Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Öğretim Görevlilerin Rektörlük Oluruyla Öğretim Üyesi Kadrosuna Atanması

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Öğretim Görevlilerin Rektörlük Oluruyla Öğretim Üyesi Kadrosuna Atanması Konusunu İncelemektesiniz

Şaşırtıcı gelecek ama akademik personelle ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 31. maddesinde öğretim görevlilerin öğretim ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2019
  Mesaj
  70

  Öğretim Görevlilerinin Rektörlük Oluruyla Öğretim Üyesi Kadrosuna Atanması

  Şaşırtıcı gelecek ama akademik personelle ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 31. maddesinde öğretim görevlilerin öğretim üyesi olarak atanabileceğinden bahsediyor. Bu Kanun'la ilgili şu sıra Meclis'te görüşülen değişiklikle bu atama hakkına araştırma görevliliği de ilave edildi.

  Varlığından yeni haberdar olduğum, şaşırtıcı derecede mantıklı olan bu maddeden doğan hakkın kullanılıp kullanılmadığına dair bilgisi olan varsa ve yazarsa çok memnun olurum.

  Çünkü ben fakültede çalışan ve yüksek lisans şartıyla kadro alan bir Öğr. Gör. Dr.'um. YÖK, bildiğiniz gibi, üniversitelerin öğretim üyesi alma hakkında kısıtlamaya gitmişken öğretim üyesi kadrosu benim için iyiden iyiye zora girdi. Bir Dr. Öğr. Üyesi'nden hemen hemen hiçbir fark olmadığı halde, kuruluş geliştirme alan bir üniversitedeyim, onlardan 2.000 lira, araştırma görevlilerinden 1.000 daha az maaş almak, artık, iyiden iyiye zoruma gidiyor.

  Eğer bu madde benim anladığım gibiyse, bu öğretim üyesi sayı kotasına takılmadan, doğrudan Rektör'ün takdiriyle Dr. Öğr. Üyesi olma ihtimalim var demektir. Bilgisi olan varsa , lütfen yazsın.

  - - - Güncellendi - - -

  31. madde şudur:

  "Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tananmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler. Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir."

  Yapılacak değişiklikle" öğretim üyesi olarak atanabilir. " ibaresinin içine "araştırma görevlisi" de eklenmiştir.

  Sonuç olarak: Maddede değişikliğe gidildiğinde, bir öğretim görevlisi Rektör'ün takdiriyle öğretim üyesi ya da araştırma görevlisi yapılabilecek.

  Sitenin yetkililerinden bilgisi olan varsa ve yazarlarsa da memnun olurum.
  Son düzenleyen Kartvel, 14-04-2020 saat 01:19.

Benzer Konular

 1. Öğretim Görevlisi kadrosundan Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna atanma
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan acemkan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-08-2019, 09:24
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj: 26-10-2018, 23:50
 3. Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalar
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan abaci91
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-09-2017, 10:19
 4. Cevap: 1033
  Son Mesaj: 01-01-2015, 22:14
 5. Cevap: 5
  Son Mesaj: 28-02-2014, 17:34

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git