Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen handikap
 • 1 gönderen fallenangel
 • 2 gönderen nebuchadnezzar

ÖSYM Yeni Sisteme Geçiyor Artık Sınavlar Yazılı Olacak

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖSYM Yeni Sisteme Geçiyor Artık Sınavlar Yazılı Olacak Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, Londra'da Pearson Ölçme Merkezi'yle sınav sistemi geliştirmek için anlaşmaya vardı. ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Exclamation ÖSYM Yeni Sisteme Geçiyor Artık Sınavlar Yazılı Olacak

  ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, Londra'da Pearson Ölçme Merkezi'yle sınav sistemi geliştirmek için anlaşmaya vardı. Yeni sistemde doğru şık yerine yazılı cevap istenecek


  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, İngiltere'nin başkenti Londra'da, 70'den fazla ülkede hizmet veren Pearson Uluslararası Ölçme Merkezi ile Türkiye'deki sınav teknolojileri ve yöntemlerini daha da geliştirecek üç konuda ön anlaşma yaptı. Yaklaşık iki gün süren inceleme ve temaslar sırasında Pearson Uluslararası Öğrenme Çözümleri Başkanı Peter Jackson ile Londra'da bir araya gelen Prof. Demir, kararlı bir şekilde sınav adaletini sağlamak ve ölçme kalitesini artırmak için sistemlerini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Bu çerçevede Pearson ile açık uçlu soru sistemini hayata geçirmek için çalışacaklarını vurgulayan ÖSYM Başkanı, "Bu sistemle kopya çekmenin önüne geçebileceğiz. Ezbercilikten uzak bireyler yetiştirmek için öğrencilerin yorumlama yeteneğini geliştirecek bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Yazılı sınavların merkezi olarak değerlendirilmesini sağlamak istiyoruz" dedi. Test usulü sınavda bazı sınav çetelerinin para karşılığında soruları sızdırması, teknolojik cihazların yardımıyla adaylara doğru cevapları şıkları okuyarak ulaştırdığı olaylar yaşanmıştı. Açık uçlu sınavda kopya mümkün olmayacak" dedi.

  SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
  İngiltere ve daha birçok ülkede uygulanan "açık uçlu sınav sistemi", sınava giren öğrencinin karşısına gelecek şıklar içerisinden seçim yapmadığı, doğrudan cevabı kendisinin yazdığı bir yöntem. Pearson'ın İngiltere ile ABD'de lise ve üniversitelerde kullandığı sistemde yazılı sınavlar otomatik olarak "Bilgi Analizi Teknolojileri" (KAT) adlı bir bilgisayar programıyla değerlendiriliyor. Bu sistem yazılı sınavlarda dil bilgisi, kelime kullanımı ve hatta eleştirel kalite gibi kriterlerde de ölçüm yapabilme kapasitesine sahip. Açık uçlu sorular adaylarda kritik düşünme, karar verme ve problem çözme alışkanlıklarının gelişmesine de katkı sağlıyor. Kuruluşun raporuna göre bilgisayar çoğu zaman insan değerlendirmesinden daha iyi sonuç veriyor.


  ÖNCELİK YABANCI DİL SINAVINDA
  Başkan Ali Demir'in Londra temasları konusunda açıklamada bulunan bir ÖSYM yetkilisi, söz konusu görüşmede öncelikle yabancı dil sınavlarının ele alındığını açıkladı. Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Alparslan Alemdar ise "Öğrenci sayısının milyonları bulması, açık uçlu soruların değerlendirilmesi önündeki en büyük engeldir. Örneğin YGS'yi açık uçlu sorularla yapmak neredeyse olanaksız. Belki de bu nedenle bakanlık YGS yerine olgunluk sınavını düşünmektedir. Açık uçlu sorular bilinen klasik sınav sistemidir. Aday soruları şıklar olmadan çözerek veya cevaplayarak yapar" dedi.

  Kaynak: Sabah
  Link: Sınavda kopyaya radikal çözüm - Sabah - 19 Ekim 2012 - 19 Ekim 2012
  Son düzenleyen Nazmi, 19-10-2012 saat 17:43.
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  201
  Sınav sistemi ile oynama yapmak tamamı ile göz boyamaktan ibaret. Sınavlardaki problemler sınav öncesi soruların "bazılarının" eline geçmesi ve dağıtılması ile ilgili değil mi? ÖSYM bu uygulamaları ile bu işin peşinden gidermiş, bu işi çözmek için uğraşırmış gibi gözükmekten öteye gidemiyor maalesef. Asıl sorun ise hep canlı olarak duruyor çünkü işe yarıyor.

  Sorun soruların cevaplarının değerlendirilmesi ile ilgili olsaydı, cevaplanma usulü üzerine yapılması hedeflenen değişiklikler anlamlı olabilir ve hakikatte işe yarayabilir. Ancak soruların sınav öncesinde binlerce kişi elinde dolanması, google'da araştırılması, sınav esnasında bazı sitelerce internete servis edilmesi ile başa çıkmak açık uçlu soru sorarak mı olacak? Sorun ne çözüm ne?

  Çözümün tutulup da İngiltere'den alınması ise Türkiye'de bilgi koruma sistemleri üzerine çalışan kişiler/projeler yokmuş gibi davranmak, amiyane tabirle ele güne "bakın biz Avrupalarda cevapları okutuyoruz" dedirtmekten başka bir şey değildir. Bundan sonra olacak her sorunda atıf tamamı ile Pearson Education'a yapılacak, üzerlerine hiç bir şey alınmayacaklar. Bu da bir uzaklaştırma yöntemidir. Bunlara ek olarak, cevaplarının yanlış okunduğunu iddia eden adaylar ne yapacak? İngilizce bilecek de Pearson Education ile iletişim kurmayı becerecek de vs. vs

  El yazısı ile cevaplama üzerine fikrimi belirtmeye gerek bile duymuyorum. Bu sadece küçük grupların değerlendirilmesinde uygulanabilir bir yöntem. Milyonlara kesinlikle uygun değil.
  ahmet09 bunu beğendi.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  böyle bir saçmalık olabilir mi yahu sanki 40 kişi giriyor sınava, handikapın belirttiği gibi sorun soruların sınavdan önce servis edilmesi bu sistemle sanki bunun önüne geçilebilecek, lise son sınıftaki öğrencilerin psikolojilerini bozmaktan başka bir işe yaramayan bu güruhun Allah belasını versin ne diyeyim Ali Demir denen şahsiyet bu kadar kul hakkını yedikten sonra cehennemde cayır cayır yanacaksın yandaşlarınla beraber
  ahmet09 bunu beğendi.

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Çok güzel olur evet herşeyi her gün değiştirsinler =) Değişim iyidir =)

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  8
  Öncelikle bu kadar önemli bir konuda anlaşma yapmak için 2 günlük incelemeyi yeterli gören profesör sıfatlı insanların olduğu bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız.

  Ayrıca kendi sistemimize yenilikler getirmek amacıyla eğitim sistemi yerlerde sürünen bir ülkeyi örnek almamız da ne kadar vizyon sahibi olduğumuzun bir göstergesi.

  Sınav sistemini manipüle etmenin daha kolay ve yapılan haksızlıkların takibinin daha zor olduğu sistemleri aradıkları o kadar açık ve net ki.

  Tebrikler, rezilliklerinizin devamını dört gözle bekliyoruz..

  İyi uykular Türkiye..
  ahmet09 ve esra44 bunu beğendiler.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  186
  bu kadarda olmaz dicem

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  AYDIN
  Mesaj
  70
  Bu kadar saçmalık olmaz. Bu ülkede bir yere gelmek için çaba gösteren insanların emeğini çaldıkları yetmiyor gibi şimdi kasıtlı olarak insanların eğitim hakkını çalıyorlar. Ösym daha önce şirketleşmek istediğini açıklamıştı. Bu yönde ilk adımı da atmış bulunuyor. Avrupa'daki eğitim şirketinin birisiyle anlaşma yapıyor ve sonunda müjdeli bir haber olarak veriyorlar. Şikesiz sınav, kopyasız sınav yaratıcı eğitim..! Evet bu yeni sistem çok yaratıcı.! Parası olanın gireceği yüksek ücretli sınavlar girecek hayatımıza. Bizler 40 liralık sınav ücretini bile veremez iken Ösym kendi şirket politikasını belirleyip müşterilerinden alacağı paraları hesaplamaya başlamışlardır bile.

 8. #8
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.629
  bence istifa et, sen de kurtul biz de kurtulalım...

Benzer Konular

 1. ÖSYM’den Tüm Sınavlar İçin Yeni ve Dikkat Çekici Önlemler
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 01-09-2013, 16:21
 2. ÖSYM Sınav Ücretleri Artık Kredi Kartı İle Ödenebilecek
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 19-06-2012, 21:09
 3. İngiltere'de akademik araştırmalar artık "açık" olacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-05-2012, 17:10
 4. ÖSYM'de Yeni Bir Kriz Kapıda
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 25-03-2012, 23:09
 5. ÖSYM Artık Elektronik Ortamda Cevap Kağıtlarını Yayınlıyor!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 10-03-2011, 15:31

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git