+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 8 - Toplam 8

2547'de yapılan değişiklikler hakkında

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda 2547'de yapılan değişiklikler hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar. 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecek 2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde yapılan değişiklikler ...

  1. #1
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    05-2012
    Mesaj
    131

    2547'de yapılan değişiklikler hakkında

    Merhaba arkadaşlar. 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecek 2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde yapılan değişiklikler hakkında kafama takılan bazı sorular söz konusu. Sorularım aşağıdadır. Yardımcı olabileceklere çok teşekkür ederim.


    1-) Öncelikle, yardımcı doçent kadrolarına atamalarda %20 kota uygulanacağı belirtiliyor. 35. madde ile kadrolarını geçici olarak doktora yaptıkları üniversiteye taşıyan ve doktorasını tamamlayan adayların durumu ne olacak. Doktoralarını yaptıkları üniversitenin mi, yoksa asıl kadrolarının bulunduğu üniversitenin mi %20 kotasına dahil olacaklar?

    2-) Senatoca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterleri sağlayan araştırma görevlilerinin yardımcı doçent kadrolarına başvuru haklarının doktora/sanatta yeterlik eğitimlerini tamamladıkları tarihten itibaren 1 yıl sonra sona ermesine,

    Bu madde ne anlama gelmektedir. Doktora bittikten sonra 1 yıl içerisinde atanma hakkımız var, sonrasında kadrolara başvuru hakkımız yok mu?
    Yoksa "1 sene daha 50d kadrosunda idare edebileceğimiz, bu bir yıl içerisinde yardımcı doçent kadrolarına başvurma hakkımız var. Ama bu bir yıl içerisinde atanamazsak 50 ile ilişiğimiz kesilir. Yardımcı doçent kadrolarına dışarıdan başvuru yapabiliriz" gibi bir anlamam mı geliyor?

  2. #2
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    505
    Alıntı Aguney Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaşlar. 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecek 2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde yapılan değişiklikler hakkında kafama takılan bazı sorular söz konusu. Sorularım aşağıdadır. Yardımcı olabileceklere çok teşekkür ederim.


    1-) Öncelikle, yardımcı doçent kadrolarına atamalarda %20 kota uygulanacağı belirtiliyor. 35. madde ile kadrolarını geçici olarak doktora yaptıkları üniversiteye taşıyan ve doktorasını tamamlayan adayların durumu ne olacak. Doktoralarını yaptıkları üniversitenin mi, yoksa asıl kadrolarının bulunduğu üniversitenin mi %20 kotasına dahil olacaklar?

    2-) Senatoca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterleri sağlayan araştırma görevlilerinin yardımcı doçent kadrolarına başvuru haklarının doktora/sanatta yeterlik eğitimlerini tamamladıkları tarihten itibaren 1 yıl sonra sona ermesine,

    Bu madde ne anlama gelmektedir. Doktora bittikten sonra 1 yıl içerisinde atanma hakkımız var, sonrasında kadrolara başvuru hakkımız yok mu?
    Yoksa "1 sene daha 50d kadrosunda idare edebileceğimiz, bu bir yıl içerisinde yardımcı doçent kadrolarına başvurma hakkımız var. Ama bu bir yıl içerisinde atanamazsak 50 ile ilişiğimiz kesilir. Yardımcı doçent kadrolarına dışarıdan başvuru yapabiliriz" gibi bir anlamam mı geliyor?
    Hocam anladığım kadarıyla cevaplayım üzerinde tartışılabilir.

    1- Kararda doktora yapılan üniversitede kalınamayacağı veya performansa göre %20 kotası olduğu belirtilmiş. O halde sorunuzun cevabı şu şekilde oluyor: 35. madde ile görevlendirildiğiniz kurumda doktora yaptığınız için %20 kotası burada geçerli. Ana kadronuzun bulunduğu geri döneceğiniz yerde ise kotaya dahil değilsiniz. Yani 35. madde ile doktora bitirdiniz, zorunlu görevde olmadığı için doktorayı yaptığınız yerden %20 kotasına girerseniz yrd.doç. kadrosu alıp devam edebilirsiniz. Eğer %20 kotasına giremezseniz ana kadronuzun bulunduğu yerden öğretim elemanı veya yrd.doç. kadrosu bulmanız gerekecek. Burasıda ilişik kesmek isterse maalesef başka üniversitelere gitmek gerekiyor. Doktora yaptığınız kurumun sizi istemesi durumunda ise 1 yıl boyunca başka yurt içinde veya yurt dışında 1 yıl görev yapmanız gerekiyor.

    2- Doktorayı bitirdikten sonra, doktora yaptığınız kurumda yrd. doç. olarak devam edebilmeniz için 1 yıl içerisinde bu kadroya başvurmanız gerekiyor. Performans kriterlerini sağlarsanız ama doktoradan sonra başka üniversiteye geçerseniz veya akademiyi bırakırsanız 1 yıl içerisinde bu kadroya başvuru için şansınız devam ediyor anlamına geliyor. 50/d'den sonra 1 yıl daha idare edeceğiniz anlamını çıkarmadım ben açıkcası. 2547 sayılı kanunda 50/d ile doktora bitiren araştırma görevlilerinin otomatik olarak kadrosunun boşaltıldığı yer alıyor. Yani doktora bitirir bitirmez ilişiğiniz her türlü kesilecektir. Doktora bitirmeden önce kriterleri tamamladığınız zaten belli olmuş olur. Sınava girmeden yrd. doç. kadrosu için başvuru yapıp sonucu beklemek daha sonra atama süresi boyunca boşta kalmak (kadro açılması ve güvenlik soruşturması gibi) olası görülüyor. Tabii uygulamada 50/d'lilerin doktoradan sonra 1 sene kadar kadrolarının devam ettiği örnekleri görüyoruz. Üniversiteler insiyatif kullanarak kadro uzatımı yrd. doç. kadrosu verilecekler için mümkün olabilir; ancak bu pek kanuna usüle uygun görülmüyor.

  3. #3
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    05-2012
    Mesaj
    131
    Alıntı eczak Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam anladığım kadarıyla cevaplayım üzerinde tartışılabilir.

    1- Kararda doktora yapılan üniversitede kalınamayacağı veya performansa göre %20 kotası olduğu belirtilmiş. O halde sorunuzun cevabı şu şekilde oluyor: 35. madde ile görevlendirildiğiniz kurumda doktora yaptığınız için %20 kotası burada geçerli. Ana kadronuzun bulunduğu geri döneceğiniz yerde ise kotaya dahil değilsiniz. Yani 35. madde ile doktora bitirdiniz, zorunlu görevde olmadığı için doktorayı yaptığınız yerden %20 kotasına girerseniz yrd.doç. kadrosu alıp devam edebilirsiniz. Eğer %20 kotasına giremezseniz ana kadronuzun bulunduğu yerden öğretim elemanı veya yrd.doç. kadrosu bulmanız gerekecek. Burasıda ilişik kesmek isterse maalesef başka üniversitelere gitmek gerekiyor. Doktora yaptığınız kurumun sizi istemesi durumunda ise 1 yıl boyunca başka yurt içinde veya yurt dışında 1 yıl görev yapmanız gerekiyor.

    2- Doktorayı bitirdikten sonra, doktora yaptığınız kurumda yrd. doç. olarak devam edebilmeniz için 1 yıl içerisinde bu kadroya başvurmanız gerekiyor. Performans kriterlerini sağlarsanız ama doktoradan sonra başka üniversiteye geçerseniz veya akademiyi bırakırsanız 1 yıl içerisinde bu kadroya başvuru için şansınız devam ediyor anlamına geliyor. 50/d'den sonra 1 yıl daha idare edeceğiniz anlamını çıkarmadım ben açıkcası. 2547 sayılı kanunda 50/d ile doktora bitiren araştırma görevlilerinin otomatik olarak kadrosunun boşaltıldığı yer alıyor. Yani doktora bitirir bitirmez ilişiğiniz her türlü kesilecektir. Doktora bitirmeden önce kriterleri tamamladığınız zaten belli olmuş olur. Sınava girmeden yrd. doç. kadrosu için başvuru yapıp sonucu beklemek daha sonra atama süresi boyunca boşta kalmak (kadro açılması ve güvenlik soruşturması gibi) olası görülüyor. Tabii uygulamada 50/d'lilerin doktoradan sonra 1 sene kadar kadrolarının devam ettiği örnekleri görüyoruz. Üniversiteler insiyatif kullanarak kadro uzatımı yrd. doç. kadrosu verilecekler için mümkün olabilir; ancak bu pek kanuna usüle uygun görülmüyor.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2016
    Mesaj
    14
    Ben de başka bir soru sorayım o zaman. Doktora eğitimimi tamamlayıp üniversiteme geri döndüm ve mecburi hizmetim olduğu için 33a maddesine geçirilmiyorum ve 50/d kadrosunda bir ar. gör. dr. olarak çalışıyorum. 01.01.2018 tarihine kadar 33a kadrosuna geçirilmez isem mecburi hizmetim ortadan kalkacak mı? Daha önce bir başka taşra üniversitesinde yard. doç. kadrosu bulmuştum ancak atamam eş ve sağlık durumum olmadığı için YÖK tarafından yapılmamıştı. Bu konudaki görüşünüz nedir? Eğitim yılı sonunda özel bir üniversiteye ya da devlet üniversitesine yard. doç. olarak geçebilir miyim?

  5. #5
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    749
    Alıntı Altındağ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben de başka bir soru sorayım o zaman. Doktora eğitimimi tamamlayıp üniversiteme geri döndüm ve mecburi hizmetim olduğu için 33a maddesine geçirilmiyorum ve 50/d kadrosunda bir ar. gör. dr. olarak çalışıyorum. 01.01.2018 tarihine kadar 33a kadrosuna geçirilmez isem mecburi hizmetim ortadan kalkacak mı? Daha önce bir başka taşra üniversitesinde yard. doç. kadrosu bulmuştum ancak atamam eş ve sağlık durumum olmadığı için YÖK tarafından yapılmamıştı. Bu konudaki görüşünüz nedir? Eğitim yılı sonunda özel bir üniversiteye ya da devlet üniversitesine yard. doç. olarak geçebilir miyim?
    50/d kadrosunda dr olarak çalışmak mümkün değil prosedüre göre, üniversite yönetimi bu konuda usulsüzlük yapıyor.

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

  6. #6
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    505
    Alıntı Altındağ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben de başka bir soru sorayım o zaman. Doktora eğitimimi tamamlayıp üniversiteme geri döndüm ve mecburi hizmetim olduğu için 33a maddesine geçirilmiyorum ve 50/d kadrosunda bir ar. gör. dr. olarak çalışıyorum. 01.01.2018 tarihine kadar 33a kadrosuna geçirilmez isem mecburi hizmetim ortadan kalkacak mı? Daha önce bir başka taşra üniversitesinde yard. doç. kadrosu bulmuştum ancak atamam eş ve sağlık durumum olmadığı için YÖK tarafından yapılmamıştı. Bu konudaki görüşünüz nedir? Eğitim yılı sonunda özel bir üniversiteye ya da devlet üniversitesine yard. doç. olarak geçebilir miyim?
    Hocam üniversiteye 2547 sayılı kanunun ilgili maddesini ilgi göstererek dilekçe verin. Kadronuzla ilişiğinizi kesmek veya 33/a'ya atamanızı yapmak durumundalar. Belki güvenlik soruşturması vs. gibi bir süreç ya da dr. sonrası öğretim elemanı veya yrd. doç. kadrosu vermek üzere insiyatif kullanarak bekletiyor olabilirler. Ancak bu durumda usülsüz. Kadronuz ile ilişiğinizin ivedilikle kesilip kadro boşaltma yazınızın YÖK'e bildirilmesi gerekiyor.

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2016
    Mesaj
    14
    33/a'ya atanmak istemiyorum bağlayıcılığı olacağı için. Yard. doç. kadrosu vereceklerdir ama ben yaz itibariyle ayrılıp istediğim şehirde kadro bulmak istiyorum. Eğer yard. doç. kadrosu alırsam mecburi hizmet durumu ne olur bir bilginiz var mı?

  8. #8
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    664
    Alıntı Altındağ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    33/a'ya atanmak istemiyorum bağlayıcılığı olacağı için. Yard. doç. kadrosu vereceklerdir ama ben yaz itibariyle ayrılıp istediğim şehirde kadro bulmak istiyorum. Eğer yard. doç. kadrosu alırsam mecburi hizmet durumu ne olur bir bilginiz var mı?
    33 aya aktarıldığınız ve sonrasında yrd.doç. olduğunuz takdirde mecburi hizmetiniz olacaktır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj: 16-09-2017, 05:05
  2. Vakıf Üniversileri ile yapılan sözleşmeler hakkında
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan berdogus
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 06-08-2015, 13:33
  3. 26 Kasım 2014 tarihli 2547'deki değişiklikler
    Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan Öypsıkıntısı
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 27-11-2014, 21:59
  4. Yüksek Lisanstayken Yapılan Araştırmalar Hakkında
    Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan gkcndgn
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 02-06-2013, 20:44
  5. Cevap: 13
    Son Mesaj: 18-06-2012, 17:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git