Sayfa 323 - Toplam 521 İlkİlk ... 223273313321322323324325333373423 ... SonSon
Bulunan 3.221 den 3.230 - Toplam 5205
Ağaç Şeklinde Aç1422Beğeni

YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı... Konusunu İncelemektesiniz

bdnzeses Demiş ki: Eklenti 6032 https://www.memurlar.net/haber/78800...urce=headlines memurlarnette karşılaştırma yapılmış Evet fakat maddeyle yorum alakasız. Bu ...

 1. #3221
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.107
  Alıntı bdnzeses Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Eklenti 6032
  https://www.memurlar.net/haber/78800...urce=headlines memurlarnette karşılaştırma yapılmış
  Evet fakat maddeyle yorum alakasız. Bu cıkarım nasıl yapılmıs ?

 2. #3222
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2017
  Mesaj
  139
  Alıntı parafiskalite Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  “Yalnızca ÖSYM'ye yaptırılan ALES'in bundan sonra YÖK tarafından başka kamu kurumlarına yaptırılmasına imkan verilmiş. Bu düzenleme, YÖKDİL'e benzer şekilde ÖSYM harici herhangi bir üniversite tarafından ALES yapılmasına imkan vermiştir.”

  Bu yorumu cıkarabılecek madde nerede arkadaslar goren var mı ?
  Unıversıte tarafından sınavın yapılması mantıgı nedır ?
  Hocam YÖKDİL'i Anadolu Üni. yapıyor ya güya. Onu kastetmişler sanırım. Yapsınlar bakalım. Hiç istemiyorum ama yapsınlar. Yapsınlar da sınava 10 gün kala duyurmasınlar.
  bdnzeses ve EYMENS bunu beğendiler.

 3. #3223
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  31
  Alıntı parafiskalite Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet fakat maddeyle yorum alakasız. Bu cıkarım nasıl yapılmıs ?
  ÖSYM ibaresi kaldırılıp "Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yaptırılan" ifadesi eklenince bunu çıkarmışlar yani bir nevi ÖSYM'nin tekelinde değil ÖSYM dışında da ales yapılabilir, yapılırsa yönetmeliğe aykırı olmaz şeklinde yorumlanmış. Şahsi görüşüm şu yönde; sadece ösym yapmaya devam edecekse burada değişik yapılmasına gerek yoktu, Yökales tarzı bir düşünce var galiba
  EYMENS ve maliyeci_58 bunu beğendiler.

 4. #3224
  Husran
  Misafir
  2 yönetmelik ile yök akademiye büyük darbe vurdu. Artık kadro ilanları hayal kimse boşuna beklemesin. Vahdet hoca twitterda palavra atıp duruyor. Detayları akşam yazacağım.

 5. #3225
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2017
  Mesaj
  7
  Alıntı qrace07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar sizinle aynı durumdayım. Alanım Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve deneyim sahibiyim. Yeni yönetmelikle maalesef ilanlara başvuru yapamayacağız. Gönül ister ki yönetmeliğe düzenleme gelsin ve en azından şu beklediğimiz 5 ayın hatrına; "Yönetmeliğin yayınlandığı tarihten önce lisans mezunu olup alanında 2 yıl tecrübe sağlamış kişilerde yönetmelikte belirtilen yüksek lisans yapmış olma şartı aranmaz." vb. şekilde bir ifade eklensin.

  Bazı arkadaşlar "kendini düşünüyorsun" gibi yorumlarda bulunabilir elbette ama şimdiye kadar çıkarılan her yönetmelik yayınlandığı tarihten itibaren geçerli oldu. Örneğin Ales 3 yıl geçerli olacak dendiğinde yönetmelik yayınlandığı tarihten önce yapılmış sınavlar 5 yıl geçerli diye düzeltildi. Bu nedenle bir taraf mağdur olmaktan çıkartılırken şimdi bir başka tarafın mağdurluğu söz konusu.

  Nokia 5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

  Değerli Grace07 Merhaba. Bankacılık konusunda 10 yıllık bir tecrübem var. Aynı zamanda bankacılık konusunda sertifikalarım ve eğitimlerim mevcut. Askerlikte mantık aranmaz derler, demek ki YÖKde de mantık aranmayacak. Böyle saçmalık olur mu? esneklik göstereceklerini düşünüyorum şahsen. Değerli hocalarımdan da özür diliyorum, kendisini düşünüyor sadece gibi yorumlar yapabilirler, senin dediğin gibi. Ama belirli bir konuda uzmanlık aranıyorsa çok tezat ve yanlış bir durum ortaya çıkıyor. Bence bu "uzmanlık alanlarına atanacak olanlarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak ya da lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olmak şartı" ifadesi değişecektir. (Yani İnşallah.....)

 6. #3226
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.107
  Alıntı agoodperson Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam YÖKDİL'i Anadolu Üni. yapıyor ya güya. Onu kastetmişler sanırım. Yapsınlar bakalım. Hiç istemiyorum ama yapsınlar. Yapsınlar da sınava 10 gün kala duyurmasınlar.
  Umarım dedıgınız gıbıdır. “Herhangı bır unıversıte ve ıstedıklerı kamu kurumu” olursa ısın ıcınden cıkılmaz.
  EYMENS bunu beğendi.

 7. #3227
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2017
  Mesaj
  267
  Alıntı yasarayanoglu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam Ar.Gör. ilanlarına çıkılabilmesi için tüm koşullar sağlanmış durumda hem mantıken hem de hukuken bakıldığında buna mani bir durum yok bugün bile ilana cikilabilir.
  @yasarayanoglu hocam ayni seyi enstitu tarafindan verilecek olan ogretim gorevlisi ilanlari icin soyleyebilir miyiz? Onlar da mi sorunsuzdur? Biliyorsunuz yok bu surecte ar gor ve ogr gor kadrolarini ayni kumede degerlendirdi. Hocam myo icin degil universitelerin enstitulerinin yayinlayacagi ogretim gorevlisi ilanindan bahsetmekteyim

 8. #3228
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.107
  2019 sınav takvımı de acıklandı, onumuzdekı sene yıne 3 defa Ales yapılacak.
  Bır sabah kalkıp ales formatında yenı bır sınavla karsılasana kadar sımdılık planlanmıs bır durum yok
  Son düzenleyen parafiskalite, 09-11-2018 saat 18:03.
  EYMENS ve mtz bunu beğendiler.

 9. #3229
  AkademikMisafir
  Misafir

  Yenı yonetmelıktekı bazı sorular hk.

  Değerli hocalarım merhaba,

  Bu zorlu ve sıkıntılı sürecin başından beri takipçi bir birey olarak,bugün çıkan yeni yönetmelikte kafama takılan bazı önemli ve ufak soruları siz değerli yazarlara yöneltmek istiyorum.Yukarıda bir arkadaşımızın belirttiği MYO'lara yeni alımlarda deneyim şartının kalkmasından dolayı muzdarip kişilerden biriyim.Şu an iyi polisi oynamak istiyorum açıkçası Bu maksatla ;

  1-Yeni yönetmelik Madde 2'de sadece öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi alımları şeklinde belirtilmiş.Malumumuz "okutman-uzman-çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı" sıfatları YÖK tarafından kaldırılıp hepsi öğr.görevlisi olarak dönüştürüldü.Eski yönetmelikle karşılaştırdığımda esasen pek bir farkın olmadığı görülüyor.Çünkü yukarıda belirttiğim sıfatlar için genelde % 90 tezli yüksek lisans mezunu olarak önceden ilan veriliyordu.MYO öğretim görevlileri için de tezli yüksek lisans mezunu veya lisans + deneyim olarak veriliyordu.

  2-Bundan yola çıkarsam yeni yönetmelikte genel şartlardaki 2.maddede "yükseköğretim kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanları" diye belirtimiş, "belirlenecek" kelimesi daha uygun olmaz mıydı,çünkü yönetmelikte henüz belirtilmemiş ve sonra belirtilecek.Acaba önceden belirledikleri uzmanlıklara mı ithaf ediliyor (aşçılık-arıcılık-kuaförlük v.b) Bu madde "MYO'larda ders verecek" şeklinde düzenlenseydi daha sağlıklı olurdu diye düşünüyorum.Çünkü artık öğretim görevlileri de kendi için de ayrılmış durumda (uygulamalı birim-yabancı diller-ders verecek şeklinde)

  3-Ayrıca yeni yönetmelikteki özel şartlardaki 3.maddede öğr.kadorsunda başvuracak adaylarda sadece tezli yüksek derecesi istenirken 4.maddede neden eski sistem gibi lisans +deneyim opsiyonu da tanınıyor ? Acaba 3.maddeyi hazırlarlarken okutman-uzman-çevirici-eğ.öğ.planlamacısı ve fakültelerdeki öğr.görevlisi biraraya toplamış olma ihtimali var mıdır?

  4-Yukarıda yazdığım maddeyi dayandırdığım konu da şudur : Yeni yönetmeliği Muafiyet kısmında 2.bölümdeki yazıyı aynen paylaşıyorum :

  "Meslek yüksekokullarının, bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası kapsamındaki öğretim görevlisi kadroları haricindeki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak başvurularda yabancı dil şartı aranmaz."

  Eski yönetmeliğe bakarsak yönetmeliğin 6.maddesinin 4.fıkrası kapsamında öğr.görevlisi kadroları : uzman-çevirici-okutman-eğ.öğr.planlamacısı olarak karşımıza çıkmıyor mu ?

  5- 31.10 YÖK sitesinde böyle bir tanım var : "Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek öğretim elemanı temininde güçlük çekilen özellikli alanlarda, mesleki hüviyetleriyle temayüz etmiş kişilerin merkezi sınav ve yabancı dil şartı aranmadan istihdam edilmesine de imkân tanınmıştır." Zaten halihazırda MYO öğr.görevlileri için yabancı dil şartı aranmıyor,sadece ALES muafiyeti tutulmuş gibi.

  Okuduğunuz için teşekkürler şimdiden.

 10. #3230
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  80
  Alıntı Husran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  2 yönetmelik ile yök akademiye büyük darbe vurdu. Artık kadro ilanları hayal kimse boşuna beklemesin. Vahdet hoca twitterda palavra atıp duruyor. Detayları akşam yazacağım.
  Heyecanla bekliyorum, muhakkak yazın.

Benzer Konular

 1. Üniversitelere kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-02-2018, 11:04
 2. Üniversitelere kadro gelmesi ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2018, 19:53
 3. 2016 ÖYP Kadro Talepleri Üniversitelere YÖK Tarafından Gönderildi !!!
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan relaxy
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2015, 16:16
 4. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 5. Personel daire başkanlığının dikkatsizliği
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan yusufsys
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10-08-2011, 08:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git