ABD şirketleri ücretsiz üniversite taahhütlerini artırıyor

serkan
serkan 13.02.2022
Güncellendi 13/02/2022

Bir analiz, Amazon ve Walmart gibi büyük şirketler tarafından yürütülen ücretsiz üniversite programlarının bazı önemli kalite iyileştirmeleri elde ettiğini, ancak uzun vadeli takaslar hala belirsiz olsa da, bir analiz buldu.

- Reklam -

Kurumsal eğitim vaatlerine genellikle şüpheyle yaklaşan ilerici bir düşünce kuruluşu olan Century Foundation tarafından yapılan inceleme, hızla büyüyen işyeri yararına dair bazı olumlu görüşler sunmak için beş ay içinde ikinci bağımsız değerlendirmeyi işaret ediyor.

Century Foundation’ın değerlendirmesi , büyük ölçüde, çalışan eğitim yardım programlarını yönetmek için genişleyen bir büyük ABD şirketleri listesi tarafından seçilen özel bir şirket olan Guild Education’a odaklandı.

Guild ve benzeri aracı ortakların ortaya çıkmasının başlıca yararı, Century Foundation’da yüksek öğrenim politikası konusunda uzmanlaşmış kıdemli bir arkadaş olan Stephanie Hall’un, milyonlarca ABD çalışanının kolej eğitimlerini bulmak ve ödemek için modern sistemler elde etmesi olduğunu söyledi.

- Reklam -

Dr Hall, çoğu durumda, işverenlerin vaat edilen eğitim yardımlarını peşin ödemeye başladığını ve Guild gibi uzmanların çalışanlara seçimleri boyunca rehberlik etmesini ve ardından diğer kayıt süreçlerini yönetmesini bıraktığını söyledi.

“Lonca ve bu tür işleri yapan en az bir veya iki şirket daha bu çalışanların sosyal haklardan yararlanmalarını kolaylaştırdı” dedi. “Bu harika; Bu, sahneye olumlu bir katkı.”

Dr Hall, sistemin başlıca dezavantajları arasında, Guild’in öğrencileri çok çeşitli kolej ve üniversite seçeneklerinden ziyade çevrimiçi seçeneklere yönlendirme eğilimi olduğunu söyledi. Ayrıca, üçüncü taraf sisteminin çoğunun dış incelemeye karşı şeffaf olmadığını ve iş, çalışan-öğrencilere mevcut en iyi seçenekleri sunmaya geldiğinde Guild gibi şirketler arasında olası çıkar çatışmaları konusunda endişeleri artırdığını söyledi.

Birçok işverenin – özellikle hizmet sektörlerinde – işçi bulmakta zorlandığı pandemiden dönüştürülmüş bir ekonomide, şirket tarafından finanse edilen yüksek öğrenim faydaları ABD’ye yayılıyor. Onlara en son bu hafta katılanlar, kısmen şovmen Dolly Parton’a ait olan Tennessee tema parkı Dollywood.

- Reklam -

Guild, Century Foundation tarafından belirtilen çevrimiçi tercihi kabul etti ve genel kurs kataloğundaki programların yalnızca yüzde 35’inin tamamen veya kısmen şahsen mevcut olduğunu kabul etti. Ancak Guild’deki Learning Marketplace başkanı Paul Freedman, bunun çalışan seçimini de yansıttığını söyledi. Yüzde 61’inin çevrimiçi öğrenmenin önemli bir özellik olduğunu söylediği 868 aday öğrenciyle yapılan bir anketten alıntı yaptı.

Dr Hall, bu gerçekliğin, çalışanların eğitim faydalarıyla ilgili daha da geniş bir endişeye işaret ettiğini söyledi: saatlik ücretli çalışanların geleneksel yüksek öğrenim seçeneklerini karşılayabilmeleri ve çalışmalarını günlük programlarına sığdırabilmeleri, dedi.

Dr Hall, “40 ila 60 saat çalışarak ve diğer insanlarla ilgilenen insanlar için, sadece çevrimiçi olsa bile çok az zaman kaldı” dedi.

- Reklam -

Bay Freedman, yüksek öğrenimi tam zamanlı bir işe yerleştirmenin, dört yıl boyunca bir kampüste yaşamanın finansal ayrıcalığına sahip olmayan birçok öğrenci için açıkça bir zorluk olduğunu söyledi. ABD’deki eğitim faydalarının yasal olarak ek federal vergilere tabi olduğu nokta olduğu için, olağan yıllık şirket katkısı işçi başına 5.250 $ (3.880 £) olduğunu söyledi. Norm, kursları işyerine doğrudan uygulanabilir olanlarla sınırlamak olsa da, bazı şirketler bir dizi uygun çalışma alanı ve kuruma izin veriyor, dedi.

Yine de Guild, süreci işçiler için mümkün olduğunca kolaylaştırmaya kararlı ve giderek artan sayıda şirket ve işçi katılıyor Bay Freedman. Birçok iş sektöründe “yetenek için bir savaş var” ve Guild, altı yıl içinde bir seferde yaklaşık 5 milyon öğrenciye hizmet verme noktasına ulaşarak, eğitim yardımlarının bu tür en büyük özel koordinatörü gibi görünüyor.

Bay Freedman, katılan şirketler “insanların işverenlerinde daha uzun süre kaldıklarını, yönetime terfi etme ve kalma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu keşfettiler” dedi. “İşverenlerin yatırım getirilerini gördükleri yer de burası.”

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir