Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 47

ÖYP ve YLSY Nedir? Karşılıklı Başvuru Şartları ve Avantajları

Anasayfa Haberleri Forumunda ÖYP ve YLSY Nedir? Karşılıklı Başvuru Şartları ve Avantajları Konusunu İncelemektesiniz

Öğretim Üyesi yetiştirme Programı (ÖYP) Ülkemizde üniversitelerin sayılarının hızla artmasına karşılık öğretim üyesi sayısı aynı ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖYP ve YLSY Nedir? Karşılıklı Başvuru Şartları ve Avantajları

  Öğretim Üyesi yetiştirme Programı (ÖYP)

  Ülkemizde üniversitelerin sayılarının hızla artmasına karşılık öğretim üyesi sayısı aynı hızla artamamıştır. Bu yüzden üniversitelerin öğretim üyesi /elemanı grubunun tabanını oluşturan araştırma görevlilerini yetiştirmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyacı göz önünde bulunduran YÖK, uzun yıllardır Üniversitelerin kendi bünyesinde alımını yaptığı bu programı 2010 yılından sonra merkezi atama sistemine yani ÖYP usule dönüştürmüştür. Özellikle yeni kurulan üniversitelerin Öğretim Üyesi ihtiyacını karşılamak için düzenlenen bu programda yeterli yabancı dil puanı olmayan akademisyen adaylarına da fırsat verilmektedir.

  ÖYP ile atanan araştırma görevlilerine çeşitli fırsatlar sunulmaktadır; yeterli yabancı dil puanı olmayan adaylar yurtiçi dil merkezlerinde 6 ay süreyle dil eğitimi görmektedir. Bu dil eğitimini başarı ile tamamlayan adaylara yine program kapsamında 6 aya kadar yurtdışında yabancı dil eğitim olanağı tanınır. Ayrıca atanan ve 65 dil barajını geçen araştırma görevlilerine projelerinde ve (kendileri ve danışmanları için) yurtdışı seminerlerine katılmaları amacıyla 20 bini Yüksek lisans eğitimine devam ederken 30 bini ise doktora eğitimi süresince olmak üzere 50 bin liralık bir ödenek ayrılmaktadır.

  ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlileri, ilgili şartları sağlamaları durumunda, http://burs.yok.gov.tr/files/5eb59d4...5e64b2a2fb.pdf yüksek lisans tez araştırma desteği ile en fazla 3 ay, doktora tez araştırma desteği ile ise en fazla 1 yıl yurtdışına gönderilebilmektedir.

  Program kapsamında atanan araştırma görevlileri ülkemizde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlar ve atandıkları üniversitelere Dr. araştırma görevlisi olarak geri dönerler.

  Ancak araştırma görevlilerinin ilgili şartları sağlaması http://burs.yok.gov.tr/?page=yazi&c=81&i=82 ve kadrolarının bulunduğu üniversitelerin ve YÖK yürütme Kurulunun uygun bulması halinde doktora eğitimlerini 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca yurtdışında yapabilirler.

  Not: ÖYP ile YLSY birbirinden tamamen farklı 2 ayrı usuldür. YLSY MEB tarafından desteklenen bir lisansüstü eğitim bursu; ÖYP ise size yurtiçi/yurtdışı seyahat, eğitim, proje, yabancı dil desteği veren araştırma görevlisi kadrosudur.Yani ÖYP’de atandığınız zaman maaşınız başlar (dil eğitiminde olsanız bile) Maaş temmuz 2012 itibari ile net olarak 2.085 tl dir. (Bazı bölgelerimizdeki geliştirme ödeneği hariç)

  Yıllara Göre ÖYP İstatistikleri

  2010 Yılı
  İlan sayısı: 3041

  Başvuran Aday sayısı: 65.972

  Yerleşen Aday sayısı: 2958
  
Ataması yapılan aday sayısı: 1726

  2011 Yılı
  İlan sayısı: 3676
  
Başvuran Aday sayısı: 77.895
  
Yerleşen Aday sayısı: 3603
  
Ataması yapılan aday sayısı: 2175

  2012 Yılı İçin verilen Toplam Kadro Sayısı 4000
  Temmuz Ayı İlan Edilen Kadro Sayısı:2272

  Temmuz ayında ilan edilen kadrolardan boş kalanlar ile hiç ilan edilmeyen kadrolar 2012 yılı bitmeden ilan edilecektir.

  Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Yerleştirme (YLSY)

  YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur.

  YLSY adayları öncelikli olarak -her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenerek yayınlanan- kılavuzda yer alan bir üniversite ya da kurumun kadrosuna yerleştirilmek için başvuruda bulunurlar (Başvuru koşulları, yerleştirme öncesi yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak belirtilmektedir). Adayların seçilmesi ve kadrolara yerleştirilmesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilir. Yerleştirme işlemi için başvuran adayların bölümlerine uygun olan ALES puanları (SAY, SÖZ, EA) esas alınır ve geçerlilik süresi dahilindeki en yüksek puanları yerleştirmede dikkate alınır. Yerleştirmesi yapılan bursiyer adayları kendilerinden istenilen diğer evrak işlemleri yapılana kadar aday bursiyer durumundadırlar. Gerekli tüm işlemlerini yapan adaylar artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsündedirler ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurumların kadrolarına yerleştirmeleri yapılmış durumdadırlar. Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.

  TPAO, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları adına burs kazanan adayların eğitimleri sadece yüksek lisansı kapsamaktadır. Üniversiteler adına burs kazanan adayların eğitimleriyse yüksek lisans ve doktorayı kapsamaktadır.

  Verilen burs karşılıklı olup, bursiyerlerin yurtiçinde aldıkları dil eğitiminin süresi kadar; yurtdışında eğitim aldıkları sürenin ise iki katı kadar zorunlu hizmet yükümlülükleri bulunmaktadır.

  Yıllara Göre YLSY İstatistikleri:

  2010:
  Başvuran aday sayısı: 4284
  Kontenjan: 1199
  Yerleşen aday sayısı: 1048
  Boş kalan kontenjan: 151
  Yerleştirme yapılacak program sayısı: 817
  Yerleştirme yapılan program sayısı: 741
  Yerleştirme yapılmayan program sayısı: 76  2012 İçin;
  Toplam 1475 adet lisansüstü öğrenim bursu verilecektir.*
  MEB Tarafından Yükseköğretim kurumları adına 1000, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO) adına 116, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü adına 109, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü adına 21, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü adına 26, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına 200, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) adına 3 olmak üzere toplam 1475 adet lisansüstü bursu tahsis edilmiştir.

  ÖYP ve YLSY Başvuru Özellikleri


  YLSY Başvurusu Yapmak İçin 10 TL Ücret ödemeniz gerekmektedir. ÖYP başvurularında ise bir ücret ödenmez.

  --------------------------------

  ÖYP Başvurusunda Lisans mezuniyet ortalamasının %25’i ALES puanının %60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i oranlanarak ÖYP puanı oluşturulur ve tercih yapılır. 4’lük ve 100’lük sistemler arasındaki puan dönüşümlerinin YÖK çevrimine göre yapılması esastır.

  YLSY’de ise sadece ALES puanına göre yerleştirme yapılır.

  --------------------------------

  ÖYP’ye başvuru yapmak için bir mezuniyet ortalaması barajı bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir. Ancak mezuniyet notu ne kadar yüksekse ortalamaya katkısı o kadar çok olacaktır.

  YLSY’de ise Lisans veya yüksek lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.75”, “10 üzerinden 7,00", “100 üzerinden 70,00" veya daha yukarı olma şartı vardır. (Not sistemleri arasındaki dönüştürme kesinlikle kabul edilmeyecek ve mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas alınacaktır.).

  ----------------------------------

  ÖYP’ye başvuruda bulunmak için 35 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.

  YLSY’de ise;
  Başvuruya esas doğum tarihinin:
  Bayan adaylar için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması gerekir.
  Erkek adaylar için 1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması gerekir. (alanı ile ilgili tezli veya tezsiz) yüksek lisans derecesine sahip olanlar veya askerliğini yapmış erkek adaylar için 1984 ve sonraki yıllarda doğmuş olması) esas alınacaktır.

  ----------------------------------

  YLSY İle "yurtdışında" yüksek lisans ve doktora yapar ve ülkeye döndüğünüzdeyse yerleştirildiğiniz üniversitede Arş. Gör. Dr.; kurumda ise uzman olarak işe başlarsınız. Zorunlu hizmetiniz ise yurtdışında eğitim aldığınız için yurtdışında kaldığınız sürenin iki katıdır.  ÖYP'de İse "Yurtiçindeki" devlet üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yapar ve yine Arş. Gör. Dr. olarak atandığınız üniversitede göreve başlarsınız. Zorunlu hizmetiniz eğitim süreniz ile bire bir olacaktır. Yurtdışında bulunduğunuz sürelerin mecburi hizmeti ise yurtdışında kaldığınız sürenin iki katı olarak hesaplanır.  ----------------------------------

  İki programda da yurtiçi dil eğitimi 6 aydır. ÖYP’de normal maaşınızı alırken YLSY’de 380 tl burs alırsınız. ÖYP’de bir yıl içinde yabancı dil sınavlarından 50’i iki yıl içinde de 65’i geçmeniz gereklidir aksi taktirde kadro ile ilişiğiniz kesilecektir.

  Ayrıca YLSY’de;
  Yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan ve öğrenim görecekleri ülkelerdeki üniversitelerce istenen yeterli yabancı dil puanına (TOEFL’dan 80, IELTS’den 6, DAFT’dan C2) sahip olmayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının işbirliğinde yurt içinde açılacak olan yabancı dil kurslarına alınacaklardır. Yurt içi dil kursu süresi 6 aydır Yurt içi ve yurt dışı dil kursu toplamı 1 yıldır. Bu süre içerisinde yeterli yabancı dil puanını alamayanlara 6 aya kadar ek süre verilebilir.
  Öğrencilerin, yabancı dil seviye tespit sınav sonucunda aldıkları puanlara göre yurt içinde kurlar halinde düzenlenecek olan yabancı dil kurslarına devam etmeleri ve kur sonunda sınavlara katılmaları gerekmektedir.

  ----------------------------------

  ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür.

  YLSY'de İse Yerleştirmeniz yapıldıktan bir sonraki aşama evrak ve senet teslimi aşamasıdır. Eğer siz bu aşamada evraklarınızı ve senedinizi teslim etmişseniz ve bu teslimattan sonra gitmekten vazgeçiyorsanız bir sonraki sene başvuru hakkınız olmaz. Ama bu evrak ve senet teslimini yapmamışsanız, sadece yerleştirmeniz olmuşsa vazgeçebilirsiniz. Bu durumda bir sonraki sene başvuru hakkını kaybetmeniz söz konusu olmaz, yeniden başvurabilirsiniz. Önemli olan evrak ve senet tesliminden önce mi sonra mı vazgeçtiğinizdir.

  ----------------------------------

  Önemli Not 1; ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlisi, atandığı günden itibaren, maaşa hak kazanır, emekliliği, özlük hakları işlemeye başlar, herhangi bir amaçla yurtdışına gitse dahi hem maaşını almaya devam eder, hem bursunu alır.
  YLSY ile yurtdışına giden bir kişi öğrenci statüsündedir. Eğitimini tamamlayıp bir kadroya atanmakla geçen sürede kendisine burs hariç bir maaş bağlanmaz, özlük/emeklilik hakları başlamaz.

  Önemli Not 2; Her iki programda da yurtiçi ve yurtdışı görevlendirmelerinizde Taahhütname ve Kefaletname Senedi imzalamak zorundasınız. İstifa ve başarısızlık durumlarında ise söz konusu senet hükümlülüğünü yerine getirmek zorundasınızdır.

  Önemli Not 3; Ayrıca bu senet sadece bu iki usulde değil akademik kadroda olan tüm öğretim elemanları için geçerlidir.

  Önemli Not 4; Öğretim Üyeliğine atanmak için bazı belli şartlar olduğundan, doktora eğitiminizi ne şekilde (Yurtiçi, yurtdışı, öyp, ylsy vb) tamamlarsanız tamamlayın yardımcı doçent olarak atanmak için üniversitelerin ilgili şartlarını sağlamanız, kadro ilanına başvurmanız ve kazanmanız gerekmektedir.

  Katkılarından dolayı YÖK ÖYP Uzmanı Ayşegül Hanıma ve Üyemiz kanije86'ya teşekkür ederiz.
  Son düzenleyen Nazmi, 18-07-2012 saat 13:00.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  21
  YLSY de bursun 500 tl olduğu doğru mudur, yoksa 380 tl mi hala?

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  507
  Alıntı DasVertrauen Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  YLSY de bursun 500 tl olduğu doğru mudur, yoksa 380 tl mi hala?
  Dil kursu sürecindeki ücretten bahsediyorsanız benim hatırladığım kadarıyla 500 liranın üzerinde şu an.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  30
  yeni tebliğle beraber 600 tl dir...

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  60
  öyp de dil de başarısız olanların görevden ilşiği kesilir diyor.Sonrasında herhangi bir tazminat ödenmesi gerekiyor mu?

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  2
  askerlik başvurusu yapmış olanların durumu nedir acaba? başvuru yapmış olunduğu halde ÖYP programına kabul edilirse kişi ne yapacak?

 7. #7
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  544
  "Temmuz ayında ilan edilen kadrolardan boş kalanlar ile hiç ilan edilmeyen kadrolar 2012 yılı bitmeden ilan edilecektir."

  Bununla ilgili kesin bir bilgi var mı,2.yerleştirme gibi bişey olabilir mi,hiç ilan vermeyen üniversiteler sene sonuna kadar kesin ilan verecek mi?

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  43

  Ylsy de yurt dışı öğrenim süresince alınacak burs miktarı ne kadar?

  Alıntı leviathann Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  yeni tebliğle beraber 600 tl dir...
  yurtdışı eğitimi için verilen aylık burs miktarı ne kadar ?

 9. #9
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  507
  Alıntı muhammed said Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  aylık burs miktarı ne kadar ?
  ......1.240 euro almanya
  ......1.485 $ abd
  ......1.150 euro avusturya
  ......1.650 a$ avustralya
  .........985 euro belçika
  ......7.200 dk danimarka
  ......1.325 euro fransa
  .........970 euro finlandiya
  ......1.145 euro hollanda
  ......1.000 £ ingiltere
  .........955 euro ispanya
  ......6.950 ks isveç
  ......2.530 fs isviçre
  .........810 euro italya
  ..192.000 japon yeni japonya
  ......1.560 c$ kanada
  ......6.780 kn norveç
  ......1.120 $ ürdün
  ......1.120 $ yeni zelanda
  .....1.275 $ rusya federasyonu * .........450$ kazakistan, kırgızistan, türkmenistan tacikistan özbekistan moğolistan

  diğer ülkeler .... 1.020$
  ————————————
  *kırım, tataristan, çeçenistan, dağıstan

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  30
  Alıntı muhammed said Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  yurtdışı eğitimi için verilen aylık burs miktarı ne kadar ?
  Amerika için 1485 dolar , ingiltere için 1000 Gp

Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP ve YLSY Nedir? Karşılıklı Başvuru Şartları ve Avantajları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 48
  Son Mesaj: 13-01-2015, 01:44
 2. 2012 YLSY Şartları ve Kadroları Açıklandı!
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan hakankolcak
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 14-07-2013, 10:43
 3. YLSY'ye Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nelerdir?
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 39
  Son Mesaj: 28-04-2013, 08:41
 4. ÖYP ve Başvuru Şartları Soru
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan beldor
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 10-07-2012, 12:44
 5. 2012 öyp başvuru tarihi ve şartları ve nasıl başvurulacağı...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan my2011zey
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-10-2011, 12:10

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git