Sayfa 237 - Toplam 521 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337 ... SonSon
Bulunan 2.361 den 2.370 - Toplam 5205
Ağaç Şeklinde Aç1422Beğeni

YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı... Konusunu İncelemektesiniz

qrace07 Demiş ki: Sizin söylemleriniz varsayım değil mi şimdi? [emoji4] "Fakat ben şunu söyleyebilirim" sözünüzün ...

 1. #2361
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2016
  Mesaj
  60
  Alıntı qrace07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sizin söylemleriniz varsayım değil mi şimdi? [emoji4]
  "Fakat ben şunu söyleyebilirim" sözünüzün üzerine yapıyorum bu yorumu.

  Nokia 5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
  tabi ki varsayım. zaten burada 236 sayfa yazılmış olan her şey varsayım. aramızda yekta saraç'ın yeğeni varsa ve bize bilgi paylaşıyorsa o ayrı konu. ona varsayım değil, bilgi deriz. yoksa şu kuruma sordum, şu kişiye sordum denilen herşey varsayım burada. fakat ben burada norm kadronun işleyişini yazıyorum. yani kendi görüşüm değil. eğer norm kadro gelecek ise işleyiş böyle olur. yok eğer norm kadro değil de yardımcı doçentliğin kalkması gibi bir ara form gelirse elbette onun işleyişi farklı olur. fakat şimdiye kadar söylenenler norm kadro geleceği. norm kadroda da mantık bellidir. sayılara göre alım yapılır. Türk mevzuat sisteminde durum böyle. Örnek norm kadro:

  http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20146459.pdf
  Son düzenleyen onuronur, 22-10-2018 saat 14:27.

 2. #2362
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  105
  Alıntı onuronur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  tabi ki varsayım. zaten burada 236 sayfa yazılmış olan her şey varsayım. aramızda yekta saraç'ın yiğeni varsa ve bize bilgi paylaşıyorsa o ayrı konu. ona varsayım değil, bilgi deriz. yoksa şu kuruma sordum, şu kişiye sordum denilen herşey varsayım burada. fakat ben burada norm kadronun işleyişini yazıyorum. yani kendi görüşüm değil. eğer norm kadro gelecek ise işleyiş böyle olur. yok eğer norm kadro değil de yardımcı doçentliğin kalkması gibi bir ara form gelirse elbette onun işleyişi farklı olur. fakat şimdiye kadar söylenenler norm kadro geleceği. norm kadroda da mantık bellidir. sayılara göre alım yapılır. Türk mevzuat sisteminde durum böyle. Örnek norm kadro:

  http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20146459.pdf
  @onuronur hocam dedikleriniz doğal olarak varsayım bile olsa bence yere basan cümleler.. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar olayı gibi size karşı bir tepki hissetseniz bile yazmaya devam edin.. Gerçekler acıdır ama forumda şu an'a kadar çizilen pembe tablolardan daha iyi çünkü sonra karşımıza en kötü senaryo çıkınca dayak yemişe dönmüş olacağız!! @yasarayanoglu hoca da burada doğru bir yaklaşım ile elinden geldiğince bilgilendirme ve gerçekleri söylemeye çalıştı.. Bu yüzden bu saatten sonra hiçkimse "olmayan" duyumlarla buradaki insanların duygularını sömürmesin!! Gerçekten bilgisi olan konuşsun çünkü kimsenin artık sabrı ve tahammülü kalmadı!!
  yasarayanoglu bunu beğendi.

 3. #2363
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  115
  ya allah aşkına yılda 4000 alım var 200 üniversite var desen 20 kadro düşer onun neyini azaltacak. vahdet hocada onda azalma olmaz dedi zaten. bilgisi olmayan konuşmasın derseniz burada kimse konusmaz zaten kimsenin bu konuda bilgisi yok. tahminlerimizi yaparkende fakederseniz böyle düşünüyorumdan ziyade bu camianın önde gelenlerinin laflarına binayen konusuyoruz. vahdet hoca vb. kişilere atıf yapıyoruz. bir yerimizden uydurmuyoruz. yok işte derseniz bide 2000 de olur 6000 binde. daha önceki yıllarda da 4000 bin kadrodan bazı üniversitere verilen kadroları kullanmayan üniversiteler vardı zaten.30 kadro verilmiş 20 tane kullanmış.neyse ne ben sizi nede siz beni anlıcaksınız.
  eekoparan bunu beğendi.

 4. #2364
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  139
  Onur hocam söylediklerinize katılıyorum, zaten en başından beri norm kadro ile ilgili ortak görüş, genel bir tabirle -ihtiyacı olan birimler eleman alabilecek, ihtiyacı olmayan alamayacak-, Vahdet hoca da dahil zaten herkes bu görüşte.. norm kadro öğrenci sayılarınca göre ayarlanacak bir yönetmelik olacak..

  Alım kriterlerine gelince onun için ayrı bir yönetmelik çıkması gerekiyor norm kadroya dahil edilecek bir mevzuu değil haklısınız, ama norm kadroyla birlikte alım kriterlerinde de değişiklik olması ihtimal dahilinde.. kesinlik yok, Vahdet hoca bir otorite değil ama kendisi de olabilir dedi, sonuçta ülkemizde olan hiç bir şeye şaşırmamayı da öğrendik.

  Benim şahsi korkum norm kadro ile alımlarda azalma olursa’dan sonrasında başlıyor. 1 ya da 2 öğretim görevlisi, araştırma görevlisi kadrosu ilan edilirse, şu anda bile en son başvurduğum yere 150 kişi başvurdu, daha çok başvuru olması, başka yerlerde açılmazsa norm kadrodan ötürü yığılma olur mu diye. İşte bu noktada da acaba alım kriterlerinde de khk ile değişiklik olur mu yönetmeliğin akabinde diye düşünüyorum, şahsi yorumlarımın sebebi bu, ALES, yabancı dil, yüksek lisans, tecrübe vs konularındaki puanlar veya yıl sayısı yükselir mi diye.

  Beklemekten başka şu an için yapacak bir şeyin olmadığını da biliyoruz. 237 sayfanın çoğu varsayım ya da duyum ama kesinlik olmayınca insan varsayımlar üzerinden hareket ediyor.

 5. #2365
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  737
  Alıntı onuronur Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  burada hepimiz varsayımlarla konuşuyoruz. o yüzden kesin kanıya varamıyoruz. fakat ben şunu söyleyebilirim; o 4000 kadronun hükmü norm kadro yönetmeliğinden sonra ortadan kalkıyor. çünkü üniversiteye öğrenci sayısınına göre akademisyen sayısı belirlenecek. yeni norm kadroya göre akademisyen eksiği varsa üniversite alım yapar, eğer akademisyen fazlası varsa alım yapamaz. yani norm kadrodan sonra üniversiteler 2000 kişi de alabilir, 6000 kişi de alabilir. Ayrıca her sene şu kadar alım yapılacak uygulaması da ortadan kalkar norm kadroyla. Üniversiteler norm kadroya göre açıkları varsa o oranda sürekli alım yaparlar. eğer açıkları yoksa asla alım yapamazlar.
  MEBin norm kadro yönetmeliğini paylaşıyorsunuz ama tahmin yürütürken varsayımlarınız sağlam değil ve çelişkili. Norm kadro çıkarsa her yıl şu kadar alım yapılması uygulaması kalkmaz. Neden kalkmaz? Alım sayısı bütçe kanunu ile belirlenir. 4000 sayısı da bütçe kanununda bulunan arş. gör. sayısıdır. Öte yandan MEBin norm kadro yönetmeliği var ama, öğretmen alımı kanunla sınırlı. Yani norm kadro, üniversiteleri kendisine kadro verilmeden istediği gibi eleman almasını sağlamaz. Ancak norm kadro yönetmeliğine uygun olarak her birime dağıtılan kadroları istediği zaman ilan etmesini sağlar. Ki zaten eskiden de aynı şekilde ilan veriliyordu. ikinci olarak norm belirlenirken, sadece öğrenci sayısını dikkate alıyorsunuz. Bu tek kriter olamaz. Çünkü 50 kişi de olsa 100 kişi de olsa hoca aynı dersi veriyor. Hatta öyle ki bazen sınıfın ikiye bölünmesi gerekiyor ve bölünüyor ancak ders yükü hesabında bölünme dikkate alınmıyor tek ders işlemi yapılıyor. Ders yükü de hesaba katılması gerekir ki her yıl ocak sonu şubat başı gibi doldurulan kadro talep formlarında (ki bir örneğini bu başlıkta birisi paylaşmıştı) bölümün öğrenci sayısı kadar bölümün tüm hocalarının ders yükü ve hatta bölümün verdiği servis dersleri bile hesaplanıyor. Üzerine yüksek lisans ve doktora danışmanlıklarının da hesaba katılması gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora programı açabilmek için belli sayıda doçent ve profesör olması gerekiyor, eksik ise program açılamıyor. Her hocanın yürütebileceği danışmanlık sayısı bellidir. Üstüne fazla öğrenci alamaz. Yani norm kadro yönetmeliği hazırlanırken bütün bunların göz önünde tutulması gerekir. Yoksa öğrenci sayısı ile olsa idi yönetmeliği hazırlamak çok daha kolay olurdu.

 6. #2366
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2018
  Mesaj
  439
  Alıntı Ar-Gör Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  @onuronur hocam dedikleriniz doğal olarak varsayım bile olsa bence yere basan cümleler.. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar olayı gibi size karşı bir tepki hissetseniz bile yazmaya devam edin.. Gerçekler acıdır ama forumda şu an'a kadar çizilen pembe tablolardan daha iyi çünkü sonra karşımıza en kötü senaryo çıkınca dayak yemişe dönmüş olacağız!! @yasarayanoglu hoca da burada doğru bir yaklaşım ile elinden geldiğince bilgilendirme ve gerçekleri söylemeye çalıştı.. Bu yüzden bu saatten sonra hiçkimse "olmayan" duyumlarla buradaki insanların duygularını sömürmesin!! Gerçekten bilgisi olan konuşsun çünkü kimsenin artık sabrı ve tahammülü kalmadı!!
  Birkaç gündür Bosna'da bir sempozyumda olduğum için yazılanları tam takip etme şansım olmadı. Ama gördüğüm kadarıyla yine Norm Kadronun kısıtlayıcılığından alım kriterlerinin değişeceğinden falan bahsedilmiş ben bilgiye dayalı tahminlerim ile kendi yorumumu tekrar edeyim.

  Birincisi Norm Kadro Yönetmeliği kısıtlama amaçlı hazırlanan bir yönetmelik değildir. Norm Kadro Yönetmeliğinin (uygulandığı alan ne olursa olsun ister MEB ister başka kuruluş / hatta pek çok büyük şirket dahi bunu uygular) amacı insan kaynağının ihtiyaca göre maksimum fayda ile yönetimini sağlamaktır. Kısacası Norm Kadro Yönetmeliği kısıtlama için geliyor sözü abesle iştigaldir en basit ifade ile bilgisizliktir. Kısıtlama olacağını iddia eden herkese soruyorum Türkiye'deki tüm üniversitelerde Dokuz Eylül, Ankara, Ege, Uludağ vs gibi batının büyük üniversitelerinde bulunan kadro yığılmasının olduğunu mu düşünüyorsunuz? (Ayrıca gerçek bir değerlendirme yapıldığında ve üniversiteler gerçek manada tam kapasite bilim üretmeye çalıştığında bu saydığım üniversitelerde yığılma olmadığı aslında olması gerekenin olduğu da görülebilir o başka bir konu.)

  Bunlara ilaveten Norm Kadro uygulaması YÖK tarafından zaten yapılıyordu örneğin X üniversitesi elinde bulunan serbest kadrolardan birisini kullanmak için X anabilim dalına öğretim elemanı/üyesi kadro kullanım izni istediğinde YÖK Norm Kadro ile net ortaya koyacağı kriterler üzerinden kabul ediyor yada reddediyordu. Aslında uygulama da çok bir fark olmayacak bugün yönetmeliğe bağlanma sebebi artık bu değerlendirmeyi her seferinde yetkisi elinden alındığı için YÖK'ün yapamayacak olmasıdır.

  Alım kriterleri meselesine gelince hali hazırda yürürlükte olan ve yapılan değişikliklerden sonra revize edilmesi gereken (atıflar açık olduğu için aciliyeti yok) bir alım usul ve koşul yönetmeliği var. Eğer alım kriterleri değişecekse bile bu Norm Kadro yönetmeliği ile değil bu yönetmeliğin revizesi ile olacaktır.

  ***Bir ufak ekleme daha yapayım Norm Kadro sayısı sadece öğrenci sayısı ile belirlenmez (öğretim görevlisi kadroları burada istisna olabilir) ki daha önce de sadece bununla değerlendirme yapılmıyordu. Üniversitelerde pek çok kriter gözetilerek bir çalışma yapılır (şuan hazırlanmaya çalışılan yönetmeliğin bu şekilde hazırlandığını düşünüyorum) bu noktada da YÖK'ün elinde bu hesaplamaları yapabilecek her türlü veri mevcuttur.
  Son düzenleyen yasarayanoglu, 22-10-2018 saat 15:52.

 7. #2367
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  115
  Alıntı yasarayanoglu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Birkaç gündür Bosna'da bir sempozyumda olduğum için yazılanları tam takip etme şansım olmadı. Ama gördüğüm kadarıyla yine Norm Kadronun kısıtlayıcılığından alım kriterlerinin değişeceğinden falan bahsedilmiş ben bilgiye dayalı tahminlerim ile kendi yorumumu tekrar edeyim.

  Birincisi Norm Kadro Yönetmeliği kısıtlama amaçlı hazırlanan bir yönetmelik değildir. Norm Kadro Yönetmeliğinin (uygulandığı alan ne olursa olsun ister MEB ister başka kuruluş / hatta pek çok büyük şirket dahi bunu uygular) amacı insan kaynağının ihtiyaca göre maksimum fayda ile yönetimini sağlamaktır. Kısacası Norm Kadro Yönetmeliği kısıtlama için geliyor sözü abesle iştigaldir en basit ifade ile bilgisizliktir. Kısıtlama olacağını iddia eden herkese soruyorum Türkiye'deki tüm üniversitelerde Dokuz Eylül, Ankara, Ege, Uludağ vs gibi batının büyük üniversitelerinde bulunan kadro yığılmasının olduğunu mu düşünüyorsunuz? (Ayrıca gerçek bir değerlendirme yapıldığında ve üniversiteler gerçek manada tam kapasite bilim üretmeye çalıştığında bu saydığım üniversitelerde yığılma olmadığı aslında olması gerekenin olduğu da görülebilir o başka bir konu.)

  Bunlara ilaveten Norm Kadro uygulaması YÖK tarafından zaten yapılıyordu örneğin X üniversitesi elinde bulunan serbest kadrolardan birisini kullanmak için X anabilim dalına öğretim elemanı/üyesi kadro kullanım izni istediğinde YÖK Norm Kadro ile net ortaya koyacağı kriterler üzerinden kabul ediyor yada reddediyordu. Aslında uygulama da çok bir fark olmayacak bugün yönetmeliğe bağlanma sebebi artık bu değerlendirmeyi her seferinde yetkisi elinden alındığı için YÖK'ün yapamayacak olmasıdır.

  Alım kriterleri meselesine gelince hali hazırda yürürlükte olan ve yapılan değişikliklerden sonra revize edilmesi gereken (atıflar açık olduğu için aciliyeti yok) bir alım usul ve koşul yönetmeliği var. Eğer alım kriterleri değişecekse bile bu Norm Kadro yönetmeliği ile değil bu yönetmeliğin revizesi ile olacaktır.

  ***Bir ufak ekleme daha yapayım Norm Kadro sayısı sadece öğrenci sayısı ile belirlenmez (öğretim görevlisi kadroları burada istisna olabilir) ki daha önce de sadece bununla değerlendirme yapılmıyordu. Üniversitelerde pek çok kriter gözetilerek bir çalışma yapılır ki o şekilde hazırlandığını düşünüyorum YÖK'ün elinde bu hesaplamaları yapabilecek her türlü veri mevcut.
  hocam bizde norm kadro yönetmeliğinin içinde olur demiyoruz alım kriterleriyle ilgili değişikliğin. biz o kritelere ait yönetmeliğinde değişeceğini belirtiyoruz. mevzuat açık zaten hangi yönetmeliğin neyi kapsadığı. yök mevzuat içinde bazı değişikliklere de gidecektir diyoruz bizde. bunu illa bu sekilde açık mı yazmak lazım anlamadım. burada bütün herkesin söylediği şey liyakat. cumhurbaşkanından tutunda vahdet hocaya hatta bize kadar liyakat diyoruz. gerek alım kriteri olur yada başka bir yönetmelik olur onu bilemem. ama eger yetki üniversitelere verilecekse bunun için bazı kriterler değişmeli. biz bundan bahsediyoruz. norm kadro yönetmeliği hemen hemen bellidir ne olacagı. ama ben zannetmiyorum sadece normları belirlemek için 5 aydır insanları böyle beklettiğini.

 8. #2368
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2018
  Mesaj
  157
  Alıntı yasarayanoglu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ***Bir ufak ekleme daha yapayım Norm Kadro sayısı sadece öğrenci sayısı ile belirlenmez (öğretim görevlisi kadroları burada istisna olabilir) ki daha önce de sadece bununla değerlendirme yapılmıyordu.


  Yaşar hocam, öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Lakin yukarıdaki cümlenizi okuyunca aklıma şu takıldı:

  1- Biliyorsunuz MYO larda eskiden hep öğretim görevlileri vardı ancak günümüzde öğretim üyeleri de görev yapmaya başladı. Yukarıdaki cümlenizden yola çıkacak olursak, MYO lara alınacak öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri nasıl belirlenecek?

  2- Taşra üniversitelerindeki MYO larda herhangi bir bölümde kadrosu olan bir öğretim görevlisi, başka bir bölümün kendi alanıyla ilgili derslere girebiliyor. Bu durumda norm kadro durumu nasıl olacak?
  yasarayanoglu bunu beğendi.

 9. #2369
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2016
  Mesaj
  45
  Arkadaşlar memurlar. Nette üniversitelerin doluluk oranına gore yeni bölüm acabilecegi belirtilmis. Devlet üniversiteleri için yüzde 90 'ın altında doluluk oranı olan bölümler için yeni bölüm acilamayacakmis..

 10. #2370
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2018
  Mesaj
  139
  Yaşar Hocam teşekkür ederiz bilgilendirme için. Bende öğretim görevliliği kadrosu için uğraşan birisi olarak şunu sormak istiyorum size; yorumunuzu öğrenmek için. son bir yıldır sürekli, öncesinde ara ara MYO müdürleri ile görüşmeye gittim, bana denilen şu (aynen aktarıyorum emin olunuz) merkezde; “çok yığılma var, bir bölümde 15 hoca var” alım yapmıyoruz. İlçelerde; (5 farklı ilçe) 3 hocası olan bölüme alım yapmıyoruz. 3 hocası olan bölümlerin, sonrasında öğreniyorum ki derslerde aksaklık olduğu için dışarıdan ücretli öğretim görevlisi ile dönemi kapatmış. Yani aslında 4. Ve 5. Kişiye bile ihtiyaçları var. Şimdi ben yeniden görüşmeye gidiyorum “hoca sayımız dolu 4. Kişiyi almıyoruz” yönünde. Norm kadro yönetmeliği de çıkınca benim şansım Ne yönde etkilenecek bundan? Bu bölümlere hiç hoca alınmayacaksa ben yeni bir bölüm açılmasını mı bekleyeceğim? Ya da bana senin torpilin mi Yok denmeye çalışılıyor ) Şu anda bulunduğum ildeki myolarda ( dil şartından dolayı myo ya başvuruyorum) 3 hocası olmayan bölüm neredeyse Yok.
  yasarayanoglu bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Üniversitelere kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-02-2018, 11:04
 2. Üniversitelere kadro gelmesi ?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan ahmetahmet
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2018, 19:53
 3. 2016 ÖYP Kadro Talepleri Üniversitelere YÖK Tarafından Gönderildi !!!
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan relaxy
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 30-11-2015, 16:16
 4. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 5. Personel daire başkanlığının dikkatsizliği
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan yusufsys
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10-08-2011, 08:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git