Almanya Ev Kiralama Siteleri ve Kiralık Ev Tutma

Halil Editör
Halil Editör 16.01.2023
Güncellendi 16/01/2023
Almanya Ev Kiralama Siteleri
Almanya Ev Kiralama Siteleri

İş, eğitim veya herhangi bir sebeple Almanya’da yaşamaya başlayacak ve barınma konusunda ev kiralamayı düşünenler için rehber niteliğinde bir yazı olacaktır. Almanya ev kiralama siteleri kullanılarak Almanya kiralık ev tutma sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılmıştır. Ayrıca Almanyada ev kiraları neye göre değiştiği ve genel kira fiyatları hakkında bilgi verilecektir. Bu sebeple Almanya’da ev kiralamadan önce bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

- Reklam -

Almanya’da Ev Kiralama

Almanya’da ev kiralama Türkiye’de alıştığımız kiralama yöntemlerinden çok farklı bir süreçtir. Öncelikle boş ev miktarı az olduğu için istediğiniz yerde kiralık ev bulma imkanınız olmayabilir. Almanya ev kiralama siteleri kullanarak boş ve uygun bir ev bulduğunuz takdirde emlakçıdan evi gezmek için randevu almanız gerekmektedir. Randevu alınca tek başınıza evi gezeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O evi gezmeyi düşünen sizin gibi kişilerle birlikte gezebilirsiniz şaşırmayın. Ev ile ilgili soruları evi gezerken emlakçıya sorularınızı sorup cevabını alabilirsiniz.

Evi gezdiniz ve beğendiniz peki nasıl kiralayabilirsiniz? Emlakçıyla direk sözleşme imzalarım dediğinizi duyar gibiyim ama Almanya kiralık ev tutmak bu kadar kolay değil. Ev gezmesi sırasında emlakçının dağıttığı formu doldurup ev sahibine vermeniz gerekmektedir. Ev sahibi ise mülakatla veya başvuru formu ile birlikte verdiğiniz belgelere göre evini kiraya vereceği kişiyi seçmektedir. Başvuru formu ile birlikte ev sahibine vermeniz gereken belgeler ise şu şekildedir;

  • Kimliğiniz ve oturma izninizin kopyası
  • Gelir belgesi (Genellikle son 3 aya ait bordro istenir)
  • Önceki ev sahibinizden kalan ödenmemiş kiranın olmadığını gösteren belge
  • Kredi notunuzu gösteren belge

Yukarıda yer alan belgelerden biri eksikse nedenini açıklayan bir mektup yazarak durumunuzu ev sahibine anlatmanızda fayda vardır. İşe yeni başlayacaksanız ve gelir belgeniz yoksa işverenden bir mektup alıp ev sahibine verebilirsiniz. Tüm bunlar Almanya’da ev kiralama şansınızı arttıracaktır.

- Reklam -

Almanya Kiralık Ev Sözleşmeleri

Almanya’da kiralık ev sözleşmeleri genelde uzun sürelerle yapılır. Ev sahipleri en azından 2 senelik bir sözleşme yapmak isterler. Sözleşme maddelerini iyice okuduktan sonra imzalamalısınız. Çünkü sözleşme maddeleri olası anlaşmazlıklarda çok işinize yarayabilir. Sözleşmeye imza atmadan kimseye para yatırmamalısınız. Almanya kiralık ev sözleşmeleri sınırlı ve sınırsız olmak üzere ikiye ayrılır.

Sınırlı sözleşme, ev sahibinin belli bir zaman sonra evini kiralamayacağı şartlarda kullanılır. Bunun için ev sahibinin evi satmayı düşünmesi, evi kendinin kullanması gibi bir neden göstermesi gerekmektedir. Sınırlı sözleşmede ev sahibi başta gösterdiği mazeret ile kiracıyı evden çıkarabilir.

Sınırsız sözleşme, ev sahibi ile sınırsız olan sözleşme türüdür. Bu sözleşmede ev sahibi kiracıyı ancak mahkeme kararı ile veya 3 ay önceden haber vererek çıkarır.

Almanya Ev Kiraları

Almanya’da ev kiraları 1400 Euro civarındadır. Tabi evin metrekaresi ve bulunduğu konum başta olmak üzere birçok farklı etmene göre değişmektedir. En ucuz ev kirası 350 Euro civarındadır. Almanya kiralık ev fiyatları pahalıdır. Çünkü toplam ev sayısı nüfusa göre çok azdır. Uygun fiyata kiralık ev bulmak içinse küçük yerleşim yerlerine veya ülkenin doğusuna bakmak gerekiyor. Aşağıda tablo olarak bazı illerde olan ev kiraları verilmiştir. Dileyen bakabilir.

- Reklam -
Şehir1+1 Merkezi1+1 Taşra3+1 Merkezi3+1 Taşra
Berlin1100 Euro750 Euro2100 Euro1400 Euro
Hamburg1000 Euro700 Euro2000 Euro1350 Euro
Münih1400 Euro1000 Euro2400 Euro1800 Euro
Köln850 Euro670 Euro1700 Euro1200 Euro
Frankfurt1100 Euro850 Euro2100 Euro1600 Euro
Stuttgart1000 Euro800 Euro1800 Euro1400 Euro
Dortmund650 Euro450 Euro1150 Euro840 Euro
Essen600 Euro420 Euro1750 Euro1250 Euro
Düsseldorf900 Euro700 Euro1750 Euro1300 Euro
Bremen700 Euro520 Euro1300 Euro900 Euro
Augsburg720 Euro530 Euro1350 Euro1000 Euro
Bonn800 Euro600 Euro1700 Euro1300 Euro
Kassel800 Euro620 Euro1450 Euro950 Euro
Almanyada ev kiraları

Almanya Ev Kiralama Siteleri

Buraya kadar ev kiralama prosedürünü anlattık. Buradan sonra kiralanacak evleri nasıl bulacağınızı paylaşacağız. Almanya ev kiralama siteleri arasında en popüler ve kullanışlı olan internet sitelerini sizler için derledik. İşte o siteler;

  • immobilienscout24.de
  • immowelt.de
  • ebay-kleinanzeigen.de
  • wg-gesucht.de
  • airbnb.com
  • wunderflats.com

immobilienscout24.de

İmmobilienscout sitesi Almanya kiralık ev arama siteleri arasında en popüler sitelerin başında gelmektedir. Kiralık ev bulma haricinde ev taşıma, SCHUFA kredi kontrolünü yapma, kira hukuku hakkında danışma ve size uygun kredi fırsatı bulma hizmetleri vermektedir. Yukarıda resimde gördüğünüz gibi evinizde bulunmasını istediğiniz şeyleri seçerek arayabiliyorsunuz.

immowelt.de

Almanya ev kiralama siteleri

immowelt sitesi kiralama, satın alma ve inşa etmek kategorilerinde verdiği hizmetler yukarıda resimde gösterilmiştir. Ayrıca taşınma ve finansman sağlama konusunda bilgi vermektedir. Sitede Almanya kiralık ev sayısı çok fazla olmasa da özellikle büyük yerleşim yerlerinde ev arayanlar için faydalı bir internet sitesidir.

- Reklam -

ebay-kleinanzeigen.de

Almanya ev kiralama siteleri arasında ebay-kleinanzeigen sitesi en fazla kullanılan sitedir. Siteye üye olarak hem evinizi kiralayabiliyorsunuz hem de kiralık verebiliyorsunuz. Aracısız olarak doğrudan yapabildiğiniz için çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca sitede arabadan özel derse, evcil hayvandan elektronik eşya satışına kadar çok geniş yelpazede ürün ve hizmet satıp alabilirsiniz.

Bu sitenin diğer önemli noktası ise bana ilan at uygulamasıdır. Bu pek alışık olmadığımız uygulama şu şekilde olmaktadır. Siteye üye olup kimlik bilgilerinizi girdikten sonra mesleğiniz, medeni durumunuz, çocuk sahibi olma durumunuz, evcil hayvanınızın olup olmaması, aylık geliriniz, arabanızın olup olmaması ve yaşamak istediğiniz bölgeyi yazarak paylaşıyorsunuz. Ev sahipleri size evlerini önermektedir.

wg-gesucht.de

wg-gesucht kiralık evden daha fazla 1 oda kiralamak isteyen kişilere yönelik bir internet sitesidir. Yukarıda yer alan resimden de görebileceğiniz gibi oda ve ev tekliflerini görebilirsiniz. Özellikle öğrenciler için en ideal sitedir. Almanya ev kiraları çok yüksek geldiyse eğer oda kiralayabilirsiniz.

- Reklam -

airbnb.com

airbnb Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da hizmet vermektedir. Özellikle seyahat eden kişilerin çok fazla kullandığı bir internet sitesidir. Tüm dünyada turistik mekanlarda çeşitli kalacak yer imkanları vermektedir. Yukarıda resimde görüldüğü gibi kaç gün kalacağınızı ve kaç kişi kalacağınızı uygun yerleri görebilirsiniz.

wunderflats.com

Almanya ev kiralama siteleri

wunderflats sitesinde hazırlanmış şablonlarda kalacak yerin yanında çeşitli imkanlar sunmaktadır. Öğrenciler, iş nedeniyle geçici süre Almanya’da yer alacaklar veya eşyalı ev tutmak isteyenler için çok güzel seçenekler sunmaktadır. Büyük yerleşim yerlerinde kiralık ev arayanların mutlaka bakması gereken sitelerden biridir.

Almanya’da ailecek yaşamaya karar verdiyseniz eğer çocuklarınızın eğitimi için Almanya eğitim sistemi yazısına bakabilirsiniz. Eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Siz iş buldunuz ama eşime uygun iş var mı diye soruyorsanız Almanya iş bulma siteleri yazısı tam size göre mutlaka okumalısınız. Sizinle birlikte taşınacak kişiler Almanca bilmiyorsa eğer Almanya dil okulu yazımızı okuyup dil okulları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz ve en uygun dil okulunu seçebilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir