Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Araştırma Görevlisi Sözleşme Yenilenmesi

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Araştırma Görevlisi Sözleşme Yenilenmesi Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar herkese merhabalar. 2013 Aralık ayında araştırma görevlisi bilim sınavına girdim fakat çeşitli usulsüzlüklerden dolayı ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  4

  Araştırma Görevlisi Sözleşme Yenilenmesi

  Arkadaşlar herkese merhabalar. 2013 Aralık ayında araştırma görevlisi bilim sınavına girdim fakat çeşitli usulsüzlüklerden dolayı kadroya dekanın yeğeni alındı, ben ise gerçekte sınavı kazanmama rağmen YEDEK ilan edildim. Gerek idare gerek YÖK gerekse de mahkemeye başvurularım oldu ama hep RET cevabı aldım. 15 Temmuz sonrası üniversite yönetimi komple değiştiği için tekrar başvuru yaptım ve iddialarımda haklı olduğumdan ötürü yerime haksızlık yapılarak alınan kişi için devlet memurluğundan çıkarılması için soruşturma dosyasının YÖK Disiplin Kurulu'na gönderildiği ile ilgili üniversiteden yazı geldi. Şimdi sorularımı izninizle yazıyorum,

  1. Kadro ilanında "........... Alanda Yüksek Lisans Yapıyor Olmak" ibaresi yer alıyordu. Fakat bu şahıs başvuru esnasında Balkan üniversitelerinden birine yüksek lisans kaydı yaptırmış ve kadroya başvurmuş. Bu başvuru usule uygun mudur? Yani şunu demeye çalışıyorum, yüksek lisans devam ederken Türkiye'deki devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olunabilir mi? Ayrıca o üniversitenin web sayfasında detaylı araştırma yaptım ve öyle bir bölüm olmadığını gördüm, ne lisans olarak ne de yüksek lisans olarak. Ne sebeple bilmiyorum ama muhtemelen YÖK denkliği olmadığı için kadroya atandıktan çok sonra Türkiye'de bir vakıf üniversitesine yüksek lisans kaydı yaptırmış.

  2. Bu şahsın yüksek lisansı bitirme gibi bir durumu söz konusu değil anladığım kadarıyla. Çünkü lisansı hem alan dışı hem de iş yapmayı sevmeyen biri, zira kadroya atandıktan sonra neredeyse 2,5 sene işe de gelmemiş amcasının vakti zamanında dekan olmasından sebeple. Burada sorum şu olacak; Ne zamana kadar yüksek lisansı bitirmezse kadro sözleşmesi fesih edilir veya yenilenmez? Yoksa hiç yüksek lisansı bitirmez ve araştırma görevlisi kadrosundan emekli olur mu? (kadrosu 50d değil)

  3. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu şahıs hakkında üniversitece soruşturma tamamlanmış ve devlet memurluğundan çıkarılması istemi ile soruşturma dosyası Yükseköğretim Disiplin Kurulu'na gönderilmiş yaklaşık 4 ay önce. Fakat 2 ay önce de bu şahısın kadrosu 6 aylığına yenilenmiş. Üniversite, dekanlık veya bölüm başkanlığı istese sözleşmesini uzatmayabilir miydi? Misal olarak bölüm başkanı 'bu şahıs usulsüzlükle girmiş ve dosyası yök'e gönderilmiş' diyerek sözleşmesine imza atmama koşulu oluşabilir mi? Ayrıca imza atarak/sözleşmesini uzatarak üniversite kendisiyle çelişerek başka bir usulsüzlük yapmış olmuyor mu?

  vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler... (Bu arada konuyla ilgili olarak mahkeme devam ediyor).

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  318
  1- Eğer YÖK denkliği yoksa yükseklisansı kesinlikle sayılmaz. Siteye bakmakla olmaz, siz o üniversitenin öğrenci işleri ile vs görüşün ve öyle bir bölüm olup olmadığına dair bilgi alın, bu bilgiyi de YÖK'e gönderebilirsiniz sonra.

  2- 20 Nisan 2016'da YÖK'ün yayımladığı yeni yönetmeliğe göre 3 yılda yükseklisans bitmek zorunda. Ancak bu tarihten önce yükseklisansa başlayanların süreleri sıfırlandı. Yani söz konusu arkadaşın 20 nisan 2016 itibariyle 3 senesi daha var. Ancak ar. gör olarak emekli olamaz.

  3- 6 aylığına kadrosunun yenilenmesi ilginç. Çünkü sözleşmeler yıllık yapılır, 12 aylık. 6 aylık yapılmış olması soruşturmanın sonucunu beklemek içindir. Artık top YÖK'te, rektörlükte değil, hakkında bir soruşturma var, o sonuçlanana kadar uzatmışlar sözleşmeyi. YÖK'ün kararına göre değişir. Ha diyelim ki YÖK şimdi bugün atma kararı verdi, o sözleşme geçersiz sayılır ve arkadaş atılır. Dekanlık elbette istese sözleşmeyi uzatmayabilirdi ama arkadaş 33a'lı, sözleşmesi yenilenmezse mahkeme yoluyla geri dönüşü daha kolay olurdu. Dolayısıyla rektörlük bence doğrusunu yapmış ve YÖK'ün kararını beklemek için 6 aylık görev uzatması yapmış.
  Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir - Orwell

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  1.511
  Ar. Gor. olarak neden emekli olamiyor? Yuksek lisanstan atilir evet ancak 33/A'li arastirma gorevlilerinin lisansustu egitim alma zorunlulugu yok.

  Sent from my SM-N920T using Tapatalk
  ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

  Bilgisayar/Biyomedikal Mühendisliği Doktora Öğrencisi ~~

 4. #4
  47
  47 Çevrimdışı
  Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Nerden
  Nomad...
  Mesaj
  1.183
  Üniversitenin sözleşme yenilemesi bence normal. Çünkü sözleşme yenilenmezse YÖK'ün vereceği kararı beklemeden elemanın mağdur etmiş olur. Eleman oarada olduğu sürece kanunlar sözleşme olmak durumunda diye biliyorum. Zaten 6 ay olması son derece manidar. Gerçi @dpd06 çok güzel bir noktaya değinmiş, sözleşme uzatılmasa elemanın işine yarardı. Mobbing yapıldı, soruşturmam sonuçlanmadan linç edildim, yeni yönetim eskisinden intikam alıyor ben arada kaldım falan diye mahkeme vesaire iş uzardı.

  Asıl önemli olan YÖK'ün vereceği karardır. Eğer karar atılma ise 50 yıllık sözleşmesi olsun farketmez, atılır.

  Sonucunu büyük bir merakla bekliyorum. Bir gelişme olduğunda bir @ mention atarsanız sevinirim. İnşallah hak adalet yerini bulur ve hakeden hakettini alır

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  4
  verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim @dpd06 ve @47 . Şahıs YÖK tarafından devlet memurluğundan bir daha atanmamak üzere çıkartıldı. Sıra mahkemenin vereceği karara geldi. Umarım hakkımı iade ederler. Tekrardan teşekkürler.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  4
  verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim @dpd06 ve @47 . Şahıs YÖK tarafından devlet memurluğundan bir daha atanmamak üzere çıkartıldı. Sıra mahkemenin vereceği karara geldi. Umarım hakkımı iade ederler. Tekrardan teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Ales sınavının süresinin 180 dakika olması ve osym sınav ekibinin yenilenmesi sınav tarzını etkilermi sizce....
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan LEO
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29-11-2016, 00:51
 2. Araştırma Görevlilerinin Sözleşme Feshi Nasıl Olur?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ercan.357
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 22-06-2016, 14:09
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-02-2016, 00:55
 4. Cevap: 6
  Son Mesaj: 19-09-2014, 14:03
 5. Cevap: 29
  Son Mesaj: 23-01-2013, 16:27

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git