Sonuçları Görüntülenen Anket: geçerliliği var mı?

Oy
42. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • evet

  26 61,90%
 • hayır

  16 38,10%
Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 50
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni

Ales bilimsel geçerliliği

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda Ales bilimsel geçerliliği Konusunu İncelemektesiniz

Bu konu çok tartışılır evet sizce akademik alımlarda ne kadar geçerliliği var ALES 'in?...

 1. #1
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372

  Ales bilimsel geçerliliği

  Bu konu çok tartışılır evet sizce akademik alımlarda ne kadar geçerliliği var ALES'in?
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  35
  Ben bu konudan ziyade şunu söylemek istiyorum (Bunlar sizin için değil genel konuşuyorum, yanlış anlamayın)
  Alesi yapamayan , iyi puan alamayan alesi istemiyor.Okul notu iyi olanlar , notun etkisi çok az, daha da artmalı diyor. Bunlara çok takılmamak lazım, sonuçta 1 senede 2 defa yapılan bir sınav, mümkün olduğu kadar emek verip, iyi bir puan almak lazım diye düşünüyorum.

 3. #3
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  147
  Alıntı biyofizik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu konu çok tartışılır evet sizce akademik alımlarda ne kadar geçerliliği var ALES'in?
  Ales benzeri sınavların dünya da örnekleri oldukça fazladır.
  HIZ ve Muhakeme yeteneğini ölçer, öyle basite ( örn:Bize ne alesten! Bu sınavla akademisyen mi seçilir?) alınacak bir sınav olmaması ve akademik alımlarda kullanılması gereken en önemli kıstaslardan biridir.

  Sınav olmasından dolayı belirli strateji ve kuralları vardır ancak her ne kadar çalıştıkça fazla puan alınsa da ;
  bir yerden sonra puan hep sabit kalır çünkü insanın yaşadığı güne kadar gelen bir zaman içinde belli bir okuma alışkanlığı,okuduğunu anlama ve bunları belirli bir hız ve sistematikle gerçekliştirme kapasitesi bir yere kadardır.

 4. #4
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372
  Alıntı Anonymous Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ales benzeri sınavların dünya da örnekleri oldukça fazladır.
  HIZ ve Muhakeme yeteneğini ölçer, öyle basite ( örn:Bize ne alesten! Bu sınavla akademisyen mi seçilir?) alınacak bir sınav olmaması ve akademik alımlarda kullanılması gereken en önemli kıstaslardan biridir.

  Sınav olmasından dolayı belirli strateji ve kuralları vardır ancak her ne kadar çalıştıkça fazla puan alınsada ;
  bir yerden sonra puan hep sabit kalır.Çünkü insanın yaşadığı güne kadar gelen bir zaman içinde belli bir okuma,okuduğunu anlama ve bunları belirli bir hız ve sistematikle gerçekliştirme kapasitesi bir yere kadardır.
  dünyadaki örneklerini de burada belirtirsek belki o zaman daha ciddiye alınır hocam
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

 5. #5
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  147
  Alıntı biyofizik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  dünyadaki örneklerini de burada belirtirsek belki o zaman daha ciddiye alınır hocam
  En bilinen örnekleri ;
  SAT – GRE – GMAT
  O hayalini kurduğumuz Amerikan Üniversitelerin de akademisyen,asistan,uzman olmak için girmek ve istenilen puanı almış olmak gerekir.


  SAT

  SAT (Scholastic Aptitude Test) Amerika’da Yüksekokul veya Üniversiteye girmek isteyen Amerikan vatandaşları ve uluslararası öğrenciler tarafından kullanılan bir sınavdır. SAT Amerika’da kar amacı gütmeyen kuruluş olan College Board tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok üniversite yabancı uyruklu öğrencileri kabul etmek için SAT kullanır.

  SAT (Scholastic Aptitute Test) Amerika’da yılda 7 defa, diğer ülkelerde ise 6 defa yapılır. Sınava kayıt internet http://sat.collegeboard.org/register üzerinden yapılabilir. SAT sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir.
  SAT, öğrencilerin üniversite öğreniminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, yazma – komposizyon ve matematik – geometri konularında bilgi düzeyi ve yorum yeteneğini ölmeyi hedefler. SAT öğrencilerin üniversite eğitimlerinde akademik başarıya ulaşmada gereksinim duyacakları ve orta öğretimde öğrenmiş oldukları düşünme becerilerini ölçer.

  Lise son sınıf öğrencileri, üniversite eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları SAT sınavına girerler. Bu test öğrencilerin orta öğrenim boyunca edindikleri bilgi ve becerileri hangi düzeyde kullanabildiklerini gösterir. SAT aynı zamanda öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

  SAT (Scholastic Aptitute Test) SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ayrı sınavdan oluşur.

  SAT 1 Reasoning Test öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen, çoktan şeçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürer. SAT 1, Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce eleştirel okuma) ve Writing (Komposizyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişir ve toplam 600 – 2400 arası puan alınabilir.

  SAT 2 Subject Test ise çoktan seçmeli 1 saatlik bir sınavdır. Bu test öğrencilerin özel bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. Test skoru 200 ile 800 arasında değişir. SAT- 2 Subject Test başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

  GRE

  Graduate Record Examination Amerika’da ve diğer ülkelerde mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır.
  Ağustos 2011’de GRE General Test revize eilmiş ve GRE revised General Test olmuştur. Revize edilmiş test, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde sahip olacakları düşünce yapısını daha yakından yansıtacak ve yüksek lisans ve doktora eğitimine hazır olduklarını gösterecektir. Sınav Bilgisayarlı ve yazılı olarak iki şekilde alınabilir. Test, Verbal Reasoning, Quantitative Reasoning ve Analytical Writing bölümlerinden oluşur.

  Verbal Reasoning :
  • Makaleyi analiz etme ve üzerinde sonuçlara varma, tamamlanmamış bilgiden tümevarım, yazarın varsayımları ve/ve ya bakış açısını ortaya çıkarma, gerçek ve mecazi gibi çoklu anlam seviyelerini anlama,
  • Önemli noktaların ayırt edilmesi, başlıcadan ikincili ve ya ilgiliyi ayırma, parçanın özetlenmesi, parçanın yapısının anlaşılması,
  • Kelimelerin anlamlarının, cümlelerin ve bütün metnin anlaşılması, kelimeler arasında ve fikirler arasındaki bağın anlaşılması
  Geliştirilen yeni tip sorularla Verbal Reasoning bölümü okuduğunuzu anlama ve muhakeme yeteneklerinizin ölçülmesi kolaylaşmıştır.

  Quantitative Reasoning
  • Nicel bilgiyi anlama
  • Nicel bilgiyi analiz etme ve yorumlama
  • Matematik modeller kullanarak problem çözme
  • Aritmetiğin başlangıç matematik kavramlarını ve ana matematik yeteneklerini kullanma ve ölçmeyi amaçlar.
  Bu bölüm bilgi yorumlama ve geçek yaşam senaryoları üzerinde arttırılmış vurgu ile nicel düşünce yeteneklerinizi ortaya çıkaracak yeni tip sorulara sahiptir. Bilgisayar bazlı sınavlarda bilgisayardan hesap makinesi kullanabileceksiniz. Kâğıt bazlı bir sınav ise merkez size hesap makinesi temin edecek.

  Analitical Writing
  • Karmaşık fikirlerin açıkça ve etkin belirtilmesi
  • İlgili gerekçeler ve örneklerle fikirlerin desteklenmesi
  • İddiaların incelenmesi ve kanıtların sunulması
  • Tutarlı ve iyi odaklanmış tartışmaların sürdürülmesi
  • Standart yazılı İngilizcenin kullanılması ölçülür.


  GRE Subject Test:
  Yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin özel bir alanda yetenek ve bilgilerinin ölçülebildiği testlerdir. GRE revised General Test ile birlikte alınabilir.
  GRE Subject Test aşağıdaki 8 alandan birinden öğrencilerin önceki detaylı bilgilerini göstermek için kullanılır :
  • Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji
  • Biyoloji
  • Kimya
  • Bilgisayar Bilimleri
  • İngiliz Edebiyatı
  • Matematik
  • Fizik
  • Psikoloji

  GMAT

  GMAT Graduate Management Admission Test, öğrencilerin yurtdışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda MBA, yüksek lisans ve doktora eğitimleri başvurularından birçok üniversite ve enstitü tarafından istenen, bilgisayar üzerinden uygulanan bir testtir. GMAT sınavı Educational Testing Servis ETS tarafından uygulanmaktadır.

  Sınavın amacı, öğrencilerin sayısal, sözel e analitik problem çözme yeteneklerini, İngilizce’yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyelerini ölçer.
  GMAT sayısal (quantitative) sözel (verbal) ve kompozisyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılır, GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilir ve ekranda birer birer görünür. Her soru için bir cevap hakkınız vardır ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.

  İlk soru her zaman orta derecede zor olur, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru sorar. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır. Pek çok üniversite öğrencilerin spesifik analitik yeteneklerinin değerlendirilmesi için GMAT testini esas almaktadır. GMAT sınavından en az 200 en çok 800 puan alınır. Amerika’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu 600 ve üstü puanı kabul eder.

 6. #6
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Peki yurtdışındaki akademik alımlarda da % 50 gibi bir belirleyiciliğe mi sahip acep...

 7. #7
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372
  Alıntı alpertunga84 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Peki yurtdışındaki akademik alımlarda da % 50 gibi bir belirleyiciliğe mi sahip acep...
  yurt dışı eğitime başvurmak için adamlar bunu şart koşmuş bize daha ne olsun hocam ya..
  anonymous eline sağlık bu arada hocam
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

 8. #8
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  147
  Direkt Ön koşul olarak isteyen okullarda var,
  Juri ile yapılan bir mülakat ve bu sınavların(gre-gmat-sat) ortalaması ile alım yapan yerler var,
  Jüri ile yapılan bir mülakat - Ayrı bir Alan Sınavı ve bu Sınavların (gre-gmat-sat) ortalaması ile alım yapan yerlerde var,
  Genel olarak okulların özerk yapısına göre değişiyor yani bu durum.
  Bizlerle kıyaslanması pek mümkün değil zira genel olarak dil sorunları olmadığından belki alesten daha önemli bir kıstas olabiliyor bu sınavlar için.

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı Anonymous Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Direkt Ön koşul olarak isteyen okullarda var,
  Juri ile yapılan bir mülakat ve bu puanın ortalaması ile alım yapan yerler var,
  Jüriile yapılan bir mülakat - Ayrı bir Alan Sınavı ve bu Sınavların ortalaması ile alım yapan yerlerde var,
  Genel olarak okulların özerk yapısına göre değişiyor yani bu durum.
  Bizlerle kıyaslanması pek mümkün değil zira genel olarak dil sorunları olmadığından belki alesten daha önemli bir kıstas olabiliyor bu sınavlar.
  Benim bildiğim kadarıyla mülakat (görüşme) yapmadan akademik kadroya almıyorlar. Zaten sınavdan ne kadar yüksek alsan da, mülakatta seni yetersiz gördüklerinde eliyorlar. Ama ÖYP'de ALES başat faktör olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar iyi alan ilgisine, araştırma hevesine sahip olursan ol, ALESte yüksek alamadığın için dışarıda kalıyorsun. Yani bizde sınavın ağırlığı daha fazla.

 10. #10
  Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  konya
  Mesaj
  1.372
  Alıntı alpertunga84 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Benim bildiğim kadarıyla mülakat (görüşme) yapmadan akademik kadroya almıyorlar. Zaten sınavdan ne kadar yüksek alsan da, mülakatta seni yetersiz gördüklerinde eliyorlar. Ama ÖYP'de ALES başat faktör olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar iyi alan ilgisine, araştırma hevesine sahip olursan ol, ALESte yüksek alamadığın için dışarıda kalıyorsun. Yani bizde sınavın ağırlığı daha fazla.
  alper ciddi şekilde ağır bir sınav olsa çok ağır konular olsa tamam da sen de kabul edersin ki gerek matematik gerek türkçe konuları ortaokul 3 sbs müfredatı ile aynı istersen kontrol et.
  tek fark hızlı olunması gerektiği.ayrıca ALES'te herkes kendi alanındaki ile kıyaalanıyo yani matematikçi ile müzik bölümündeki aynı seviyede olmuyor ama herkes kendi alanındaki ile yarışıyor sonuçta...
  aslına bakarsan matematikçiler falan daha sıkıntılı zira hemen hemen hepsi fulle yakın yapıyo..kendi aralarında virgüllerle kapışıyolar...
  ßĪ¥ØŦĪẔĪҚ

  Senin Hile Ve Yalanlarınla Baş Edemedim, Bu Bana Dert Oldu Önünde Diz Çökmedim Ya, Bu da Sana Dert Olsun !

Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP İle Atandıktan Sonra Lİsansüstü Başvurularında ALES'in Geçerliliği Nasıldır?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan BURCUEBRU
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 23-08-2012, 11:46
 2. 2012 ÖYP Başvurusu İçin ALES Puanı Geçerliliği
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan osmanaba
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 30-07-2012, 22:04
 3. ÖYP İçin ÜDS Geçerliliği
  ÖYP Puanı forum içinde, yazan canusu
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 23-07-2012, 19:19
 4. akademik personelin ales gecerliliği
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aylinnn
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-04-2011, 02:12
 5. ÜDS Geçerliliği Kaç Yıl?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan denizzznehir
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-01-2011, 23:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git