Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 25
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

OHAL sürecinde üniversite değişikliği

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda OHAL sürecinde üniversite değişikliği Konusunu İncelemektesiniz

İyi akşamlar. Bir sorum olacak yalnız biraz araştırdım, tam olarak durumumu ifade eden bir başlık ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  9

  OHAL sürecinde üniversite değişikliği

  İyi akşamlar. Bir sorum olacak yalnız biraz araştırdım, tam olarak durumumu ifade eden bir başlık veya net bir cevap bulamadım. Gözden kaçırdıysam kusura bakmayın.
  Ben şu an bir devlet üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum, başka bir devlet üniversitesinde öğretim görevlisi kadrosunu kazandım. Malum OHAL süreci, OHAL'de istifa durumunu kendi kurumum, YÖK, Devlet Personel Başkanlığı ve kazandığım üniversiteye sordum ve en doğru cevabı Devlet Personel Başkanlığından aldım, OHAL'de akademik personel istifası sıkıntı yaratmıyor. Ancak benim şu an görev yaptığım kurum biraz ters, burayı kazanan öğretim görevlilerinin kendi kurumlarından istifa ile geçişlerini kabul etmediği için göreve başlayamayanlar oldu. Benzer şekilde benimde kazandığım üniversiteye geçişim için muvafakat talebimi reddetti, yetmezmiş gibi istifamı kabul etmeyeceklerini sözlü beyan ettiler, güvenlik soruşturmam bitmediği için daha istifamı vermedim. Rektörün istifa talebini reddetme hakkı ile ilgili net bir bilgiye ulaşamıyorum, kendi kurumum rektörün ilk istifayı reddedebileceğini en erken 1 ay sonra 2. istifa talebimi verebileceğimi ve 2. istifa talebini kabul etmek zorunda olduğunu söyledi.
  -birinci sorum: rektörün istifayı reddetme hakkı var mıdır?
  bir diğer soruma geçmeden o durumu da şöyle özetleyeyim; kendi kurumum buradan ancak müstafi duruma düşerek ayrılabileceğimi söylüyor. Ancak bu durumda kaygılıyım, malum OHAL'de istifa bile kaygı verici bir durumken müstafi duruma düşmenin hem sonuçlarnı hemde başlangıç yapacağım kurum tarafından nasıl karşılanacağını kestiremiyorum. Kazandığım kurum bana müstafi duruma düşüp gelmemin sakıncası olmadığını söylüyor ama "hele bi güvenlik soruşturmanız sonuçlansın" dediği için güven de vermiyor.
  -ikinci sorum: müstafi duruma düşerek yeni üniversiteye başvurmamda yasal olarak bir sakınca var mıdır? müstafi duruma düştükten sonra ortada kalır mıyım?
  sabırla okuyup cevaplandırdığınız için teşekkürler
  Kendi düğmesini dikemeyen bağımsızlığını ilan edemez

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  hocam merhabalar. öncelikle istifayı kabul etmeme gibi bir haklarının olduğunu biliyorum. bir de size bir şey sormak istedim. muvafakat öncesi öteki kurumda güvenlik soruşturmasının bitmesi mi gerekiyor? ilk defa atanan birisi için olduğu gibi mi işliyor süreç?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  9
  yok, muvafakatla güvenlik soruşturması bağımsız işliyor. Bana söylendiğine göre, kurumun insiyatifine göre, muvafakat onaylanırsa güvenlik soruşturması bitmeden yeni kurumda başlayabiliyorsun, güvenlik soruşturması devam ediyor. ama muvafakat onaylanmazsa istifa ile geçiş olacağı için ilk atama gibi güvenlik soruşturmasını bekliyorsun. Bana söylenen böyle.
  Kendi düğmesini dikemeyen bağımsızlığını ilan edemez

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Bu soruya aylardır ben de cevap arıyorum. ohal yetkileriyle 50/d ye mahkum edildim kazandığım 33/a kadroya gidemiyorum. Burada bizi köle gibi ellerinde tutma yetkileri var mı gerçekten bir bilen yok mu acaba?

 5. #5
  Akademik Forum
  Misafir
  Bir tanıdığı bildiği olan, bize bu işin hukuki yolunu öğretebilecek kimse yok mu acaba? muvafakat veremem istifa edip git diyen rektör istifamı reddetti. Sözüne güvenerek evimi taşıdım. Eşim başka şehirde ben ise görev yaptığım okulda odamda sandalyede yatıp kalkıyorum. Aylardır uğraşıyoruz 2. istifayı da verdim ancak rektör inatla seni göndermeyeceğim diyor. İstifa bizim yasal hakkımız değil mi bizi böyle pasaportu elinden alınmış turist gibi köle misali buraya bağlayabilirler mi? noter kanalıyla istifamı ihtar olarak verip görev yerimi terk etsem başıma bir iş açılır mı bilen kimse yok mu acaba?

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir
  Önemli bir konu. Sonuç ne oldu Tuvuk hocam.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2017
  Mesaj
  2
  Aynı sorun bende de var evimi taşıdım . Otel otel dolşıyorum. Bu sorunu sonuçlanan varsa nasıl olduğunu söyleyebilirmisiniz.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  23
  Hocam durumunuz sonuçlandı mı acaba? Bilgi verebilir misiniz?

 9. #9
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  505
  tam olarak ayni durumdayim. gelismeleri bildirebilir misiniz?

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  9
  Çok özür dilerim sürekli kontrol etmeyince soruları görmedim. Bizim üniversite bana ya müstafi ol ya 2. istifayı bekle dedi. ilk istifayı veriyorsunuz, 30 gün içerisinde çalışmaya devam ediyorsunuz, bu sürede 2. istifayı veremiyorsunuz, süre dolar dolmaz 2. istifayı veriyorsunuz ve bunu kabul etmek zorunda kalıyorlarmış. Cumhurbaşkan'ının veto yetkisine benzeyen bir durum var. Ben bu yolla ayrıldım. Müstafi durumu için Devlet Personel Başkanlığı'nı arayıp akademik birimle görüştüm, ohalde müstafi olmanın akademisyenlere etkisi olmadığını söyledi ancak üniversiteleri biliyorsunuz, karşı üniversite istemezse başka bahane bulup almayabiliyor. Yani olay geçeceğiniz üniversitenin neyi kabul edip etmediğine bağlı, kadronuzu bekletirlerse en sağlıklısı 2. istifa yöntemi, bekletmezler ise müstafi kabul edip etmeyecekleri önemli. 2 türlü de sıkıntı yaparlarsa, 2. istifa yöntemini farklı şekilde uygulayarak aşabilirsiniz. O da şöyle, size başlamanız gerektiğini tebliğ ettikten sonra yasal olarak 15 gün içerisinde başlamanız gerek, bu süreçde rapor alırsanız rapor süreniz kadar bu süre uzuyor diye okudum biyerlerde ama ihtiyacım kalmadığı aslını astarını sorgulamadım. Umarım ihtiyacınız olmaz ama en kötü ihtimalle 3. yöntem uygulanabilir bir yöntemse sizin probleminizi çözecektir. Kolay gelsin
  Kendi düğmesini dikemeyen bağımsızlığını ilan edemez

Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. OHAL sürecinde ataması yapılan arkadaş var mı?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan logic
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 10-10-2017, 18:37
 2. ÖYP Doktorada Üniversite Değişikliği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan lions
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 05-05-2017, 19:31
 3. OHAL sürecinde Akademik Atama soruşturma süreci
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan teoman25
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-01-2017, 00:40
 4. Doktorada Üniversite Değişikliği
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Aguney
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 09-12-2013, 10:02
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-04-2013, 13:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git