ABD merkezli Türk profesör COVID-19’a karşı tedavi geliştiriyor

serkan
serkan 27.01.2022
Güncellendi 27/01/2022

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Jackson Laboratuvarı’ndan Türk araştırmacı Profesör Derya Unutmaz, kendisi ve ekibinin koronavirüsün tüm çeşitlerine karşı etkili yeni bir tedavi yönteminde ilerleme kaydettiğini duyurdu.

- Reklam -

Çarşamba günü Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Unutmaz, yöntemin sentetik biyoloji teknolojisine dayandığını söyledi. “COVID-19 varyantları vücudun geliştirdiği antikorlardan kaçabilir ve bu nedenle tam aşılı kişiler bile enfekte olabilir . Omicron varyantı bize bu gerçeği gösterdi” dedi.

“Tüm değişkenlere karşı koyan bir bağışıklık sistemi üzerinde çalışıyorduk ve başardık” diye ekledi. Unutmaz ve araştırma ekibinin geliştirdiği tedavi yöntemi, virüsü “tuzaklaştırmak” için çalışıyor. “Virüsün yüzeyi, hücrelerle birleşmesini ve yayılmasını sağlayan spike proteini barındırıyor. Daha sonra vücutta kendi proteinlerini üretir ve diğer hücrelere yayılmak için çoğaltır. Bu, omicron’da çok daha gelişmişti. Bizim yöntemimiz, hücrelerin (koruma mekanizmasının) virüsü nötralize eden ve hücrenin her tarafına yayılmasını engelleyen bir moleküle dönüştürülmesini içeriyor” dedi. Yöntemin gelecekteki varyantlara karşı da etkili olacağını söyledi.

“Bağışıklık sistemindeki T hücreleri için enfekte hücreler üzerinde bir lazer etiketi gibi çalışır ve onların doğru enfekte hücreleri hedeflemelerine yardımcı olur” diye detaylandırdı.

- Reklam -

Çalışma yaklaşık bir yıl önce başladı ve ekip bunu laboratuvar ortamında geliştirmeyi başardı. Şimdi hayvan ve ardından insan denemelerine başlamayı planlıyorlar. Unutmaz, hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri bu yaza kadar bitirmeyi planladıklarını ve yıl sonuna kadar insan deneylerinde sonuç almayı beklediklerini söyledi.

Yöntemin koronavirüse karşı bir “ilk” olduğunu ve ekibinin bir süredir üzerinde çalıştığı kansere karşı immünoterapi tedavilerinden ilham aldığını kaydetti.

“Pandemi ile neredeyse iki yıl geçti. Zor oldu ama insanlar umutsuzluğa kapılmamalı. Omicron ile pandeminin büyük ölçüde sona ereceğine inanıyorum . Geliştirdiğimiz yöntemlerle gelecekteki varyantlara karşı savunmamızı hazırlayacağız. İnsanlık ve bilim galip gelecek” dedi.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir