Daha önce sorulduysa özür dilerim ama acil yardıma ihtiyacım olduğu için yeni konu açtım. Biraz uzun olabilir, vakit ayırırsanız minnettar kalırım.
Durum şöyle:

- YL başlangıcında eğitim aldığım üniversiteye 35’le görevlendirme almış, senet imzalamıştım. YL 3 sene sürdü. Senet imzalanırken maks 3 sene için maaşlar+%50 hesaplanmış, senet üzerine bu rakam yazılmıştı.
- YL bittiğinde aynı okulda doktora eğitimi de veriliyordu, imza atıp direkt doktoraya başladım. 35’le görevlendirmem aynen devam etti fakat o sırada KHK ile kadrom 50/d’ye dönüştürülünce senet imzalamadım. Doktora için senedim yok yani. YÖK’ün üniversitelere yazdığı yazıdan sonra da başvurumu yaptım ve kadromun olduğu üniversite beni 33/a’ya geçirdi.
- Şimdi doktora ders dönemim bitti ve üniversitem beni çağırdı. Henüz yeterliğimi vermeden çağırdığı için 39’la görevlendirme istedim vermiyorlar. 35’i zaten vermiyorlar ama canıma minnet. Bu sayede senet yükleyemiyorlar. Fakat mobbing var ve istifa etmeyi düşünüyorum. Sorularım şunlar:

1. Bugün istifa etsem YL’ta imzaladığım senet işlerlik kazanıyormuş galiba. Senet üzerindeki hesaplanmış tutarı mı öderim, yoksa yeniden hesaplamaya mı gidilir?
2. Senedi imzaladığımda 33/a’lıydım evet, ama sonra kadromu değiştirdiler ve şimdi yeniden göreve başlamak zorunda kaldım. Yani cariyle alınmış gibi oldum. Bu durumda geri dönük senet ve hizmet dayatması yasal mı? Bunun hukuki bir itiraz yolu yok mu?
3. YL senedi yl’ta 35 aldım diye düzenlenmişti. Sonrasında doktora ders döneminde devam eden 35’im yüzünden bana mecburi hizmet yükleyebilirler mi? Yani YL 3 sene + Doktora 1.5 sene ders dönemi = 4.5 sene mecburi hizmetin var derler mi? Yoksa ben sadece YL’tan olan 3 seneyle mi mükellefim? Dediğim gibi doktora ders döneminde kadrom 50/d olmuştu. Bu durumda 50/d’li olduğum süre zarfındaki 35 görevlendirmesi bana mecburi hizmet yükler mi? Yüklenemezmiş gibi geliyor ama fikrinizi merak ediyorum.