Bulunan 1 den 1 - Toplam 1
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 4 gönderen Nazmi

ALES Sözel Çalışma Tavsiyeleri

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda ALES Sözel Çalışma Tavsiyeleri Konusunu İncelemektesiniz

ALES Sözel Bölüm İçin Çalışma Programı ve Deneme Çözmeye Yönelik Tavsiyeler Aleste karşımıza çıkan sorular ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Sözel Ales Çalışma Tavsiyeleri

  ALES Sözel Bölüm İçin Çalışma Programı ve Deneme Çözmeye Yönelik Tavsiyeler

  Aleste karşımıza çıkan sorular bilgiden ziyade okuduğunu anlama-yorumlama, hızlı düşünme becerisini ölçmeye yönelik sorulardır. Bu sınavda özellikle yüksek puanı hedefleyenler adaylar için en büyük sıkıntı, verilen süre zarfında soruların tamamına bakabilmenin zor olmasıdır. Yetiştirememe kaygısı ile parçaları hızlı okumak zorunda kalmak, bazen basit denebilecek sorularda bile hata yapılmasına neden olur. Bunun yanı sıra ortalama bir puana ihtiyacı olan ve süre sıkıntısı olmadığı hâlde çok fazla sayıda yanlış sonucu istediği netlere ulaşamayan adaylar da vardır. Alese hazırlık sürecinde her iki aday grubunun da bazı noktalara dikkat etmesi faydalı olacaktır.

  Öncelikle kişi hedeflediği puana göre izlemesi gereken yolu belirlemeli ve bu doğrultuda sınavda ağırlık vereceği bölümleri önceden tespit etmelidir. Sözelden hazırlanan bazı adaylar için sayısal sorularına vakit ayırmak ve burada yer alan soruları çözmek zor olabilir. Sadece sözel bölümde yer alan soruları yapmak ve az sayıda yanlış çıkarmak şartıyla belli bir puana kadar ulaşmak mümkündür.

  Yalnızca Sözel Çözen Adaylara Yönelik Tavsiyeler

  Bu grupta yer alan aday, hedefi çok yüksek olmadığından yıllar önce gördüğü ve daha sonra karşısına çıkmadığı için muhtemelen unuttuğu matematik konularına geri dönmek zorunda değildir. Katsayı da düşünüldüğünde yeniden sayısal çalışmak yerine sözelden mümkün olduğunca az yanlışı hedeflemek daha doğrudur.
  180 dakikada 100 soruyu çözmek süre açısından yeterlidir hatta tekrar dönüp bakılan sorular da olabilir. Buna rağmen aday bazen barajı geçemez ya da hedeflediği netlere ulaşamaz. Sınavda karşılaştığımız sorular okuduğunu anlama, çıkarım yapma soruları da olsa bazı adaylar için sıkıntı olabilir. Sınava ilk kez ve çıkmış sorulara göz atmadan hazırlıksız giren bir kişi için bu durum normaldir ve sonraki girişte verimli bir çalışmayla istediği netlere ulaşabilir.

  Zaman noktasında sıkıntı olmadığını düşünerek bazı soruların üstünde fazla durmak parçada verilenlerin dışında kişinin kendi yorumlarını eklemesine ve buna bağlı olarak yanlış seçeneğe yönelmesine neden olur.

  Bazen ilk akla gelen yanıt aslında doğrudur ancak aday cevabın bu kadar açık ve net ortada olamayacağını düşünerek biraz da zorlamayla parçada daha az değinilen, baskın olmayan diğer seçeneği işaretler. Bunun önüne geçmek için de çok fazla soru çözerek pratik yapmak ve sınavda dikkatli olmak faydalı olabilir.

  Bunlardan başka sözelde çeldiricilerin çok güçlü olduğu ve kaçınılmaz olarak iki şık arasında kalınan sorular da vardır. Bu tip sorularda özellikle metnin belirtilen kısmında istenene dikkat etmek gerekir çünkü parçanın genelinde verilenlerden yola çıkarak değerlendirme yapmak çeldirici olarak sunulan seçeneğe ulaşılmasına neden olur.

  Buraya kadar mantık soruları hariç tutularak sözel bölümde yer alan dikkatsizlik ve çeldiriciler gibi sebeplerle adayların yapabileceği hatalara ve bunlara yönelik tavsiyelere yer verildi. Bahsedilenlerin dışında çok sayıda yanlış yapan adayların soruları anlama ve istenilen şekilde yorumlamada sıkıntı yaşadığı düşünülebilir. Çalışmaya, onlarca denemeye rağmen 100 sözelden 15-20 ve daha fazla sayıda yanlış yapılıyorsa sınav hazırlığının bir parçası olarak düzenli okumak, sözelde yanlış sayısı fazla olan adaya yarar sağlayacaktır.
  Son olarak her iki sözel bölümün sonunda yer alan ve bazı adaylar için özellikle de sınavda ilk kez karşılaşılmışsa oldukça zor olarak nitelendirilen mantık sorularından bahsetmek ve çözümüne yönelik bazı tavsiyelerde bulunmak faydalı olacaktır.

  Başta yapılması güç görünen bu soruların çözüm tekniği öğrenildiğinde tamamını doğru yanıtlamak mümkündür. Bunun için çözümlü soru kitaplarından ve mantık videolarından faydalanılabilir. Burada verilenleri iyi anlamak, ipuçlarını yakalamak ve ardından sorunun çözümünü kolaylaştıracak tabloyu oluşturabilmek önemlidir. Bu şekilde aday zaman kazanır ve aynı tablodan faydalanarak ya da birkaç değişiklik ve eklemeyle devamındaki soruları da çözebilir. Her bir soru için farklı tablo çizmek gerektiğinde süre aday için sıkıntı olabilir bu nedenle sözelde yer alan diğer soruların çözümünde hızlı olmak önemlidir. Mantık soru çözmekle, aynı soru üzerinde özellikle de çıkmış sorularda defalarca çalışarak soru çözüm yolunu kavramakla yapılabilir.

  Alese hazırlanan adaylar için sınav sorularına eşdeğer soru bulmak zordur. Sınavın
  tamamında geçerli olan bu durum, mantık sorularında daha da ön plana çıkar. Bu nedenle tüm çıkmış mantık sorularını birkaç kez çözmek kesinlikle faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak çıkmış dgs soruları da alese nazaran basit olmasına rağmen mantıkla yeni tanışan başlangıçtaki bir aday için yararlı olur.

  Sadece sözel çözmeyi planlayan aday zaman konusunda sıkıntı yaşamayacağını düşünerek süre tutarak çözmeyi ihmal etmemelidir.

  Üstte bahsedilen tavsiyeler doğrultusunda çalışıldığında ve sınav ciddiyetinde yeterli sayıda deneme çözüldüğünde aleste adayın ihtiyaç duyduğu puanı alması zor olmayacaktır.

  Sözel ve Matematik Çözen Adaylara Yönelik Tavsiyeler

  Aleste sözel sorularının yanı sıra hedeflenen puan doğrultusunda sayısalın ilk bölümünde yer alan sorulara bakmak zorunda olan adayların izleyeceği yol farklıdır. Burada zamanı ayarlamak önemlidir. Yüksek bir puan için sözelde yer alan sorulardan az sayıda yanlış bırakılmalı ve matematik sorularına da vakit ayrılmalıdır. Sözel konusundaki tavsiyelere ilk başlıkta yer verildiğinden burada sayısaldan bahsedilecektir.
  Bu sınavda her adayın biraz çalışması hâlinde yapabileceği matematik soruları vardır.
  Son yılların sınav soruları incelenerek basit olan, adayın öğrenmek için fazla vakit ayırmasına gerek duymayacağı soru türleri belirlenebilir. Aday bu konuları konu anlatımlı kitap ve videolardan çalışabilir.

  Sayısalda belli bir altyapısı olan ancak daha da geliştirmesi gereken, başka bir ifadeyle 90+ puana ihtiyacı olanlar, sınav öncesi çalışmalarında sözele olduğu kadar bu bölüme de ağırlık vermelidir. Özellikle 95+ hedeflenmişse sözel bölümde sıkıntı olmamalı ve matematikten de sınavda karşılaşabileceği tüm soru türlerine çalışılmalıdır. Sözelde olduğu kadar sayısalda da hızlı anlamak ve çözmek önemlidir. Zaten son yıllarda çıkan sorulara bakıldığında sözel mantıkta olduğu gibi bu bölümde de okuyup- anlama ve yorumlama gerektiren sorular artmıştır. Direkt dört işlem gerektirmeyen bu sorularda aday daha fazla zaman harcar.Yine burada soru çözümüne bağlı olarak hız kazanmaya çalışmalıdır.
  Konu çalışmalarını ve buna bağlı olarak soru çözümünü tamamlamış bir adayın bu noktadan sonra yapacağı tek şey, mümkün olduğu kadar deneme çözmek; her birinde öncekinden daha hızlı olmak ve daha iyi netler yapmaya çalışmaktır.

  Deneme Çözümüne Yönelik Tavsiyeler

  - Aday soru çözmüş olmak için deneme çözmemelidir yani kesinlikle süre
  tutulmalıdır. Aksi hâlde yüzlerce soru çözmenin hızlı olamadıktan sonra faydası yoktur.

  - Deneme, sınav koşullarında çözülmelidir. Aynı saatte çözülmesi bir çok kişi için
  mümkün olmayabilir bu nedenle günün farklı bir zamanında da olsa sınavda olduğu gibi ara vermeksizin tüm sorular bitirilmelidir. Sorulardan sıkılıp biraz dinlenmek ya da sözel bölümlerin ardından yanıtlara bakıp sonrasında sayısala geçmek vb. sebep ne olursa olsun sınavda gerçekleştirilemeyecek hiçbir davranış deneme sırasında da yapılmamalıdır.

  - En fazla verim alınabilecek çözüm sırası belirlenmelidir. Sözelden giren aday için
  bu sıra birkaç şekilde olabilir. İlk akla gelen tüm sözellerin ardından matematik sorularına geçilmesinin faydalı olduğudur. Katsayılar da düşünüldüğünde bu doğru olabilir ancak özellikle yüksek puan hedefleyenler için farklı stratejiler de denemekte yarar vardır. Peki nasıl bir sıra izlenebilir? Bu sorunun en iyi yanıtı yine kişinin kendisindedir. Denemelerde kendine göre, hızlı olacağını düşündüğü şekilde soruları çözmesinde fayda vardır. Eğer uygulamanın faydasını gördüyse sınavda da aynı yolu takip edebilir.

  - Sınav sırasında iki seçenek arasında kalınan veya adayın hiçbir fikrinin olmadığı sorular olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden biri seçilmeli ya da boş bırakılarak daha sonra dönülmelidir ancak kesinlikle çözümü için dakikalarca uğraşılmamalıdır.

  - Belki de en önemlisi adayın sınav anında rahat olabilmesidir. Deneme çözümünde
  heyecan, stres ya da dikkatsizlik gibi faktörler pek fazla sıkıntı yaratmazken sınav günü tamamen farklı olabilir. Yeterince çalışan bir kişinin daha rahat olması beklenir, çoğu zaman da böyledir. Kişinin hazırlık sürecinde elinden geleni yaptığına inanması sınav kaygılarını azaltacaktır.

  Başarılar dilerim;

  Akademikpersonel.org Baş Editörü Merve
  Son düzenleyen Nazmi, 31-07-2013 saat 21:53.
  mBeckham_1, _EMİR_, Dione ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. 04-10-2016, 05:21

  Misafir


 3. 26-11-2016, 01:54

  Misafir


Benzer Konular

 1. ALES sözel çalışma kitabı tavsiye
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 25-12-2016, 23:10
 2. Ales İçin Dershane Tavsiyeleri
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan alibaskan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 16-06-2014, 12:53
 3. Sözel ALES Çalışma Tavsiyeleri
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-08-2013, 14:10
 4. ÜDS'de 90+ Almak İçin Çalışma Teknikleri, Tavsiyeleri
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan cnsknss
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 16-12-2012, 19:44
 5. ales deneme sınavı tavsiyeleri
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan foxman
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 07-11-2011, 23:24

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git