Sonuçları Görüntülenen Anket: CARİ USUL & ÖYP hangisi?

Oy
53. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Üniv.lere asistan almlarında Cari Usul kadlırılsın sadece ÖYP gibi puanların yüzdeleriyle olsun.

  25 47,17%
 • CARİ usul devam etsin ve BİLİM SINAVI VEYA MÜLAKAT YAPLSIN

  25 47,17%
 • Cari Usul,torpil sahibi arkadaşlarn KADRO BAHÇESİ olarak devam etsin

  3 5,66%
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 31

Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun Konusunu İncelemektesiniz

yök ün yayınladığı istatistikler var.siz benden daha iyi hakimsiniz. örneğin YÖK ün istatistik verilerinin birinde ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19

  Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

  yök ün yayınladığı istatistikler var.siz benden daha iyi hakimsiniz. örneğin YÖK ün istatistik verilerinin birinde ÖYP ve CARİ alımların kıyaslamasını gösteren daire grafiği var. orada mevcut zaman diliminde CARİ alımlara başvuru 20 bin iken. ÖYP de 50 bin civarında. iki katından fazla. Ben bu veriden şunu anlıyorum. Demek ki insanlar Cari alımların şeffaflığından olsa gerek.oralara başvurmaktan biraz çekinmektedirler. en son bir üniversitesnin ilanında alım yapılcak kişilerin bile isimlerinin yazılı olması.ne demek istediğimi daha acık bir şekilde ortya koymaktadır. Asistan alımlarında da bu böyle.burda kimse kimseyi kandırmasın.açık ve net olarak görüyoruz ki..CARİ alımların birilerinin KADRO BAHÇESİDİR...bu,haksız gidişe ne zaman dur demeyi düşünüyorsunuz.. Bilgi Edinme kanunu çerçevesinde bu durum YÖK e sorulabilir. ben bunun cevabını bilmiyorum. belki de mantıklı bir açıklamsı vardır. Fakat benim çıplak gözle gördüğüm ve bir çok arkadaşımın da mağdur olduğu AŞİKAR..ADRESE TESLİM İLAN EDİLİYOR BU ÜLKEDE CARİ ALIMLARDA...atıyorum alacakları kişinin dil puanı 81 ise İlana yapışıtırıyorlar 80 dil baraj..vs. bunları çoğaltmak mümkün.yani utanmasalar kaşı gözü şu renk..adında şu harf olsun diyecekler..YAPMAYIN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM..ŞU GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELMEYİN,KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ...ÖYP TARZINDA SADECE PUANLARIMIZLA ALIM YAPILMASINA KİMİN NE İTİRAZI OLABİLİR? LÜTFEN BUNUN BİR ANKETİNİ YAPALIM..YÖK E SORALIM...SAYGILAR SUNARIM

  - - - Güncellendi - - -

  ÜNİVERSİTELERE,
  "ASİSTAN" yani ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ünvanıyla alımlarda..CARİ USUL YÖNTEMİYLE alımlar ne zaman sona erecek soralım

  https://denklik.yok.gov.tr/docuplus/integration/bilgiEdinme.aspx
  sciencegirl bunu beğendi.

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Ben karşı değilim açıkçası cari alıma. Masa başı memurluk değil akademisyenlik.
  Hoca asistanı seçsin bence mahsuru yok. Keşke cari usul kalkmasi yerine öğretim üyelerine az biraz ahlak ve etik anlatilsa bu özellikleri kazansalar ve liyakat kelimesinin kelime anlamını cozseler sorun kalmayacak.
  yelda27 bunu beğendi.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  o zaman ÖYP ile atanan TÜM AKADEMİSYEN arkadaşlarımız MASABAŞI memuru...saygılar...
  aDNA ve gul_89 bunu beğendiler.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben karşı değilim açıkçası cari alıma. Masa başı memurluk değil akademisyenlik.
  Hoca asistanı seçsin bence mahsuru yok. Keşke cari usul kalkmasi yerine öğretim üyelerine az biraz ahlak ve etik anlatilsa bu özellikleri kazansalar ve liyakat kelimesinin kelime anlamını cozseler sorun kalmayacak.
  Evet liyakat olmalı. Günümüz şartlarında ÖYP gibi bir yerleştirme muhakkak olmalı.
  Şahsi görüşüm ÖYP gibi bir yerleştirme ile daha fazla eleman seçilip, Sağlam bir Merkezi Bilim Sınav zemini oluşturulmalı . Yapılabilir mi bilemiyorum...
  Hayır yolda uğraş ...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  pek sevgili arkdaşlarım tabiki de liyakat olsun,hak eden kazansın, bu ülkenin geleceği için,sonraki nesiller için bu şart...

  FAKAT ŞU CARİ USULDE alımlarda yapılan yol ve yöntem sizin dediğniz liyakatı ne kadar ölçüyor?. burada kendinizi kandırmayın sayısız örnek var şu ülkede ADRESE TESLİM ilanları. eğer dediğiniz liyakat ölçünü bu ise EYVALLAH diyorum.

  CARİ USULLE yerleşen ASİSTAN ile ÖYP ile yerleşen asistan arasında ne fark var? BU kadar ÖYP Lİ liyakatsız ve MASABAŞI MEMURU öyle mi? !

  Bir insan 4-5 yıl lisans eğitimi alıyor,ALES ,DİL e giriyor. ve tüm kendi statüsünde olan insanları geri bırakıp yerleşiyor,bu insan MÜLAKAT & BİLİM SINAVI yapılmadığı için LİYAKATSIZ oluyor öyle mi?

  kusura bakmayın da Türkiye artık eski Türkiye değil TORPİLİ OLANLARIN,ADAMI ,DAYISI OLANLARIN ülkesi değil.Cari usulü savunan arkadaşlarımın muhtemelen güvenndiği bir yerler vardır. ARTIK BİR DEKAN VEYA REKTÖR VS eşini dostunu,gelinini damadını KADRO BAHÇESİNDE doyurmasın.. araştırın neden OSMANLI yıkıldı? babadan oğlua geçmedi mi bu sistem? cari usullü istemektekti amacınız bu?

  merkezi sistem bilim sınavı OK..peki şu an bu ülkede onu kaldıracak kurumsal altyyapı nerde? BU DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN olmasını beklemek için KAYMAK TABAKANIN karınını doyurmasını mı bekleyeceğiz?

  BİR ADAM DİPLOMASI İLE ales i ile dil puanı ile BİR PUAN SİSTEMİYLE BELLİ PUAN YAKALIYORSA SİZ hala neyini sınıyorsunuz? ONCA PUANLARI BİR ARAYA GETİREN BİRİNİN mülakat veya bilimsınavı ile yerleşememesi vicdanınızı RAHATLATIYOR MU?

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Liyakatli olan bu sistemde Oyp. Ayrica hocaya yalakalik yaparak gelen aras. gor. ileride nasil bir alm yapar? Ayrica her oyp li mukemmel akademisyen adayi, cari ile girenlerin tamami iltimasli degil. Esas belli. HAK EDEN yani LIYAKAT...

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  glory2008 işine geldiği gibi anlama söylenenleri, tamamen önyargılı bir anket ve seçenekler oluşturulmuş. söyleyecek birşey yok

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Evet liyakat sorunu kadrolar öyp gibi alımlar ile çözülebilir. Bu da zaman alacak, sabır gerekiyor. Köklü bir düzen değişiyor. Ancak cari alımlarla alınan arkadaşlarımızı da görmezlikten gelemeyiz. Gözümle gördüğüm liyakat sahibi olduğuna inandığım bir çok cari alım arkadaşım var ki onlar da ALES , YDS gibi sınavlarla giriyorlar. Ki ölçü bu sınavlar ise bence onlarda Öyp liler kadar hakediyorlar. (Ne kadar birileri yakın camiasını , üniversite camiasına katma gayretleri olsada)
  Şu an itibariyle ve eski zihniyet akademik camiamız ile bu sistemin değişmesine olanak sağlanılacağını sanmıyorum. Ben ve yeni atanacak olan diğer öyp li arkadaşlarım inşallah sorunlara çözüm üreten, farkındalığı yüksek, yerinde saymayan, inançlı, araştırma heyecanı olan bireyler oluruz.
  aDNA bunu beğendi.
  Hayır yolda uğraş ...

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  vitaminc varsa objektif olduğunu düşündüğün extra seçenek yaz YAYINLAYALIM..HER ŞEYE AÇIĞIZ....BUYUR BEKLİYORUM

  - - - Güncellendi - - -

  LANSETUCU . tabiki de cari olarak atanmış çok kaliteli kardeşlerimiz var..kaldı ki düşüncülerimiz tüm cari ler böyledir değil..GENEL RESME BAKMANIZI öneririm..ayrıca bence kalifiyeli ve liyakatli cari usulle atanmış kardeşlerimizn karşılığında haksız yere yerleşim çok ciddi sayıda insanlarda var..her ikisini teraziye koyduğunda..hayat boyu yaşadığın tüm tecrübelere bakarak hangisi daha agır basıyor..BEN şahsım adına edindiğim tecrübeler şu ki..cari usulle alımlarda dediğiniz şekilde..gerçekten bileği ile almış yerleşim insanların sayısnın ,cari usulle torpille bir yerlere gelmişlerden çok az olduklarını düşünüyorum

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Aslında çetinsaya bir programda bu alımların tamamen öyp düzeninde yapılmak istendiğini söylüyordu. inş. yakın zamanda öyle olur ancak umudum yok öyp şu anki konumuyla da varlığını devam ettirebilse bu da başarı olacak diye düşünüyorum. Tahminim böyle 4000 kadrolar bir iki yıla bitecek sonra öypden vazgeçilecek herhalde.

Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Cari Usul Alımlarında Sıralama
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan thesolvent2
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 12-05-2013, 23:06
 2. ÖYP de Cari Usul
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fenerbahçe
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2012, 21:25
 3. cari usul
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mango
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-08-2011, 18:07
 4. Cari Usul Hesaplaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 25-05-2011, 17:09
 5. Cari Usul Ön Değerlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bynyks
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-11-2010, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git