Sayfa 82 - Toplam 521 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Bulunan 811 den 820 - Toplam 5205
Ağaç Şeklinde Aç1422Beğeni

YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı... Konusunu İncelemektesiniz

Özellikle son cümlenize katılıyorum Oğulhan hocam. Formun 810 mesajını da okudum. Arkadaşlar ENDİŞE ETMEYELİM. Sanırım ...

 1. #811
  OguzhanOguz
  Misafir
  Özellikle son cümlenize katılıyorum Oğulhan hocam.
  Formun 810 mesajını da okudum.

  Arkadaşlar ENDİŞE ETMEYELİM.

  Sanırım bir çoğumuz YÖK'ün 14.09.2018 Tarihli, "ÇOK İVEDİ" kırmızı kaşeli, "Tüm Devlet Üniversitesi Rektörlüklerine" Dağıtımlı, 82444403-208.01.02-E.700?? sayılı Personel Daire Başkanlığı yazısını okumadan yorum yapmışız.

  1- Yazıda "Konunun açıklığa kavuşturulması gereken hususlar içermesi dolayısıyla MUHTEMEL YARGI SÜREÇLERİYLE MUHATAP OLUNMAMASI İÇİN Kurulumuzca ikinci bir yazı gönderilinceye kadar, ..... (önceki mesajlarda değinilen yargı kararı, diş-tıp atamaları, göreve geri iade vesaire gibi önemli ve zaruri olanlar hariç) herhangi bir atama işlemi tesis edilmemesi hususunda gereğini önemle rica ederim." denilmekte.
  Buradan ben yukarıdaki mesajlarda olduğu gibi olumsuz bir şey algılayamadım, bilakis üni rektörlüklerini uyarır nitelikte "az daha dişinizi sıkın çok kısa bir zaman içinde biz tüm detaylarını belirledikten sonra sizlerle (rektörlüklerle) paylaşacağız" şeklinde algıladım. Eğer böyleyse önümüzdeki hafta içi Çarşamba-Cuma arasında bir atama yönetmeliği yada 60 gün için geçerli bir bilgilendirme rektörlüklere gönderilecek diye umuyorum.

  2- Devlet kurumlarında personel/iş bakımından en düşük değer üniversitelerdedir diye düşünüyorum. Devlet kemer sıkma politikasını önce diğer kurumlara uygular. Bu açıdan üniversitelerde öğretim elemanı atamaları için sıkıntılı dönemler belki 2020 senesinden itibaren görülür. Hatta üretim-ihracat-teknolojik ürünler gibi bazı hedefler tutturulursa akademisyenler, üniversitelerden ziyade şartlar daha iyi olacağı için özel sektöre yönelir.

  3- Normal bir iş hayatına atılanlara göre bu kadar yıl sabretmiş akademisyen adayları olarak bir iki hafta daha sabretmelyiz.

  4- ALES geçerliliği konusunda net bir yorum yapamam. Önceki yıl Kasım'da ALES'ten 90 alan birisinden geçen yıl Nisan'da (2019 Nisan'a kadar geçerli) en kötü 85 alması beklenir. Yani geçerliliğini yitirse de kişinin geçerli olan ALES'i pek farklı değildir.

  5- Norm kadro olayı tam yerinde, isabet olmuş bir karardır bence de. Memur öğretmen arkadaşlar bilirler.. Bu konuda endişem "Ücretli Öğretmen" gibi "Ücretli Öğretim Elemanı" diye bir uydurma çıkarmazlar inşallah.

  6- Hepimiz bu vatanın evladıyız, devletimizin elektriğini, suyunu, hocasını, binasını, bursunu kullanarak okuduk. Devlet bize yatırım yaptı, bizi çöpe atamaz. İmkanlar doğrultusunda bizden yararlanmak ister.

  Biz devlet için varız, devlet bizim için vardır. Gerekiyorsa fedakarlık, elbette edeceğiz. Herkesin dediği gibi atamalar keşke liyakata göre yapılsa. Belki içimizden bir çoğu böyle düşünmesine rağmen atanmak için kırk kapı çalmıştır.

  sabredelim.

 2. #812
  Akademik bezgin
  Misafir
  Arkadaşlar dün konuşurken ünivlere yazı gelmediğini, personel başkanının kararnameden dahi haberi olmadığından bahsettik. Ünivler zaten ucu açık ve belirsizliklerle dolu bu kararnameye göre ilan veremezlerdi risk alıp, özeller hariç. Yök bu noktada olaya el koyup "benim size göndereceğim yönergeyi bekleyin" dedi ünivlere. Sonra "yargı mahkeme işin içinden çıkamayız" anlamı çıkar burdan. Ağanızdan haber bekleyin dedi...1-2haftaya durum netleşir diyerek bitmeyen bu 1-2hafta ve sabır klişeleriyle sözlerimi noktalıyorum (.).

 3. #813
  UmmalıBekleyiş
  Misafir

  Bekleyiş

  Koskoca Cumhur Başkanlığının kararname yayınlayıp ertesi gün "Ay ben naptım" demesi mümkün değildir sanırım. Bu kadar basit bir durum değil. Kemer sıkma politikası kararname çıkana kadar yok muydu ? Kararname çıktıktan sonra mı bu politika akıllara geldi böyle saçmalık olur mu ? Evet bizler büyük bekleyiş peşindeyiz, aldığımız haberlerden olumsuz etkileniyoruz lakin bir kararname çıkarılıp ertesi gün hatalarının farkına varması gibi bir durum asla olamaz çocuk oyuncağı değil sonuçta bir kararnameden bahsediyoruz. Emekli olan bir profesörün yerine yeni başlayacak olan bir araştırma görevlisinin tahsis edilmesi olağan bir şey mi yahu. Bahsedilen bu durum memur alımları için söz konusu olabilir. Lakin akademik camiada ast üst ilişkisi mevcut ve her yeni terfide yeni kadro açılması söz konusuyken emekli olacak olan bir tane profesörün kadrosunu kaça bölsünler? Çıkan bu son haberin kararnamedeki fazla serbestliği düzene sokmak adına yapıldığı kanaatindeyim. Önümüzdeki haftalarda bir netliğe kavuşturulacağını düşünüyorum. Sadece sabır...

 4. #814
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  485
  Neden herkes karamsar oldu anlamadım.
  Her ay kamuya yüzlerce kişi alınıyor.
  Eğitimde binlerce öğretmen ataması oluyor.
  Senede 4 bin akademisyen alınmış çok mu ?

 5. #815
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  75
  Üniversitelerin açılmasına yakın ilanların serbest kalmasını düşünürsek belki uzun süreli bir durdurma değildir. Yani uzun bir sure universiteler hic mi ogretim elemani almayacak, hiç mi ihtiyaç yok ??? Umarım bu durum pazartesi netlik kazanır. Zaten ilan ciksa bile hemen atanacagimiz belli degilken buna bile sevinirken sevincimiz kursağımızda kaldı :/

 6. #816
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  193
  Arkadaşlar sizce yök alım kriterlerinde bir değişiklik yapacakmı o nedenlemi böyle bir açıklama yaptı yoksa sadece yetki vss ile ilgili bir durumlamı alakalı ? ayrıca myo öğretım elemanı alımlarında bir değişiklik söz konusu olabilirmi ?

 7. #817
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  974
  Burada Cumhurbaşkanı güzellemesi yapanlar, siz ne biçim insanlarsınız?

  MİLLİYET İNTERNET - GÜNCEL
  Bu ülkede eskiden mümkün olabildiğince liyakat arayan insanlar vardı.
  Not: Propaganda bakanlığı 2006 yılına ait bu haberi kaldırmış. Şaşırdık mı hayır. Ben size özet geçeyim: YLYS'de mülakat isteyenlere Erdoğan Tezic tarafından karşı çıkılmış, mevcut puanlamayla öğrenci gönderiminin mümkün olabildiğince liyakatı sağladığı savunulmuştur... Buralardan çaycı bile olmak istersen mülakata girip yandaş olduğunu ispatlaman gereken dönemlere... Ey ileri demokrasi sen nelere kadirsin.

  Sizin o güzellemeler yaptığınız zat bizzat ÖSYM tarafından yapılan sınavların siyasal islamcılar tarafından çalınmasına göz yumup ellerini ovuşturdu.
  https://odatv.com/erdogan-soru-calan...208171200.html

  Çünkü liyakat devlet kadrolarında yuvalanmalarını engelleyen yegane değerdi. Amaçları ülkede ele geçirilmemiş tek bir kurum bırakmadan bütün ülkeden Atatürkçü, modern, laik kesimi temizlemekti ki halen böyle.
  https://www.youtube.com/watch?v=hwwwZy2tJP4


  Bu kadar balık hafızalı olup, 18-20 yaşındaki çocukları bu sisteme güvenecekleri şekilde yanlış yönlendirmeyin. Bugün MEB'in bütçesini 2 milyar TL kısanlar
  MEB?in bütçesinde 2 milyar liralık ?tasarruf? kesintisi - Son Dakika Haberler

  Aynı şekilde diyanete ek bütçe vermekten de geri durmazlar. Aynı zamanda altı üstü 4000 araştırma görevlisi ataması yapmazlarken diyanete ek 9500 propaganda memuru alımı için sayfa sayfa ilan verirler.
  https://www.yeniakit.com.tr/haber/di...an-513077.html

  Burada konusu bile açılmadı forumda, muhtemelen duymadınız. Güzellemeler yaptığınız sayın kralınız karar verdi... Cumhuriyetin kuruluşundan beri her yıl düzenli olarak yurtdışına gönderilen öğrenciler bu yıldan sonra yüksek lisans eğitimine gönderilmeyecek.
  Master için yurtdışına öğrenci gönderilmeyecek | PervinKaplan.com

  Neymiş efendim 35 milyon dolar masrafı varmış senelik. Tasarruf zamanıymış. Hazretleri 400-500 milyon dolarlık yeni uçak aldılar kendilerine. Şimdi güzel şeyler söyleyesim var da ağzımı bozmak istemiyorum.
  https://tr.sputniknews.com/turkiye/2...iye-ozel-ucak/

  Zaten yurtdışına gönderdikleri öğrencilerin büyük bölümünü Arap ülkelerine ilahiyat kadrolarıyla gönderdiyorlardı ki emin olun onlar zaten bir yolunu bulup gene gönderilecek. Olan sana olacak.  Siz ülkenin genç, parlak zekalarına daha ömürlerinin baharında bu kadar zulüm ederseniz daha çok krizler de görürsünüz, belalar da, müsibetler de... Aldığınız bu ahlar fersah fersah çıkacak, tabi anlayabilirseniz ders alırsınız da hiç sanmıyorum.
  Son düzenleyen qpuro, 15-09-2018 saat 11:10.

 8. #818
  Akademik Bezgin
  Misafir
  Sizi kapsamazi Rektörlerin keyfine göre o işler,6 aydır atamasını imzalamadığı adam tanıyorum... Mevcut düzenleme kadro izni ile ilgili..

  Ayrıca bu Nepotizm konusunda gerçekten hangi ülkede yaşadığınızı bilmiyorum ama nepotizmi yayan, geliştiren abartan, suyunu çıkaranlardan bu konuyu düzeltmesini beklemek hangi hayalin ürünüyse ona hayran kaldım

 9. #819
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2018
  Mesaj
  65
  leo ve eymens hocama katılıyorum.. kadro ilanları isterse bugün açılsın ben devletin bütğn yönetiminin bir kişide toplanmasına karşıyım..isterse herşey süt liman olsun (ki değil) bu düzen daha çok sıkıntılara gebe ... birileri amerikaya israile kafa tutuyor .. göğsümüz kabarıyor falan ama değişen olumlu hiç birşey yok... noldu Kudüs hala başkent noldu dolar euro hala yüksek noldu hala suriye karışık.... arkadaşlar not edin screenshot falan alabilirsiniz... türkiye üzerinde rahat oynamaları için halkın tuttugu ve uğruna ölebileceği birini başımızda tutmak zorundalar ... o yüzden kandırılıyoruz .net

  - - - Güncellendi - - -

  ya abi herşey hızlı olsun diye başkanlık sistemine geçmedik mi... ee kaça aydır bekliyoruz ..kimse net bişe demiyor yok şöyle yok böyle...ee noldu bi 60 gün daha beklersek toplam 5 ay olacak... bu meselenin netleşmesi 5 ay alacaksa vay halimize.... bu arada 60 gün içinde diye bir ibare kullanılmış ..inşalh son güne kadar süreyi kullanmazlar

 10. #820
  sorular9909
  Misafir
  bu düzenleme 39.madde görevlendirmelerini kapsıyor mu arkadaşlar ve 35.madde görevlendirmelerini?

Benzer Konular

 1. Üniversitelere kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-02-2018, 11:04
 2. Üniversitelere kadro gelmesi ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2018, 19:53
 3. 2016 ÖYP Kadro Talepleri Üniversitelere YÖK Tarafından Gönderildi !!!
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan relaxy
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2015, 16:16
 4. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 5. Personel daire başkanlığının dikkatsizliği
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan yusufsys
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10-08-2011, 08:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git