Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11

Makale: Araştırma Görevlilerinin İsyanı

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: Araştırma Görevlilerinin İsyanı Konusunu İncelemektesiniz

Üniversitelerdeki araştırma görevlileri isyanda. İnternette oluşturdukları grupla seslerini duyurmaya çalışan yaklaşık bin araştırma görevlisi, 35. ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Makale: Araştırma Görevlilerinin İsyanı

  Üniversitelerdeki araştırma görevlileri isyanda. İnternette oluşturdukları grupla seslerini duyurmaya çalışan yaklaşık bin araştırma görevlisi, 35. maddeye isyan etti. Araştırma görevlileri zorunlu hizmet uygulamasına, akademik hayatlarını darbeleyen uygulamalara karşı çıktıklarını belirterek, devletten acilen çözüm istediler.

  Üniversitelerde 35. Madde kapsamında lisansüstü eğitim yaptığı için hukuksuz bir mecburi hizmet kıskacında tutulduklarını iddia eden araştırma görevlileri seslerini duyurmak için internette ortak bir grup oluşturdular.

  [email protected]'da bir araya gelen yaklaşık 1000 araştırma görevlisi hükümetten, YÖK'ten acilen çözüm bekliyor.

  Mecburi hizmet uygulamasının getirdiği olumsuzlara karşı çıkan araştırma görevlileri, aile, sağlık, kadro, yükselememe, mobbing gibi pek çok sebeple başka bir üniversite ve devlet kurumuna geçememelerinin önünün açılmasını istiyor.

  Türkiye'de yaklaşık 4-5 bin araştırma görevlisi var ve bu sayı aileleriyle birlikte 30 binleri buluyor.

  Oluşturdukları grupla feryadlarını dile getiren araştırma görevlileri, ortak bir metin yayımlayarak sorunlarına acilen çözüm istedi.

  Hazırlanan ortak metinde ise kendi üniversitelerinde eğitim imkanı bulamadıklarını ve başka üniversitelerdeki lisansüstü eğitime doğrudan başvuramayışlarından yakındılar.

  Metinde buradaki en büyük engelin ise 35. madde, Üniversitelerarası İşbirliği Programı (ÜNİP) ve Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) olarak gösterildi.

  Metinde kişisel çabalarla bu engel aşılsa bile mülakat sistemi sayesinde başvurularının engellendiği kaydedildi.

  Kefalet ve taahhüt senedi

  Kadro sorunları yüzünden lisansüstü eğitime başlayamayan araştırma görevlileri, hem işten atılma tehdidi altında kalmakta hem de asıl görevleri dışında, memur ve hizmetlilerin görev alanına giren angarya işlerle çalıştırılmak zorunda kaldıklarını belirtirken, hazırlanan metinde 35 madde ile görevlendirilmeyi kabul eden araştırma görevlileri, tek taraflı olarak hazırlanan ağır, haksız ve ölçüsüz kefalet ve taahhüt senedi imzalamak zorunda bırakıldıklarını en büyük sorun olarak gördüklerini belirtilyorlar.

  "Bu senetleri imzalamayan araştırma ğörevlileri lisansüstü eğitime gönderilmemekte ve iş hayatlarını asıl görev amaçlarının dışında angarya işlerle vakitleri geçirtilerek, akademik eğitimleri ve yükselmeleri engellenmektedir" denilen metinde "lisansüstü eğitime gönderilenler başarısız olurlarsa ki bu da eğitimin doğasında vardır, derhal işten atılarak yüklü senet ve tazminat borçları altına sokularak hayatları karartılmaktadır" ifadesi kullanıldı.

  Araştırma görevlileri, "okutmanlar", "öğretim görevlileri" ve "uzmanlar"ın ise bu tür uygulamalara muhatap olmadıklarını, bu kadrolarda çalışanlar ile aralarına ayrımcılık konduğunu iler sürdüler.

  Kadro konusunda sıkıntı

  Metinde en büyük sorunlardan birisi de "kadro konusu" olduğu tespiti yapıldı.

  Metinde bu şikayet şöyle yansıdı:" Her türlü maddi ve manevi zorluğa rağmen üniversitesinden, evinden ve ailesinden kopup yeni bir üniversiteye 35. madde kapsamında gidip orada yeni bir çevreye, farklı bir ortama adapte olma, kendini kabul ettirme veya kabul görme gibi çeşit türlü meşakkatle lisansüstü eğitimini tamamlayıp asıl üniversitelerine dönen araştırma görevlilerine üniversite yönetimleri hak ettikleri üst kadroyu öncelikle vermeleri gerekirken, maalesef üniversitlerimiz bu konuda da sınıfta kalmıştır.

  35. madde kapsamında olan Doktor ünvanlı araştırma görevlileri çeşit türlü bahanelerle yıllarca bekletilmekte ve onların öğrencisi durumundakiler ise hızlıca üst kadroya atanmaktadırlar. Oysa kendi üniversitelerinde lisansüstü eğitim olanağı bulan yaşıtlarına göre onca maddi-manevi sıkıntıya göğüs gerip 35. madde kapsamında lisansüstü eğitimin tamamlayanlara öncelik verilerek üst kadroya atanmaları gerekmektedir."

  Evli olanların sorunu

  Evli olan araştırma görevlileri de, aynı üniversitede çalışamamaktan yakındılar. İnternette yayımladıkları ortak metinde bu konudaki isyan konusunda şunlar kaydedildi: "En azından şu anda bile iki ayrı üniversitede mecburi hizmet kıskacında tutularak evli ve resmi nikahlı karı-koca araştırma görevlilerinin bir ilde, bir üniversitede bir araya gelmelerini muvafakat vermeyerek engelleyen ve aile kurumuna da ciddi zarar veren üniversitelerin var olması insanın vicdanını sızlatmaktadır.

  Hâlbuki madem üniversitelerce ve YÖK'ce mecburi hizmet vardır ve kişinin özgürce çalışmak istediği ve daha verimli olacağını düşündüğü yere muvafakatinin verilmesi idare hukukuna, Türkiyenin de altında imzası olan ILO sözleşmelerinnin 29 ve 105 numaralı maddelerine ve iş gören haklarına uygundur, kamu yararı bu yöndedir; basit bir muvafakat onayı ve mecburi hizmet nakli yapılsa bütün bu karmaşa çözülecek ve bu hukuksuzluk ortadan kalkacaktır. Böylece akademisyenlerin, rektörlüklerin ve mahkemelerin zamanları boş yere harcanmamış olacak ve ülke zarara uğratılmaktan kurtulacaktır."

  Üniversiterden istifa eden Doktor araştırma görevliler hakkında fahiş miktarlarda yüklü tazminatların açıldığı belirtilen metinde, hukuksuzluğa bir an önce son verilmesi istendi.

  "Bunalıma sokmaktadır"

  Metinde şu tespitlerde bulunuldu. "Yukarıda maddeler halinde anlatılan uygulamaların her biri ayrı bir hukuksuzluk örneğidir. Hem anayasamızın angarya yasağı başta olmak üzere temel hükümlerine; hem kişi haklarına; hem de ilgili yasaların ilgili hükümlerine (657 DMK Ek35.madde); açıkça aykırılık teşkil etmektedirler. Aşağıda da verilen onlarca yerel mahkeme kararına ve üst mahkeme içtihatlarına ayrıca Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının YÖK'e konuyla ilgili gönderdiği görüş yazısına rağmen; üniversiteler mecburi hizmet, taahhüt-kefalet senedi imzalattırma ve anlaşmazlık durumunda haksız, fahiş ve yüklü tazminat uygulamasıyla kıskaca aldıkları Doktor Araştırma Görevlilerini süründürmekte, yıldırmakta, enerjilerini tüketmekte ve onları ailevi, sosyal ve ekonomik bunalımlara sokmaktadırlar."

  Talepler...

  Araştırma görevlileri, hazırladıkları ortak metinde çözüm önerilerini de sıraladı.

  Metinde, "sonuç olarak talebimiz devletimizden, hükümetimizden, Yüksek Öğretim Kurulu'ndan, üniversite yönetimlerinden hem kamu düzeni hem de kamu yararı gereği bu konuya eğilmelerini, bu haksız ve zaten hukuken butlan olan zorunlu hizmet uygulamasını acilen kaldırmalarını, hukuk tanımaz keyfi tutumla ve kulaktan dolma bilgilerle araştırma görevlilerinin akademik hayatlarını darbeleyen uygulamalarla ülke kaynaklarını boşa harcayanları ciddi şekilde uyarmalarını beklemekteyiz. En azından çıkacak bir torba yasa içinde bu hukuksuz mecburi hizmetten kaynaklanan tazminat yükümlülüklerinin yeniden affedilmesi için birer vatandaş olarak TBMM'den çalışma beklemekteyiz" denildi.

  Metnin tamamı ekledir..

  Kaynak: CNN TURK
  Son düzenleyen Nazmi, 24-01-2012 saat 20:27.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  shockhan
  Misafir
  Yeni açılan Üniversitelere gitmek isteyen kişiler hariç zira genel olarak yorum yapıcak olursak Yeni Açılan 40 a yakın Üniversiteyi kazanan adayların Kadrolarına Hazır gözüyle bakılabilir, bu isyan daha çok büyük Ünilerde kalma çabası gibi anlaşılıyor sanki...

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  729
  Bence problem o kadar çok boyutlu ki büyük unilerde kalma çabası sadece ufak bir kısmı. Tesekkurler admin ana sayfaya koydugun icin bu haberi...

 4. #4
  shockhan
  Misafir
  Alıntı ibulut Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bence problem o kadar çok boyutlu ki büyük unilerde kalma çabası sadece ufak bir kısmı. Tesekkurler admin ana sayfaya koydugun icin bu haberi...
  özlük hakları vb. gibi durumlar için haklı bir isyan orasıda var tabii...

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  9
  içler acısı bi duruma dönüyo bu öyp ALLAH sonumuzu hayırlı eylesin

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136
  öyp sanırım artık normal araş. gör den daha kötü bir hale dönüştü
  Bilisimogretmenim.com

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  214
  sorunalr cok iyi bir şekilde dile getirilmiş burada. cok da haklı yönleri mevcut zaten. benim daha önceden de önermiş olduğum bir çeşit yöntemi tekrar dile getirmek istiyorum. bazı memurluklarda olabildiği gibi en azından öyp sisteminde de araştırma görevlileri arasında yer değişikliğine izin verilebilir. ayrıca eş durumu da çok önemli bir konu eş durumundan yararlanması sağlanmalı....

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  214
  neler yapılabilir peki hocam tüm araştırma görevlileri destek verecektir bu uygulamaya..

 9. #9
  shockhan
  Misafir
  Alıntı yassmin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sorunalr cok iyi bir şekilde dile getirilmiş burada. cok da haklı yönleri mevcut zaten. benim daha önceden de önermiş olduğum bir çeşit yöntemi tekrar dile getirmek istiyorum. bazı memurluklarda olabildiği gibi en azından öyp sisteminde de araştırma görevlileri arasında yer değişikliğine izin verilebilir. ayrıca eş durumu da çok önemli bir konu eş durumundan yararlanması sağlanmalı....

  akademisyen olmak idealist bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi gereken bir durum olduğundan, eş durumu hakkında yapılası bir çözüm olması saçmadır,ayrıca eşiniz memur ise Eş durumundan o yararlanarak sizin yanınıza gelebilir...

  Ama '-Hayır arkadaşım , benim eşim İSTANBUL-ANKARA-İZMİR-BURSA-ADANA 'da '; ben onun kaldığı yere gidicem ve orda ki Büyük Ünilerinde birinin bana kadro açması lazım gibi bir mantık özerk Üniversiteler ve kadro yapısına zarar hatta ve hatta eşleri büyük şehirden seçerek Büyük Üniversitelere Kadro yığılımını artırmasına (ki imkansız bir durumdur bu temenniniz) yol açacaktır....


  dipnot :Yer değiştirme gibi bir imkanın olabilmesi olası görünüyor bence de.

 10. #10
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Sadece ÖYPliler arası yer değişiklik makul bir öneri ama aksi tamamen hikaye olur herkes kağıt üzerinde evlenir büyük üniversitelere kapağı atar. Öğretmenlikte eş durumu gibi suistimale açık olur. bu taleplerin karşılanması zor gibi görünmekte...

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP Araştırma Görevlilerinin İmzalayacağı Senetler Geçersizdir!
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan o_fenerci
  Cevap: 92
  Son Mesaj: 13-10-2014, 12:00
 2. ÖYP li araştırma görevlilerinin çalışma koşulları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 05-10-2013, 08:07
 3. ÖYP Araştırma Görevlilerinin 1 Günü Nasıl Geçiyor ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mynet
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 17-08-2013, 00:02
 4. Araştırma görevlilerinin maaşları neye artış gösteriyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan efendi
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 29-05-2012, 10:41
 5. Araştırma Görevlilerinin Özlük Hakları İyileştirilecek
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan love_freedom
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 02-11-2011, 16:04

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git