Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen Emirkhan
 • 1 gönderen Emirkhan

YÖK'ün Araştırma görevlileriyle ilgili yasa tasarısı teklifi ve HUKUKÎ HAKLAR

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK'ün Araştırma görevlileriyle ilgili yasa tasarısı teklifi ve HUKUKÎ HAKLAR Konusunu İncelemektesiniz

HUKUKÎ HAKLAR BİLİNMELİ VE MUHTEMEL MAĞDURİYETLERE KARŞI HUKUKSAL MÜCADELEDEN ASLA TAVİZ VERİLMEMELİ "Hukukta genel olarak ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2017
  Mesaj
  12

  YÖK'ün Araştırma görevlileriyle ilgili yasa tasarısı teklifi ve HUKUKÎ HAKLAR

  HUKUKÎ HAKLAR BİLİNMELİ VE MUHTEMEL MAĞDURİYETLERE KARŞI HUKUKSAL MÜCADELEDEN ASLA TAVİZ VERİLMEMELİ

  "Hukukta genel olarak kanunların uygulanması yürürlüğe girdikten sonraki dönemi kapsar. Hukukun bu temel kuralının amacı, hukuka olan güveni sarsmamak ve herkesi bir işlemi yaptığı sıradaki kurallarla sorumlu tutmaktır. Bu sebeple hukuk kuralları ilke olarak geriye yürümez. Bu kural, kazanılmış (müktesep) hakları korumak için kabul edilmiştir ve "kanunların geçmişe yürümemesi (makable şamil olmaması)" olarak adlandırılır.
  Ülkemizde kanunların yürürlük tarihi genellikle ilgili kanun metninin sonunda belirtilir. Eğer bir kanunun yürürlük tarihi belirtilmemişse, bu takdirde 1322 Sayılı Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve İlanı ve Mer'iyet Tarihi Hakkında Kanun'a göre, Resmi Gazete ile yayımı takip eden günden itibaren 45 gün sonra yürürlüğe girer.
  Kural olarak bir yasanın uygulaması ancak yürürlüğe girdiği tarihten sonraki olay ve ilişkileri kapsar. Bu, hem özel hem kamu hukuku alanındaki yasalar için geçerli olan bir ana kuraldır. Ancak bu ana kuralın da istisnaları mevcuttur. Bazı durumlarda yeni yasa, eski yasa dönemindeki olay ve ilişkilere uygulanabilir. Buna "yasaların geçmişe etkisi" ya da "yasaların geriye yürümesi" denir. Yasaların geriye yürümesi kamu düzeni ve genel ahlakı ilgilendiren kurallar için söz konusudur. Özellikle Ceza Hukuku normları açısından böyle bir istisna mevcuttur. Ceza Hukukunun yerleşik ilkeleri uyarınca yeni bir düzenlemeyle işlenen suç daha az bir cezayı gerektiren hale gelmişse, kanunun yürürlüğünden önce bu suçla yargılanan veya hüküm giyen kişinin durumu yeni duruma uygun hale getirilir. Fakat bunun aksi olursa, yani daha fazla cezayı gerektiren bir düzenleme kabul edilirse, bu durumda ilgili hüküm geriye yürümez. Bu durum da yasal dayanağını Türk Ceza Kanunu'nun 7. maddesinden alır. Bu madde aynen şu şekildedir:

  Zaman bakımından uygulama
  MADDE 7. - (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.
  (2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
  (3) Güvenlik tedbirleri hakkında, infaz rejimi yönünden hüküm zamanında yürürlükte bulunan kanun uygulanır.
  (4) Geçici veya süreli kanunların, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş olan suçlar hakkında uygulanmasına devam edilir."
  hakan5007 bunu beğendi.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  40
  Arkadaşım kanunda öyle diyo ama biz ÖYP liler bir gecede 50/d li olduk. Buna na denmeli. Hem yukarda genel olarak ibaresi var.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  750
  Yasa çıktıktan sonra üniversiteler yüksek ihtimal hepimizi teker teker 50/d'ye geçirecek. Kimse de buna müdahale edemeyecek. Adım gibi biliyorum bunu.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2017
  Mesaj
  12
  Alıntı biyofizik19 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşım kanunda öyle diyo ama biz ÖYP liler bir gecede 50/d li olduk. Buna na denmeli. Hem yukarda genel olarak ibaresi var.
  Hukuki yollardan işin peşini bırakmamanız gerekiyor. ÖYP'den mağdur olup da mahkeme yoluyla haklarını geri alan arkadaşlar var.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı kuramci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yasa çıktıktan sonra üniversiteler yüksek ihtimal hepimizi teker teker 50/d'ye geçirecek. Kimse de buna müdahale edemeyecek. Adım gibi biliyorum bunu.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
  Bunu rahat bir şekilde yapabilmelerinin sebebi hukuki hakları arama konusunda örgütlü bir biçimde hukuk mücadelesi verilmemesidir... Türkiyedeki bütün araştırma görevlileri tepkilerini birleştirerek hukuk mücadelesi verebilirler ki bütün bu keyfi uygulamaları durdurmanın tek yolu da budur..
  hakan5007 bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Mecliste bekleyen ÖYP yasa tasarısı!!!
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan nonickname
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 12-08-2013, 22:59
 2. Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 52
  Son Mesaj: 06-06-2013, 17:03
 3. Lütfen kayıtsız kalmayalım! (YÖK yasa tasarısı)
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Choose
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-04-2013, 12:46
 4. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 5. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git