Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Personel Hareketleri Onayı - İstifa ve Naklen Atama Hakkında

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Personel Hareketleri Onayı - İstifa ve Naklen Atama Hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhaba, İlgili olduğunu düşündüğüm başka konu başlıklarında bölük pörçük içinde bulunduğum süreçle ilgili sorular ...

 1. #1
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  505

  Personel Hareketleri Onayı - İstifa ve Naklen Atama Hakkında

  Herkese merhaba,

  İlgili olduğunu düşündüğüm başka konu başlıklarında bölük pörçük içinde bulunduğum süreçle ilgili sorular sormuştum. Yardımcı olanlara tekrar teşekkür ederim.

  Bu kez biraz daha derli toplu ama cevaplamasının zor olduğunu düşündüğüm birkaç sorum var. Birçok kişi beni biliyor ama yine de açık olarak üniversite isimlerini vermeyeyim.

  X üniversitesinde 35. madde ÖYP araştırma görevlisi olarak çalışıyorum (Sağlık Bilimleri Enstitüsü). 2012'de Y üniversitesine ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmıştım ve 6 ay içerisinde ilişiğimi kestirerek X üniversitesine başlamıştım. Doktoram bitti ancak üniversitem henüz kadro iadesi yazısı yazmadan aşağıda bahsedeceğim soru için süreç devam etti.

  X üniversitesinde uzman kadrosu açıldı başvurdum ve kazandım (fakülte). Hali hazırda X üniversitesinde çalıştığımdan enstitüden fakülteye naklen atama mümkün olacağından X üniversitesi "KHK"yı ve "YÖK'ün zorunlu hizmet konulu" kararını göz önüne alarak Y üniversitesine bu işlemin olurunu istediği bir yazı yazdı. Y üniversitesi buna olur vermedi. "Kadron bize gelir 33/a'ya geri atamazsak eğer olabilir böyle bir şey" denildi. Ben de hazır 50/d kadrom devam ediyorken yani senetim iptal durumundayken Y üniversitesine hitaben istifa dilekçesi verdim.

  Aslında X üniversitesinde görev yaptığım için oraya istifa dilekçesi vermem ve Y üniversitesinden olur alındıktan sonra ilişiğimin kesilmesi mantıklı gibiydi ama X üniversitesinin personeli Y üniversitesinede bu dilekçeyi verebileceğimi söyledi. Bende Y üniversitesine istifamı vermiş oldum.

  Y üniversitesine yani istifa ettiğim ana kadromun bulunduğu üniversiteye "X üniversitesine yazı yazılması istifamın uygun görüldüğünü ve ancak bu şekilde X üniversitesinin ilişiğimi keseceğini" ifade etmeme rağmen, X üniversitesine bir yazı yazmak zorunda olmadıklarını, kadro iadesinin gerçekleşmediği bu nedenle X üniversitesinden ilişik kesilmesini talep etmeyeceklerini söylediler. İstifa dilekçem ise uygun görüldü ve sadece bana hitaben "kadro boşaltma onayı" verildi. Elimde rektör onaylı "personel hareketleri onayı" isimli "kadro boşaltılması hususunun oluru" yazısı bulunuyor. Dekan onaylı bana bildirilen belge de de "kadro boşaltılma onayı" ekte yer alıyor olarak belirtilmiş. Kadro hareketleri onayında dayanakta "istifa etmesi nedeniyle kadro boşaltılması" olarakta ifade yer alıyor. Kadrom ise 50/d vs. olarak belirtilmemiş yalnızca 2547 ve 657 sayılı kanunun ilgili maddeleri olarak yer almış.

  Süreci de anlatmak istedim tecrübede olabilir başkası için aşağıda da sorum var.

  - Ana kadromun bulunduğu Y üniversitesi sadece bana hitaben istifa ettiğim için kadro boşaltılmasını uygun gördüğü yazıyı yazdığından artık tamamen X üniversitesinin enstitü personeli mi oldum?
  - X üniversitesinin ilişiğimi kesebilmesi için oradan da istifa etmem mi gerekiyor? Neticede X üniversitesinden istifa etmemiş sadece Y üniversitesinden istifa etmiş ve kadromun boşaltılmış olduğu ile ilgili elimde yazı bulunuyor.
  - Yazımın başında söylediğim gibi, X üniversitesinde uzman kadrosu kazanmıştım bu durumda X üniversitesi, Y üniversitesi tarafından başta uygun görülmeyen "naklen atama"yı artık uygunluk beklemeden yapabilir mi? Beni burada Y üniversitesinde kadromun boşaltıldığını referans göstererek enstitüden fakülteye doğrudan atayabilir mi? Yoksa bir şekilde ilişiğimi kesmek zorunda kalır mı?

  Tabii istifa etmiş oldum ama halen naklen atamayı kovalıyorum, neticede istediğim aynı üniversitenin enstitü kadrosundan fakülte kadrosuna geçmek ve haklarımı da kaybetmek istemiyorum. Ayrıca naklen atamada güvenlik soruşturması süreci beklemeyeceğim maaşımı almaya devam edeceğim. İstifa ettin artık ilişiğini kes derlerse hem geçen ayın maaşını iade edeceğim hem de soruşturma sonuna kadar maaş alamayacağım bu durum da beni naklen için sonuna kadar savaşmamı gerektiriyor.

  Yanıtlarınız için teşekkürler.

 2. #2
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  505
  Süreci takip eden hocalarım var. Gelişmeler oldukça buradan yazıyorum bu nedenle.

  Maalesef istifa ettiğim için naklen atama olmuyormuş artık. Güvenlik soruşturması vs. olması gerekiyormuş.

  X üniversitesine bugün bana tebliğ edilen kadro boşaltma onayı belgesini verdim, ama bu yazının bir de üniversiteye hitaben yazılması gerektiği söylendi. Dedim ne farkeder yani istifa etmişim gitmişim. Diğer üniversitede kabul etmiş kadrom boşaltılmış artık benim burada 35. madde ile durmam bile usülsüz.

  Neticede X üniversitesine laf anlamadım. Y üniversitesini telefonla arayıp yazının bir nüshasını istediler. Onlarda tamam demiş ama, yeniden personel yazacak rektör imzalayacak oraya buraya gidecek, bunu da yaparlarsa yani. Resmi olarak istenmedi diye yapmayadabilirler.
  Dedim ki bu süreci 2-3 ay daha uzatır dedim. Bir de X üniversitesi ancak ilişiğimi kestikten sonra güvenlik soruşturması başlatırım diyor. Bu süreyi de sonuna eklemek gerekecek. Yani 5.5 senedir çalıştığım X üniversitesinin başka bir kadrosuna atanmak için 6-7 ay en az işsiz olarak bekleyeceğim sırf bürokrasi yüzünden.

  YÖK'e gittim. Süreci söyledim, kayıtlara baktılar ve artık akademik personel olarak görünmediğimi ifade ettiler. Yani ilişiğim kalmamış, nitekim X üniversitesine resmi bir görüş yazamayacaklarını ama güvenlik soruşturmasının başlayabileceğini belirttiler. Dedim siz görüş yazmadan veya söylemeden nasıl güvenlik soruşturmasına başlamaya ikna edebilirim. Bir çözüm bakıyorum. Ama YÖK bu şekilde düşünürken muhtemelen güvenlik soruşturmasını başlatabileceğim. Bu durumda Y üniversitesinden bir de X üniversitesine bana tebliğ edilen istifası uygundur yazısı geldiğinde ve ilişiğimi X üniversitesinden keserken bir yandan güvenlik soruşturma süreci devam ediyor olacak bu da inanılmaz zaman tasarrufu tabii benim için.

  Şimdi sorularım iyice toparlandı ve sadece zamana kaldı yanıtları.

  - X üniversitesi YÖK'ün görüşünü de görerek, ilişiğimin kesildiğini baz alarak güvenlik soruşturmasını hemen başlatacak mı? Yoksa halen bana tebliğ edilen istifa onay belgemi kendisine de mi almak istiyor?
  - Y üniversitesinin benim istifamı bana oluru tebliğ etmesi bile 15 günün üzerinde sürdü. Resmi istek olmadan ve eskiden söylediklerine (X üniversitesiyle bizim ilgimiz yok onlara yazı yazmayız şeklinde) bakarak X üniversitesine yazıyı ne kadar zamanda yazarlar? Bu yazıda ne yazar?
  - Güvenlik soruşturması başlasın veya başlamasın, ana kadromun bulunduğu yer olan Y üniversitesinden ilişkim kesilmişken, X üniversitesi beni daha ne kadar kadroda tutabilir her ayın 15'inde maaşımı yatırabilir? Y üniversitesinden hiç bir zaman yazı gelmezse ben sonsuza kadar istifalı mı çalışacağım (: ?

Benzer Konular

 1. Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 201
  Son Mesaj: 30-05-2020, 11:50
 2. Rektörün akademik personel atama kararı süresi hakkında
  Atama Sorunları forum içinde, yazan Newstein
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 28-10-2018, 01:01
 3. Naklen Atama ve Muvafakat Vermeme
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan karateboy
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 26-07-2017, 02:10
 4. Naklen Atama ve İşe Başlama Süresi hk.
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Tarko
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 20-09-2016, 21:55
 5. Naklen veya açıktan atama karmaşası
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan realbabbitt
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02-02-2012, 20:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git