Öncelikle herkese merhabalar.

Doktora mı tamamladıktan sonra Doktora sonrası (PostDoc) araştırma yapmak üzere 1 yıl Amerika ya TÜBİTAK (2219) veya YÖK ile gitmek istiyorum. Ancak döndüğümde ise ingilizce eğitim veren bir bölümde çalışmak istiyorum. Bunun için

Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik ine göre

MADDE 7 – (Başlığı ile birlikte değişik:RG-28/6/2009-27272)

b) (Değişik:RG-1/8/2013-28725) Öğretim elemanının lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimini bu dilin anadili olarak konuşulduğu ülkede ya da Türkiye’deki bir üniversitede derslerin sadece bu dille verildiği bir programda tamamlamış olması.

c) 5 inci maddenin üçüncü fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde belirtilen sınavlarda yüz tam puan üzerinden asgari seksen puanla başarılı olması. (YDS 80=TOEFL 96)


şartlarını sağlamam gerekiyor.

Döndüğümde belki yukarıdaki şartları tam sağlayamam diye (yönetmelikte Doktora sonrası (PostDoc) araştırma için bir açıklama bulunmamakta) YÖK iletişim merkezini aradım ve Doktora sonrası 1 yıl Amerikada TÜBİTAK veya YÖK bursu ile Doktora sonrası araştırma yapmak için gitsem açaba ingilizce eğitim veren bir bölümde ders verebilir miyim? diye sorduğumda net olarak ingilizce eğitim veren bölümde ders verebilirsin yada veremezsin diye birşey söylemediler.

Bunun üzerine YÖK personel daire baskanlığını aradım ancak telefonları birtürlü cevap vermiyor. (galiba baya meşguller.)

Yök ün internet sayfasından Bilgi edinmeden yazdığım dilekçeme ise sorumla pek alakasını bulamadığım bir cevap verdiler.

Acaba bu durum ile ilgili net bilgiyi nasıl ulaşabilirim? Hangi yolu izlemeliyim? Oturup YDS gibi ingilizce bilgisini ölçmeyen bir sınavamı hazırlanmalıyım (TOEFL dan 96 almak zor dediği için çevremdekiler ona çalışmayı pek düşünmüyorum). Bu konuda yapmam gerekenler konusunda yönlendirirseniz veya bilmediğim bir uygulama (eskiden alımış bir emsal karar varmı mesela) varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.