Herkese merhaba

Öyp li araştırma görevlisi olarak atandığım üniversiteden farklı bir üniversitede doktora yapmaktayım (yeterliliği yeni geçtim)
Asıl üniversitem, araştırma görevlilerini geri çağırıyor ve beni de çağırıyorlar ancak bizden danışman onaylı bir mektup istiyorlar (orada çalışmam ile ilgili bir sorun olmadığına dair mektup). Fakat ben tamamen laboratuvar çalışması yapmakta olduğum için ve asıl üniversitemde uygun laboratuvar olmadığı için gitmemi danışmanım da istemiyor.

Böyle bir durumda, beni çağıran üniversitemin bana karşı herhangi bir yaptırımı olabilir mi? Hukuki açıdan bakarsak yeni yök mevzuatında "danışman onayı ile gidebilirler" ibaresi var ve danışmanımın onayı yok? Bu durumda asıl üniversitem, öyp lilerin 50d ye geçmesini fırsat bilerek, yıllık görev uzatımımı imzalamamak sureti ile veya herhangi başka bir surette bana yaptırım uygulayabilir mi?

Bunları soruyorum çünkü ÖYP den 50d ye geçmemiz fırsat bilinerek, doktoram bittiğinde kadro vermemekle ve hakkımda soruşturma açmak sureti ile bir nevi tehdit ediliyorum.

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar ve hocalarımdan yardımlarını rica ediyorum.