Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Araştırma görevlisi işe başlama sorunu

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Araştırma görevlisi işe başlama sorunu Konusunu İncelemektesiniz

ÇOK ACİL CEVAP… "Türkçe Eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimi yapıyor olmak." şartı ile açılan bir ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  1

  Araştırma görevlisi işe başlama sorunu

  ÇOK ACİL CEVAP…
  "Türkçe Eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimi yapıyor olmak." şartı ile açılan bir 50/d araştırma görevlisi kadrosuna başvurumu yaptım ve başvurum kabul edildi, bilim sınavına çağrıldım. Bilim sınavı sonucunda aldığım puana göre araştırma görevlisi olmaya hak kazandım. Ben şuan başka bir üniversitede Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı/Bölümü lisansüstü eğitim öğrencisiyim( Zaten şart da bunu gerektiriyor). Fakat benim lisansüstü eğitim aldığım program bu bölüme(Türkçe Eğitimi) bağlı olan "Yabancı Dil olarak Türkçe Öğretimi yüksek lisans programı". Bu farktan dolayı ben de bazı kuşkular oluştu. Üniversite için gerekli olan eksik belgeleri de Personel Daire başkanlığına teslim ettim. Şu an sorduğum kadarıyla ilgili işlemler sorunsuz devam ediyor, gerekli imzalar atılıyor ve yakın zamanda araştırma görevlisi kadrosuna atandığıma dair yazı çıkacak. Fakat kafamı kurcalayanlar bundan sonrası için karşıma çıkıyor. Şimdi araştırma görevlisi olacağım üniversiteme sorduğum kadarıyla eski üniversitemde lisansüstü eğitim aldığım derslerle ilgili bir transkript ve yatay geçiş istediğime dair bir dilekçe ile enstitüye başvuracağım. Böylece benim dosyam eski üniversitemden alınıp, araştırma görevlisi olacağım üniversiteye gönderilecek, ders intibakları yapılıp, enstitü komisyon kararıyla alma gereken dersler belirlenecek, eski aldığım dersleri de almış sayılacağım. Şimdi soru ve kuşkularımı size sıralayayım. ( Şu an bu kuşkularım yüzünden ne yapacağımı şaşırdım, kazandığım yerde ev tutmaya bile korkuyorum. Biliyorum teknik bir konu ama inanın ne yapacağımı bilmiyorum. ! )
  Soru 1: Başvuru şartında geçen “bölüm” ibaresi “Anabilim Dalı” mı yoksa “Bilim Dalı” kavramını mı ifade ediyor? Başvurum ön değerlendirmeden, son değerlendirmeden ve üniversitenin senatosu, rektörü, dekanı, enstitü müdürünün onayından geçtikten sonra bir sıkıntı çıkarılır mı? (Özellikle yatay geçiş, intibakta)
  Cevaba yardımcı notlar:
  a) YÖK yasasında “bölüm” ibaresinin tanımı:
  Tanımlar:
  Madde 3 – (Değişik: 17/8/1983 - 2880/1 md.)
  .
  .
  .
  k) Bölüm: Amaç, kapsam ve nitelik yönünden bir bütün teşkil eden, birbirini tamamlayan veya birbirine yakın anabilim ve anasanat dallarından oluşan; fakültelerin ve yüksekokulların eğitim - öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama birimidir. Anabilim dalı ve anasanat dalları bilim ve sanat dallarından oluşur. Yükseköğretimdeki çeşitli birimlerin ortak derslerini vermek üzere rektörlüğe bağlı bölümler de kurulabilir.
  b) Çoğu kaynakta “bölüm” ile “anabilim dalı”, “program” ile “bilim dalı” kavramı eşdeğer tutulmuştur. Aksi kaynakla pek karşılaşmadım. Aynı zamanda ilk başvurumda teslim ettiğim ve ders intibak başvurumda teslim edeceğim öğrenci belgem ve yüksek lisans transkriptimde benimle ilgili bilgiler şöyle:
  Enstitüsü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  Anabilim Dalı: Türkçe Eğitimi
  Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi
  Eğitim Düzeyi: Tezli yüksek Lisans

  c)Benim eğitim almış olduğum programın/bilim dalının hiçbir yerde doktora programı bulunmamaktadır. Fakat bu programda(Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi) yüksek lisans yapanlar Türkçe Eğitiminde doktora yapabilmektedir.

  Soru 2: Yatay geçiş, ders intibakları aşamasında daha önce okumuş olduğum lisansüstü eğitim programı farkı bir sıkıntı oluşturur mu? Kadromu iptal edebilirler mi? Yoksa sadece “Türkçe eğitimi lisansüstü eğitim programı” derslerini vermekle mi yetinirler?
  Cevabınıza yardımcı notlar:
  İlgili üniversite lisansüstü yatay geçiş senato kararları:
  Yatay Geçiş İle Öğrenci Kabulü
  c) Yatay Geçiş Başvuruların Değerlendirilmesi ve İntibak
  .
  4- Yüksek Öğretim Kanununun 50/d maddesine göre enstitü araştırma görevlisi kadrosuna atanıp, halen başka bir üniversitede veya enstitümüzün bir başka programında öğrenim gören araştırma görevlileri EYK kararı ile başka herhangi bir şart aranmaksızın yatay geçiş hakkı kazanırlar.
  .
  d) Yatay Geçiş Talebi Kabul Edilmeyecek Lisansüstü Programlar

  1- Farklı tezli lisansüstü programlar arasında yatay geçiş ile öğrenci kabul edilmez.

  Soru 3: Yeni üniversitemin yaptığı işlemlerde bir yanlışlık söz konusu olabilir mi? Bu yanlış veya eksik bir işlemden doğacak mahrumiyetten ötürü dava açılabilir mi? Peki açılmasının sonucunda ne gibi kazanımlar elde edilir?

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Fakültedeki bölüm Ensitüdeki anabilim dalıdır, Fakültedeki anabilim dalı ise Enstitüde bilim dalı olarak adlandırılır siz orada karıştırmışsınız. Sizin için bölüm, anabilimdalını ifade eder. Kadronuz atandıktan sonra bu yüzden iptal olmaz olsaydı önelemede iptal ederlerdi size fark dersleri verecekler hiç bir sorun yok. O maddelerle kafanızı karıştırmayın. Ayrıca atandığınız üniversitede siz öğrenci olarak işlem görmüyorsunuz dolayısı ile sizin için yatay geçiş maddeleri geçerli olmayacaktır, zaten orda yazılmış başka şart aranmayacaktır diye siz altına şartı koymuşsunuz Son soruya gelince önce bir atamanızda sorun olsun ondan sonra davayı düşünün şu anda hiç bir sorun görünmüyor boşuna kafanızı karıştırıyorsunuz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. M.Y.O ' da Araştırma Görevlisi veya Öğretim Görevlisi Olmak ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 30-04-2018, 19:56
 2. Öğretim Görevlisi ile Araştırma Görevlisi Arasındaki Fark
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kgurcan
  Cevap: 56
  Son Mesaj: 14-06-2017, 17:35
 3. Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi vb. Kadrolu mu oldu yoksa Sözleşmeliye devam mı?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan neden_insan
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 31-01-2014, 13:26
 4. Cevap: 29
  Son Mesaj: 23-01-2013, 16:27
 5. Cevap: 23
  Son Mesaj: 05-06-2012, 14:29

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git