Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Hilmi hoca

Cari Akademik Kadro Alımlarında Fen-Edebiyat Mezunlarına Yapılan Haksızlık

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Cari Akademik Kadro Alımlarında Fen-Edebiyat Mezunlarına Yapılan Haksızlık Konusunu İncelemektesiniz

Değerli arkadaşlar, Ben Celal Bayar Üniversitesi Kimya Bölümü'nde doktora yapıyorum. Uzun zamandır akademik kadro almak ...

 1. #1
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  115

  Cari Akademik Kadro Alımlarında Fen-Edebiyat Mezunlarına Yapılan Haksızlık

  Değerli arkadaşlar,

  Ben Celal Bayar Üniversitesi Kimya Bölümü'nde doktora yapıyorum. Uzun zamandır akademik kadro almak için uğraşan bir insanım. Ancak şunu anladım ki maalesef ülkemizde kendi hakkı ile güzel yerlere gelebilen insanların sayısı çok azaldı. Şunu sormak istiyorum bir çok bölümden farklı türlerde akademik kadro ilanları çıkarken neden Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi bölümlerde kadro açılmıyor? Hep aynı bahane öne sürülüyor, bu bölümlerdeki öğretim elemanlarının sayısının çok olduğundan o nedenle alım yapılmasına gerek olmadığı ifade ediliyor. Yahu böyle bir saçmalık olabilir mi? Fizik, Kimya ve Biyoloji; Temel Doğa Bilimleridir ve Dünya'nın her yerinde büyük önem verilen bilimlerin başında gelir. Nasıl saçma bir sistemin içerisindeyiz açıkçası ben anlamakta güçlük çekiyorum. Benim yaşım 30, bu yaşta 2 adet SCI makalede adım geçiyor, 1 ulusal ve 1 uluslar arası bildirim var, doktoramı yapıyorum, kanser araştırmaları konusunda a sınıfı olan SCI bir dergide hakemlik yapıyorum ama gel gelelim kadrom yok. Eminim ki ben ve benim gibi bir çok insan bu şekilde bu haksızlıklara uğruyor. Bu düzen böyle gelip böyle gitmemeli, biz geleceğin akademisyenleri ve yöneticileri olarak bu duruma bir dur demeliyiz diye düşünüyorum.
  akademi1 bunu beğendi.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  139
  Hocam, söylediğin bölümlerde çoğu üniversite yıllardır öğrenci alamıyor. Çünkü öğrenci özellikle mühendislik bölümlerini tercih etmekte. Bırakın öğretim elemanı alımını, çoğu üniversitede bu bölümlerin kapanması gündemde. Yüzlerce doktorasını tamamlamış insan yrd. doç. kadrosu bekliyor. Ama bölümlere öğrenci gelmediği için Yök kadro vermiyor.

  Bu sorunu aşmak için bölümlerin mühendisliklere dönüştürülmesi gündemde, hatta bazı üniversiteler bunu yaptı bile. Örneğin Polimer Mühendisliği gibi. Böylece yeni bölüm aşarak kadro sorunu aşılmaya çalışılıyor. Ama şu durumda, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi bölümlerde Anadolu üniversiteleri için kadro beklemek hayal gibi.... Maalesef durum bu.

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  115
  Bu durum tam anlamı ile YÖK'ün uyguladığı saçma sapan ve keyfi bir dayatmadır değerli arkadaşım. Böyle bir durum kesinlikle kabul edilemez. Bana göre bu konuda kesinlikle YÖK'e baskı yapmak gerekir. Nedir yani biz akademik kariyerimizi YÖK'ün kafasına göre belirlediği kurallara göre mi şekillendiricez! Yahu komedi bir ülkede yaşıyoruz, tam anlamıyla komedi. Öğrenci gelmiyor diye bir insan senelerce kadro bekler mi ya! Amerika'da ve Avrupa'da bu ülkede olanları anlatsan adamlar açar bir tarafı ile güler, böyle bilim mi olur Allah aşkına. Banane gelen öğrenciden ben ne yapayım öğrenciyi, ister gelir ister gelmez, ben araştırmalarıma bakarım kardeşim.
  Son düzenleyen Hilmi hoca, 12-05-2014 saat 21:41.

Benzer Konular

 1. Akademik Kadro İlanlarında Yapılan Haksızlıklar
  Akademik Kadro İlanları 2013 forum içinde, yazan Sercan
  Cevap: 62
  Son Mesaj: 09-11-2014, 14:34
 2. Eğitim Fakültesi Mezunlarına Haksızlık
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kar
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 22-08-2013, 15:04
 3. Cari Usul Alımlarında Sıralama
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan thesolvent2
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 12-05-2013, 23:06
 4. İlahiyat Mezunlarına rekor kadro ( 2600 kadrodan 285'i ilahiyatçıların)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan lito hd
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-12-2012, 23:13
 5. Eğitimcilere Yapılan Haksızlık Neden ?
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan XX06
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-10-2012, 15:23

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git