Sayfa 56 - Toplam 521 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon
Bulunan 551 den 560 - Toplam 5205
Ağaç Şeklinde Aç1422Beğeni

YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı... Konusunu İncelemektesiniz

@ akademik bezgin siz 7 Haziran 2018 tarihindeki yonetmelik degisikligini gondermissiniz uzerine tartistigimiz Mart 2016 ...

 1. #551
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  @akademikbezgin siz 7 Haziran 2018 tarihindeki yonetmelik degisikligini gondermissiniz uzerine tartistigimiz Mart 2016 yonetmeligidir. yukaridaki arkadas mart yonetmeliginde bunun yasaklandigini soyledi ben de hayir ozerk unilere birakildi dedim -ki oyle- sonra siz hangi duzenleme uzerine tartistigimizi bilmeden, okumadan konuya atladiniz. Selamlar
  Son düzenleyen tumua, 08-09-2018 saat 12:09.

 2. #552
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  7
  Merhaba Arkadaşlar, bilindiği üzere 23.07.2018 tarihinden itibaren YÖK başkanlığının Üniversitelere kadro verme yetkisi kaldırıldı, yök ilan sayfasında da ilan çıkmıyor. Süreç de belirsiz. Hiçbir resmi açıklama da yapılmıyor.
  Size sormak istediğim Yök'ün daha önce onay verdiği ilanlara başvurup, atamaya hak kazanıp güvenlik soruşturması bekleyen öğretim elemanları için durum nedir?
  Yani 23.07.2018 tarihinden sonra güvenlik soruşturması sonuçlanıp göreve başlayabilen oldu mu? Yoksa göreve başlama dahil herşey durduruldu mu şuan? Bu durumda olup atanabilen tanıdığınız var mı? Çünkü güvenlik soruşturmaları uzun sürüyor. Sınav yapıldığı halde bazı atamalar 23.07.2018'den sonraya kaldı.

 3. #553
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  12
  Alıntı tumua Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  @akademikbezgin siz 7 Haziran 2018 tarihindeki yonetmelik degisikligini gondermissiniz uzerine tartistigimiz Mart 2016 yonetmeligidir. yukaridaki arkadas mart yonetmeliginde bunun yasaklandigini soyledi ben de hayir ozerk unilere birakildi dedim -ki oyle- sonra siz hangi duzenleme uzerine tartistigimizi bilmeden, okumadan konuya atladiniz. Selamlar
  Israr ediyorsunuz fakat yanlış hatırlıyorsunuz.

  Mart 2016 öncesi yönetmelik:

  Madde 11 - (Değişik madde: 04.03.2014 - 28931 s. R.G. Yön./7. md.)
  (1) Giriş sınavı bu Yönetmelikte belirtilen jüri tarafından ilan edilen alanla ilgili bilgi düzeyini ölçecek şekilde yazılı olarak yapılır.
  (2) Ancak yabancı dil okutmanları ve çeviricilerde adayların mesleki ifade ve bilgi becerisi ile anlatım yeteneğini ölçecek şekilde sadece sözlü sınav yapılır.
  (3) Sınav jürisi yazılı ve sözlü sınavın nesnel, ölçülebilir ve denetlenebilir olmasını sağlar. Raportör olarak belirlenen üye, sınavların soru ve cevaplarını tutanak altına alır.
  (4) Sözlü sınav sonucu 60 puanın altında olanlar değerlendirme aşamasına geçemezler.

  Mart 2016 sonrası yönetmelik:

  MADDE 11 - (1) Giriş sınavı, sınav jürisi tarafından; yabancı dil okutmanı, çevirici kadrolarında adayların mesleki ifade ve bilgi becerisi ile anlatım yeteneğini ölçecek şekilde sadece sözlü, bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolar için ise ilan edilen alanla ilgili bilgi düzeyini ölçecek şekilde sadece yazılı olarak yapılır. Yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarında sözlü sınav yapılır. Ancak senato kararı olması halinde sözlü sınav sonucu 60 ve üzeri puan alanlar için yazılı sınav da yapılır. Bu durumda olanların giriş sınavı puanı, sözlü ile yazılı sınavın aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır.
  (2) Sınav jürisi yazılı ve sözlü sınavın nesnel, ölçülebilir ve denetlenebilir olmasını sağlar. Raportör olarak belirlenen üye, sınavların soru ve cevaplarını tutanak altına alır.
  (3) Sözlü sınav sonuçları kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan edilir. Sözlü sınav sonucu 60 puanın altında olanlar başarısız sayılırlar ve değerlendirme aşamasına geçemezler.

  Açıp bakarsanız göreceksiniz zaten. Yabancı dilde eğitim veren öğretim görevlisi, okutman ve çevirici kadroların dışında sözlü sınav yapamazsınız. Mart 2016 öncesindeki yönetmelikten bile esasında mülakata/sözlü sınava alan tanınmadığı okunabiliyor ama yazılı sınavın tek yöntem olduğuna dair kesinlik ifadesi bulunmadığından neredeyse her yer mülakat/sözlü sınav yaptı. Mart 2016 sonrası ise "sadece" ibaresinin eklenmesi ile mülakatın/sözlü sınavın görece yasallığı net biçimde ortadan kalkmış oldu. Özerk üniversitelere bırakıldı gibi bir netice nasıl çıkarıyorsunuz bilmiyorum. Muhtemel ki yaşadığınız deneyimlerden yola çıkıyorsunuz, mülakata/sözlü sınava girmiş olabilirsiniz, yapılmıştır ama yasal değil. Mülakat yapıldıysa size, bunu şikayet etme ve hatta dava süreci başlatma hakkınız var. Ne yazık ki aday arkadaşlar bazı gerekçelerle bu işlerle uğraşmak istemiyor çoğu zaman. Sonuçsuz kalan sancılı süreçler yaşanabiliyor, kariyerler ve ilişkiler etkilenebiliyor... Anlayabiliyorum.

  Ben de zaten diyorum ki yasal olmamasına rağmen yapılıyor, duyuyoruz adaylardan. Eğer yeni bir düzenleme gelecekse, bu konu da ele alınsa, mülakat ve yazılı sınav ayrı ayrı yüzdeleriyle birlikte tanımlansa, yasallaşsa ve karmaşa son bulsa keşke. @akademikbezgin arkadaş mülakat yapmasalar da istenilen kişi alınabiliyor demiş; bu yazılı sınav kağıdında ya da yazılı sınav notunda oynama yapmayla mümkün, ki suçtur ama bunu da yapan olmuştur ne yazık ki. Yazılı kağıdı konusunda kimi okullar/bölümler sınav sırasında isim yerine adaya kod tanımlatacak kadar hassas iken bazı okullar/bölümler yazılı kağıtlarını isimler açık bir şekilde okuyabiliyor. Bu keyfilikleri çözmek gerek. Bir standarda ihtiyaç var.

  Birçok arkadaş gibi ben de Eylül sonunda yapılması muhtemel Akademik Yıl Açılış Töreni'ne kadar bir gelişme beklemiyorum.

  EK:
  Bahsettiğiniz 7 Haziran 2018 değişikliğini de ekliyorum. Sınav yönteminde değişiklik olmadığını göreceksiniz. "Sadece yazılı" ibaresi yine var. Okutman ve çevirici kadroları öğretim görevlisine dönüştüğü için bir düzenleme yapıldı sadece.

  (1) Giriş sınavı, sınav jürisi tarafından; bilim alanı yabancı dille ilgili birimlerdeki öğretim görevlisi kadroları ile 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi uyarınca zorunlu yabancı dil dersini vermek üzere atama yapılacak öğretim görevlisi kadroları için adayların mesleki ifade ve bilgi becerisi ile anlatım yeteneğini ölçecek şekilde sadece sözlü, bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolar için ise ilan edilen alanla ilgili bilgi düzeyini ölçecek şekilde sadece yazılı olarak yapılır. Yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarında sözlü sınav yapılır. Ancak senato kararı olması halinde sözlü sınav sonucu 60 ve üzeri puan alanlar için yazılı sınav da yapılır. Bu durumda olanların giriş sınavı puanı, sözlü ile yazılı sınavın aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır.
  Son düzenleyen NJNJ, 08-09-2018 saat 14:30.

 4. #554
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  aferin siz dogrusunu bilin 100 okul varsa pratikte 75i sozlu yapiyor size de yaparlarsa sallarsiniz yonetmeligi gozlerinin icine. Aa ya da ciktisini alin bu gonderilerin ugrasmazsiniz

 5. #555
  Akademik-qwerty
  Misafir
  Oncesinde sinav sonucunda basarili ilan edilip su ara sozlesme imzalamak üzere olan bildiklerimiz var, vakif uni.lerden sôz ediyorum ama.

 6. #556
  Akademikbezgin
  Misafir
  Alıntı tumua Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  aferin siz dogrusunu bilin 100 okul varsa pratikte 75i sozlu yapiyor size de yaparlarsa sallarsiniz yonetmeligi gozlerinin icine. Aa ya da ciktisini alin bu gonderilerin ugrasmazsiniz
  kardeşim yanlış biliyorsun, hem de ısrar ediyorsun... Öyle bilmeye devam et.. konu dışına çıkmayalım...

 7. #557
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2018
  Mesaj
  157
  Arkadaşlar merhaba. Bugün bir üniversitenin rektör yardımcısı ile konuştum. Atama süreçlerinin eskiden olduğu gibi üniversiteler tarafından yapılacağını ve Milli Eğitim Bakanlığı ya da başka bir kurumun atama, ilan vb. işlemleri yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 8. #558
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  80
  Bu belirsizlik elbet bir son bulacak ve diliyorum ki burada emeklerinin karşılığını bekleyen herkes buna kavuşacak ama bazı meseleleri unutmamamız gerekiyor.

  Öğretim Elemanları Sendikası’nın (ÖGESEN) Twitter hesabı baştan aşağıya Vahdet Bey’in tweetlerinin retweetleri ile dolu. Böyle bir rezalet olamaz. Beyefendi sosyal medya etkileşimiyle meşgul, kendisine kolaylıklar dilerim.
  ogulhankayabas, mtz ve yasarayanoglu bunu beğendiler.

 9. #559
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2017
  Mesaj
  542
  Merhaba arkadaşlar. Yaşadığımız bu olumsuz süreç hepimizi kötü etkiledi ve zor günler geçirmemize sebep oldu. Bu süreçte sınıfta kalanların başında Vahdet hoca ve Eğitim Bir Sen gibi yetkili sendikalar geliyor. Lakin, onlarla birlikte bizimde gayretimiz sınıfta kaldı. DGS 0,5 meselesi kadar, doçentlik sözlü sınavı meselesi kadar ses getiremedik! Sosyal medyayı etkin kullanamadık! Kamuoyu algısı oluşturamadık!

 10. #560
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  485
  Yarın yeni bir haftaya başlıyoruz . Hafta içi olunca bir umut , bir haber gelir mi diye düşünüyorum.
  Gerçi çok yakın ihtimal önceden de dediğin gibi , akademik yıl açılışında bir gelişme olacak gibime geliyor .

Benzer Konular

 1. Üniversitelere kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-02-2018, 11:04
 2. Üniversitelere kadro gelmesi ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2018, 19:53
 3. 2016 ÖYP Kadro Talepleri Üniversitelere YÖK Tarafından Gönderildi !!!
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan relaxy
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2015, 16:16
 4. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 5. Personel daire başkanlığının dikkatsizliği
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan yusufsys
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10-08-2011, 08:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git