Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen sulowski
 • 1 gönderen Podof
 • 1 gönderen sulowski

ALES Yerine Bilim Sınavı

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda ALES Yerine Bilim Sınavı Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar ALES 'in yerine gelecek olan merkezi sınavın içeriği nedir? Tamam bilim alanlarına göre yapılacak ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  21

  ALES Yerine Bilim Sınavı

  Arkadaşlar ALES'in yerine gelecek olan merkezi sınavın içeriği nedir? Tamam bilim alanlarına göre yapılacak diyor ama nasıl olacak. Bu çok radikal bir değişim. Öyle kpds'nin YDS'ye dönüşmesine benzemez.Mesela ben uluslararası ticaret ve işletmecilik mezunuyum. Yüksek lisansımı da uluslararası ticaret ve finansman alanında yapıyorum. Bana benim alanımda soru soracaklarını hiç zannetmiyorum. Bence İİBF'lilere toptan iktisat, maliye, işletme sorularını dayayacaklar. Altyapısını hazırlamadan her şeyi değiştiriyorlar. Bir gözünü açıyorsun yönetmellik yasa her şey değişmiş. Burası tek kelimeyle muz cumhuriyetii.

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  21
  Nazmi hocam bence bunlar kpss a grubu sorularıyla biz bu işi hallederiz diye düşündüler. Ama aynı şey değil. Örneğin adam içişleri bakanlığına girecekse, hukuta bilmek zorunda, iktisatta, uluslararası ilişkiler de v.s... O yüzden hepsinden sorumlu tutuyorlar. Ama biz sadece ve sadece kendi alanımzı bilmek zorunda olmalıyız. Bir bölüm içinde bile bir sürü alan var. İlk çağ tarihçisi var, Ortaçağ tarihçisi var, yakın çağ tarihçisi var... var oğlu var. Ben anlamıyorum bu adamların zeka problemi mi var acaba? bizim kadar düşünemiyorlarsa o koltuklarda ne işleri var.
  -scholar- bunu beğendi.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Aslında düşününce çok da imkansız gelmiyor gelmiyor bana. Zaten yeterince karışık bir dal olan Radyo Televizyon ve Sinema'dan örnek vereyim. Önce alt dallar belirlenecek diyelim ki bunlar Televizyon, Yeni Medya, Sinema, Radyo, Fotoğrafçılık ve İletişim. (ben çok hızlı salladım tabi bunun daha ayrıntılı düşünülmesi gerekir) Her alt dal üzerinde uzmanlaşmış profesörler ve doçentlerden o dal için belirli sayıda soru istenebilir. Soruların sızması ise şu şekilde önlenebilir, soru bankasında 400 soru birikiyorsa bunlardan 80'i kullanılır, 3 senede bir soru bankası yenilenir. Sorular kurul halinde değil belki minik gruplar halinde hazırlanır böylece yasal riskleri göze alıp sızdırmaya kalkan olursa bile çıkıp çıkmayacağı belli olmayan 5 sorudan fazlasını bilemez.
  Bu kurduğum çok ideal bir model olmamakla birlikte imkansız olmadığını gösteriyor bence. Kaldı ki bilim sınavını alese 500 kere tercih ederim. Alesten çılgın notlar alıp çalıştığı alanın temelini bile bilmeyen doktora öğrencileri, araştırma görevlileri gördükçe çıldırıyorum zira alesin hızdan başka hiç bir şeyi ölçmeden bu kadar belirleyici olması konusunda.
  zhenzhunaicha bunu beğendi.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  21
  Hocam ben de öyle diyordum ama sonradan gördüm ki ALES çalışılınca tüm üniversite mezunları tarafından yapılabilecek bir sınav. Türkçe matematik yapmak her zaman alan yapmaktan daha kolaydır. Ha diyeceksinizki sen kendi bilim alanında kendine güvenemiyorsan ne diye akademisyen olmak istiyorsun? akademik bilgi çoktan seçmeli sorularla ÖLÇÜLEMEZ. Bugün kpss a grubundaki iktisat sorularını, sınava hiç çalışmamış bir iktisat doktoruna sorduğunuzda o bile bocalayabilir. Bu tür sınavlar akademik bilgiyi ölçmüyor (alan olsa bile). Görün bakın bu bilim sınavı geldiğinde dersaneler dolup taşacak. Kendii alanlarında yüksek lisans bitirmiş, doktoralarına devam eden insanlar o bilim sınavı için dersanelere gidecekler.
  Korsaatci bunu beğendi.

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  sulowski arkadaşım sorduğun sorulara cevap vereyim: Burası cidden muz cumhuriyeti, bu adamlarında cidden zeka sorunları var.

 7. #7
  Niënor
  Misafir
  Bu bilim sınavı gelirse Ales geçerliliğini yitirir büyük ihtimalle değil mi? Yani sonbaharda girsem sınava ertesi yıl bilim sınavı gelse, artık geçerli sayılmaz? Çünkü çok farklı sınavlar, yanlış mı düşünüyorum. Açıklama yapıldı mı YÖKten?

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  133
  Tasarım bölümlerinde nasıl uygulanacak bu sınav? Ben iç mimarlık bölümündeyim ve yetenek sınavıyla girmiştim hem teorik hem pratik ağırlıklı bir bölüm. Bilim sınavında serbest el perspektif mi çizdirecek mimari ile ilgili genel kültür soruları mı soracak tasarım mı yaptıracaklar. Her bölümde işleyebilmesi çok zor en azından kısa vade de böyle bir uygulamanın ortaya çıkması sağlıklı olmaz. Ayrıca hocaların çok sevdikleri öğrencileri vardır tasarım fakultelerın de hep destek oldukları yanlarında görmek istedikleri. Mülakat yada bu gibi sınavlarda soruları başkaları hazırlasa bıle ne yapıp edıp bır sekılde ogrencısıne iltimas sağlayacak yada en azından diğer adayları alma konusunda ısteklı davranmayacaklardır.

Benzer Konular

 1. ALES + Bilim Sınavı +İngilizce mi Olucak Yoksa Bilim Sınavı+AGNO+ALES+İngilizce mi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 12-08-2013, 15:58
 2. Lisans Ortalaması Yerine Bilim Sınavı Gelse Fena mı Olur?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 16-12-2012, 12:16
 3. ales ve dil sınavı belgesinin aslı
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan huiner
  Cevap: 56
  Son Mesaj: 07-08-2012, 15:01
 4. Öyp'de Ales Yerine Gre Kullanılabilir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-07-2012, 22:53
 5. Ankara da Ales Sınavı 15 dk Geç Başladı. Sınavı geç başlayanlar var mı?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 14-05-2012, 00:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git