduğunu savunan araştırma görevlileri, iş güvenecelerinin ellerinden alınarak korunmasız bırakıldıklarını söyledi.

  Birçok üniversitenin araştırma görevlileri biraraya gelerek YÖK kanun taslağını değerlendirdi. 29 Kasım’da İstanbul Üniversitesi’nde ‘Araştırma Görevlileri YÖK Yasa Tasarısını Tartışıyor’ başlığıyla yapılan toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.

  İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kemerburgaz Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden araştırma görevlilerinin katıldığı toplantıda elde edilen sonuçlardan bazıları şöyle:

  Anayasa’nın 130 ve 131. Maddelerine aykırı

  YÖK’ün “kanun taslağı” adını taktığı metin, üniversitelerin kuruluş şekilleri, özel üniversiteler ve yabancı üniversitelerin kurulması, özlük haklarının yönetmeliklerle düzenlenmesi, rektörlük atanma süreçleri gibi pek çok başlıkta açıkça Anayasa’nın 130. ve 131. Maddelerine aykırılık taşıyor. Bu Anayasa’ya aykırılık metni sunan YÖK tarafından da teslim ediliyor. Bu haliyle söz konusu metin “kanun taslağının üst hukuk normuna uygun olarak hazırlanması” ilkesine uymayan bir metin olarak bir kanun taslağı ya da önerisi olarak görülemez. Bu metnin bu şekilde tartıştırılması meşru değildir ve kabul edilemez.

  YÖK’ün merkeziyetçi yapısı korunuyor

  YÖK’ün metni üniversitede, piyasa kavramlarının ilke olarak benimsendiği, mali özerklikle kendi yağında kavrulmak zorunda bırakılan üniversitelerin ticari alanlara kaymak zorunda kalacağı, ticari değeri olmayan çalışmaların ve hatta bölümlerin yaşam şansını adım adım yitireceği bir rejim öngörüyor. Batıda İngiliz ve Amerikan üniversitelerini model aldığı anlaşılan bu yaklaşım eklektik biçimde YÖK’ün kuruluşundan beri taşıdığı merkeziyetçi yapısını da aynen koruyor.

  50d-33c ayrımı ortadan kalkıyor

  Metnin ruhunu oluşturan bu özelliklerinin araştırma görevlilerine yansıması “iş güvencesi” adına var olan en ufak bir kırıntının dahi ortadan kaldırılmasıdır. 50d-33a ayrımı ortadan kalkarken tüm araştırma görevlilerinin statüsü 50d mantığı ile “lisansüstü eğitim görmekle yükümlü” olarak tanımlanıyor. Böylece doktora sonrasında binlerce araştırma görevlisinin kapı dışarı edilmesi gündeme getiriliyor.

  Araştırma görevlilerini korunmasız bırakıyor

  İş güvencesinin olmayışı araştırma görevlilerinin görev tanımını -yasada ne yazarsa yazsın- fiilen ucu açık bir hale getiriyor. Üniversite hiyerarşisi içinde araştırma görevlisini her türlü angarya ve baskıya karşı korunmasız bırakıyor.

  Ekonomik ve psikolojik bir prangaya dönüşüyor

  Öğretim üyesi yetiştirme programı ve eski 35. Madde, gerek araştırma görevlisine imzalatılan yüklü senetlerle gerekse de ne olursa olsun zorunlu hizmetin kadronun olduğu üniversitede yapılmasının yasallaştırılmasıyla tam anlamıyla sosyal, ekonomik ve psikolojik bir prangaya dönüşüyor.

  Vakıf üniversiteleri YÖK’ün denetiminden muaf kalıyor

  Vakıf üniversitelerinde neredeyse sıradan hale gelmiş olan yasadışı ve sigortasız araştırma görevlisi çalıştırma, en eski vakıf üniversitelerinden en yenilerine kadar, her şeyi denetleyen ve kontrol eden YÖK’ün denetiminden “nasıl oluyorsa” sürekli muaf kalıyor. Anonim şirket halinde kurulacak özel üniversitelerde bu sömürünün nasıl boyutlar alacağını bugünden bile kestirmek mümkündür.

  Asistan piyasası kurulması öngörülüyor

  Yeni yasa ile işten atılacak araştırma görevlilerinin, özel, vakıf ve yabancı üniversitelerle, yeni kurulan devlet üniversitelerine eleman havuzu oluşturması, adeta bir “asistan piyasası” kurulması öngörülüyor.

  ‘Burslu öğrenci’ statüsü

  Özel üniversitelerin kurulması Anayasa’ya aykırı olduğu gibi bu üniversitelerin ticari bir anlayışla araştırma görevlisi ve öğretim üyesi sömürüsüne dayanması da kaçınılmazdır. Özel üniversiteler kurmaya çalışmadan önce vakıf üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin “burslu öğrenci” statüsüyle idari ve akademik faaliyetler yürütmesinin önüne geçilerek kendilerinin zaten bulundukları statüye kavuşmalarının; ayrıca bilimsel özgürlüğe uygun olarak faaliyette bulunmaları için iş güvencelerinin sağlanması gerekmektedir. Devlet üniversitelerinde sağlanan asgari bilimsel özgürlüğü ve iş güvencesini araştırma görevlilerine sağlamayan vakıf üniversiteleri kamulaştırılmalıdır.

  Üniversitelerin yükü araştırma görevlilerine yıkılıyor

  Bu metnin ruhu, maddeleri ve içeriği araştırma görevlilerini hiçe saymaktadır. Ancak araştırma görevlileri bir hiç değildir. Üniversite resmi görevlerinin yanı sıra gayr-i resmi görevlerle (kağıt okuma, not girme, derse girme, öğretim üyelerinin özel işlerini yapma, kütüphane rafı dizme, temizlik yapma ve çoğaltılabilecek sayısız angarya) üniversitenin en büyük yükü araştırma görevlilerinin üzerine yıkılmaktadır.


  Kaynak: Araştırma görevlileri: Yeni YÖK yasası Anayasa'ya aykırı - Hürriyet Eğitim | Okul, sınav ve eğitim alanında en doğru bilgi merkezi
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  valla anayasaya aykırılık sadece 130 ve 131 . maddeler için söylenebilir ki bu da çok basit şekilde düzeltilebilinir. Bunun dışında yök ün araştırma görevlileri ile ilgili yapmaya çalıştığı hamlenin tarihsel kökenleri 10 yıldan da geriye gidiyor, hatırlarsanız 2009 yılında da buna benzer uygulama yapılacaktı ancak gelen tepkilerden dolayı geri çekildi, şimdi kanun tasarısı olarak gelmesi olayın bittiğini göstermesi açısından önemli..

Benzer Konular

 1. 33a'lı Araştırma Görevlileri ve Yeni YÖK Yasa Taslağı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan joseph roth
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 25-07-2014, 15:57
 2. Cevap: 6
  Son Mesaj: 22-01-2013, 17:46
 3. Yeni YÖK Yasası - Atama ve Yükselme Süreçleri
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 70
  Son Mesaj: 07-01-2013, 00:31
 4. Yeni YÖK Yasası Taslağı ile ilgili Görüşleriniz (ÖYP-DER)
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan rocken
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-11-2012, 22:27
 5. ÖYP Araştırma Görevlileri Toplantıları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-08-2012, 18:54

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git