Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Kurum içi kadro değişikliği hakkında

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Kurum içi kadro değişikliği hakkında Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar merhaba, bir süredir 33a araştırma görevlisi kadrosunda çalışmaktayım. İlgili alanım lisansüstü eğitim anlamında türkiyede ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  1

  Kurum içi kadro değişikliği hakkında

  Arkadaşlar merhaba, bir süredir 33a araştırma görevlisi kadrosunda çalışmaktayım. İlgili alanım lisansüstü eğitim anlamında türkiyede çok kısıtlı olduğundan yüksek lisans sonrası doktora programı bulmakta ciddi sorun yaşanıyor ve öğretim üyeliği oldukça uzak kalıyor. Lafı uzatmadan öğrenmek istediğim kendi bölümümde arş gör kadrosundan, kadro çıkması halinde öğretim görevlisi kadrosuna atanabilir miyim. Oldu ki rektörlük 1 adet öğr. gör kadrosunu bölüme verdi, bunun başvurusunu şu anki kadromdan istifa etmeden yapabiliyor muyum? Benim girdiğim senelerde sistem farklıydı. Şimdi gördüğüm kadarıyla

  ales
  yds
  5 yıl alanda iş tecrübesi
  jüri sınavı ve jüri dil sınavı şeklinde oluyormuş. Birimim konservatuvar bunların bazılarından muaf olurum sanırım. Geçen seneden kalma ales ve dil puanlarım var. Transkriptim de iyi. Bölümün ders verecek fazladan birine acil ihtiyacı var, eskiden olduğu gibi direk kadro değişimi yapılmadığından aklımıza bir tek bu seçenek geldi. Yani öğretim görevlisi kadrosu gelirse, sıfırdan yeni kadroya geçmek.

  İki önemli konu aklıma takılıyor;

  -başvuru için şu anki kadromdan istifa etmem gerekli mi? değilse başvurup kadroyu alamamam halinde şu anki kadrom bir riske giriyor mu yoksa aynen çalışmaya devam mı ediyorum?
  -eğer rektörlük kadro verirse bunun şu anki kadro derecemden olması zorunlu mu?

  Misal ben 5in 3üyüm. Kadronun mutlaka böyle gelmesi şart mı? Yoksa misal 6nın 3ü, ya da 7nin 3ü kadro gelse yine de başvurabiliyor muyum?Kaybım ne oluyor? Burada personel şubesine danıştığımda pek tatminkar bilgi veremediler, kendileri de bu tip durumla pek karşılaşmamışlar sanırım. Derece işlerini kafaya takmayın ayarlanır vs dediler. Aldığım cevaplardan net birşeyler çıkmadığı için buradaki tecrübeleri kişilere danışmak istedim.

  Teşekkür ederim.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  merhaba,

  kadroya başvurup sınavda başarılı olursanız mevcut kadronuz yeni kadroya nakledilecek, dolayısıyla çalışma yılınız falan boşa gitmeyecek. eğer öğretim görevliliğine geçemezseniz 33a kadronuz aynen devam eder, hiçbir sorun olmaz.

  kadro derecesi konusundan pek emin değilim, ama arş. gör. kadrosuyla aynı derecede olmasının zorunlu olduğunu sanmıyorum. eğer yl mezunu iseniz zaten öğretim görevliliğine geçişte sorun olmaz - ama elbette ilan şartı belirleyicidir, ilandaki özel şartlara dikkat etmeniz gerekir.

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  kadro derecesi problem değil. Alesten muaf olursunuz ama 70 sayılır. Ales iniz daha yüksekse verin daha iyi olur. Şuan ki kadronuzdan istifa etmenize gerek yok.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhaba
  Bir kurumda araştırma görevlisi olarak çalışırken öğretim görevlisi kadrosuna geçişte ALES şartı aranmıyor mu? Benim şu an için geçerli bir ALES puanım bulunmuyor. Araştırma görevliliğinden öğretim görevliliğine geçiş için başvuruda bulunabilir miyim?

Benzer Konular

 1. Anabilim Dalı Değişikliği-Kadro Aktarımı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan excess
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 05-08-2016, 21:12
 2. Öyp ile Atandıktan Sonra Tekrar Öyp Başvuru İle Kadro Değişikliği Oluyor Mu?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan halley3
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 01-01-2016, 23:08
 3. ÖYP için Araştırma Görevlisi Kadro Değişikliği (35 yaş ile ilgili soru)
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan artmaster
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 16-08-2015, 23:47
 4. ÖYP Kadro İlan Değişikliği
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan sevdadtli
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17-11-2014, 14:56
 5. ALES 2014 Değişikliği Hakkında Fikirleriniz?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Filiz84
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 09-07-2014, 16:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git