Merhabalar,

Alım şartı olarak "XXX alanında Tezli Yüksek Lisans yapıyor olmak." yazan araştırma görevlisi ilanlarıyla (örn ilan no: 1009057) alakalı sorum olacaktı. Başvurup kazanma sonrasında kendi durumum için ne olacağı ile alakalı bir yazı göremediğim için konu açma ihtiyacı hissettim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şu anda metalurji ve malzeme mühendisliği 2. sınıf tezli yüksek lisans öğrencisiyim, tez çalışmamı da çok büyük oranda (küçük bir deney çalışması daha eklenecek) tamamladım; ancak mezuniyet için gerekli olan yayın koşulunu yerine getiremediğim için henüz mezun olmadım, en az 1 dönem uzamış oldu, yani hala tezli yüksek lisans öğrencisiyim. İlanların ALES ve YDS şartlarını da sağlıyorum.

Bu ilanlardan herhangi birini kazandığım takdirde;

1- Yüksek lisans eğitimimi en baştan tekrar başlamam mı gerekecek; kalan işlemlerimi kazandığım okulda mı tamamlayacağım; yoksa mezuniyet işlemlerimi (tez teslimi, yayın, tez savunması) tamamladıktan sonra geçebilecek miyim? Bunlar okuldan okula değişen, sadece ilanı veren kurumdan öğrenebileceğim durumlar mı?

2- Yukarıdaki durumlarının herhangi birinde, araştırma görevlisi olarak eğitime ve göreve başladıktan sonra yine araştırma görevlisi olarak doktora eğitimime devam edebilecek miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.