Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen bleed
 • 1 gönderen bleed

Öğrenci alamayan bölümlerde kadro sorunu ve mobbing

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Öğrenci alamayan bölümlerde kadro sorunu ve mobbing Konusunu İncelemektesiniz

Kendi üniversitem ve bazı anadolu üniversitelerinde öğrenci alamayan bazı bölümlerde (YOK tarafından kılavuzda yer verilmeyen ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Nerden
  Nevşehir
  Mesaj
  3

  Öğrenci alamayan bölümlerde kadro sorunu ve mobbing

  Kendi üniversitem ve bazı anadolu üniversitelerinde öğrenci alamayan bazı bölümlerde (YOK tarafından kılavuzda yer verilmeyen mühendislik bolumleri) doçentlikligini alan veya profesörlüğü gelmiş bazı akademisyen arkadaşlarımıza "bölüme öğrenci gelmiyor" denerek doçentlik ve prof lük kadroları verilmemektedir. YOKun neden olduğu puan barajı uygulamasından dolayı bu durumla karşılaşılmıştır. Ama bu bir başarısızlık olarak addedilerek faturası bölümdeki öğretim elemanlarına kesilmektedir.

  YOK ün mağduriyet yaşayan akademisyenler ile ilgili bir çalışması olmayacak midir?

  Yıllarca emek verip doçentlik alındıktan sonra üniversitenin senin öğrencin yok kadro vermem demesi nasıl bir kepazeliktir.
  Yaşanan bu mağduriyeteler nasıl ve ne zaman giderilecektir.

  Bir üniversitede araştırma geliştirme yapan doçent ve prof sayısının artması kötü bir şey midir ?!

  Bknz. Nevşehir HBV Üniversitesi
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  154
  ben de bu konuda bir şey sormak istiyorum. öğretim elemanları myo da bölüme öğrenci gelmemesi durumunda işsiz mi kalıyor. kadro su iptal mi oluyor bildiğim kadarıyla öğretim elemanlarının kadroları iki yılda bir yenileniyor. İyi bir üniversite de 100/2000 phd yök bursu ile doktora yapıyorum. öğretim elemanlığına başvuru yapmak istiyordum fakat böyle bir sorundan dolayı bursumu da yakmak istemiyorum sizin öneriniz nedir ? en azından bu sorunun içerisindesiniz ilginize şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar....

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  711
  Öğrencisi olmayan bölümlerdeki öğretim üyelerinin akademik ilerleme ve özlük haklarının verilmemesini onaylamak mümkün değil.
  Ama öte yandan YÖKün getirdiği puan barajından dolayı öğrenci gelmiyor demek, barajın altında düşük puanlı öğrencilerin mühendislik eğitimi almasını kabul etmek demek.
  Yani aslında bir çeşit kısır döngü de denebilir. Profesör ve doçentliğini almış öğretim üyesi sayısının artışı yüksek puanlı öğrencilerin de tercih etmesini sağlayacaktır.
  Olayın bir başka yönü de muhendislik mezunu sayısının çoğalması, istihdam problemleri de yaratmakta ve genç mühendislerin düşük ücretler almasına neden olmakta.
  O bakımdan baraj getirilmesi ilk bakışta doğru gibi görünüyor.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Nerden
  Nevşehir
  Mesaj
  3
  @Histone, kadroları yanmaz. Devam eder, etmesi gerekir. Özel üniversitelerde durum farklı, sözleşme yenilenmeyebilir.

  @eskilerden biri, zaten mesele puan barajının kaldırılması değil. Ama 90'larda 55 üniversite varken, şimdi 200 üniversite var ülkemizde. Bunları ve bunlardaki fakülte/bölümleri açan da YÖK. YÖK tüm bunlara izin verirken, yeni açılmış bir bölüme bile 50 öğrenci vererek başlattı. Arz talep dengesi böylece bozuldu. Yapılması gereken puan barajının tümüyle kaldırılması değil, ikinci öğretimlere son verilmesi, mevcut bölümlerin 80 - 120 arasında değişen kontenjanlarının 60'lara çekilmesi. Şimdi öğrenci alamayan pek çok bölüm bu şekilde daha yüksek puanla öğrenci alabilir. Mevcut bölümlerinde daha nitelikli öğrencilerle ayakta kalması sağlanabilir. Ayrıca hiç bir mühendislik bölümü 80 - 120 öğrenci ile nitelikli bir mühendislik eğitimi veremez. Mühendislik uygulamalı bir bilimdir, laboratuvarda atölyede uygulama yapmadan mezun olan öğrenciler var. Öte yandan, su ürünleri mühendisliği, ziraat mühendisliğinde (en az mühendislik kadar ağır eğitimi olan temel bilimlerde-fizik,kimya,biyoloji-) ülkemizde baraj yok, aksine bir de teşvik bursu var. Bu da başka bir kalite (!) problemi. YÖK 'ün olaya kalite gözüyle bakmadığı çok açık.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  154
  @bleed cevap için teşekkürler, selamlar...

Benzer Konular

 1. Alan Türü Değişen Bölümlerde Ales Puan Türü Sorunu
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Naramsin
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 16-11-2016, 15:33
 2. öyp 2015 eş değerliği kabul edilen bölümlerde isim farkı sorunu atanamama
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan betul bolukbasi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-02-2016, 22:00
 3. Cevap: 12
  Son Mesaj: 28-04-2015, 11:03
 4. ÖYP Başvurusunda Öğrenci Belgesi Sorunu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan lympia
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 13-10-2014, 19:00
 5. 30 Yıldır Öğrenci Yok, Ancak Kadro Tam
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 25-08-2013, 00:17

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git