+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 8 - Toplam 8

33A Araştırma Görevlisi Kadrosundan İstifa

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda 33A Araştırma Görevlisi Kadrosundan İstifa Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, 4 senedir bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktaydım. Yurtdışında doktora kadrosu bulduğum için ...

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    09-2014
    Mesaj
    1

    33A Araştırma Görevlisi Kadrosundan İstifa

    Merhabalar,
    4 senedir bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktaydım. Yurtdışında doktora kadrosu bulduğum için istifa ettim. Özel sektörde olduğu gibi bir tazminat hakkım var mıdır? Teşekkür ederim.

  2. #2
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Nerden
    Antalya
    Mesaj
    1.386
    Alıntı meditaren Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar,
    4 senedir bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktaydım. Yurtdışında doktora kadrosu bulduğum için istifa ettim. Özel sektörde olduğu gibi bir tazminat hakkım var mıdır? Teşekkür ederim.
    İstifa edince hiçbir (özel ve/veya kamu) yerde tazminat hakkınız olmaz.

    Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "In a completely sane world, madness is the only freedom!" J.G.B.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2015
    Mesaj
    29
    ohal'de istifa edince ne oluyor?


    Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

  4. #4
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    01-2016
    Mesaj
    1.437
    Alıntı ahmedoff Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    İstifa edince hiçbir (özel ve/veya kamu) yerde tazminat hakkınız olmaz.

    Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ozelde istifa ettiginde 1 yili gecmissen kidem tazminati hakki var.
    ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

    Bilgisayar/Biyomedikal Mühendisliği Doktora Öğrencisi ~~

  5. #5
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Nerden
    Antalya
    Mesaj
    1.386
    Evlilik, askerlik gibi istisnai durumlar dışında maalesef tazminat hakkı bulunmuyor.

  6. #6
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    01-2016
    Mesaj
    1.437
    Alıntı ahmedoff Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Evlilik, askerlik gibi istisnai durumlar dışında maalesef tazminat hakkı bulunmuyor.
    Bulunuyor Ahmet hocam. ama sirketler vermemek icin 40 takla atiyor tabii.
    ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

    Bilgisayar/Biyomedikal Mühendisliği Doktora Öğrencisi ~~

  7. #7
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Nerden
    Antalya
    Mesaj
    1.386
    Alıntı finduilas Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bulunuyor Ahmet hocam. ama sirketler vermemek icin 40 takla atiyor tabii.
    "1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır. Yargıtay 22.Hukuk Dairesi 2013/71 Esas ve 2013/1642 Karar sayılı 04.02.2013 tarihli kararında bu hükmün, mutlak emredici olup, yorum yoluyla genişletilmeyeceğini belirtmiştir.
    Genel kural olarak haklı bir sebebi olmadan işyerinden kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden işçi kıdem tazminatı alamayacaktır. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Çünkü 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17.maddesine göre iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen işçi/işveren feshi yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmelidir. İhbar süresine uymadan işyerinden ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamadığı gibi işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir."

    Kaynak: İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ?

  8. #8
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    01-2016
    Mesaj
    1.437
    Alıntı ahmedoff Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    "1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır. Yargıtay 22.Hukuk Dairesi 2013/71 Esas ve 2013/1642 Karar sayılı 04.02.2013 tarihli kararında bu hükmün, mutlak emredici olup, yorum yoluyla genişletilmeyeceğini belirtmiştir.
    Genel kural olarak haklı bir sebebi olmadan işyerinden kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden işçi kıdem tazminatı alamayacaktır. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Çünkü 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17.maddesine göre iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen işçi/işveren feshi yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmelidir. İhbar süresine uymadan işyerinden ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamadığı gibi işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir."

    Kaynak: İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ?
    Isci ile ilgili bir sey soylemedim ben zaten. Niye bu kadar uzattin anlamiyorum. Peki senin dedigin olsun, bulunmuyor.
    ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

    Bilgisayar/Biyomedikal Mühendisliği Doktora Öğrencisi ~~

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

  1. Araştırma Görevlisi 33/a Kadrosuna Başlamadan Ayrılmak ya da İstifa
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan swallowfuture
    Cevap: 19
    Son Mesaj: 12-01-2019, 21:24
  2. Araştırma Görevlisi İstifa Sonrası Dönüş
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan asaletim24
    Cevap: 16
    Son Mesaj: 28-07-2017, 18:03
  3. Araştırma Görevlisi İstifa
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan serjazz
    Cevap: 42
    Son Mesaj: 03-02-2017, 09:40
  4. ÖYP'den İstifa ve Yeni Bir Üniversitede Araştırma Görevlisi Olmak
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ruhullah
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 14-11-2013, 20:45
  5. Araştırma Görevlisi İstifa ve Geri Dönüş
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan baybarsky
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 17-01-2013, 22:50

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git